Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (88)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns moulineta spune:

Roxy nu trebuie sa compari cantarul pediatrei cu cantarul tau!!! cantarirea se face pe acelasi cantar, la aproximativ aceeasi ora

Catank pe I sa ii treaca febra si sa nu mai aiba dureri

Dinora eu stiu ca nemtii sint cei mai buni in tratarea dermatitelor atopice! si finutul meu are, il spala doar cu aven trixera, creme fara galbenele, iar in perioadele de exacerbare ceva unguent cu cortizon si ceva picaturi antialergice (dar f rar) Rabdare multa, bai de soare vara


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui catank

am dat sa o asrz i pat si a ineput sa plinga ca niciodata.Arde si e transpirata, A adormit iar in bratele mele... geme, cred ca de durere... paracetamol e numai ptr temperatura?dar ptr durere ce ar trebui sa-i dau? offffffffff cum ii verific iar temperatura? sa o dezbrac iar?

Dumnezeu este autorul sufletului, El m-a binecuvintat cu ...un suflet IOANA
“Dumnezeu nu ne cere minuni. Acelea le face El.” – Arsenie Boca







cat timp a trecut de cand i-ai dat paracetamolul ? poate inca ju si-a facut efectul..
dezbrac-o si i-ai temperatura daca a trecut sa zic o ora de atunci.. si asa e recomandat sa fie cat mai lejer imbracati, adica mai dezbracati..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina06st

Roxy, nici mie nu mi se pare mult 250 g. Gandeste-te ca nici cantarul nu e acelasi. O mai suni maine pe dr ca sa te linistesti, dar eu nu cred ca-i grav. Mai ales daca zici ca ea e plina de energie.

EU stiu de la nepoata mea. Pe la 1 ani si cateva luni a avut un episod de diaree care nu trecea cu niciun tratament. Nici cele medicale date de dr nici toate cele din popor incercate. Dar absolut tot. A durat vreo saptamana cred, daca nu mai mult. Deja se punea probleme sa o interneze in spital pt deshidratare. Dar se vedea pe ea, saraca... Doamne, ma cutremur cand imi aduc aminte: n-avea pic de vlaga, era tot timpul ametita, adormita, bezmetica...

Delia, multumesc pt confirmare: si mie mi s-a parut ca merge mai lent cuptorul asta electric. Inca nu prea o nimeresc cu temperaturile. De ex am facut o tava de saratele din aluat foietaj din ala cumparat. Cred ca am copt o ora la ele . La un moment dat mi-am dat seama ca trebuie sa dau mai tare... au iesit ele bunicele, dar nu cum imi ieseau inainte

Mami fericita: Luca 12.04.2011
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!


curios..mie cuptorul electric mi se pare mai puternic..si este daca ne gandim ca un cuptor normal de aragaz are 180 grade iar asta electric merge pana la 275..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

acum la 22 se face o ora. dar doarme,...o trezsc? si daca e temp mai mare ce fac?astept inca 3 ore sa-i dau norofen?
Multam miki, ...roxy. ...simo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Catank, eu nu prea ma pricep. Eu am doar Panadol si Eferalgan in casa, pe amandoua scrie ca sunt si pentru durere, nu doar pt febra. Oricum, acum nu poti sa-i mai dai altceva. Dar poate un leac din popor, ceva. Parca sosete cu otet. Dar incearca sa o mai linistesti sa mai treaca putin, sa-si faca efectul medicamentul...
Sanatate! Va tin pumnii.

Mami fericita: Luca 12.04.2011
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Catank cred ca vei face noapte alba! Ca si mine dealtfel... am incercat de 4 ori sa o pun pe L in patut adormita si s-a trezit instant urland; a urlat azi o ora inainte de baita eu ii dau antitermic doar daca are temperatura rectala peste 38 grd C (temperatura aratata de termometru, nu scad si nu adaug nimic) daca are doar febra ii dau panadol 4 ml (atat e doza pentru bebeii intre 6-8 kg), daca maraie tare si se freaca la gingiute sau roade tot ce prinde ii dau nurofen 2.5 ml (i-am dat si aseara si in seara asta). Temperatura nu i-o mai iau intrarectal, ci doar o verific la talpite cat doarme (e cel mai sensibil loc, la peste 37.5 grd C eu deja le simt mai calde, iar la peste 38 grd C se simte clar o diferenta). Nu te speria ca te simte si ea si atunci e mai rau, vorbesc din proprie experienta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

catank si Anastasia s-a trezit acum plangand, am luat-o in brate si a adormit la loc saracuta.
nu-i mai lua temperatura, daca i-ai pus supozitor las-o asa. daca la noapte vezi ca arde mai pune-i unul. temperatura nu-i mare asa ca nu cred ca-i nevoie sa le dai la 4 ore. Anastasia a facut febra dar nu avea tot timpul. ii bagam supozitor si apoi ii mai bagam altul cand simteam ca are febra, seara sau noaptea deci nu la 4 ore, mai rar.
acum vezi ce sfaturi folosesti
iti inteleg sperietura ca si eu sunt la fel.

miki nu era cu burtica chiar goala, mancase de vreo ora. o sa vad eu daca sun pediatra sau nu. multumesc de raspuns.

alina06, moulineta am cantarit-o pe cantarul meu in ziua cand am fost la pediatra. asa, ca sa se inteleaga, ca n-am zis eu bine



Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Roxy si cantarele mai dau eroare! Si mie imi arata cantarul la un moment dat ca scazuse de ieri pana azi 150 gr (eu o cantaresc la aceeasi ora, seara inainte de baita, cacacita, pisulita si dezbracata complet); evident ca nu m-am impacientat si am cantarit-o din nou peste cateva zile (eu am cantar electronic). Eu zic sa reiei operatiunea in 2-3 zile; si eu sint ingrijorata ca poate L nu papa cat ii trebuie (azi a papat doar san si nici urma sa sparga dintisorii de sus; cred ca o mai tinem asa vreo saptamana ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Mai fetelor, ce e cu copiii nostri? Si Luca s-a trezit plangand din tot sufletul. L-am intors pe o parte, i-am bagat suzeta, am venit in dormitor. Peste 5 minute iar. M-am dus la el, era in fundulet in pat plangand. L-am luat in brate, intr-un minut s-a linistit si l-am culcat...

Ai vostri dorm cu lumina? I-am aprins o lampa de veghe... sa vad cum o sa fie acum.

Mami fericita: Luca 12.04.2011
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

buna seara fetele

LA MULTI ANI ROMANI!
LA MULTI ANI ROMANIA!!!!!!!!!!!!!!!


azi am avut o zi minunata
nu pot sta mult
zilele astea profit ca e mama
si ies f mult din casa cu antonia
pe la locuri de joaca
sa se joace si ea acu cat se poate

ahahahhaha
in schimb petrei i-am dat nurofen
ca o dor gingiile
de numa
offffffffffffff
e a doua oara cand ii dau
ca plange rau


va pup pe toate
ne auzim mai des de marti sau miercuri
cand pleaca mama

yasmi mie mi-a dat rinoneft pt desfundarea mucilor din spate
deci nu stiu pt ce tip de muci e

irinuca te imbratisez
asa eram si eu la antonia
dureaza si pana la 2 ani cu noptile pierdute
da apoi vei uita
ai rabdare si incredere
si incearca sa dormi ziua daca poti
eu nu pot

















Mergi la inceput