Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (23)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Gata, una bucara matza doarme iar celalalt e pe cale sa...

Am doi pitici care mai de care mai zapacit.

Azi Anutza era cu ochii numai dupa Bitzu: numai sa i se para ca s-a uitat la ea si zambea cu gura pana la urechi.. cand ii mai si zicea ceva radea in hohote si chiuia de fericire. Azi mi s-a umplut inima sa ii vad pe amandoi activi, nazdravani si jucandu-se impreuna.

Bitzu azi a fost mai mult decat ok, ne-am jucat cu diferite chestii dar tot se plictiseste si eu dupa 2 deja sunt terminata. Pe la 4 incepem sa ne uitam si la desene si atunci matza cea mica prinde ocazia sa vizioneze si ea. Sa vezi ce urat face daca te pui in fatza ei...incearca sa te "ocoleassca" si daca nu reuseste incepe sa urle de nervi. Ai plecat din fatza ei, si-a revenit miraculos.

Ana nu se intoarce pe burtica, si nici nu o fortez..Ba pe Ana chiar o las numai pe spate, astfel incat daca ea chiar vrea si e pregatita o sa se intoarca singura. Ea se intoarce pe o parte sau cealalta, ca e ca un covrig cand se uita catre tv. Mainile in gura, si da-i si vizioneaza. Cand se plictiseste se intoarce la jucarii sau ma urmareste, sau se joaca si cu pantalonii mei...depinde de caz.

Oricum sunt mai relaxata decat ieri alaltaieri... Oricum nu am ce face, trebuie sa astept.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

fi zen felicia. ce nu poti face si nu depinde de tine, oricum nu vei face, ce se poate face, vei afla la timpul potrivit si stiu sigur ca vei face. pt ca esti o mama buna si responsabila.

starea ta interioara este f importanta si trebuie sa te gandesti si la tine. dc tu nu esti ok, ei nu vor fi ok. nu poti sa spui unui copil sa fie ok, dc nu esti si tu. chestii d'astea..le stii si tu.
eu le repet pt tine, ca sa te incurajez.

cu puterea gandului poti sa muti muntii din loc si e pe bune. dc proiectezi ceva, se intampla. poti proiecta ca bitzu este super si va fi super.:)


noi in seara asta am redescoperit muzica lui dr. alban, cocojambo, am dansat prin casa cu bebe in brate, care radea si chiuia de fericire. iustin este f vesel, cum ma uit la el, cum rade. dc nu l doare burta sau nu i e foame. cum rade el, cum incep si eu sa rad. este foarte haios.

poate seamana cu noi, noi amandoi suntem niste hliziti si radem tot timpul. cred ca ne am nascut asa.


apropo de hiperstimulare, pai ce stat in fund si jucarii, ca noi pana la 3 luni eram infasati.:))) dupa de abia miscam picioarele.:)))) si noi de la 6 sapt vrem sa gangureasca, la 2 luni tre sa si tina capul, la 4 luni tre sa faca tumbe n pat, prb la 6-7 luni o sa fim isterice dc nu se ridica in picioare si la 9 luni trebuie sa vorbeasca cursiv, nu? la 1 an in engleza, sau cum?

delir! vrem de la copiii nostrii ce n am facut nici noi si nici alte zeci de generatii inaintea noastra. si sa fim seriosi, savanti exista din vremea romanilor.:))) si din evul mediu. si aia sigur nu aveau jucarii si internet.:)))

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlyMih spune:

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

fi zen felicia. ce nu poti face si nu depinde de tine, oricum nu vei face, ce se poate face, vei afla la timpul potrivit si stiu sigur ca vei face. pt ca esti o mama buna si responsabila.

starea ta interioara este f importanta si trebuie sa te gandesti si la tine. dc tu nu esti ok, ei nu vor fi ok. nu poti sa spui unui copil sa fie ok, dc nu esti si tu. chestii d'astea..le stii si tu.
eu le repet pt tine, ca sa te incurajez.

cu puterea gandului poti sa muti muntii din loc si e pe bune. dc proiectezi ceva, se intampla. poti proiecta ca bitzu este super si va fi super.:)


noi in seara asta am redescoperit muzica lui dr. alban, cocojambo, am dansat prin casa cu bebe in brate, care radea si chiuia de fericire. iustin este f vesel, cum ma uit la el, cum rade. dc nu l doare burta sau nu i e foame. cum rade el, cum incep si eu sa rad. este foarte haios.

