Prematurii-Esente tari se tin in sticlute mici 23

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Buna fetelor!
Mihaela bun venit si sa cresteti mari!
Au dreptate fetele, trebuie sa ai rabdare si o sa descoperi ca ai un copil minunat care va face de toate.
Dar stiu din proprie experienta ca nu poti sa nu te intrebi, daca e totl in regula , dar pe masura ce va creste vei vedea cum te va uimi.
Eu nu prea stiu ce faceau copii mei la 6 saptamini, pentru ca eram inca in spital ii vedem din trei in trei ore cite 10-15 minute.
Si cum a zis Histamina, bebelusa ta s-a nascut cu o greutate mult mai mare decit au avut piticii mei impreuna, ca sa nu mai zic ca virsta de gestatie a sarcini era si ea destul de mare, inca putin si nici nu mai era considerat prematur.
Si uite ca acum, multumesc lui Dumnezeu, merg, se joaca, rid, cinta, ma se catara peste tot, ma uimesc in fiecare zi cu cite un lucru.

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)
http://s1122.photobucket.com/a
lbums/l521/Daniela_Marin/
Am mai crescut putin- http://s1122.photobucket.com/albums/l521/Daniela_Marin/vara%202011%20si%20putin%20mai%20mari/?action=view¤t=IMG_0101.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

sa ma laud: 77 de cm, 7950, 7 dinti, 3 maselute!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_let spune:

Dana, Histamina, multumesc frumos! Va pupam. Intr-adevar, bebelusa mea a avut greutatea unui copil nascut la termen, dar doctorii au zis ca nu prea conteaza greutatea ci cat stau ei in burtica la mami. Au mai precizat ca e adevarat ca intr-adevar e important sa pleci de la 3 kg si nu de la 1,8 kg spre ex, dar trot conteaza cat stau inauntru la mami. De aceea a avut si acel episod de detresa respiratorie la 30 min dupa nastere, pt ca plamanii ei nu erau pregatiti pt mediul extern, desi eu facusem injectiile cu dexametazona pt maturarea lor.
Acum nu mai conteaza asta, ci doar sa fie ea sanatoasa. Neonatoloaga mi-a zis ca nu mai trebuie facute alte investigatii (a facut la plamani, inimioara, caput si sange), ci doar tb urmarita de un medic pediatru, ca un copil normal dealtfel.
Si fiindca ne laudam , sa incepem si noi
La 6 saptamani si 3 zile, piticoata mea are 4,3 - 4,4 kg!!!
S-a intors singura din pozitia pe spate in pozitia pe burta, scoate sunete:aa, ee si chiar a zambit in coltul gurii. Eu am crezut ca mi s-a parut, dar apoi au vazut-o si soacra si sotul. Si, era sa uit...e foarte puternica, are o forta in brate si in picioare... Cand o tin de subsori se impinge in picioare si le tine drept de parca ar vrea sa mearga .
Numai bine tuturor!
Doamne ajuta sa fim sanatosi!



Mami de Eva Ioana Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

mihaela,
si eu am pozat chiar zambetul lui sebastian,cand avea 2 sapt.
stiu, nu poti convinge nicio mamica din lume, deci nici pe mine,ca nu e zambet,ci doar rictus d ela colici.
dar,na,eu tot zambet zic ca a fost.
intr-adevar,la cele descrise de tine, nu cred ca mai e vb de prematuritate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweetcrina spune:

Bine ai venit Mihaela! Nu cred ca ar mai trebui sa te gandesti ca ai copil prematur; in privinta greutatii, fetele mele au avut in jur de 4 kg pe 5 luni si ceva, iar de intors de pe burtica pe spate, cred ca dupa 6 luni. Asa ca stai linistita in privinta prematuritatii! Noi am fost foarte racite, am tusit, ne-a curs nasul, am luat pt prima data antibiotic. Am avut si controlul de 1an la maternitate, adica noi de fapt avem aproape 11 luni corectate acum. Totul a fost super ok, dr au fost f incantati de fete, doar ca tb sa mai luam in greutate :(! Asta stiam si eu, dar nu stiu ce ar trebui sa mai fac si ce sa le mai dau! Ele acum mananca f bine, dar stiti si voi cum iau in greutate. Ana are 8 kg, 76 cm, iar Maria 7,5 kg, 70cm. Doua zvapaiate, vorbarete, si mari pofticioase! Din cauza racelii am intrerupt kinetoterapia, acum este prea frig si nu le scot din casa, si tot asa, sper sa mai ajungem la exercitii pana merg, ca nu mai au mult. Am fost si la controlul oftalmo, ochisorii sunt ok la amandoua. De-acum sa incepem sa invatam animalele, sa invatam partile corpului, sa bagam formele, toate astea pana la 1 an varsta corectata, adica pe 8martie. Voi ce mai faceti, ce nazbatii mai fac copiii vostri? Ce-i mai invatati voi?






