Prematurii-Esente tari se tin in sticlute mici 23

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sweetcrina spune:

Multumesc fetelor pt raspunsuri! Deocamdata abia incepem sa invatam partile corpului si animalele. De culori si forme v-am intrebat ca sa stiu si eu cand ar trebui sa ma apuc sa le invat! Oare orice mama sta asa ca noi sa invete copiii? Sau doar noi, mamele de prematuri, suntem mai complexate de "cand" si "ce" invata copiii? Nu-mi vad prietenele sa fie asa disperate ca mine.... Probabil nu am reusit eu sa trec peste trauma "prematuritatii". Eu in fiecare zi ma gandesc ce sa le mai dau de mancare ca sa mai ia in greutate, ce sa le mai invat, etc. Probabil doar eu sunt asa. Ma intreb daca vor recupera inaltimea, greutatea, daca vor stii matematica pt oxford, hahaha, cred ca am innebunit! Si eu am aceeasi problema cu muscatul. Nu trece zi ca Maria sa nu o muste pe Ana. Daca nu-i da jucaria pe care o vrea, repede o musca! Nu stiu cummar trebui sa o dezvat! Eu ii explic ca nu e frumos, ca e surioara ei... dar nu cred ca intelege. Oricum ele sunt gemene dar nu seamana deloc una cu cealalta. Una e blonda, cealalta bruneta, nici la caracter. Ana e "Denis" al casei, se urca peste tot, trage de toate, e foarte precipitata, pe cand Maria e calma, linistita, trage si ea de peste tot, dar e total diferita. Una o ia la stanga, una la dreapta! Se joaca amandoua, se dragalesc, isi mai baga degetele in ochi, Ana o trage de par, ii da cu palma in cap, etc. Per ansamblu ..... e foarte frumos sa ai gemeni!!!!!

Crina, mami fericita de Ana si Maria, 18 dec 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Crina, m-am recunoscut in fiecare cuvint pe care l-ai scris mai devreme.
Si eu am acelasi temeri, aceleasi ginduri si intrebari.Dar pe masura ce cresc copii imi mai alunga din ele.Nu stiu daca sint eu mai indulgenta cu ei ca au fost asa micuti, dar mie mi se pare ca stiu foarte multe lucruri si fac destule asocieri pentru virsta lor.
Nu trece zi din viata mea sa nu ma gindesc cit de binecuvintata sint cu acesti copii.Si cred ca atunci cind treci prin experienta asta, cind nu stii ce iti aduce ziua urmatoare, ma refer aici la perioada grea de nesiguranta pe care am trait-o in spital, cind treci prin asta cred ca esti mai constient de darul nepretuit pe care il reprezinta un copil in viata ta.Ca sa nu mai spun de doi copii, este intr-adevar foarte frumos si special.

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)
http://s1122.photobucket.com/a
lbums/l521/Daniela_Marin/
Am mai crescut putin- http://s1122.photobucket.com/albums/l521/Daniela_Marin/vara%202011%20si%20putin%20mai%20mari/?action=view¤t=IMG_0101.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

ali, exact la aceeasi varsta am nascut si eu.
doar ca eu caram 2 paturici impaketate.
crina, doar nu crezi ca isi zic poezii de dragoste frateasca sau isi recita cantarea cantarilor!of course ca se bat.vrei detalii? iata: fura suzete/jucarii de la celalalt, unul smulge, celalalt il ia de par, primul urla si asteapta sa intervin, apoi ii da in cap celuilalt cand eu nu sunt pe faza and so on. eu zic: vaaaaaaaaai, ce urat, e surioara ta/fratiorul tau, iau mana batausului si mangai celalalt individ, mai mai, mai mai, pe ei ii doare in basca.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

hmmmmmmm,io devin , cand ma gandesc cat de mult mi-am dorit gemeni.
asaca, pt a nu ma transforma in, mai bagati si cate un: uffff,ce greu e cu 2!
Doamne,cat am vrut gemeni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Histamina, e greu cu un bebe dar cu doi...asa ca inchipuieti tot ceea ce traiesti tu acum inmultit cu 2.

Plus ca daca vrei doi copii, nu trebuie neaparat sa fie gemeni, poate fi si unul mai mare, celalalt mai mic.Eu cred ca e la fel de "amuzant".

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)
http://s1122.photobucket.com/a
lbums/l521/Daniela_Marin/
Am mai crescut putin- http://s1122.photobucket.com/albums/l521/Daniela_Marin/vara%202011%20si%20putin%20mai%20mari/?action=view¤t=IMG_0101.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_coven spune:

Buna ziua mamicilor si piticilor! Mi-a f#259;cut bine sa citesc mesajele voastre, parca se vede o lumini#539;a la cap#259;tul tunelului (si nu e trenul care vine spre mine!). Feti#539;a mea Grace s-a n#259;scut in 26/8/2011, la 28s5z, 1.01kg (aici -UK - nu se m#259;soar#259; lungimea la prematuri), a venit acas#259; dup#259; 5 saptamāni, f#259;r#259; probleme mari zic eu.
Mihaela, minunea ta e normal sa doarma mai tot timpul, mai ales la vārsta corectata pe care o are. Sa te asiguri ca nu e anemica, Grace era tot timpul obosita, palida, se tot īneca cu māncarea, si #537;tiam ca mi-or dadusera acas#259; anemica. A avut nevoie de o transfuzie sa ii creasc#259; hemoglobina, dar de atunci a mers foarte bine. La dezvoltare aici mi-au spus sa m#259; iau dup#259; vārsta corectata, ce face mai devreme e un bonus, asa ca Grace e o feti#539;a dezvoltat#259; normal pt 3 luni.
Histamina, strunful tau a mai īnceput sa se linisteasca noaptea? Doamne prin cāte ai trecut! Via#539;a mea e u#537;oar#259; si linistita prin compara#539;ie!
Mamicilor de gemeni, va admir, nu #537;tiu cum face#539;i, sunte#539;i eroine, superwomen nu altceva!
Numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

de veghe-n lanul d esecara!
ne schimbam la 3 si la 6 dim, prin rotatie, eu cu tati.

de la 3 dumpa amiaza incep sa sune telef sa ajung mai repede acasa. ultimele din 15 in 15 min.
e momentul in care simt ca urlu.
de obice sunt nemancata, nedormita, ovbosita .
ajung acasa.
strumf imi este pus in brate.
la 10 noaptea incepe seara pt mine.pana la 12, ma culc sau intreu de serviciu.depinde.
cam asa e o zi din viata mea.

strumf e o minune:utzu(ursul)face mor. bere oc(bere noroc!).il zice pe r.
vaca face muu, oitele fac beeeeeeeeee
mami face aptiu (cand stranuta, evident).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweetcrina spune:

Bina ai venit Ioana! Sa-ti traiasca si sa fie sanatoasa fetita! Spune-ne mai multe despre ea, cum a crescut, ce papa, etc. Si eu am nascut la 28 sapt si 3 zile! Acum printesele mele sunt "mari"! Pe 1febr Ana a facut primii pasi singurica! Deodata asa...s-a desprins de pat si a plecat singurica... A facut si cate 10 pasi singura!!!! Asta a facut vreo 2 zile, apoi nu a mai vrut! O las si eu in pace, isi revine ea. Iar azi si. Maria a facut un singur pas singurica, apoi nu a mai vrut! Voi ce mai faceti? Sper ca nu v-ati inzapezit pe-undeva ;)

Crina, mami fericita de Ana si Maria, 18 dec 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_coven spune:

Grace a mea e micuta, creste bine, are cam 5.5kg la 5 luni jumate (aproape 3 corectate). Refluxul gastric se pare ca i-a trecut, hernia idem, are buricut frumos acum. Maine avem eco cardiac, si sper sa ne spuna ca si gaurelele s-au inchis! Cred ca īnc#259; mai are colici, dar nu foarte mult. Mergem la o osteopata, sper sa avem rezultate!
Zambeste dinaintea datei "oficiale" de nastere, isi tine capul de mult, ii place sa stea in fundulet (rezemata, desigur) sau sa fac#259; pasi tinuta in brate. A si desigur ii place sa fie tinuta in brate. Uraste sa fie pus#259; pe burtica, si a īnceput sa stranga diverse in manuta. Isi sugestie pumnii cu mare pofta!
Abia am īnceput solidele, deocamdata suntem la cartof dulce si pastarnac, cu efecte diferite de la o zi la alta. Dar o las in ritmul ei. In rest bea laptic, dac#259; ar putea sa suga toat#259; ziua ar fi minunat! Nu prea doarme in timpul zilei, picoteste cateva minute, dar noaptea e ok, se trezeste de 2-3 ori.
Nu se rostogoleste īnc#259;, dar nu-i bai, mai #537;tii, poate merge direct! Ii place pupata si masata si gangureste. Si cānd īmi zambeste cu gura pana la urechi m#259; topeste cu totul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_coven spune:

Histamina, tocmai am citit ni#537;te materiale de la spital in leg#259;tura cu dormitul. Astia spun ca trebuie sa ai o rutina īnainte de culcare (baie, schimbat, hranit, pus in patut, stins lumina, cantat, spus noapte buna). 30 min inainte de culcare f#259;r#259; activitati stimulante de ex gadilat. F#259;r#259; dormit seara. Mesele din timpul nop#539;ii sa fie plictisitoare pt el. Cic#259; sa nu te joci cu el cānd setrezeste noaptea, sa nu īl iei din patut, sa nu īl faci sa adoarma leganandu-l, sa nu-i dai prea mult sa mana ce pt ca īl deranjeaza scutecul plin. Tot astia mi-au spus sa ii dau de māncare in timpul zilei cānd vrea, cāt vrea, nu cu cantitati.
Eu una īncerc rutina dinainte de culcare dar oricum deocamdata e devreme pt Grace. Din lista cu "asa nu" le fac aproape pe toate cum nu trebuie deci probabil ca voi plati pt asta mai tārziu! Cum sa nu o iau in brate cānd plānge?!?
As vrea sa pot sa te ajut cu ceva...

Mergi la inceput