poate seamana cu noi, noi amandoi suntem niste hliziti si radem tot timpul. cred ca ne am nascut asa.


apropo de hiperstimulare, pai ce stat in fund si jucarii, ca noi pana la 3 luni eram infasati.:))) dupa de abia miscam picioarele.:)))) si noi de la 6 sapt vrem sa gangureasca, la 2 luni tre sa si tina capul, la 4 luni tre sa faca tumbe n pat, prb la 6-7 luni o sa fim isterice dc nu se ridica in picioare si la 9 luni trebuie sa vorbeasca cursiv, nu? la 1 an in engleza, sau cum?

delir! vrem de la copiii nostrii ce n am facut nici noi si nici alte zeci de generatii inaintea noastra. si sa fim seriosi, savanti exista din vremea romanilor.:))) si din evul mediu. si aia sigur nu aveau jucarii si internet.:)))

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....






ce dreptate ai!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_din spune:

Buna! Salut si eu toate mamicile de pe forum. Va citesc de ceva vreme si m-am gandit sa ma alatur si eu, daca mai este loc desigur. Mi se pare mare lucru sa poti face schimb de experienta. Sunt o mamica mandra de baietel tare cuminte. La controlul pediatric de la 3 luni avea 7 kg si 63 cm. Alaptez exclusiv la san.
Noi cu colicii nu am avut probleme decat in prima luna si cred ca motivul pentru care s-au rezolvat a fost faptul ca al meau prichindel de la 3 saptamani doarme pe burtica. La inceput l-am pus ziua pe burtica sub supraveghere.Mai tarziu vazand ca-si intoarce cu usurinta capul l-am pus si noapte. In schimb am avut probleme cu mucisorii aproape de la inceput si nici acum nu am scapat.

Am vazut ca vorbeati de umidificator. Mi-am cumparat si eu unul crezand ca din cauza umiditatii scazute are problema cu mucisorii si stiam ca nu e bine sa fie umiditatea scazuta si de asemenea din cauza folosirii diverselor surse de incalzire ea scade. Insa, dupa ce am cumparat si am masurat umiditatea cu hidrometrul care era in cutie am observat ca umiditatea era tot timpul mai mare decat trebuia. Decat dupa ce aeriseam camera mai scadea dupa care crestea la loc. Asa ca l-am luat degeaba, Sfatul meu este ca trebuie cumparat hidrometru mai intai.


Alina fericita de Mihail(8.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babylicious spune:

Buna seara dragelor!

Mie mi-au bushit astia conexiunea la internet...iar de pe laptop si cu stick...mai greu! Abia acu dupa ce am adormit-o pe Liz le-am instalat.
Eliza e bine, a fost ceva trecator, tot mai matzaie noaptea in somn, dar parca mai putin...eu stiu, poate or fi ceva dintisori de o dor? Ziua e ok, plange f putin, dar cand o face plange taaaaaaare! Cand ii e foame si somn de cele mai multe ori. Rade intr-una, dar de cele mai multe ori pe "silent" De intors, nici gand, dar nu o mai deranjeaza sa stea pe burta, sta si 10-15 minute fara sa dea vre-un semn ca nu i-ar conveni.

Roxy, multa sanatate Alexiei! Eu ii dau Elizei Vitamina C natural, si a trecut cu brio peste raceala mea si a sotului. Intreaba pediatrul eventual.

Adra, dc vrei ma uit pe aici, poate vad o masinuta roz :)

Florina, chiar ca Stefan a fost fff cuminte! Ii urez sa o tina tot asha!

Felicia, ma bucur ca Bitzu da semne bune de cand ai inceput sa il urmaresti! Desi sper din tot sufletul sa fie doar super mega rasfatat, sunt sigura ca si daca ar fi vorba de altceva, va fi bine pana la urma. Tu esti una dintre cele mai destepte femei pe care le cunosc, si esti o mama super buna, care e trecut prin foc sa nasca natural. Daca ai putut asta, poti orice! Noi suntem aici de cate ori ai nevoie de noi...
Si de ce sa iti fie rusine ca plangeai! Acu nu tre sa si plangem? Stiu ca e in natura femeii, sa ne mai linistim, sa putem lua totul in piept. Asa ca plangi linistita cand simti nevoia, fara sa iti fie rusine.
Ce frumos povestesti de Ana! Iti zic eu ca ea va fi Soarele care va lumina Luna!

