Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (88)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

uite ca uitasem: vroiam sa spun de paracetamiol, ac eu stiam ca de 125 trebuie sau jumatate de 250....


mamica implinita cu 2 comori !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-da, ailed- calitate puraeu asa racita nu am mai fost de 2 ani clar.stranutam, imi curgea nasul, dar cu modafen, ceaiuri ,lamaie, in 2 zile eram ca noua.ei, am bagat la ceaiuri, miere albine, lamaie, vax.aveam de toate, si dureri in gat,de cap, si curs de nas, ochi, dureri de oase, ameteala,nas infundat ca nu puteam respira si apoi curgea spontan de nu aveam timp sa ajung la serveteleacum tuse. un cocteil cu de toate.
- ne-a prins si cand e vrmea asta asa frumoasa afara, noi stam in casa..asta e, macar sa fim mai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

merg cu pustiu' la culcare... am un somn...sper doar sa inceapa iarasi astia cu bormasina

pooooop


mamica implinita cu 2 comori !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

mada cum dezgheti tu avocado??



mamica implinita cu 2 comori !!



la temp camerei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

mada si la mine face minuni olinthul, dar aici era cea mai noua chestie, ultima descoperire anul trecutasta vroiam sa zic...
37. 1 rectal nu inseamna 36. 6 ? si la bb 37 normal nu e oki? sau stiu eu prost?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

somn usor yasmy!
eu am facut si eu abdomenele, am desfacut o cutie mare de pulpitze, nu va spun cate kg avea... si le-am pus la congelat..., acum nu stiu de ce sa ma apuc... cred ca croiesc fetele la husele de scaune.... ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

neata fetele

catank vai ce situatie...dar de ce nu-l pastreaza. mai ales este obtinut natural, o minune.... nu o poti sfatui?
saracuta Ioana...sa stii ca azi Anastasia a papat fructe cam 50 gr asa apoi san. si ea a fost maraita dar vad ca i-a trecut. i-o fi fost foame. acum umbla pe aici pe jos.
febra ar trebui sa tina azi si maine maxim, asa stiam ca daca este de la dinti tine maxim 3 zile. asa-i fetelor?


madutza spor la treburi si fara dureri. stiu ca ar trebui sa manance de toate adica mai mult mancare decat san...dar ce sa-i fac? s-o fi invatat asa cu sanul? nici nu stiu. sau poate este totusi de la dintisori, i-a scazut de tot pofta de mancare si implicit asta a dus si la scaderea in greutate?
o sa sun pediatra ca nu ma linistesc....mai ales cand am vazut ce-ai scris si tu scrish

bb_yasmi da, prima oara asa m-am gandit si eu...daca nu papa dar de zbenguit se zbenguie cum sa nu scada in greutate. apoi m-am gandit ca daca este ceva... of, numai ganduri...

toate mamicile.

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Citat:
citat din mesajul lui catank

si daca ii creste temp din nou? cu ce o iau de la capat???

Multam tare mult!

Nu indraznesc sa sun dr ca ma scoate din sarite. V-am spus ca la ultimul vaccin i-a administrat 1 supozitor de novocalmin preventiv ptr temperatura si durere???ptr durere mai mult!!!Cind am ajuns acasa l-a eliminat ca facuse kk.O sun si imi spune sa-i pun inca un paracetamol. Acum daca as suna-o , imi este si frica de ceea ce imi va recomanda.



Catank cum a remarcat si Ailed la Dodo a ei, mie L imi face febra doar seara vreo 7 sau chiar 10 zile inainte sa-i iasa dintisorul; eu doar o monitorizez si-i dau panadol 4 ml doar daca temperatura intrarectala depaseste 38grdC (valoarea aratata de termometru, nu scad si nu adaug nimic); de obicei raspunde prompt la panadol si nu repet doza, dimineata si in cursul zilei temperatura nu depaseste 37grdC; daca era sa-i dau toate zilele continuu antitermice ce-ar fi fost .
L a facut chiar si 39.1grdC cu cateva zile inainte sa erupa dintisorul si atunci m-am panicat si m-am dus cu ea la pediatru si da-i recolteaza analize, sumar de urina, urocultura, fa ecografie, nu avea nimic! Acum nu-i mai dau preventiv nimic, doar seara inainte de culcare daca are febra peste 38grdC panadol, sau chiar daca are sau nu febra ii dau nurofen pentru durere cand o vad ca o dor rau gingiutele, se perpeleste toata si nu poate dormi.
Dar fiecare mamica face cum crede ca e mai bine pentru puiul ei! Tu poti sa continui tratamentul antitermic cateva zile ca sa fi sigura si linistita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

azaz vai prin ce-ati trecut. bine ca nu are nimic si este sanatos. nu mai conteaza sperietura, bine ca este bine.

viss si voi... va doresc multa sanatate. ai grija de tine ca sa poti avea grija si de ei

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

e chiar pacat catank!...dupa ce i-a daat DumnezeuN-are cine sa o ajute cu copiii?
si tu alta dr n-ai ca de la dinti nu face chiar asa febra....

Mergi la inceput