Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (88)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

neatza!
catank daca are 37.1 din ce ii iei rectal tb sa scazi 0.5=36,6...deci oki....fii cu ochii pe ea! teoretic poti sa o scooti ca nu e racita , e de la dinti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

buna dimi

multi dr recamand sa nu se mai scade 0,5 ci doar 0,3-9,4.

catank, eu am iesit cu L afara.

mada, spor la treaba! merg si eu sa aspir apoi sa imi fac abdomenele si apoi papa la jun ior si nani...ca m-am culcat la 3 azi noapte si m-am trezit la 7.30


mamica implinita cu 2 comori !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

si daca ii creste temp din nou? cu ce o iau de la capat???

Multam tare mult!

Nu indraznesc sa sun dr ca ma scoate din sarite. V-am spus ca la ultimul vaccin i-a administrat 1 supozitor de novocalmin preventiv ptr temperatura si durere???ptr durere mai mult!!!Cind am ajuns acasa l-a eliminat ca facuse kk.O sun si imi spune sa-i pun inca un paracetamol. Acum daca as suna-o , imi este si frica de ceea ce imi va recomanda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

mada cum dezgheti tu avocado??

catank, pai depinde cat are temp in acel moment (intrebai cu ce incepi din nou!). doamnneee si eu am plangeam de a mea dr....


mamica implinita cu 2 comori !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-off, dar ati scris, mai am de citit aceste 16 pagini din urma din acest capitol.
-deci, buna dimineata!
- noi am fost foarte rau.sergiu nitel mai bine- mai ales ca a inceput sa produce muci,pe care ii tot aspiram,dar ca stare generala mult mai bine. dar ,dupa cum ma atseptam a racit sio soniuta-a inceput cu treziri din somnul de dim, pranz,decat 20 min din fiecare-se sufoca, se trezea urland.apoi stranut,si curs nara spontan, la apsirat foarte putini muci.incep si eu, stranut,friguri,nas curgator spontan.vine seara- erau rupti,ca nu au dormit ziua decat 20 min pe repriza, in loc de 1,5h pe repriza..si incepe sonia sa faca febra..38,4- impachetari, nurofen..38.7 intrarectal..atipea in brate cum o puneai pe orizontala, se sufoca si se trezea urland in 1-2 min..eu eram varza-imi curgeau si mie ochii, ma durea capul,curgea nasul..stteam la 2 nopatea cu ea in brate sa doarma macar ceva..apoi ma asezam,se trezea, am pus 2 pernute si am fortat-o sa doarma intre noi,intr-o pozitie ciudatacum dadea sa se intaorca pe burta, ca ea doar asa doarme, se sufoca, se trezea..apoi iar febra, iar sosete ude, manusi, frecat cu apa..eu nu puteam respira..
- dim a dus-o laur la budimex la garda, cica infectie acuta cai repiratorii superioare cu neutrofilie pe hemograma.i-a dat si antibiotic.apoi ieri eu am fost iar rau,cu lesin, frioane, imbracat cu dresuri 300den,trening,sub plapuma dardaiam..horor.bine ca a fost 1 dec. si a fost Laur acasa.
- azi dim. au dormit si bebicii in paturile lor, ca acum 2 nopti am dormit cu sergiu, acum 1 noapte cu sonia si ale ei febre, iar ieri desi inca mai sunt racita- dar mult mai bine- acum ma chinuie tusea, am domnitam dormit de la 23 la 7, cu 2 treziri usoare ale lui sergiu.
- am luat si eu de la farmacie colargol. ce da dupa aspirat, cate pic in fiecare nara? voi cu il dati? ca eu l-am cumparat ca tot am auizt de el de la voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

catank, dar dc novocalmin....? ca de obicei se da preventiv paracetamol sa nu creasca febra... de durut oricum ii doare local cand le face vaccinul... urmareste-i febra si daca urca mai da-i antitermice, daca nu nu... nu vad sensul sa o umpli de antiinflamatoare...eu am observat ca Andra a facut febra de la dinti numai seara/ noaptea... nu stiu dc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

mama viss da ce raceala de calitate v-a dat fata aia in parc... sa-i multumesti daca o vezi...
ai grija!
Sanatate multa... eu parca am inteles ca se pune dupa aspirat colargolul... n-am fost atenta ca aici nu au asa ceva... anul trecut imi recomandau pt mine olynthul ca mare descoperire, ambroxol nu au... iar polygynaxul ovule costa de 5 ori mai mult ca in Ro si se da pe reteta , dar se comanda din Germania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

catank, la ce temp ridicata a avut eu nu as fi intrerupt antitermicele, plus ca 37.1 rectal nu inseamna ca i-a scazut de tot. Eu as continua cu Nurofen dat la 8 ore.
Mii de scuze..am gresit cu recomandarea de 250 paracetamol. La varsta Ioanei se da Paracetamol 125 .

viss, prin cate ai trecut si tu. Sper sa va reveniti cu totii

Off numai bolnaviori pe aici

yasmi, spor la abdomene

delia, la mine Olinth-ul face minuni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

off viss multa sanatate. nu am folosit colargol, nu stiu.

eu harnicuta tare azi.... nu e nici ora 10 si abdomenele sunt facute, am aspirat....strans rufe..bagat spalat...si acum hranit copilul....deci pot sa merg sa ma culc linistita


mamica implinita cu 2 comori !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-cu scaunele de la Nania- eu le-am pipait in cora.erau 3 scaune de culori diefrite.unul era ok in ceea ce priveste buretele, dar la celelalte 2 se simteau fiarele/ barile de sub burete dc apasai, acolo unde ar fi treb sa stea funduletul de bebesi vizual mi s-a parul buretele cam subtire, de-aia le-am si pipait

Mergi la inceput