Valentina, . Esti o mama cu adevarat deosebita. Mai spune-ne de Matei...

Anca, drum bun, si sa va intoarceti cu bine. Distractie placuta! Tare intamplarea cu masina, bine ca nu i-a dat vre-unuia prin cap sa sparga geamul sa ramai fara masina...

Ramona, cum imi repara astia netul, vad filmul. Foarte frumos ai zis despre copii si grijile noastre. Cred ca ar fi bine sa ti le printezi sa le citesti si tu zilnic :P

Loredana,. Ce mai face Luca?

La multe lunite Alexandru de Laura si Miruna de Burtocika!

Roberta, sper ca incerci sa te mai linistesti! Te-a ajutat cu ceva informatia? Sper ca da!

Miha, ma bucur ca Imi s-a mai linistit! Cum mai sunteti?

Anda, si eu iti zic sa fii un pic mai optimista si sa nu te mai panichezi din orice. Ma gandesc ca pe mai tarziu vom avea motive din ce in ce mai serioasa de panica, ma ia groaza cateodata cand ma uit pe la tv...Dar ma gandesc ca aia sunt copii crescuti aiurea, si copilul meu nu va ajunge niciodata asa.
Tu nu ai cont de Facebook?

Mai e cineva pe aici care are cont de FB si nu e in grup?

Adra, pofta mare la placinta!

Wow, cata postul a iesit...ma culc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babylicious spune:

Alina, bun venit! Mai e loc in casuta, sa ne mai spui despre voi! Imi pare rau ca are probleme cu mucisorii, dar ma gandesc poate ar fi bine sa mai consulti un medic? pupici si sanatate multa! Cat despre higrometru, asa este, eu am luat de cand era gravida. Acum ar trebui sa iau umidificator, dar momentan sunt alte prioritati.

Pup toate mamicile si puiutii!

Noapte usoara si pufoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Seara buna fetele mele! Eu sunt cu nervii tichi, vorba lui Pufi!
Am fost la Londra azi si m am vazut si eu cu niste prietene si dupa ce m am vazut cu ultima, inainte de a pleca de la ea de acasa, am alaptat o pe Imi, am schimbat o, ca stiam ca trebuie sa conduc vreo 45 minute minim pana la sot sa l iau de la servici!
Am plecat de la prietena mea si la numai 5-10 minute dupa ce am plecat, Imi a inceput showul! La inceput am luat o cu frumosul, i am cantat, i am vorbit. A mers, a tacut! Apoi iar a inceput. Iar i am cantat, iar i am vorbit! A inceput si mai tare sa planga! Si dupa aia la un moment dat absolut nimic nu mai functiona!!!!
Si eu eram la volan si cica ma concentram la condus!!! Si era si un trafic din ala londonez, ca efectiv nu ai unde trage, ca aici nu poti trage pur si simplu pe stanga, caci sunt tot felul de reguli idioate!!
Si uite asa am condus eu o bucata cu o 'muzica' doamne!!! Am crezut ca innebunesc si alta nu! Sincer, e foarte foarte stresant cand esti singur cu copilul care urla isteric si tu incerci sa fii atenta la volan!!
Am gasit la un moment dat o straduta pe care am tras si am mers sa vad ce are!! Eu tremuram toata, am inceput sa zbier si eu, sa plang! Ce mai plangeam si urlam la unison!!
Cand am reusit s o calmez un pic, am fugit repede la sot. A mai scancit ea un pic, dar dupa ce sotul a preluat stafeta, si m am dus eu cu ea in spate, a inceput concertul!! Si tocmai intraseram pe autostrada!! Nu va pot descrie in ce hal eram!!!! Nu, eu care am crezut ca m am calmat!! Ohhhh nuuuuu, eram in pragul nebuniei! Tot drumul mi a 'cantat'!!!! Si cand am ajuns acasa, i am facut baia si apoi la somn! Abia a adormit!!! Ce mai plans aproape de 4 ore a extenuat o in asa hal incat nu mai avea putere nici sa adoarma!! Ar trebui sa o filmez in astfel de momente si sa v o arat, s o fac un pic de rusine, poate s o mai astampara!!!
Eu azi am fost pe la magazinul romanesc si am luat niste telemea de oaie si vaca La Dorna, carnaciori oltenesti pentru sot, pufuleti si acum, sa ma calmez mananc si eu un Kinder Pingui! Ce bun e!! Tot uitandu me la Tv romanesc, aia fac reclama la greu la Kinder Pingui, dar aici nu se gaseste asa ceva, decat la magazinul romanesc. Un Kinder pingui e 75 pence, adica 3.75 RON. Cat costa acolo?
De asemeni mi am luat ceai ce fenicul si anason, ca nu am gasit doar de fenicul. Sper ca e ok. Cate cani ati baut pentru sporirea lactatiei? Eu vreau weekendul asta sa ma mulg, caci mergem la socri maine si vreau sa ma relaxez. I o dau pe Imi lui soacra mea tot weekendul. Eu ma mulg!!! Asa am zis de nu stiu cand ca ma mulg, dar mi e lene!! Sper sa reusesc weekendul asta!!

