Strugurasi de sept-oct 2011 **10*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

si spropo de achizitii ultimele sunt:
-colacul pt inot care e super l-am folosit doar odata dar ii place fff mult, numai ca trebuie tinut cont de faptul ca temperatura apei din cada trebuie sa fie mai rece ca cea de la baia normala ca se face fff cald in baie si se moleseste .
-si ieri am comandat Marsupi plus de pe hiphip.ro si tre sa apara , o sa va zic apoi cum e , m-am uitat si la manduca dar eu vreu ceva doar pt acum cand e mic si manduca mi se pare cam scumpa ca sa o folosesc doar cateva luni, sper sa fi luat decizia buna.
Acum o sa ma duc sa fac un dus si sa ma uit la un film, bebe e deja imbaiat, mancat si pus in patut sper sa adoarma pana ies din dus.
va pup dar de acum ne vedem mai des

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Fetelor o intrebare..
Voi cat de des le schimbati hainele care le vin in contact cu pielea? adik un body cat il tineti pe bebe? o zi? 2 ? 3? ca cica eu as schimba-o prea des, si de dragul de a spala..
Acum evident ca de varsa sau scuipa mult sau face pisu/kk se schimba imediat..

...........................................................................
...........................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

'na seara gagici!

Ce faceti voi?
Matza,asa,mai trage fetele de maneca,sa avem ce citi!.Ce face Kate? Ea acum e in perioada cuminte,de aia ii spuneti Kate? Eu zic sa ii zicem Rina,ca e neastamparata si ridica fundicul de la locul lui la plimbat !
Anca bun venit!Oo,se pare ca ai un grasunel!
Abmariana, ti s-a mai raspuns in legatura cu pozele ,sper sa nu te superi ca zic, eu am impresia ca nu citesti decat pagina pe care postezi , de nu ai vazut raspunsurile. Stiu ca e greu cu 3 copii , dar na... A,si pm nu iti activezi? Plus ca nici nu ai nimic de-al copiilor la semnatura , o initiala,o data a nasterii,ceva ,cum avem mai toate. Pe prima pagina sunt cateva reguli pentru a intra in grupul de pe yahoo unde nu intra privilegiate , ci e toata lumea invitata de aici ,daca e alaturi de noi constant . Nu trebuie dovedit nimic,nici ca e de buna credinta,nici ca e chiar mama,sau mai stiu eu ce trece unora prin cap,pentru ca totul se vede in postarile fiecareia. Deci,te asteptam mai des.
MAria scu ,ma bucur ca sunteti bine,ne-am facut griji pentru voi.
Eu nu mai stiu cui i-am trimis pm atunci,la catalog,dar o sa ma uit dupa mesajul in care am scris. M-am uitat la mesaje trimise si am vazut ca cele care nu au intrat imediat ce au vazut pm-ul,l-au sters pe cel primit de la mine,dar nu au dat si pe aici. M-a intristat asta.

Si acum sa va zic cum a fost ziua de ieri cu 6 copii mici! A fost de-men-ti-a-la! Au as si s-au jucat , au chicotit,au pupat fata ,cel de un an si un pic mi-a stat numai in brate , m-a mangaiat pe fata de m-am topit, Paul era bucuros cum nu l-am vazut de mult, chicotea si chiuia de fericire ca era inconjurat de atatia copii. Parca mi-a parut rau ca nu i-au lasat mai mult parintii lor la sora mea,la ora 17 cand au venit si i-au luat acasa. Daca aveam mai mult spatiu cu siguranta as fi facut o astfel de mini-cresa la mine acasa.

Eu ma bag langa sot in pat,sper ca a reusit sa il adoarma pe Paul,eu am adormit fata si am facut o baitza prelungita.
Am vazut pe fb ca in grup este si "Aj Deschanel". De ce e in grup? "Aj Deschanel" este numele unui personaj din "Sunset beach" ,serial difuzat de tvr acum cevaani, vre-o 10 daca nu ma insel.


Noapte buna.

Fii ajutorul lui Mos Craciun
Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca_toma

pai na ce sa spun , am un voinic de doua lunite si 16 zile(nascut pe 13 septembrie).a avut 3,7 kg la nastere si acum e un voinicut de 6kg si vreo 200 g la ultima cantarire si vreo 62 de cm. e alaptat exclusiv la san , multumesc mult Ionela si nu numai.e un copil fff cuminte si numai ca sa il laud dar nu am avut nici o noapte nedormita pana acum , doarme neintrerupt doar cu mici treziri pentru un refeel mic . pot sa spun ca sunt norocoasa, dar m-ati ajutat si voi enorm .


