Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(111)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Sanatate bolnaviorilor! Si al meu mai are muculeti si tuseste, vorbeste ragusit, dar asta e iarna pe aici, abia ce ne revenim ca ne mai aduce Patrick cate un virusel frumos impachet cadou de la gradi si o luam de la capat. Nu-i bai, ne-am rodat de-acum.

Am intrat sa va anunt cu emotie in glas ca am descoperit o lama pe gingiuta jos, stiu ca voi demult ati depasit emotia primului dintisor, dar eu chiar credeam ca n-o sa-l mai vad vreodata cu dinti, hahaha. ANKA - al tau a ramas singurul "Gingiuta"?

Noi aseara n-am avut caldura ca s-a stricat, am avut un mic calorifer care nu prea a facut fata, am tremurat ca afara deja sunt vreo -5 noaptea. Azi s-a reparat si am reusit si eu sa scap de imbracamintea de camuflaj cu care am si dormit. Cupilul nu a vrut (evident) caciulita si azi e plin de mucozitati si de tuse, sper sa-i treaca.

Eu am reinceput sa ii dau iaurt de vaca dupa o buna perioada de pauza, timp in care nu a mai vomat mai deloc. Numai cate un jet mic din cand in cand, dupa ce suge, nu se pune insa, la felul cum voma el inainte. Si acum vad ca nici dupa iaurt nu vomita, deci sper si ma rog sa nu aiba ceva, vreo intoleranta la lapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andutza_B spune:

Fragrant, nu fac rondele de praz cu sos de mustar ci fac cartofi fierti in coaja, curatati, taiati, amestecati cu : muraturi si rondele de praz, totul in sos de mustar (mustar, ulei, otet, condimente). Scuze daca te-am indus in eroare!

Andutza- de bebelusa fericita Miruna-Georgiana (26.01.2011)
---------------------------------------------------------------------------------------------------
"In an ugly and unhappy world the richest man can purchase nothing but ugliness and unhappiness." (George Bernard Shaw)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jasmin26 spune:

Oauuuuuuu andutza ce lumini aveti voi acolo la cluj,acum am vazut la stiri

Crina,mami de baietel scump...
Lukas Christian(12.01.2011) si in 24+

In curand vom fi 4...!!!

Daruieste-i lui D-zeu inima si D-zeu iti va oferi cerul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

Zumzu;unde vinzi hainutele?Si noi avem o gramada ..am cumparat si Io de pe net majoritatea,nu stiu cum sa scap de ele.
Paine ii dau de care avem acasa;cand de casa,cand franzela alba,corn..noi mancam numai firimituri
Fragrant;Noroc pe buniasa stai si tu linistita!Si Eu astept pe mami meu tare tarea.. pe luni o aduce mosul!~
Diana!Catalina!Dariusucu!Florin!Pisicuta Teo!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

am pus cremele la vanzare pe bazar..sa-mi tineti pumnii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adryiii spune:

Buna seara!
Tin pumnii Tunde sa vinzi creme multe, multe si sa faci si tu niste banuti.

Eu sunt la operatiunea intarcare. Greu, greu. Mai mult pentru mine decat pentru ea. M-am hotarat sa o fac dintr-o data (nu reusesc nicicum treptat) si acum am titile in flacari. Daca aveti vreun sfat astept cu nerabdare. As prefera sa nu utilizez medicamente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catal_ina10 spune:

Tunde, tinem pumnii!

Adryiii, of, si tie iti tinem pumnii, sa gasesti o solutie cat mai repede. Ai grija cu sanii, ca nu-i de joaca .