Urez cu intarziere la multe lunite sarbatoritului de ieri:
PETRU NECTARIE de Mamutz


La multe lunite si sarbatoritilor de azi!
ALEXANDRU de Laura13
SOPHIA ADRIENNE de Liv1300
IARINA-MARIA de Dado
MIRUNA-MIHAELA de Burtocika


Va urez tuturor o noapte linistita si sper ca maine sa fie mai bine!!! Va pup cu drag!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Am uitat sa va spun ca azi am fost de m am epilat eu la domnisoara, axila si pe picioare! Mi a facut prietena mea si o manichiura! Deci m am rasfatat si eu! Nu ma mai suportam, caci ultima data cand am fost sa ma fac a fost pe 15 septembrie! Imi mi a stat exemplar de cuminte, a mai marait ea un pic, dar am putut face tot intr un timp record!!

Alina, bine ai venit! Suntem un grup de fete tare saritoare (le laud pe fete!!! nu neaparat si pe mine!! ) si aici gasesti intr adevar suport si informatii!!

Oana, multumesc ca ai intrebat de noi! Am descris mai sus cum suntem!! Imi doarme, iar eu sunt extrem de obosita!!! Am citit efectiv pentru ca e pe aceeasi pagina cu ce am scris eu, dar trebuie sa merg la nani ca altfel voi ceda!!!

Va pup pe toate fara exceptie si ne auzim maine!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

Oana multumesc!
m-au ajutat informatiile ca eu stiam altceva si asa am cautat mai bine si am vazut ca as avea sanse sa il duc si la cresa de stat , ramane de vazut daca imi vor aproba cererea , listele de asteptare sunt luungi.
ieri Gabriel a avut o zi nasoala.. f agitat toata ziua nici nu a vrut sa dorma , imi refuza si biberonul , de abia a supt cate putin si ala cu chiu cu vai , se intoarce mereu pe burta si din cauza asta da tot laptele afara. off si asa eram eu stresata cu toate probleme astea , mi-a intins nervi la maxim , nu stiu ce a fost cu el ... acum m-am trezit sa ma mulg , s-a trezit si el si tot nu vrea sa pape
oare o sa scap vre-odata de stresu asta cu mancatu.. cand zic si eu ca si-a revenit si e ok , iar e da peste cap cu toate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

Miha , imi pare rau de patania ta , imi imaginez cat de rau a fost .. si Gabry mai face uneori show in masina si pe mine ma taie toate caldurile chiar daca nu conduc eu. Bine ca te-ai rasfatat un pic , meritai.
Tu vrei un weekend sa te mulgi ca sa te relaxezi si eu as vrea un weekend sa suga direct ca sa mai scap de mulsu asta
acu 2 zile , de dimineatza pompa mea moarta de tot... fugi repede si ia alta ca plesnea tzatza, noroc ca s-a intamplat dimineazta si nu seara ca la astia noaptea nu mai gasesti deschis nicaieri , cica farmacie nonstop si noaptea e ferecata cu 7 lanturi

Mergi la inceput