Prejudecati despre feminitate si masculinitate

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada


Iar referitor la medie....abia acum v-ati trezit?A durat ceva pana sa vad daca se inteapa cineva...

V-a trebuit ceva....
Capcaune esti sigur ca nu te-ai indragostit de mine...prea te porti ca un barbat adevarat...uite prejudecata...
Trebuie folosit un program sa vedem daca se combina un Capcaun cu un tazmanian ce iese...

Sper doar sa nu ma dezamagesti.
Salcia iar ai dreptate....




Mada, tu te simti bine, asta e starea ta naturala sau ai acum o perioada mai...deosebita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Stii,suna mai logic decat"babidup si alte onomatopee de la pag.2...."...sau acolo nu vazusi ....daca pe nimeni nu a deranjat tirimogodina sanscrita de acolo(citat din "cartea cu zambete"a lui Mihaescu cred...nu vad de ce ce zic eu ar deranja....

Da e o perioada speciala....de ce?
Daca vrei detalii iti dau pe Pm...si dau cui vrea...detalii,,,...

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

LadyJ, te rog, nu te lua dupa eumada.
Tirimogodina sanscrita este logica si coerenta, in peisajul subiectului. Eu am vorbit serios, am participat cu atentie si am si notat cu 5 stelute. Pina cind...


Pina cind am inteles ce si-a dorit Deceneus de la noi, adica exact ce a scris Capacaunul si ai remarcat si tu.

De dragul statisticii si al prejudecatilor, mentionez ca eu nu intru la sectiunea politica pentru ca nu ma intereseaza politica din Romania si nu vad ce ar putea demonstra asta, in context.
Asa ca... fenomena pap ti bi di bi...


To live a creative life, we must lose our fear of being wrong - Joseph Clinton Pearce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana
Eu cred ca taman, tu, Deceneus, esti un simbol al prejudecatilor.

Ne dai exemplu de reviste pentru femei fara sa stii de ce le citesc femeile, fara sa-ti pui intrebarea cate baliverne is pe acolo.
Majoritatea celor care citesc asemenea reviste o fac de distractie, prea putine cred in ce e scris in ele - mult mai putine decat iti inchipui tu.

Sunt doar niste reviste a caror influenta e egala cu zero.

Problemele tinerilor trebuie rezolvate de tineri, pentru ca ei stiu mai bine care sunt problemele lor, ei pot gasi mai usor solutii decat o generatie mai in varsta cantonata in trecutul tineretii.

Problemele femeilor trebuie rezolvate de femei. Ele stiu mai bine cu ce fel de probleme se confrunta si care va fi solutia cea mai buna si onorabila pentru ele.

Ah, mai raman problemele barbatilor. Pe astea cine le rezolva? Barbatii in colaborare cu femeile sau ei insisi?



In revistele pentru femei pe care le citesc eu ocazional (Ioana, Lumea Femeilor, Femeia de Azi) se subliniaza mereu si mereu ideea ca barbatii sunt ahtiati dupa fotbal, bere si iesiri cu prietenii. Eventual si jocuri pe calculator. Ceea ce ma deranjeaza tare.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui daniela_b


Pina cind am inteles ce si-a dorit Deceneus de la noi, adica exact ce a scris Capacaunul si ai remarcat si tu.




Sincera sa fiu, eu nu prea cred ca Deceneus asta si-a dorit ce zicea Capca, chiar daca el asa a afirmat.

M-am gandit mai bine si cred ca defapt problema lui Deceneus este convingerea ca femeile sunt de vina pentru politica din Romania. Atata cele implicate, cat si cele care nu vor sa se implice!

Femeile implicate, se-ntelege, au ajuns in functii importante pentru ca au citit revistele pentru femei de unde au invatat cum sa puna barbatul cu botul pe labe. Dupa ce l-au pus cu botul pe labe si s-au instalat comod in fotoliu de sefa, datorita frumusetii adica lipsei de competenta, se-ntelege , lucrurile au luat-o razna si nimic nu mai e OK.
Iar durerea cea mai mare este ca aceste femei din politica nici macar nu au multe sustinatoare,(femei adica) lucru care da orice logica peste cap.

Eu vad doua variante: ori se implica femeile in politica, incepanad cu aceast forum, ori sa dispara cele deja implicate, ca oricum sunt degeaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
femeile sunt de vina pentru politica din Romania. Atata cele implicate, cat si cele care nu vor sa se implice!

Nici, nici. Mai exista o varianta:
De vina sunt femeile care nu vor sa se implice direct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patryss_88 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
De ce se recurge la contracte scrise? Pentru ca el reprezinta o garantie absolut necesara cand iti faci planuri pe termen lung. Cand vrei sa aduci pe lume copii, trebuie sa te asiguri ca acestia vor avea doi parinti. Sigur se pot creste copii si de un parinte, dar efortul este acelasi distribuit doar la unul din parinti, ca sa nu vorbim de efectul asupra echilibrului copilului.





What?!?!??!
Serios acum, perspectiva ta ma intriga!!
Pai daca ar fi atat de important acel act precum sustii tu, asta inseamna ca toti cei care sunt casatoriti sunt in normalitate- rezulta - ca vor fi si muuuulti muulti ani impreuna.
Nimic mai fals. Adica te rog urmareste rata divorturilor si spune-mi te rog cu ce au fost mai castigati?