IVS: intrebare cu iz national . Credeti ca barbatii romani sunt mai misogini decat barbatii altor natii europene?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zumzu spune:

tunde le-am pus pe picasa, si am da linkul la vreo 2 odisee mai mici ca noi, dar n-am vandut pana acum decat la o persoana. si chiar ma uitam ca am preturi f.mici fata de altii.am mai pus la bazar vreo 2-3 produse dar degeaba


Hainute de vanzare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

ADRYI- pai e important sa le dezangorjezi ca altfel nu e bine deloc. Deci trebuie sa mulgi, dar nu mult, asa incat sa nu le mai simti pline si tari. Si incet incet productia o sa scada. Dar in nici un caz sa nu stai cu ele asa pline ca poti da in mastita. Comprese cu apa rece iar fac bine.

FRAGRANT - ma bucur ca Sophic e pe maini bune si te duci impacata la servici. Normal, ne duc dorul, al meu si asta mare vine de la gradi si ma ia de gat si ma tine strans vreo 5 minute si zice Vai ce dor mi-a fost de tine!

CATALINA - raspuns la sondaj - da, cu siguranta, n-am timp sa detaliez, am s-o fac mai incolo putin


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

CATALINA deci sa detaliez. In primul rand, ma uit la procentajul de femei in posturi de conducere si in Parlament, mult sub nivelul altor tari. Apoi, la televizor ma uitam asta vara si mi se facea greata si jena, numai apropouri cu tenta sexuala la orice emisiune, numai fete pe jumate dezbracate, nu conteaza tema emisiunii prezentate. Femeia este in continuare privita cel mai adesea ca un obiect sexual, femeia este datoare in Romania sa se aranjeze din cap pana-n picoare, sa faca 10 feluri de mancare pe zi, sa astepte barbatul surazatoare si sexy in pragul usii. Cand el pleaca cu alta - e mereu vina ei, ca nu a stiut "sa-l tina" sau eventual vina "fufei" dar niciodata vina lui, Doamne fereste, puisorului i s-au luat mintile pur si simplu. SI ma rog, ma tot uitam in jurul meu, la anturajul meu, aceleasi glume de prost gust - despre femei la volan sau femei facand joburi "de barbati", inclusiv de la taica-meu.

Cand am venit aici am avut sincer un soc. Sa vad la televizor femei de 50-60 de ani care prezinta stirile si nu numai la 20 de ani si cu decolteuri pana la buric. Apoi reclamele, in Romania abunda de mesaje misogine si de femei pe jumatate dezbracate. TIn minte chiar ca citeam pe un blog la un moment dat despre o reclama la Maggie cred cum o fetita se juca cu doua papusi, o Barbie si un Ken si zicea ca cica Ken a parasit-o pe Barbie ca nu stia sa faca de mancare! Penibil.

Apoi in Romania am lucrat la o Universitate, am auzit si acolo numai glume proaste pe seama femeilor de la profesori universitari pana la portari. Si ma durea ca nici o femeie nu lua atitudine niciodata, o parte radeau cot la cot cu barbatii, altele inghiteau in sec de frica sa nu fie catalogate feministe sau mai stiu eu cum.

Si ma gandesc ca daca aici unul din colegii mei (nu vorbesc de sefi, asa ceva e inimaginabil) si-ar permite asa niste glume, cred ca ar zbura a doua zi. In Romania tin mine ca era ceva la ordinea zilei.
Aveam aici un modul de training despre hartuirea sexuala la birou si ma uitam crucis prima data la situatiile prezentate de ei ca atare, ca eu nu intelegeam unde sunt remarcile insidioase. Apoi mi-am dat seama ca vin din societatea aia machista unde efectiv nu am fost invatate ca este o limita pe care nu trebuie sa o treci, ca femeia merita la fel de mult respect ca si barbatul si sa fie tratata cu demnitate egala.

Again, IMHO, astea sunt observatiile mele. Si o chestie care ma doare mult la societatea romaneasca. Se fac progrese (observ de la vizita la vizita) dar nu prea mari din pacate. Si anul asta m-am revoltat ca si anii trecuti la televizor si va inteleg pe deplin de ce nu va uitati.

Mergi la inceput