Prejudecati despre feminitate si masculinitate

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

Deceneus, daca recurgem la "argumente" de genul asta "prejudecata si experienta imi spun ca femeile sunt mai predispuse la intrigi si mai putin dispuse sa accepte succesul semenelor", nu prea mai vad rostul discutiei... Asta e fix ce-ai spus tu ca e, o prejudecata si/sau cel mult o experienta personala si deci, subiectiva.

Femeile nu ajung in politica tocmai pentru ca educatia noastra, a tuturor, e tributara unor mentalitati patriarhale si discriminarii de gen. Pentru ca, in general, femeile au "alte lucruri mai bune de facut" (treburi casnice, copii, sa traiasca in umbra adevaratei vedete, barbatul). Pentru ca femeile sunt invatate ori ca nu sunt in stare de asa ceva (nu au abilitatile necesare), ori sunt "prea sensibile" pentru asa ceva, ori mai bine sa-si vada de familie etc. Pentru ca, asa cum spuneam, sunt defavorizate la capitolele educatie, cariera, venituri, deci nu pleaca la drum de la baze/sanse egale...

Si cum spunea mai devreme cineva, toata emanciparea asta a femeilor e inca foarte recenta, iar categoriei privilegiate ii e greu sa accepte ca jocul se schimba. Putinele femei ajunse in politica sunt urmarite si comentate fara mila (e de maxim interes cum arata, cum se imbraca) si sunt mereu suspectate ca nu au folosit cele mai ortodoxe metode ca sa ajunga acolo unde sunt (de fapt asta e valabil in cazul multor femei de succes, sa zicem). E adevarat ca in Romania nu avem multe exemple fericite de femei in politica, dar asta e "specificul local".

Din cauza acestei lipse de reprezentare femeile nu au, practic, o voce care sa se faca auzita si sa impuna anumite subiecte pe agenda publica. Si uite asa, e un cerc vicios. Ca pe "alesii neamului", maretii barbati politicieni, e clar ca ii cam doare undeva de egalitatea de sanse, discriminare si alte maruntisuri din astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada
Si istoria m-a pasionat pana la 1900..

Eu credeam ca www.jurnalul.ro/externe/faceti-cunostinta-cu-cea-mai-batrana-femeie-din-lume-578446.htm" target="_blank">Maria Gomes este cea mai longeviva de pe planeta ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:


ori:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Adevarul se vede,uita-te la mine.....frumoasa si desteapta...


ori:

Citat:
...caci media e cel mai mic plus cel mai mare...


http://ro.wikipedia.org/wiki/Medie_aritmetic%C4%83

(rog mamicile de scolari sa-mi spuna daca asta se invata in ciclul primar sau abia in clasa a V-a )

ce zici, nu mai bine ramai doar la "frumoasa"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Ei si tu mianna, la peste 100 de ani mai ai pretentia sa-ti aduci aminte ce-ai invatat la 10 ani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Cred ca spre cap...tu esti medicul deci....disfunctia glandelor renale da si tulburari psihice....un fel de corcitura...




glandele renale nu exista suprarenalele da, dar corcitura-i doar in mintea ta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
ladyJ Deceneus, pe tine ce te supara, defapt? Ca nu prea inteleg.
Revistele de moda cu sfaturile despre cum sa intinzi fondul de ten?
Femeile din politica?

A raspuns foarte bine capcaunul!


Aaa......daa??
Care va sa zica simteai nevoia sa-ti gadili orgoliu si sa strangi in jurul tau prezente feminine( cu studii politrehnice sau nu ) ?

Bine. Acum esti mai fericit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Mianna tonul tau e adorabil...cata persuasiune...de ce nu ai citat si faza cu "tu esti medicul?"Sincera sa fiu,nu m-am straduit sa dau copy paste de pe google....sa-ti iau clipa de glorie?Niciodata.....las pe altii in lumina reflectoarelor....

Iar referitor la medie....abia acum v-ati trezit?A durat ceva pana sa vad daca se inteapa cineva...

