Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (89)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui yvyana

Catank, mami, eu zic sa o urmaresti in continuare, sa-i monitorizezi temperatura si atata timp cat e vesela, se joaca, papa (chiar daca mai mult san) este OK.
In caz de nevoie poti merge la Medlife maine sa te asiguri ca e totul in regula, iar in caz de urgenta, Doamne fereste, iei drumul spitalului Grigore Alexandrescu sau Budimex, cele mai OK pentru urgente pediatrice. Incearca sa te calmezi ca e foarte important, sa o tii in brate, sa o dragalesti, sa te simta aproape si o sa fie totul OK!

Multumesc mult

Daca temperatura nu scade si nu creste mai mult de 38.2-38.4... trebuie sa continui antitermicele la 4 ore nu? paracetamol cu nurofen? ...Nu ar fi temp mare...dar nici de neluat in seama... Trebuie sa-i dau ma gindesc....offfffff

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Catank nu stiu la ce anume te referi tu cand spui ca vrei sa-i faci mai multe analize? Stii cat de greu este sa recoltezi sange de la un sugar? Iti spun eu, e cumplit au niste vene foarte fragile si atat ii chinuie pana recolteaza o eprubeta incat plangi si tu cu suspine impreuna cu bebe ; mie uneia mi s-a parut foarte traumatizant, mai ales ca pe L a intepat-o la ambele maini si la ambele picioruse si abia i-a gasit o vena (seamana cu mine ca si eu am venele ascunse si proaste pe deasupra ).

Eu zic ca ai exclus o afectiune respiratorie, rosu in gat, otita, mai ramane infectia urinara si pentru asta trebuie doar urocultura. Nu ai la tine in oras un laborator particular? Cumperi de la farmacie punguta sterila pentru recoltare urina la sugari, prelevezi proba, duci la laborator si astepti rezultatul apoi vezi ce si cum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

simona offff mami, spr sa nu racesti.si pe Arsenie maraila...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

scurt ca ma trage L de izmene :)) yvyana...hemoleocograma de care e nevoie la bebelusi pt a vedea daca este o infectie, de ce fel, se ia din degetel.

simo, poop, hai mami ca tu esti frumoasa si de ai avea 80 de kg

catank cum este acum I?


mamica implinita cu 2 comori !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Citat:
citat din mesajul lui catank

Citat:
citat din mesajul lui yvyana

Catank, mami, eu zic sa o urmaresti in continuare, sa-i monitorizezi temperatura si atata timp cat e vesela, se joaca, papa (chiar daca mai mult san) este OK.
In caz de nevoie poti merge la Medlife maine sa te asiguri ca e totul in regula, iar in caz de urgenta, Doamne fereste, iei drumul spitalului Grigore Alexandrescu sau Budimex, cele mai OK pentru urgente pediatrice. Incearca sa te calmezi ca e foarte important, sa o tii in brate, sa o dragalesti, sa te simta aproape si o sa fie totul OK!

Multumesc mult

Daca temperatura nu scade si nu creste mai mult de 38.2-38.4... trebuie sa continui antitermicele la 4 ore nu? paracetamol cu nurofen? ...Nu ar fi temp mare...dar nici de neluat in seama... Trebuie sa-i dau ma gindesc....offfffff

Dumnezeu este autorul sufletului, El m-a binecuvintat cu ...un suflet IOANA
“Dumnezeu nu ne cere minuni. Acelea le face El.” – Arsenie Boca







Eu ii dau antitermice pana cand scade temperatura sub 38 grdC. Poti sa-i dai panadol la 8 ore sau la 6 ore daca nu-i controlezi temperatura ca sa nu-i dai asa multe medicamente, mai ales ca nurofenul poate sa-i dea dureri de stomacel. II dai acum inainte de somnic si daca se trezeste peste noapte ii mai iei temperatura, daca e sub 38grdC nu-i mai dai nimic, daca e peste administrezi paracetamol; eu asa as face.




.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

scurt ca ma trage L de izmene :)) yvyana...hemoleocograma de care e nevoie la bebelusi pt a vedea daca este o infectie, de ce fel, se ia din degetel.

simo, poop, hai mami ca tu esti frumoasa si de ai avea 80 de kg

catank cum este acum I?


mamica implinita cu 2 comori !!



Stiu de hemograma, dar biochimie plus markeri specifici de infectie se lucreaza din sangele venos.



.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Yasmi e mortal L cum cauta el in masina de spalat , iar cu lamaia nu mai zic.... chiar ii place? Nu e rece gresia? Mie mi-e cam asa sa o las pe L in hol si la bucatarie ca mi se pare foarte rece gresia; umbla pe parchetul din camera.

Catank eu vad acolo o buburuza tare vesela si jucausa! Offf, sa iasa odata dintisorii astia!

Merg sa-i fac baie piticei si s-o bag la somnic ca azi a fost in toane bune si cred ca adoarme fara scandal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

yvyana asa am sa fac!!!Multumesc mult!!!

bb_yasmi. acum 1 min i-am luat temp si are 36.9....a luat nurofen la ora 17.30....

Mamici, ...ce sa fac in acesta situatie?ii mai dau acum inainte de culcare paracetamol??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Catank, teoretic nurofenul ar trebui sa o acopere macar 6 ore, chiar 8 ore, deci pana la ora 1-2 noaptea, asa ca eu zic sa nu-i mai dai paracetamol, mai ales ca temperatura e OK; cand se trezeste I pentru tzitzi mai tarziu vezi tu ce si cum faci.

Acum merg sa culc pitica urlacioasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui yvyana

Catank, teoretic nurofenul ar trebui sa o acopere macar 6 ore, chiar 8 ore, deci pana la ora 1-2 noaptea, asa ca eu zic sa nu-i mai dai paracetamol, mai ales ca temperatura e OK; cand se trezeste I pentru tzitzi mai tarziu vezi tu ce si cum faci.

Acum merg sa culc pitica urlacioasa.



ce m-as fi facut fara voi nu stiu

Gata, am verde ptr titi si somn...Va tin la curent!

Multumesc mult de tot!

Mergi la inceput