Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (88)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

yvy tu cum ai recoltat urina la bebe? ai stat si ai pandit cand face pisu?
ca ma gandeam ca daca sun si-mi recomanda sa-i fac analize, cum ii recoltez urina? na la ce ma gandesc eu

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aZaZ spune:

Neata. Am intrat sa va servesc o , apoi imbrac gasca si la cumparat de ghete pentru Stefan.Ca ne-au cam ramas mici si arata groaznic cele pe care le avem acum. Pai na de 6 luni le poarta NON STOP.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

chiar, apropo de ce-ai zis tu ailed, de la ditmi cata febra se face? cate zile si cat este temperatura maxim?
Anastasia a facut 2 zile dar nu avea tot timpul. avea, o lasa iar avea...apoi n-a mai facut deloc, dar de mancat tot nu mananca bine si dintisorii tot nu se vad
mai fetelor si cand ma gandesc ce bine papa, ajunsese la 170 gr si eu ziceam ca ce putin papa si acum ar fi bine si 100 sa pape.


Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Roxy nu s-a invatat cu sanul, sigur este de la dintisori; maine poimaine te aud ca ai un iepuras .
Eu stiu sigur acum pentru ca am mai trecut cu L prin asta de 2 ori (L are 2 dintisori), dar prima data m-am panicat la fel ca voi, fetelor si-mi puneam o mie de intrebari: ca de ce nu mai mananca?, de ce vrea toata ziua la tzitzi?, de ce vrea numai in brate sa doarma? de ce nu mai vrea suzeta, nici la somn nu o vroia doar tzitzi toata ziua de ma si enervasem, ziceam ca s-a rasfatat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

yvyana, imi place la nebunie poza ta de la profil
edit: nici nu ma pot concentra la citit ca imi fug ochii la falcutele si ochisorii aia frumosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxy_s

chiar, apropo de ce-ai zis tu ailed, de la ditmi cata febra se face? cate zile si cat este temperatura maxim?
Anastasia a facut 2 zile dar nu avea tot timpul. avea, o lasa iar avea...apoi n-a mai facut deloc, dar de mancat tot nu mananca bine si dintisorii tot nu se vad
mai fetelor si cand ma gandesc ce bine papa, ajunsese la 170 gr si eu ziceam ca ce putin papa si acum ar fi bine si 100 sa pape.


Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)





Imi vine si sa rad, exact asa ziceam si eu cu L, macar sa pape 100g ca sunt cea mai fericita, dar eu o puneam in scaunul de masa si ea se punea pe urlat cand vedea lingurita, nu vroia nici de pe degetul meu sa ia papica si ajungeam cu ea tot sa o pun la san; de 3 ori pe zi eu ii pregateam papica si ea lua in cel mai bun caz 3-4 lingurite apoi nimic si se punea pe urlat, dar urlat, mai frate, ca era rupta de foame, dar nu papa si pace; am zis sa fac pauze mai mari intre mese, am lasat sa treaca si vreo 5 ore, ea tot n-a papat apoi am zis ca-i dau eu san toata ziua sa o adorm si am incercat sa o adorm ziua cu suzeta, dar n-a vrut si pace, deci aveam un bebe si nemancat si nedormit si sa vezi scandal!

Acum nu ma mai stresez, ii dau ce vrea, ii fac papica zilnic, daca papa bine, daca nu la san cu ea si poate la nani si daca reusesc si sa o pun in patut dupa ce a adormit e super, daca nu o tin in brate sa traga si ea un pui de somn; si L luna asta nu mi-a luat in greutate decat 250g ca nici nu prea a papat.

Referitor la recoltarea urinei, exista 2 metode: 1) iti dau ei un servetel special pe care-l pui pe bebe dezbracat si pandesti cand face pipi sa faca pe el - metoda asta nu e foarte safe, ca se poate contamina usor proba; 2) se recolteaza intr-o punguta speciala pe care o lipesc efectiv pe pasa dupa o toaleta riguroasa a zonei respective si face pipi direct in punguta cu risc minim de contaminare a probei de urina.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Febra reprezinta o reactie a organismului la atacul unor agenti infectiosi. Pentru a face fata agresiunii, globulele albe incep sa secrete subtante pirogene, cele care provoaca caldura. Acestea stimuleaza hipotalamusul (acea zona a creierului care, printre alte functii, regleaza temperatura corpului). In acest mod apare cresterea anormala a temperaturii pe care o numim febra.
Febra, fiind un mecanism de aparare, nu este necesar a fi tratata imediat, mai ales in cazul adultilor, daca nu depaseste 38 grade C.
De retinut ca febra este un simptom. Tratamentul acesteia este simptomatic, dar asta nu inseamna ca se trateza si cauza
sau mai pe larghttp://www.desprecopii.com/info-id-66-nm-Despre-Febra.htm





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aZaZ spune:

roxy se gasesc la farmacie punga pentru recoltat urina special pentru bb. este cu un orificiu si lipici care se lipeste pe tuti. Nu te speria ca nu este asa de greu precum pare. ii pui punguta apoi pempersul si dupa care o verifici dupa cateva minute sau jum de ora. Punguta este sterila si costa 1 leu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Madutza


Roxy mie pediatra mi-a zis ca temperatura cauzata de aparitia dintisorilor nu trebuie sa depaseasca 38 grdC; ti-am zis ca L a avut 39.1-39.2 grdC 2 seri la rand (dimineata avea 37.8-37.9 grdC si pana seara ajungea la 39 grdC ), apoi m-am dus cu ea la pediatra care s-a uitat in gurita ei si a zis ca nici urma de dintisori si nici nu-i vor da sigur in urmatoarea luna ; asa am inceput sa cautam infectia (cauza febrei) si am facut o groaza de analize; in 2 zile iesise primul dintisor si eu m-am calmat (nici nu aveam rezultatul analizelor).

Chestia cu febra la aparitia dintisorilor e controversata rau: unii pediatri sunt de acord cu ea, altii nu si zic ca trebuie cautata alta cauza pentru aparitia febrei la L febra a fost de la dintisori (a si dormit mult in zilele alea 2, so unlike her).

Catank, Roxy acum nu spun sa nu mergeti cu puiutii la pediatru, sfatul meu este SA MERGETI, ca sa excludeti alte cauze (cea mai frecventa fiind infectia urinara) eu v-am povestit aici doar ca sa va mai linistiti



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

sunt ca o baba, mai spal 2 geamuri, mai stau 15-20 min ca ma ia durerea de burta, iar mai spal, iar mai stau In ritmul asta termin la Paste

Mergi la inceput