Prematurii-Esente tari se tin in sticlute mici 23

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

nu mai scrie nimeni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Da. am vazut si eu ca toata lumea e ocupata.
Eu mai itru citeva minute in fiecare zi dar uneori nu apuc nici sa deschid calculatorul si ma invadeaza amindoi piticii.
Sint din ce in ce mai energici si nostimi.Am inceput sa citim povesti, adica au mai inceput si ei sa stea linistiti si sa asculte.
Si am reusit sa facem ca lupul care o maninca pe bunicuta , adica"hap".
Cea mai nostima faza a fost cind intr-o seara vorbeam cu taica-su despre cumparaturi si ii spuneam sa le ia cereale Milupa si Carina a venit repede"hap", auzise ea ca e vorba despre o "lupa".
Am reusit sa ne dam cu sania, doar o zi si zapada a cam disparut

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)
http://s1122.photobucket.com/a
lbums/l521/Daniela_Marin/
Am mai crescut putin- http://s1122.photobucket.com/albums/l521/Daniela_Marin/vara%202011%20si%20putin%20mai%20mari/?action=view¤t=IMG_0101.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_let spune:

Buna fetelor! Ne primiti si pe noi?
Dupa 3 sarcini pierdute, ultima in iunie 2008, nu mai speram ca mai pot aduce pe lume un pui. Dumnezeu ne-a ajutat insa si, pe 17 dec 2011, a venit pe lume micuta Eva Ioana Cristina, un prematur nascut la 36 de saptamani, avand 2980 gr si 49 cm - a fost un prematur ce corespundea insa ca greutate cu varsta gestationala (prematur AGA), ba chiar era mai mare.
Am nascut prin cezariana si a avut scor Apgar la 1 minut de la nastere 8 si la 5 minute de la nastere 9.
La 30 de minute dupa nastere insa a suferit o detresa respiratorie si a fost necesar un cort cefalic de unde ii venea oxigen at cand era nevoie.
Dat fiind ca a fost prematur i-au facut o serie de investigatii in spital, toate bune, iar la externare ne-au dat sa ii facem si ecografie transfontanelara sa vada daca nu cumva i-a fost afectat creierasul. Doamne ajuta, a iesit si aceasta foarte bine.
La varsta de 1 luna fetita luase in greutate 1 kg fata de ultimul control de la 1 saptamana si ceva de viata (pt ca a mai scazut dupa nastere) si castigase in inaltime 5 cm.
Ce vroiam eu sa va intreb ... imi cer scuze daca m-am intins prea mult cu explicatiile ... (bebelusa mea are acum aproape 6 saptamani) bebelusii vostri cat timp dorm? A mea doarme mai tot timpul ziua, noaptea mai sta cate 1-2 ore si treaza, dar doarme majoritatea timpului. Oare este in regula? Fiind prematur ma intreb daca este in regula dezvoltarea ei motrica si neurologica. Poate ca par un pic ciudata, dar este un copil asteptat multi ani si ma ingrijoreza cel mai mic semn.
Ce fac sau ce faceau puii vostri la 6 saptamani? Va privesc, ganguresc? A mea mi se pare foarte lenesa!!! Adoarme mancand, nu mai zic ca se mai si inneaca...
Aaaaa, si inca ceva este un pic cu nasul infundat.
In speranta ca nu v-am plictisit prea tare, va uresz multa sanatate voua si puiutilor si sper sa ne primiti si pe noi in grupul vostru.




Mami de Eva Ioana Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Mihaela sa iti creasca mare bebelusa!
Iti inteleg gandurile si ingrijorarea dar nu cere prea mult. Are doar sase saptamani....face ceea ce stie....palnge, doarme, mananca. Pana la privit si gangurit mai este.
Despre dezvoltare motrica si neurologica cred ca poti sa incepi sa vorbesti pe la trei luni cand trebuie sa vezi ca isi tine capul, apoi ca incep rostogolorile, ca incepe sa prinda lucruri....
Rabdare....fiecare lucru vine la timpul lui, e doar inceputul drumului!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Referitor la nasucul infundat doua picaturi apa de mare sau ser fiziologic si pompita pt nasuc pt curatat.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

hopa si eu!
va pupi, sunt cam busy cu muncile intelectuale si nu prea mai am noutati, cetesc ce scrieti, dar nu intervin ca nu am nik nou de comunicat.

mihaela, relax! ai fct o grasa si o lunga, e ca unul nascut la termen!
privitul vine pe la 3 luni, ganguritul si mai tarziu, nu mai zic de apucat obiecte. sigur ca doarme toata ziua, asta stiu ei acu sa faca: pipi/caca, papa, nani. profita si dormi si tu acu, mai tarziu vei regreta!
rabdare, copilul e in regula. citeste la ingrijirea bebelusului prematur, am scris acolo ce controale/la ce dri/la ce varste am fct. sunt sigura ca eva va fi foarte bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_let spune:

Johanna, Adi m-ati linistit!
Ser fizio si apa de mare ii pun si apoi, dupa cateva minute, aspir, dar parca tot fonfanita e. Citeam pe undeva ca sunt asa pana mai cresc si ei.
Ce sa va zic, piticoata, daca o pun pe burtica, isi ridica caputul si chiar si-l intoarce de pe o parte pe alta. Ieri am avut impresia ca mi-a zambit chiar si m-a apucat cu manuta de obraz si de nas (nu stiu daca a fost un gest involuntar sau voit...) Daca o tin de subsori, se impinge in picioruse, cand se enerveaza si e pusa pe pat, pe spate, se impinge si isi ridica toracele si incearca chiar sa se intoarca, bineinteles ca doar incearca.
Stiu ca ar tb sa ma bucur de ea si sa nu fiu atat de ingrijorata, dar.... Nici de sarcina nu m-am putut bucura, pt ca, dupa 3 pierdute, nu credeam ca pe aceasta o voi duce la capat si am stat mereu in alerta la orice semn. Asa sunt si acum cu fetita.
In legatura cu controalele, deocamdata am facut tot ce ne-a zis neonatoloaga (i-au investigat plamanii, inimioara, caputul, i-au facut anal de sange - toate ok). La ochi si sold(pt eco) nu ne-a trimis. Am sa mai merg in febr la ea sa vad ce zice. Noi mergem la 2 pediatri - neonatoloaga care a adus-o pe lume si medicul ei de familie pediatru.
Va mai tinem la curent si tare as vrea sa imi impartasiti din experientele voastre.



Mami de Eva Ioana Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Mihaela, multe felicitari pentru fetita! Noi am fost colege la odiseea de ian-feb 2009 si tare ma bucur ca iti poti acum tine micuta in brate! Multa sanatate, sa creasca mare si norocoasa puiuta ta si inca o data, multe felicitari!



Dark Bendis
& The Goblin Prince (31.12.2008)

"I dream of wolves. With them I run."
"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_let spune:

Offff, Darkbendis, atunci am pierdut sarcina . Dar ne-am decis, dupa 3 ani, sa mai incercam si ne-a ajutat Dumnezeu. Multumesc din suflet pt urari si mesaj .


Mami de Eva Ioana Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

mihaela, strumfita ta e imensa pe langa esentele noastre.
a avut singurica cam cat esentele daneeisima la un loc, iar cu putin efort, dubla fata de esenta mea.

stai linistita, toate la timpul lor.
nu ai precizat daca ii dai LM sau Lp.
strumf,de ex regurgita laptele de la mine pe nasuc si l-am aspirat de la 2 la 3 luni zilnic.
cu privitul si ganguritul,rabdare,toate la timpul lor.


Mergi la inceput