Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (88)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

ailed acum nu mai ai somn ...daca ai dormit, ce bine

dinora ce scump este Julius, ce a crescut si el poza in frunze este super, este un dulce

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

multam mamici. I-am pus un paracetamol .Tot calduta o simt..a adormit la sin. acum o mut in patut dupa ce trimit acest mesaj. Ce fac daca nu scade? la cite ore ii administrez altul, sau ce?
tot supozitor?sau panadol?sau nurofen? 2,5 ml sau 5? la 4 ore sau la 8? citesc numai pareri si pareri... Dr mea are tel inchis...
Primul bebe, fara experienta, ... prima febra (chiar daca nu e mare...inca) sunt speriata...recunosc
Teorie stiu, dar practica ma omoara
Scriu cu o mina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

daca doarme si simt ca arde, o trezesc sa-i administrez inca un paracetamol supozitor>sau nurofen? la 4 sau 8 ore? depinde de febra asai? daca sare de 39 cred ca la 4 ore, nu? sau cum?
Stiiam, acum de frica nu mai stiu nimic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxy_s

fetelor si eu sunt cam ingrijorata, va rog ajutati-ma.
am cantarit-o pe Anastasia si are cu 250 gr mai putin. este normal sa scada in greutate dupa toata perioada asta in care n-a mancat mare lucru decat san? este foarte activa, nu sta locului dar nu papa mare lucru, cateva lingurite si nu-i mai trebuie. se poate sa fie de la dintisori? chiar asa este cu dintisorii astia? temperatura n-a mai facut. face caca moale de 2 ori pe zi. oare sa sun pediatra sa-i zic?


Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)




off asta cu scazutul nu stiu ca n-am patit0o..la noi perioadele de foamete din cauza de dinti durau 2-3 zile..pana spargea dintocul..nu avea timp sa scada in greutate..in ce interval a scazut, adica de cand n-ai mai cantarit-o ? in ultima luna ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

catank ii dai urmatorul supozitor daca vezi ca face iar febra. eu nu i-am pus daca n-a mai facut.

miki ultima oara am cantari-to la 9 luni la pediatra. lunea trecuta. tu zici s-o sun pe pediatra?
cu dintisorii....vad ca nu se vede nimic sus, gingiuta este umflata de nu mai stiu cand si denivelata dar dinte nu se vede, maraita este, agitata este, caca moale mai face.

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

miki am uitat sa-ti zic....la noi foametea tine de vreo 2 saptamani asa, chiar 3 . de atunci a inceput sa nu mai pape bine dar acum in ultima saptamana chiar ca n-a papat mai deloc, cateva lingurite si gata. apoi a iesit dintisorul de jos dar aia de sus nu se vad deloc.

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui catank

daca doarme si simt ca arde, o trezesc sa-i administrez inca un paracetamol supozitor>sau nurofen? la 4 sau 8 ore? depinde de febra asai? daca sare de 39 cred ca la 4 ore, nu? sau cum?
Stiiam, acum de frica nu mai stiu nimic

Dumnezeu este autorul sufletului, El m-a binecuvintat cu ...un suflet IOANA
“Dumnezeu nu ne cere minuni. Acelea le face El.” – Arsenie Boca







antitermicele se dau la 4 ore alternativ, paracetamol cu ibuprofen..adica alternezi panadolul cu nurofenul astfel incat fiecare sa se repete abia dupa 8 ore..
doza o gasesti pe cutie, parca panadol 5 ml si nurofen 2.5 ml..dar verifica si pe cutie ca scrie..panadolul il poti inlocui cu un supozitor paracetamol de copii - cred ca merge si jumatate din el ca febra nu e prea mare..

acum daca va creste f f mult, sare de 39-40 si nu raspunde la cele 2 antitermice, mai exista si altele, eu stiu de fiola de algocalmin , parca mai exista si altceva dar nu stiu cum se numeste..dar nu e cazul zic eu..

pupici si o noapte linistita

ioana e superba in poze..mai mult nici nu pot spune la gropite seamana cu mami, nu -i asa ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

am dat sa o asrz i pat si a ineput sa plinga ca niciodata.Arde si e transpirata, A adormit iar in bratele mele... geme, cred ca de durere... paracetamol e numai ptr temperatura?dar ptr durere ce ar trebui sa-i dau? offffffffff cum ii verific iar temperatura? sa o dezbrac iar?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxy_s

catank ii dai urmatorul supozitor daca vezi ca face iar febra. eu nu i-am pus daca n-a mai facut.

miki ultima oara am cantari-to la 9 luni la pediatra. lunea trecuta. tu zici s-o sun pe pediatra?
cu dintisorii....vad ca nu se vede nimic sus, gingiuta este umflata de nu mai stiu cand si denivelata dar dinte nu se vede, maraita este, agitata este, caca moale mai face.

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)




vroiam sa stiu daca a scazut in ultima luna..ceea ce nu s-a intamplat..eu zic sa mai astepti, cantareste-o si in alt moment al zilei, poate avea burtica goala in momentul ala..la ei 200 ml reprezinta o masa, de asta zic ca nu e prea mult..
eu as mai astepta..acum vezi si tu, daca pe tine te linisteste sa o suni, sun-o..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Roxy, nici mie nu mi se pare mult 250 g. Gandeste-te ca nici cantarul nu e acelasi. O mai suni maine pe dr ca sa te linistesti, dar eu nu cred ca-i grav. Mai ales daca zici ca ea e plina de energie.

EU stiu de la nepoata mea. Pe la 1 ani si cateva luni a avut un episod de diaree care nu trecea cu niciun tratament. Nici cele medicale date de dr nici toate cele din popor incercate. Dar absolut tot. A durat vreo saptamana cred, daca nu mai mult. Deja se punea probleme sa o interneze in spital pt deshidratare. Dar se vedea pe ea, saraca... Doamne, ma cutremur cand imi aduc aminte: n-avea pic de vlaga, era tot timpul ametita, adormita, bezmetica...

Delia, multumesc pt confirmare: si mie mi s-a parut ca merge mai lent cuptorul asta electric. Inca nu prea o nimeresc cu temperaturile. De ex am facut o tava de saratele din aluat foietaj din ala cumparat. Cred ca am copt o ora la ele . La un moment dat mi-am dat seama ca trebuie sa dau mai tare... au iesit ele bunicele, dar nu cum imi ieseau inainte

Mami fericita: Luca 12.04.2011
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Mergi la inceput