Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (88)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

yvy o sa o mai cantaresc si eu peste cateva zile sa vad. mai ales ca am cantar din ala cu greutati si asa de sensibil este....

alina06 cred ca s-au vorbit bebeii

cami ma bucur ca ai avut o zi frumoasa.

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Catank eu ii dau nurofen cand are temperatura si e si foarte agitata (urlacioasa adica), pentru ca este antiinflamator si e singurul care o mai calmeaza (e testata treaba, i-am dat si Chamomilla, Calgel, Gengigel, Dentinox toate sint apa de ploaie si mai sunt si scumpe). Nu prea imi convine nici mie ca nu face prea bine la stomacel, dar macar sa doarma si ea 4-5 ore legate ca altfel e jale.
Uite acum la o ora dupa ce l-am administrat am putut s-o pun din brate in patut si nu s-a mai trezit; sper sa doarma continuu pana la 3-4 dimineata.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

catank, nu o lasa cu febra!
daca nu i-a cedat inca pune-i sosete cu apa si otet adica le stropesti cu otet si le umezesti in apa... daca mai ai manusi de bb , daca nu, pune-i si in maini sosete umede la fel... dezbrac-o la body si pune-i comprese umede pe frunte... febra e fff periculoasa la sugari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

cami sunt fericita pt tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

delia pupici

catank paracetamolul supozitor eu stiu ca se da la 12 ore
ca e mai puternic decat panadolul
iar nurofenul
care e mai mult pt durere
se da la 8 ore
acu daca cumva creste febra rau
eu stiu ca poti da 3 picaturi de fiola de algolcamin
si scade
si eu te sfatiuiesc daca face febra mare sa mergi cu ea
dupa 38 cu 5 poate face convulsii
stai de paza
oricum efectul antitermicele si-l fac ca,m la 1 ora dupa administrare
nu f repede

deci daca i-ai dat la 9 paracetamol supozitor
poti da nurofen la 1 noaptea daca are iar asa febra
si apoi la alte 4 ore panadol
multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moulineta spune:

Alina06 si gaza mea se trezeste plangand dar adoarme imediat ce ii vorbesc si pun mana pe capsorul ei; nu vad sa aiba gingiile umflate, nu pare sa o doara burtica

Catank si eu cred ca trebuie sa o verifici de temperatura si sa nu o lasi daca are febra; incearca si cu sosetele cum a spus Ailed

Roxy maine la cantar din nou si doar daca si maine e pe minus da un tel doctoritei; sa iasa rapid dintisorul

Strumph sa porti cu placere cizmele! dupa atatea Kg date jos meritai ceva garderoba noua

Somleac tu ce dai cand copilasii au febra? am vazut ca esti experta in remedii homeopate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

heelloo

delia, bine, uite pe acasa cu copilasii.

am citit ff in mare, sper sa am timp sa citesc tot capitolul asta.

roxy eu as suna dr. nu ca ar fi ceva atat de alarmant, dar cum spui si tu, o stagnare ar fi mai normala decat o scadere. oricum daca tu spui ca nu a prea papat atunci se explica. si L a stagnat in greutate in ultimul timp..dar avea de unde ... s a gandit sa mai echilibreze balanta

merg sa citesc..


mamica implinita cu 2 comori !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

cred ca am ramas singura pe aici....


mamica implinita cu 2 comori !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moulineta spune:

Miki mi se pare tare bun raspunsul tau despre cum se administreaza panadolul si nurofenul!

fetelor eu cred ca am sa ma panichez tare daca face si fata mea febra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

catank, nu o trezesti decat daca ti se pare la mana ca frige rau..eu il simteam pe vlad la tample..cand face febra, chiar si la un 38, ii ard tamplele de zici ca ia foc..la 39.5 poti praji un ou cred..la andra inca n-am experimentat febra..
si da, nu ai voie sa dai mai repede de 8 ore nici una din ele..de aceea se alterneaza una cu alta la 4 ore. mai devreme de 4, nimic in afara de sosetele, comprese, baie in apa calduta..si daca sare de 39.5-40 atunci fiola algocalmin..
pup..
sper ca deja nu mai ai nevoie de mesaj ca febra a scazut..

Mergi la inceput