Un copil are oricum doi parinti !!!!!!! Fie ca parintii au acelasi nume sau nu!

...........

de gaza mica Luca Adrian


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citata ladyJ Sincera sa fiu, eu nu prea cred ca Deceneus asta si-a dorit ce zicea Capca, chiar daca el asa a afirmat.

M-am gandit mai bine si cred ca defapt problema lui Deceneus este convingerea ca femeile sunt de vina pentru politica din Romania. Atata cele implicate, cat si cele care nu vor sa se implice!

Femeile implicate, se-ntelege, au ajuns in functii importante pentru ca au citit revistele pentru femei de unde au invatat cum sa puna barbatul cu botul pe labe. Dupa ce l-au pus cu botul pe labe si s-au instalat comod in fotoliu de sefa, datorita frumusetii adica lipsei de competenta, se-ntelege , lucrurile au luat-o razna si nimic nu mai e OK.
Iar durerea cea mai mare este ca aceste femei din politica nici macar nu au multe sustinatoare,(femei adica) lucru care da orice logica peste cap.

Eu vad doua variante: ori se implica femeile in politica, incepanad cu aceast forum, ori sa dispara cele deja implicate, ca oricum sunt degeaba.

Oaaa ! Ai gandit profund. Eu nu m-am gandit la asta, dar ultima idee mi-ai dat o sugestie.
Sa aplicam ce spui la toata lumea si la barbati si la femei.

Locutorii sa aiba statut de individ sau de cetatean, cei care dovedesc ca sunt intersati si la curent cu viata cetatii.
Si in Grecia antica erau cetateni si sclavi. Acum nu mai exista scalvagism, dar individul care suporta decizile politicenilor fara sa participe la viata politica, au renunta la statutul de cetatean cu drepturi depline.
Cum exista indivizi care participa la vot pentru o punga de malai, un kg de zahar s.a.m.d, ar fi bine sa nu mai poata participa, decat daca trec un test prin care demonstreaza ca sunt informati in probleme de politica.
Testul sa se dea online, si cand l-au finalizat daca au intrunit punctajul primesc "atestat de cetatean", cu care participa la alegeri.
In situatia asta o sa avem indivizi care sunt interesati doar de viata lor si a familiei si cetateni care sunt intersati de viata comunitatii.
Un exemplu de persoana fara pretentii de cetatean
Citat:
citata daniela_b De dragul statisticii si al prejudecatilor, mentionez ca eu nu intru la sectiunea politica pentru ca nu ma intereseaza politica din Romania si nu vad ce ar putea demonstra asta, in context.


Vad ca t-a deranjat vorba cu politehnista!
Am vrut sa-ti mai spun un banc de profil dar nu mai risc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citata viviana Eu cred ca taman, tu, Deceneus, esti un simbol al prejudecatilor.

Ne dai exemplu de reviste pentru femei fara sa stii de ce le citesc femeile, fara sa-ti pui intrebarea cate baliverne is pe acolo.
Majoritatea celor care citesc asemenea reviste o fac de distractie, prea putine cred in ce e scris in ele - mult mai putine decat iti inchipui tu.

Sunt doar niste reviste a caror influenta e egala cu zero.

Ce nu prezinta interes nu consumi.
Cine nu s-a interesat de politica nu a dat clic pe sectiune respectiva desi click-ul era gratuit.
Cine da bani pe revista apreciaza ce este scris acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citata salcia Deceneus, daca recurgem la "argumente" de genul asta "prejudecata si experienta imi spun ca femeile sunt mai predispuse la intrigi si mai putin dispuse sa accepte succesul semenelor", nu prea mai vad rostul discutiei... Asta e fix ce-ai spus tu ca e, o prejudecata si/sau cel mult o experienta personala si deci, subiectiva.

De acord ca e prejudecata, si judecata subiectiva, dar se poate demonstra statistic sau doua mesaje mai jos de mesajul pe care l-ai posta cand mianna si eumada erau pe punctul de a se parui. Noroc ca le desparte www.

Citat:
Femeile nu ajung in politica tocmai pentru ca educatia noastra, a tuturor, e tributara unor mentalitati patriarhale si discriminarii de gen. Pentru ca, in general, femeile au "alte lucruri mai bune de facut" (treburi casnice, copii, sa traiasca in umbra adevaratei vedete, barbatul). Pentru ca femeile sunt invatate ori ca nu sunt in stare de asa ceva (nu au abilitatile necesare), ori sunt "prea sensibile" pentru asa ceva, ori mai bine sa-si vada de familie etc. Pentru ca, asa cum spuneam, sunt defavorizate la capitolele educatie, cariera, venituri, deci nu pleaca la drum de la baze/sanse egale...

Si la manifestatile pentru protectia animalelor de ce sunt majoritare?
Nu participa la mitinguri pentru protectia batranilor si a copiilor fara parinti, dar la protectia cainilor fara stapani suntem emncipati(e), sau la parada gay si lesby, concuram vestul.

Citat:
Din cauza acestei lipse de reprezentare femeile nu au, practic, o voce care sa se faca auzita si sa impuna anumite subiecte pe agenda publica. Si uite asa, e un cerc vicios. Ca pe "alesii neamului", maretii barbati politicieni, e clar ca ii cam doare undeva de egalitatea de sanse, discriminare si alte maruntisuri din astea.

Asta-i pretext ca sa justifice neimplicarea.

Mergi la inceput