Crina, mami fericita de Ana si Maria, 18 dec 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweetcrina spune:

Copiii vostri stiu formele, culorile? Cum i-ati invatat?

Crina, mami fericita de Ana si Maria, 18 dec 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

crina, ai mei nu stiu forme si culori, doar baga cercul in cerc etc.relax, spre 2 ani vor sti formele si culorile. la noi, ana e total dezinteresata de forme, ii place rosul, dar nu stie sa il arate, in skimb stie alte treburi, parti ale corpului omenesc/animale. in skimb, I baga formele super bine, dar lenea e cat casa la cuvinte/partile corpului. facem aceleasi exercitii, dar fiecare alege ce sa invete. exista o teorie a inteligentelor multiple, fiecare individ are predominanta un anumit tip de inteligenta (kinetica/matematica/lingvistica etc), asa ca nu stresa copiii, o sa stie si culorile, si formele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Crina,a re dreptate Adi.
Nu cred ca trebuie sa te stresezi cu forme, culori inca de acum.
Noi stim partile corpului foarte bine amindoi, dar in ceea ce priveste culorile si formele am indoieli ca stiu , desi uneori mai nimeresc.
Dar stiu sa imi aduca un obiect pe care il cer, chiar daca este in alta camera, incearca sa bage cercul prin forma de cerc si patratul la patrat , dar cam atit, stiu de exemplu persoanele si mi le arata cind ii intreb ( chiar daca sint persoane care le vad prima data), le spun o data cine sint si apoi tin minte.Daca spun eu, vorbind cu altcineva ca vreau sa ma imbrac sa ies afara, se duc la cuier si imi iau haina mea si o aduc.
Animalele ,stiu sa le arate dar nu reusesc sa-i invat sa spuna cum face ciinele, pisica, etc,
Eu sint deja speriat de tot ce fac, se urca pe canapea, apoi pe spatarul ei si de acolo pe pervazul ferestrei, pe masute, noptiere si se ridica in picioare si topaie acolo.Mi-e foarte frica sa nu cada.
Am luat protectii la toate usile de dulapuri si au reusit sa le desfaca.Inca nu ajung la clanta , sa deschida usile dar...nu va mai dura mult pina vor reusi.
Adi, copii tai se lovesc unul pe altul?
La noi Filip ii smulge jucariile din mina Carinei si ea de ciuda il musca.Si pe noi daca nu ii dam ceva sau se supara de ceva, ne musca.Nu stiu cum sa o dezobisnuiesc de asta sau daca inseamna ceva sau e doar o faza care va trece.

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)
http://s1122.photobucket.com/a
lbums/l521/Daniela_Marin/
Am mai crescut putin- http://s1122.photobucket.com/albums/l521/Daniela_Marin/vara%202011%20si%20putin%20mai%20mari/?action=view¤t=IMG_0101.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

cu muscatul e doar o faza.va trece. a avut-o sis trumf. ma musca de ma invinetea.acum mai musca,doar daca maria sa considera ca l-am suparat cu ceva. de ex, am indraznit sa intarzii la job sau sa il dau jos din brate.
punem si noi cercul la cerc etc. cu surubelnita insurubeaza un holzsurub, face forme din lego,a reusit sa isi puna corect caciula singur,se descurca la pantaloni.restul nu.stie toate partile corpului omenesc.le arata la el sau la altii.
a venit o matusa de a mea la noi si i-a spus imediat babi, mama mea fiind baba.
se joaca mult cu oalele din bucatarie.le aseaza pe forme si marimi.stie vreo 8 animale.
daca bag popcorn in microunde spune:bum,bum.
cere papa, arata papa,cere apa.
spune vreo 30 de cuvinte.alearga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Sweetcrina,e prea repede sa-ti pui problema cu formele si culorile.
Insa totul in joaca se face.Orice obiect care il ceri asociaza-l cu culoarea,mingea rosie, plasa galbena...
O sa fi surprinsa ca dupa o perioada de acumulare o sa inceapa sa si arate ce au invatat.
Andrei al meu a mers singur la 1.5 ani dar am profitat pana atunci de cartulii colorate si a invatat sa stea la o povestioara scurta cu imagini...Eu tot cred ca daca mergea la timp nu mai avea atata rabdare la genul asta de activitati.
Acum la 3,7 ani mi-e atat de drag ca isi cauta singur in bibiloteca ( am si pus cartile cu povesti la nivelul lui) si vine cu cate o carte sa i-o citesc...
Si trece timpul atat de repede.Am momente cand sunt socata cand vad cat e de mare...
Si fizic nu e nici o diferenta fata de colegii lui de gradinita,si e nascut la 33 de sapt si 4 zile.Era atat de mic cand am iesit din spital ca parca tineam in brate o paturica impachetata.

Mergi la inceput