Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (23)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Si acum sa va spun ca in Anglia, bebeii nascuti in iulie si august sunt cei mai dezavantajati din punctul de vedere al scolii. De ce? Pentru ca aici este regula ca un copil trebuie sa mearga la scoala in anul in care implineste 5 ani! Si cum scoala incepe in septembrie, in jur de 1, copilasii nascuti in iulie si august trebuie sa mearga la scoala cand au 4 ani si o luna, respectiv 4 (petru cei nascuti in august), pentru ca ei vor implini 5 la sfarsitul clasei 1 cum ar veni! Si va dati seama ca un copil nascut in septembrie-decembrie care e deja mult inaintea unuia nascut in iulie-august a avut timp sa stea mai mult acasa, si sa prinda mai mult! Adica un copil care are 5 ani la inceputul anului scolar nu e acelasi lucru cu un copil care face 5 ani la sfarsitul anului scolar! Mi e ciuda!!
Desigur ca depinde si de copil, dar daca cel de iulie-august ar mai fi stat 1 an acasa, ar fi fost si mai bine pentru el!!

Ce bine e in romania ca poti incepe scoala am impresia si pana la 8 ani, nu? Pe vremea mea, eu am inceput clasa intai la 6 ani jumate (ca sunt nascuta in martie), dar aveam in clasa si copii care aveau aproape 8 ani!! Deci dpdv al scolii, romania cred ca e mult mai fair!! De aia eu pierd 1 an cu Imi aici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

roberta, ai toata admiratia mea pt determinarea cu care te ai muls atatea luni si continui sa o faci.

miha, dar ce are dc o dai la scoala la 5 ani si o luna? nu se accepta?




_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

Oana , mersi. am incercat si in brate si in toate felurile dar cand nu vrea , nu vrea , e mai incapatanat ca mami. azi vad ca a papat insa tot dand din maini si din picioare de zici ca il fugareste cineva. ii cant , ii vb in soapta .. ce nu ii fac , insa uneori in zadar. cat despre cresa asa e , unde-s 150 si unde-s 450.
Miha eu beam ceai 2 litri pe zi , practic in loc de apa, dar si decand nu mai beau , nici o schimbare , laptele e la fel de mult, asa ca nu stiu daca era de la ceai sau pur si simplu asa am eu.
vroiam sa va intre ceva, eu de ceva timp am inceput sa beau o cescuta de cafea dim , ca altfel ma doare capu toata ziua, iar laptele care il mulg dupa vrea 3 ore , il arunc. e posibil sa dureze ceva mai mult pana ajunge cafeaua in lapte si din cauza ei sa fie agitat? pt ca eu am citit ca dureaza cam 3 ore pana ajunge in lapte.. voi ce stiti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

Ramona mersi , problema lui Gabriel m-a facut sa nu renunt atunci cand credeam ca nu mai rezist .. m-am gandit ca poate il ajuta sa reziste mai bine organismul impotriva acestei boli, dandu-i laptele meu..
Miha , eu am mers la scoala la 6 ani si asta pt ca asa am vrut eu , incepuse scoale de o saptamana si tot de o saptamana eu plangeam intr-una sa ma dea la scoala , asa ca mi-au dat ghiozdanul fratelui meu si o uniforma imprumutata , pt ca nu imi cumparasera nimic cu gandul ca ma mai lasa un an . si uite asa m-am dus tzantzosa la scoala cu ghiozdanoiul in spate dupa o saptamana de la inceperea scolii . insa eram cea mai fericita!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

MihaH fructele de anason sunt pentru balonari, colici abdominale, tuse, deci nu cred ca fac rau. Eu beau cam 1litru de ceai (fenicul, anason, chimen, marar in diferite combinatii) pe zi, dar nu pot sa-ti spun cat creste lactatia pentru ca eu beau de la inceput. Si in zilele care nu beau tot am lapte asa ca nu pot sa spun cat e efectul ceaiului si cat a mancarii, a lichidelor pe care le consum si a odihnei. Oricum va doresc un sfarsit de saptamana cat mai placut. Si Luca cand am fost la cumparaturi a plans cam o jumatate de ora pe drumul de intoarcere pana ce in final a adormit. Si cred ca de la prea multa oboseala. Ca sa se linisteasca i-am suflat un pic pe fata si s-a oprit din plans (nu putea sa si planga si sa traga aer) si asa a reusit sa adoarma.

Alina , Paula Maria(9 octombrie 2007) si Luca Tudor (25 august 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

MihaH de anul viitor si la noi scoala incepe de la 6 ani. O sa fiu si eu in mare dilema daca sa o dau pe Paula la 5 ani si 11 luni sau sa mai astept pana la 6 ani si 11 luni.

Alina , Paula Maria(9 octombrie 2007) si Luca Tudor (25 august 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Roberta 84 eu nu beau cafea zilnic, dar in sarcina am renuntat pentru o perioada si tot asa ma durea capul si am inceput sa beau din nou. Eu cred ca dupa 3 ore chiar daca mai ramane cofeina in lapte e in cantitate mica. Eu cand am mai baut nu am vazut nici un efect asupra lui Luca, dar fiecare copil e diferit.
mamica si bebicu sa treaca cu bine peste aceasta perioada.

Alina , Paula Maria(9 octombrie 2007) si Luca Tudor (25 august 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

roberta, ai toata admiratia mea pt determinarea cu care te ai muls atatea luni si continui sa o faci.

miha, dar ce are dc o dai la scoala la 5 ani si o luna? nu se accepta?





_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....





Imi pare rau sa spun, dar nu se poate! Trebuie sa incepi scoala in anul cand faci 5 ani! Este regula la nivel national!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Roberta, multumesc pentru raspunsul cu ceaiul. Eu stiu ca in ceea ce priveste mancarea, dureaza intre 24-48 ore sa ajunga in lapte, dar cu bauturile s ar putea sa fie mai repede!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Si acum sa va spun ca in Anglia, bebeii nascuti in iulie si august sunt cei mai dezavantajati din punctul de vedere al scolii. De ce? Pentru ca aici este regula ca un copil trebuie sa mearga la scoala in anul in care implineste 5 ani! Si cum scoala incepe in septembrie, in jur de 1, copilasii nascuti in iulie si august trebuie sa mearga la scoala cand au 4 ani si o luna, respectiv 4 (petru cei nascuti in august), pentru ca ei vor implini 5 la sfarsitul clasei 1 cum ar veni!
Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.


dar asta nu inseamna ca ar trebui sa mearga la scoala anul viitor, cand implineste 5 ani? Pentru ca, daca ar incepe asa cum spui tu, ala e anul in care implineste 4 ani, nu 5. Nu mi-e clar daca e vorba de an calendaristic sau de an scolar.
4 ani si 2-3 luni mi se pare cam putin pentru un scolar

Mergi la inceput