Bun venit, sa-ti traiasca piticutul! Despre alaptare E numaio meritul tau si al puiului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

hello in noapte

pinky si tu tot prin sect 4 stai?

anca_toma bine ai venit. f dragutz si cuminte Iancu al tau. imi place numele.

fetelor, eu nu imi mai amintesc cand a prestat baietelul meu cel mare prima intoarcere de pe burta pe spate. dar parca nu asa de repede. in legatura cu pozitia "pe burta" la noi nu se foloseste. alor mei nu le place. cel mare nu a dormit pe burta decat f f rar. vad ca asta mic e la fel.

care din voi a facut vaccinul infanrix hexa la 2 luni? am niste emotii, maine seara il prestam si noi, sper sa fie ok.
of ce ma seaca vaccinurile astea.

o seara linistita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MatzaRebela spune:

anca bine ai venit, ma bucur ca ti-ai facut "curajul"sa ne scrii:)

lali Kate e numele de baza:)))om vedeacand o creste cum prefera ea:))))
galagia asta mica il trezeste pe tati:)))) chiuie la ora asta:))

Cea mai fericita mamica de Kate Rina 28.08.2011

http://burchiu.ro/botez_burchiu_kate_rina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

sei o schimb de body de cate ori facem baita; cateodata zilnic, cateodata la 2 zile

lena discuri absorbante la sani inca mai port, dar ma tin cate 4-5 zile. cand simt ´urcarea´ laptelui atunci iese cate-o picatura, dar mai mult nu, insa-i suficient cat sa-mi murdareasca unicul sutien pt alaptat

anca_toma bine-ai venit, sa-ti traiasca grasunelul!

lalimete capabila de 6 ziciż tii trimit eu pe-ai mei daca vrei

a mea a inceput sa chiuie in toata regula, de-o sperie pe buna-sa
, isi duce mana la gura si suge pumn, degetute, ce prinde, moflaie la greu, zambeste cand razi cu ea, rade cateodata cu glas, a trecut la portie de 13o-14o, insa tot la 2,5 ore mancam...si facem caca in timp ce mancam...always!

Am cam lasat landoul la o parte, si-am atasat maxicosi la carucior, doarme f bine in el, si partzaie la greu in pozitia aia.

In schimb mie mi se pare ca a cam scazut productia de lapte, de 2 zile n-am mai baut ceai de fenicul, sanii nu sunt fleasca, si totusi nu mai scot 18o-2oo ca inainte...

fetele care aveti manduca, ce diferenta e intre manduca si un portbebe, ca am vazut manduca intr-o vitrina la 99€, ce face la banii aiaż

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Anca.. si mie imi place numele Iancu mult mai mult.. pt ca e deosebit.. in alegerea numelui noi am vrut sa fie ceva ce nu auzi toata ziua, dar sa fie 100 % romanesc...
Cat despre intors nu ai de ce sa iti faci griji.. e inca micut.. a mea se mai intoarce pe o parte dar nu mereu, ea bataie si pedaleaza mult pe masa de schimbat unde nu ii permite nici macar pe o parte sa se intoarca dar pe burta.. oricum eu sunt zen, sunt copii care nici la 4 luni nu s-au intors si tu iti faci pb la 2 luni jumate..
Despre jucarii incerc sa ma temperez ca vine factura de gaz
Mare smecher ai are mama...
Si pe mine ma tenteaza tot mai mult marsupiul mai ales ca ma gandesc ca la vara la mare cum o sa o transport pe nisip?

Ionela.. eu sincer cred ca ai un mare merit in alaptatul atator fete,( adik in succesul lor in alaptarea bbilor ) chiar vedeam in alte grupuri ca LP e mult mai popular decat la noi

Lali.. 6 copii oau cred ca a fost mai obositor decat ai fi umblat pe jos toata ziua..
cred ca abmarina (am gresit eu) e mamica de 1, simmo este de 3..Zi-ne cine a sters PM-ul macar sa stim cum se mananca treaba si sa nu mai chemam la raport alta data fetele, si sa nu ne mai facem griji..

MAYYY.. ce faci mami ne ignori azi?
Si Jade e azi suparata pe noi..

...........................................................................
...........................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Buna dimi, fete dragi
Eu is treaza de la 3, am schimbat si hranit pitica si nu am mai putut dormi, m-am uitat cu sotul la un film.
Mi-a fost dor de voi, ieri nu am putut intra ca am avut o gramada de treaba, facut placinta cu mere, mers la ginecolog ( in sfarsit am facut controlul), avut musafiri ca a fost ziua sotului.
Eu nu fol tampoane de sani, nu prea curg, e grav? Inseamna ca nu prea am laptic?

Si eu am luat alocatia in luna urmatoare depunerii cererii.

Rach si Dbunny, intrebati de manduca, da bebelusa sta bine in el, doarme si eu am mai multa mobilitate ca sa spun asa. Ma cam chinuiam cu carutul, eu nici nu am permis auto, era tare greu. Eu sunt multumita, mai ales ca noi suntem genl care facem multe drumetii, plecam des la munte, e numai buna pentru asta. Chiar si cand va merge, la un an - doi oricum va obosi repede, tot voi avea nevoie de ea.
Dbunny,un port-bebe de multe ori nu asigura pozitia corecta a unui bebelus si poate face mai mult rau decat bine. Trebuie sa te asiguri ca are pozitia de broscuta cu picioarele in M si se respecta acea curbura a spatelui. Este o fata la iulie-august care are pe blog o postare foarte faina despre manduca si alte marsupii, caut si pun link, sper sa nu uit.
S-a trezit bebe, revin



Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Buna dimi fetelor

Azi esta sarbatoare, sa vedem cine da de baut



La multi Ani Andrei de Jade


La multi ani Andrei de Pinkysor


La multi ani Andrei de Ralu_24

s[]

Sa cresteti mari, sanatosi si voiosi


La Multi Ani tuturor ce poarta numele de Andrei, Andreea



La multi Ani Antreea_t, Andreea2011.Sa fiti sanatoase si tot ceea ce va doriti sa se indeplineasca.



Racheel fericita de ghinduta Anastasia-Maria (25.08.2011)


Mergi la inceput