Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (23)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AlyMih spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

Citat:
citat din mesajul lui anda82


Eu sunt putin ingrijorata ca am implinit 4 luni si nu ne intoarcem pe burtica.Mai este cineva in situatia noastra?




da, noi. S-a intors o singura data, acum vreo 3 saptamani si de atunci nimic. Da nu sunt ingrijorata, nu este ceva de bifat la musai 4 luni

blog

casa, dulce casa

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world


Nici Ianis nu se intoarce pe burtik si are acusi 5 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Dragele mele drage!

Nici nu stiti cat de importante sunteti pentru mine...va multumesc sincer pentru toate cuvintele frumoase si incurajarile...sincer ma fac sa ma simt prost, ca nu merit deloc asa ceva.
Sunt mamici cu copilasi intr-adevra bolnavi, ex. valentina care nu numai ca nu se plang, asa ca mine, dar indura si lupta in tacere.

Eu, fatza de aceste adevarate mame si femei am toata admiratia si compatimirea. Eu? ma simt un nimic fatza de ele si sincer uneori am impresia ca ma plang mult prea repede si prea usor.

Acum imi aduc aminte ce ma mai vaitam eu la 41 de saptamani ...in fiecare zi ...si acum imi e rusine!

Eu acum, il studiez, il testez...zilnic, insa m-am mai calmat nitzel. Pentru ca vad ca oricate probleme are totusi are si parti bune.

Azi de exemplu nu mi-a venit sa cred: a mancat si altceva...singur, fara sa il bat la cap.
...revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

Citat:
citat din mesajul lui anda82


Eu sunt putin ingrijorata ca am implinit 4 luni si nu ne intoarcem pe burtica.Mai este cineva in situatia noastra?




da, noi. S-a intors o singura data, acum vreo 3 saptamani si de atunci nimic. Da nu sunt ingrijorata, nu este ceva de bifat la musai 4 luni

blog

casa, dulce casa

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world


dar unde scrie ca la 4 luni trebuie sa se intoarca pe burta??
al meu se intoarce intr o parte si accidental, cade pe burta. cel putin mie asa mi se pare. eu chiar citeam ieri o carte despre cresterea bebelushilor, in care un pediatru american recomanda sa nu fortezi/inveti/deprinzi copilul sa se intoarca singur, intorcandu l tu, sa l lasi in legea lui sa invete aceasta miscare cand ii vine.

pe bune, ne hiperstimulam copiii. impunem asupra lor o presiune, pe care desi noi o negam, ei o simt. degeaba ii spui din cuvinte ca e super frumos si destept, dc in sinea ta gandesti oh ce nasol, are 4 luni si nu se intoarce, nu face, nu drege. nemultumirea ta se transmite energetic. si in linkul de mai sus, bruce lipton descrie fff bine multe chestii psiho-biologice acolo, mai ales spre finalul filmuletului.


nu te cert. e normal sa ne studiem copiii, pt a remarca din timp dc are vreun retard sau ceva, dar de multe ori, tocmai fobiile noastre ajung sa le induca prb de crestere.

eu am decis sa mi trag singura 3 palme si doar dc mai gandesc vreodata ceva despre mine si despre copilul meu. ceva aiurea. sau ceva ce presupune o frica.
cand faceam fertilizari si n aveam copil, am crezut din tot sufletul ca voi avea pana la urma un copil si am ramas gravida. cand era sa pierd sarcina, am crezut cu tot dinadinsul ca va fi ok pana la final, si a fost. motiv pt care stiu cu tot sufletul meu, cu fiecare celula si neuron din mintea mea, ca iustin este perfect, minunat si se va descurca de minune.:) asa toti copiii de la odiseea noastra! fara exceptie!

te pup.

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

Gabriel a inceput sa se intoarca pe burta la 4 luni si un pic , dar nu mai sta deloc pe spate acum , se intoarce incontinuu.
si dua ce papa daca sta asa , ii vine lapticul inapoi .. nu mai stiu cum sa fac sa il tin sa nu se intoarca. acu il sucesc si cat imi intorc un pic capul el e inapoi pe burta. si nu reuseste sa se intoarca singur pe spate , asa ca am ce pazi toata ziua.
deci , nu te intrista ca nu se intoarce ... si cand o incepe.
Ramona nota 10..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Multumesc fetelor pentru raspunsuri.Mai am prietene cu bebei care spun ca s-au intors de la 3 luni si din acets motiv imi faceam griji.

[b]Babyblue[/b] mult adevar in ceea ce ai scris.Trebuie sa gandim pozitiv sa atragem lucrurile bune.Eu sunt cam pesimista, tind sa gandesc negativ, un bun prieten imi spunea mai in gluma mai in serios sa vad in fiecare zi filmul "The secret".
La inceput ma ingrijoram ca avea o luna jumatate si nu gangurea...a inceput pe la 2 luni si acum e f vocala si ma amuya ca atunci ma ingrijorasem f tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Dupa mine, pana la aceasta varsta, aprox 4 luni, un bebe trebuie sa:
isi tina capul
sa aiba contact vizual
sa scoata sunete
sa reationeze la zgomote puternice

Restul, gen intors pe burta, jucat cu jucarele, introdus picioarele in gura nu sunt pe lista, nu sunt milestones de depasit.