V-a trebuit ceva....
Capcaune esti sigur ca nu te-ai indragostit de mine...prea te porti ca un barbat adevarat...uite prejudecata...
Trebuie folosit un program sa vedem daca se combina un Capcaun cu un tazmanian ce iese...
Sper doar sa nu ma dezamagesti.
Salcia iar ai dreptate....





Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citata LadiJ Sunt o gramada de articole din diverse reviste , de genul :
-cum sa-l satisfaci
-cum sa-l atragi
-ce se ascunde in spatele vorbelor lui
-etc.

Cine scrie acele articole despre cum sa ...? Barbatii sau femeile care se considera feministe?
Eu consider organizatile de femei ca organizatii extremiste, pentru ca:
- sunt exclusiviste
- promoveaza metode de dominare sexiste
- privesc relatile cu barbatii din pozitii de confruntare. Considera ca barbatii le tin sclave si ca egalitatea trebuie castigata prin confruntare. Nu prin forta fizica, prin tehnici de seductie.
Femeile pledeaza pentru razboi intre sexe.

Si in politica sustin desfintarea organizatilor de femei sau de tineret, pentru ca existenta lor sugereaza ca exista probleme pe care le rezolva exclusiv femeile sau tinerii.
Este fals.
Problema tinereilor nu o rezolva tinerii, se rezolva numai printr-o colaborare intre generatii.
Problema femeilor nu o rezolva femeile, se rezolva printr-o colaborare cu barbatii.




Eu cred ca taman, tu, Deceneus, esti un simbol al prejudecatilor.

Ne dai exemplu de reviste pentru femei fara sa stii de ce le citesc femeile, fara sa-ti pui intrebarea cate baliverne is pe acolo.
Majoritatea celor care citesc asemenea reviste o fac de distractie, prea putine cred in ce e scris in ele - mult mai putine decat iti inchipui tu.

Sunt doar niste reviste a caror influenta e egala cu zero.

Problemele tinerilor trebuie rezolvate de tineri, pentru ca ei stiu mai bine care sunt problemele lor, ei pot gasi mai usor solutii decat o generatie mai in varsta cantonata in trecutul tineretii.

Problemele femeilor trebuie rezolvate de femei. Ele stiu mai bine cu ce fel de probleme se confrunta si care va fi solutia cea mai buna si onorabila pentru ele.

Ah, mai raman problemele barbatilor. Pe astea cine le rezolva? Barbatii in colaborare cu femeile sau ei insisi?







Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

la Realitatea? tragi multe concluzii cam rapid de pe urma unor posturi pe net fara sa ai habar cata paine am mancat in Uk sau cati prieteni englezi avem.
Spor la documentat!

Citat:
citat din mesajul lui J.D.

Vad ca madama de fier are mai multi aparatori pe aici decat prin UK. Raman la opinia mea si a majoritatii celor care au trait vremurile ei de glorie la ea in tara. Fiind de meserie jurnalist prefer sa verific subictele din surse sigure, nu numai internet.

Finn Constantine 15.10.2009 si 19+ Euan Tudor


Marina


de ce m/ai citat pe mine? am pomenit eu undeva de Realitatea?
nu ma intereseaza cata paine ai mancat in UK. dar deloc.


Finn Constantine 15.10.2009 si 19+ Euan Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Nu-l supara nimic.
Doar ca dupa atatea subiecte deschise la Politice unde mai ca nu vorbeste singur, a vrut si el sa vada cum e sa se-ncinga hora pe-un subiect de-al lui.
Aici a strans mult mai multe raspunsuri (si admiratoare ) decat pe toate celelalte subiecte ale lui la un loc.


Capcaunul

mi-a luat vorbele din taste...
dar asta e si parerea mea, iar a scrie cu alte cuvinte acelasi lucru, pierdere de vreme

eu declar oficial! sunt fana Deceneus!
il citesc pe unde apuc (ba chiar imi arog 'meritul' de a fi cea care l-am 'racolat' aici pe DC),
recunosc ca la acest subiect nu am avut rabdarea si timpul necesare pt toate paginile



Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

Spiritul Craciunului pentru copii. De iniMOSHII DC!



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput