Prejudecati despre feminitate si masculinitate

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Capcaune vorbesti pe inima mea.....uite ca te-ai lipit si tu de inimioara...().....





Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
ladyJ Deceneus, pe tine ce te supara, defapt? Ca nu prea inteleg.
Revistele de moda cu sfaturile despre cum sa intinzi fondul de ten?
Femeile din politica?

A raspuns foarte bine capcaunul!

In plus azi m-a suparat asa un pic o propunere a Andreei Paul Vass de a www.femeileinpolitica.ro" target="_blank">legifera cota minim de gen , adica femeile sa fie reprezentate in politica 50% cat reprezinta in electorat, propunere votata de peste 7000 si impotriva sub 100.
I-am scris pe www.andreeavass.ro/blog/2011/12/opinia-ta-conteaza" target="_blank">blog
Citat:
Aveti o atractie pentru adminstra acolo unde nu e cazul. Cristina Preda propune votul obligatoriu, A Vass cota de gen. De ce recurgeti la masuri autoritare/legislative daca nu ati incercat masuri stimulative?
..
Revenind la partciparea femeilor in viata politca, poate nu participa pentru ca un politican trebuie sa aiba “stomacul tare” cuma s-a exprimat A Saftoiu.
De ce nu faceti ceva ca viata politica sa fie “digerabila” si de doamne mai sensibile? Mai putina vulgaritate, marlanie, batalie si mai multe dezbateri. De ce s-ar implica o femeie sensibila in politica?

De ce sa introduceti discriminarea pozitiva in politica. Nu luptati pentru sanse egale?
Ati preluat temele comuniste de reprezentare proportionala a categoriilor sociale.
De ce pledati pentru sistem electoral majoritar si in cazul femeilor pentru proportionalism?
Nu se bat cap in cap cele doua atitudini?
Raspunsul este, pentru ca intr-o situatia va avantajeaza un sistem si in alta situatia va avantajeaza alt sistem, si atunci incercati sa impuneti sistemul care va avantajeaza nu cel care-i mai bun pentru societate.
Cate state europene au pevazuta in legislatie egalitea de gen?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Tu de la prejudecati ne duci incet incet spre politica.....
Te-am prins....

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Deceneus, interesant raspuns pe blog si oarecum de acord cu ce ai spus acolo! Insa pune putin problema invers. Viata politica ar fi cu siguranta mai digerabila daca procentul de femei implicate ar fi considerabil mai mare. Toate astea daca as suspecta persoanele in cauza de buna-credinta si bune intentii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citata eumada Tu de la prejudecati ne duci incet incet spre politica.....
Te-am prins....
Tine-ma bine!

Citat:
citata Bee Insa pune putin problema invers. Viata politica ar fi cu siguranta mai digerabila daca procentul de femei implicate ar fi considerabil mai mare.

Eu nu sunt convins ca viata politica ar fi mai digerabila, pentru ca prejudecata si experienta imi spun ca femeile sunt mai predispuse la intrigi si mai putin dispuse sa accepte succesul semenelor. Femeile sunt mai putin dispuse sa fie conduse de o femeie si prefera un barbat, din acelasi motiv, prejudecata, si ultima afirmatie cred ca am gasit-o chiar aici pe forum, nu mai stiu la care sectiune.

Si uite o cercetare care imi confirma temerile.
Citat:
Femeile cu un nivel mai ridicat de testosteron tind sa se orienteze mai mult spre cariere de succes în afaceri si finante, arata o echipa de cercetatori americani, ceea ce demonstreaza cât de important este acest hormon masculin în stabilirea diferentelor dintre sexe, scrie The Independent.
..
“Acesta este primul studiu care arata ca diferentele de gen în asumarea riscurilor financiare au baze biologice si ca diferentele între nivelurile de testosteron pot afecta comportamentul economic si deciziile legate de cariera”, spune Dario Maestripieri, unul dintre autorii studiului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Cum sa te tin..in brate,strans,langa mine sau la distanta....?sau.....

Referitor la ce spui tu, cu o singura chestie sunt de acord....nici o femeie nu vrea sa fie condusa de alta femeie ci prefera un barbat sau sa conduca chiar ea personal......



Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ai corectat..bravo..tu vrei sa ma cuceresti de tot?Tocmai m-am gandit ca nu se intelege ...gandim cumva la unison?


Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Vad ca madama de fier are mai multi aparatori pe aici decat prin UK. Raman la opinia mea si a majoritatii celor care au trait vremurile ei de glorie la ea in tara. Fiind de meserie jurnalist prefer sa verific subictele din surse sigure, nu numai internet.

Finn Constantine 15.10.2009 si 19+ Euan Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Jd io am pomenit-o doar.....si e foarte fain ca esti jurnalista....uite o chestie pe care inca nu am incercat-o....chiar mi-ar face placere insa trebuie sa iau legatura cu niste prieteni si sa vad ce tip de jurnalism mi s-ar potrivi....

Si istoria m-a pasionat pana la 1900..dupa aia a insemnat prea multa politica si m-a dezgustat.

DECE,te pregatesti de dus la munca maine?Ai plecat...iar ai cazut prada prejudecatilor....
Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

la Realitatea? tragi multe concluzii cam rapid de pe urma unor posturi pe net fara sa ai habar cata paine am mancat in Uk sau cati prieteni englezi avem.
Spor la documentat!

Citat:
citat din mesajul lui J.D.

Vad ca madama de fier are mai multi aparatori pe aici decat prin UK. Raman la opinia mea si a majoritatii celor care au trait vremurile ei de glorie la ea in tara. Fiind de meserie jurnalist prefer sa verific subictele din surse sigure, nu numai internet.

Finn Constantine 15.10.2009 si 19+ Euan Tudor


Mergi la inceput