Ma duc ca am o placinta de dovleac cu nuca la cuptor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:


Hmm si eu facut astazi o placinta cu dovleac delicioasa..ma laud singura, dar e asa bunuta.Intru si eu acum sa pun niste fotografii cu gaza mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vn_edelweiss spune:

La multi bebelusilor care mai adauga azi o lunita !Si la multi ani Romania si romanilor !
O parte din suflet mi-a ramas acolo.
Ramona, o sa ma uit si eu la reportaj, pare interesant.
Anda, al meu se pune pe o parte si cade pe burtica, dar doar pe partea dreapta ca asa l-am obisnuit ; cred ca Ramona are dreptate, avem tendinta sa ii hiperstimulam, pe mine m-au cerscut bunicii si ma infasau in niste scutece de nu puteam nici sa respir, cu picioarele bine stranse, cica sa nu fiu cracanata
Cine sa ma stimuleze ? Ce sa mai zic de jucarii, ca nu aveam nimic din ceea ce au copiii nostri azi. Dar eu am tendinta sa panichez, ochhh, am avut o experienta traumatizanta, eu nu ma ingrijoram deloc cu Emma, si la trei luni imi vine pediatra, ca e moale, ca nu-si tine capul (si-a tinut capul la opt luni, a stat in fund la un an si a mers la doi ani) E normal ca parinte sa ne gandim, sa ne stresam, eu incerc acum sa fiu linistita, il las in ritmul lui. N am vazut filmul the secret » dar o sa il caut si eu
Draga Felicia, meriti muuulte cuvinte frumoase, te asigur. Ti-am spus despre fetita mea, despre dificultatile ei, nu pt ca eu pot sa ma plang ci pentru ca vroiam sa te linistesti cu baietelul, el o sa fie bine. Si poti sa spui ce simti oricand, suntem aici sa ne sfatuim, sa ne ajutam, sa ne plangem. Eu ma plang Felicia , am nevoie sa ma plang, daca ai timp vreodata sa vezi cat m-am plans si eu:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=151440&nm=hipotonie-axiala-5q213q223

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

Citat:
citat din mesajul lui anda82


Eu sunt putin ingrijorata ca am implinit 4 luni si nu ne intoarcem pe burtica.Mai este cineva in situatia noastra?




da, noi. S-a intors o singura data, acum vreo 3 saptamani si de atunci nimic. Da nu sunt ingrijorata, nu este ceva de bifat la musai 4 luni

blog

casa, dulce casa

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world


Si la noi s-a intors de 4 ori in reprize de cate 2 si apoi...nica ,dar nu-mi fac griji!

Loredana
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

Citat:
citat din mesajul lui anda82


Eu sunt putin ingrijorata ca am implinit 4 luni si nu ne intoarcem pe burtica.Mai este cineva in situatia noastra?




da, noi. S-a intors o singura data, acum vreo 3 saptamani si de atunci nimic. Da nu sunt ingrijorata, nu este ceva de bifat la musai 4 luni

blog

casa, dulce casa

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world


dar unde scrie ca la 4 luni trebuie sa se intoarca pe burta??
al meu se intoarce intr o parte si accidental, cade pe burta. cel putin mie asa mi se pare. eu chiar citeam ieri o carte despre cresterea bebelushilor, in care un pediatru american recomanda sa nu fortezi/inveti/deprinzi copilul sa se intoarca singur, intorcandu l tu, sa l lasi in legea lui sa invete aceasta miscare cand ii vine.

pe bune, ne hiperstimulam copiii. impunem asupra lor o presiune, pe care desi noi o negam, ei o simt. degeaba ii spui din cuvinte ca e super frumos si destept, dc in sinea ta gandesti oh ce nasol, are 4 luni si nu se intoarce, nu face, nu drege. nemultumirea ta se transmite energetic. si in linkul de mai sus, bruce lipton descrie fff bine multe chestii psiho-biologice acolo, mai ales spre finalul filmuletului.


nu te cert. e normal sa ne studiem copiii, pt a remarca din timp dc are vreun retard sau ceva, dar de multe ori, tocmai fobiile noastre ajung sa le induca prb de crestere.

eu am decis sa mi trag singura 3 palme si doar dc mai gandesc vreodata ceva despre mine si despre copilul meu. ceva aiurea. sau ceva ce presupune o frica.
cand faceam fertilizari si n aveam copil, am crezut din tot sufletul ca voi avea pana la urma un copil si am ramas gravida. cand era sa pierd sarcina, am crezut cu tot dinadinsul ca va fi ok pana la final, si a fost. motiv pt care stiu cu tot sufletul meu, cu fiecare celula si neuron din mintea mea, ca iustin este perfect, minunat si se va descurca de minune.:) asa toti copiii de la odiseea noastra! fara exceptie!

te pup.

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....





Foarte bine zis Ramona

Loredana
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput