Recomandare

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Hai Deceneu, poate ma convingi cumva ca nu ai inteles ceea ce am vrut sa spun in postarea mea, sau te concentrezi pe alta directie incat citezi din raspunsul meu, selectiv, numai ce crezi tu ca iti aduce mingea la voleu!
Chiar sunt curioasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Sa inviti romanul sa faca politica este ca si cum l-ai invita pe un stadion la un meci de fotbal.Yes!

Mai curand cred ca trebuie sa fie invatat ce este politica ca sa isi exprime votul in deplina intelegere si asta sa se faca de catre persoane neangajate poilitic si cultivate.

Cu asta sunt de acord, dar cred ca trebuie invatat sa participe la viata politica.
Degeaba stie ce-i politica, daca nu are pe cine sa voteze, pentru ca la alegeri participa o singura culoare politica "vopsita" in diverse nuante.
Romanii nu se prezinta la vot pentru ca nu au incredere in nici un partid.

Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Stii ce nu intelegi tu Deceneus?
Iata:politica trebuie sa serveasca cetatenii acestei tari pt. ca fara ei ea dispare si daca dispare interesul cetatenilor dispar si beneficiile pe care le aduce ea, politica sponsorilor!

Cetatenii Romaniei au din 4 in 4 ani stampila in mana!
Ca sunt unii carcotasi si dau vina pe manariile de pe programele calculatorului in alegeri, eu le spun:cum ne miram la un moment dat ca da in primire calculatorul, uite eu cred ca se gasesc mereu solutii si eu cred ca Dumnezeu este intotdeauna cu cel bun, pe cel rau numai il incearca ca sa vada cat rau poate face si cat trebuie sa-l invete cum sa o ia pe dumul bun!
Chiar daca cetatenii romani sunt pasnici si nu se revolta, PROSTI nu sunt!
Chiar daca sunt dusi cu zaharelul, tot gasesc ei solutii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Nu am sustinut nicaieri ca electoratul este prost. Asta sustin politicienii si mass-media.
Eu am sustinut ca electoratul nu are pe cine pune stampila, pentru ca nu exista partide respectabile.
Am sustinut reabilitarea electoratului inca inainte de august 2009.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Umor fin si negru in www.cotidianul.ro/domnisoru-ungureanu-172677/" target="_blank">Domnisoru Ungureanu - Aurora Martin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

www.ziare.com/bani/imprumut/invitatii-ziare-com-dragos-dragoteanu-romanii-datori-si-vanduti-statului-1150905" target="_blank">Invitatii Ziare.com Dragos Dragoteanu: Romanii, datori (si) vanduti statului

Citat:
Daca aveti copii, spuneti-le ca sunt datori. Daca vreti sa faceti, se vor naste datori. Pe termen lung. Toata viata. Tu, romanule, te-ai vandut statului. Din pacate, munca ta de pana acum te-a indatorat si mai tare.

Creditele luate ca sa fii platit vor fi platite de descendentii tai. Daca mai ai asteptari de la stat, uita-le! Orice politician iti va spune ca statul suntem noi. Are dreptate, statul sunt ei. Politicienii.

Tu, romanule, esti sluga. Care inghite in sec, transpira, munceste, priveste si rabda. Te-ai vandut pentru un pumn de promisiuni. Acum ti-a ramas doar pumnul. In gura!

In primitivismul lui, Ceausescu a lasat tara fara datorii. E adevarat ca tot tu, romanule, ai muncit pentru plata lor. Dupa 1990 au aparut alti ceausesti. Mai mici, dar mult mai infometati. Ii vezi la televizor, zi de zi. Vorbesc frumos, nu-i asa? Te-ai obisnuit cu trancanitul lor. Ca ceasul care ticaie.

Ei bine, ei te-au vandut! Ei ti-au indatorat copiii, chiar si cei nenascuti inca. Numai 98 de miliarde de euro au tocat marunt, in 20 de anisori. Nu te-au intrebat nimic. Dar tu, romanule, ai supravietuit. Lor. Politicienilor.

Astazi, ti-e mai greu. Obisnuieste-te cu gandul ca maine iti va fi si mai greu. Politicienii lucreaza. Cum, la ce? La datoria ta pentru viitor. Stiu ca erai constient de asta, dar daca nu iti repeta nimeni, din cand in cand, uiti.

Te vei duce din nou la vot. Si, pe cine sa votezi, daca nu tot pe ei. Aceeasi care au facut datoriile copiilor tai. Pe aceeasi care au vandut materiile prime pe nimic la straini si acum scumpesc fosta avutie a tarii cand vor ei. Pentru ca este a... lor.

Tu, romanule, nu ai fost intrebat cand ti s-a vandut petrolul, gazele, energia, padurile, apele, corabiile, silozurile etc. Tu doar ti-ai facut datoria de cetatean. I-ai votat!

Autoritatea statului exista. Cine nu crede sa se puna cu statul. Demnitatea statala in schimb a disparut. Pentru ca demn nu poti sa fii decat atunci cand respecti democratia. Cand nu faci datorii nelimitate pe spatele contribuabililor ca sa-ti asiguri cariera politica sau functia.

Si daca statul vrea sa te incurajeze, o face zilnic, fara niciun efort. Te incurajeaza sa furi, te instiga sa parasesti tara, daca nu-ti convine Romania. Te face sa te simti umilit in lumea larga - doar pentru faptul ca esti roman. Si tu speri in continuare. N-ai obosit?

Cand zapezile se vor topi, vei uita ca iarna statul te-a sfidat din nou. Vei lasa la o parte memoria si vei zice cu mandrie: sunt roman! De ce sa le porti pica lor, politicienilor? Ce, ei trebuiau sa se ocupe de deszapezire? Ce daca unii au intrat in greva si-si iau salarii, iar ceilalti nu fac nimic? Ei nu sunt romani, ca si tine. Nu merita votul tau, din nou?

Inainte sa fii roman, esti om. Dar, pentru a avea acest privilegiu in propria tara, meriti sa fii respectat. Si, daca nu te mai respecta autoritatile, daca iti cer numai taxe si impozite, daca te fac sa devii neom in propria ograda, nu uita, romanule, sa zambesti. Primavara se apropie si noi promisiuni vor rasari ca ciupercile dupa ploaie.
Dar, de oriunde vor veni, nu uita ca toate sunt la fel. Otravite.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Recomandare:

Pentru cei implicati in politica si mersul ei, pentru cine are puterea sa faca ceva sa opreasca sau sa schimbe anumite implementari,legi, amendamente, recomand aceasta carte.
"Behind the Green Mask U.N Agenda 21" scrisa de Rosa Koire

Vegheati asupra politicienilor si fiti vigilenti pentru libertatea drepturilor voastre si a copiilor vostri!
Eu si sotul meu vom lupta pentru libertatea drepturilor noastre si a copilului nostru!

P.S - nu este nevoie sa imi raspundeti la mesajul acesta, fiecare daca este interesat va decide care ii este opinia si daca alege sa faca ceva ori nu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Am impresia ca politicienii, la gramada, atat si-au dat cu stangu'n dreptu' in ultima vreme incat sunt definitiv compromisi in randul electoratului.
Nu mai sunt naivi care sa mearga convinsi pe o anume culoare politica, indiferent de nivelul lor de intelegere!
Chiar daca se vor preta la smecherii de influentare a votului vor da chix.
Pana acum electoratului inocent si influentabil cat si electoratului cu ceva cultura si destula minte, li s-a servit pe masura abureala cat sa-si exercite dreptul cetatenesc si democratic orintandu-se dupa oferta aparent diversa.
Cu atatea migratii, reveniri si programe de 2 lei, nu mai spun de dezastrul in care au adus tara sub guvernarile lor alternative, sunt convinsa ca increderea populatiei este 0 si va fi dezastru pt. partidele care au guvernat pana acum daca la alegeri va aparea un partid care va venii cu o oferta noua.
Oare mai au timp sa se replieze si sa scoata iepurasul din palarie?
Eu nu cred!
Sunt murdari pana in gat, slinosi de atata lacomie paranoida si nici Dumnezeu nu-i mai suporta ca le-a dat lovitura de gratie cu viscolul care a scos la iveala atatea furaciuni si ilegalitati din banii contribuabilor.
Sa moara atatia oameni si nimeni sa nu sara sa ancheteze miliardele papate in fiecare an fara zapezi?
Cred ca si ultimul supravietuitor din mormantul de zapada nu va uita pana in iunie ce a patit si mai ales din vina cui!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica
Oare mai au timp sa se replieze si sa scoata iepurasul din palarie?
Eu nu cred!

Eu cred ca vor castiga tot ei. Daca nu apare un partid nou toate voturile le vor imparti partidele actuale. Daca apare un partid care nu-i de-al lor, si ei vor creea mai multe "partide satelit", ca sa bulverseze electoratul si sa disperseze voturile, cum au facut in anii '90.

Pentru ca electoratul sa aleaga corect el ar trbui sa aiba niste criterii foarte clare si corecte, ceea ce nu exista, pentru ca politicienii au avut grija sa nu se discute in mass-media despre lucruri prin care sa poti aprecia calitatea guvernarii, si astfel au mentinut electoratul incult politic.

In indexul democratiei pe 2011, la cultura politica avem 4.38, la fel ca Paraguay sau Guiana, si ne situam dupa Namibia (5.63) sau Mongolia (5.00).
La participare politica stam si mai prost, avem 4.44, iar Paraguai 5.00, Guiana 5.56 si Namibia 6.67
Cred ca avem potential si o populatie instruita, dar cultura politica a fost alterata cu intentie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Eu visez cu ochii deschisi la un lider ca Lula da Silva si la o redresare a tarii noastre asa cum a facut Brazilia in cei mai negri ani ai sai:
http://www.ronduldesibiu.ro/afaceri-economie/Brazilia-model-economic-succes/

Mergi la inceput