Strugurasi de sept-oct 2011 **10*

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

ziua buna

Alex, important cand are iritatie de scutec e sa stea cat mai mult cu funduletul la aer( fara scutec deci) sa nu stea ud si sa fii sigura ca nu pateste asta de la o substanta din scutece. Restul e cam asa cum zic fetele. Cremele functioneaza la unii bebei unele, la altii altele.

Pentru cine nu are timp va dau sinteza cartii de care zicea Lena, sinteza facuta de o mamica draga pe blog:http://iulianulsantiago.blogspot.com/2011/09/no-cry-sleep.html

Ce face copilul singur, adica FAARA AJUTOR, FARA SPRIJIN, e ok. daca fara sa il tinem noi se ridica singur in fund inseamna ca e pregatit. Trebuie sa faca asta fara sa punem noi mana pe el... Daca are nevoie de sprijinul nostru E PREA DEVREME! da, ei vor, si se incordeaza... ca doar nu credeti ca le iese din prima, ei asa exerseaza musculatura. Se mai si enerveaza... asta e... Ii luam in brate le distragem atentia si gata... dar daca ii punem noi in fund, sau in picioare ca "asa vor ei" de fapt le facem rau si nu bine. Nu spun sa ii lasam sa planga de ciuda si sa nu ii ajutam ci, atunci cand au obosit incercand si se supara sa le dam o alta ocupatie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Despre noi
Va citesc zilnic dar nu prea apuc sa mai scriu. incerc sa le dau timp si atentie maxima puilor, mai ales ca sunt mai tot timpul singura cu ei. Pana mai spal ceva, mai fac putina ordine si ceva de papa ( macar pentru Mihnea mancare, ca adultii se mai descurca din mers) a zburat putinul timp liber. Cand e sotul acasa incerc sa petrec timp si cu el... ca na... suntem 4 nu 3+1...
va pup pe toate si va citesc cu drag. cand am timp si gasesc intrebari la care am ceva de spus raspund cu multa placere
..

Sa nu uit: Bujo, ce face mana?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

si povesti despre alaptare noaptea: http://atasatlasanulmamei.blogspot.com/2011/12/postarea-mami-alapteaza-ma-luna.html
Inca nu am citit, dar sigur sunt interesante.
Lectura placuta!

Tot spre lectura va trimit un link bine documentat:
http://alexcreste.blogspot.com/2011/11/mai-rau-decat-babywise.html?showComment=1322471303541#comment-c6842742010708326473
Astept pareri dupa lectura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dbunny

Noi am fost la vaccinul de la 2 luni + revizia tehnica

A plans cu lacrimi, erau 2 intepaturi, dar i-a trecut repede.

Avem 5,1oo goala goluta si 57 cm.

marryan cum mai sunteti¿ au mai recidivat colicii¿¿ ca noi azidimineata am urlat 1o minute in continuu(nu stiu de ce, dar ieri am avut impresia ca la cafenea mi s-a pus cafeaua cu cofeina, am avut o stare f activa, am simtit efectiv cofeina prin vene; poate cofeina a dat-o peste cap...si-a plans micuta rau...

Din capitolul mananc dulciuri declar ca fac chec saptamanal, mai nou am dat iama-n fructe zaharisite

Dbunny cu Daniel (23.11.2006) si Noa (1.oct.2o11)


Bunny mai intii felicitari pentru grasunica sa fie sanatoasa si sa creasca mare

noi suntem bine, colicii mai apar dar rar depinde de produsele care le consum....defapt de mere asta am observat ca nu ii plac de lok, in rest doarme cind mai bine cind mai agitat ...cred si ca puseele isi fac prezenta accentuat

acum noi facem masaj , avem un nene dr specializat pe masaj pu copii si vine acasa in fiecare zi si imi face 45-1 ora masaj...pina in 30 minute resista dupa...urla de parca o taie

cu probiotice am facut pauza 10 zile si le reluam iarasi 10 zile...

aaa si despre cafea am patit-o si eu ca tot patitu ii priceput la fel si cu ciocolata, ii excita pe bb fr mult nu am stiut pina mi-am dat seama....cafea+cioco no way....pina pe la 6 luni.

offf dulce nustiu cum voi dar eu pap mult....pur si simplu nu resit fara ceva dulce daca nu manink......ii spun sotului mereu sa imi ia tot felul de dulciuri, tarte, checuri, fusecuri ca imi scade glicemia si ma ia cu ametele

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Ionela.. multumesc.. deci o las daca ea asa vrea si poate, nu de la orizontala se ridica, decat 5 cm, insa de la 45 e in fund si sta, sau se sprijina intr-o rana de mine, de canapea de ce poate, daca nu are sprijin pica.. insa o las as o prind... of prapadita mica creste..eu nici nu am pus mana pe ea decat sa nu o las sa cada..
Si eu ma chinui sa fac de toate insa nu prea iese.. azi sotul m-a intrebat unde ii e sotia? p vede pe mama fetitei lui insa nu stie unde ii e nevasta.., noi cica am devenit colegi de casa..dar o sa invat totul din mers...
Mihnea nu e gelos?

merg la curat va pup


...........................................................................
...........................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Fetelor ar fi prea devreme sa o pun pe Elena in wrap cu fata spre oameni ?
Am maine de mers in oras si nu stiu cum sa o duc pentru un km.. de la parcare pana la locul respectiv.. in wrap cu fata la mine nu sta ..

...........................................................................
...........................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Buna seara!
Sei nu prea e recomandata pozitionarea cu fata cartre oameni din cauza pozitiei pe care o iau picioarele,deca daca o pui cu picioarele in wrap,tot in forma de M ,sau sa o pui tot cu fatzuca spre tine,dar sa formezi X-ul pe deasupr partii care vine orizonta,astfel incat sa nu o strangi prea tare.

Fii ajutorul lui Mos Craciun
Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali_mete

Buna seara!
Sei nu prea e recomandata pozitionarea cu fata cartre oameni din cauza pozitiei pe care o iau picioarele,deca daca o pui cu picioarele in wrap,tot in forma de M ,sau sa o pui tot cu fatzuca spre tine,dar sa formezi X-ul pe deasupr partii care vine orizonta,astfel incat sa nu o strangi prea tare.

Fii ajutorul lui Mos Craciun
Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)


Lali.. deci daca o pun cu picioarele in M nu ar fi o pb? voiam sa aplic acelasi mod de legare a wrapului, insa sa o pun cu fata .. nu ar fi ca timp decat 15 min maxim... insa nici nu vreau sa risc ceva..

Ce ati facut de 1 Decembrie? la noi nu a fost nici o manifestare, in schimb a fost super acaa cu tati si bb.. tati ne-a facut mancare, eu am gradinarit... bb ne-a alintat..

...........................................................................
...........................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

sa radeti si voi, sunt dementiali

http://www.youtube.com/watch?v=sx1vYJ116_o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

May trebuie sa fie super tare cand rad toti patru, mi-au descretit fruntea cu siguranta. Sunt asa frumosi cum rad ei sincron . Imi e mila cand ma gandesc la mamica respectiva cu ei plangandin acelasi timp .

Seidana,m-am gandit mai mult , m-am uitat la poze,tot nu am gasit ceva sa imi placa,asa ca ma explic in vorbe,sper sa imi iasa. Eu zic ca sa nu ii atarne piciorusele prea mult, sa ai grija la partea petrecuta printre picioruse sa fie cat mai lata , iar partea orizontala sa ii vina pana sub talpita,piciorusele usor ridicate sa formeze M-ul , si nu are de ce sa o deranjeze. Wrap-ul tau e elastic sau neelastic?

May,am vazut si eu filmuletul "buna dimineata tati" . e o frumusica Beatrice a ta, imi vine sa ii pup gropita!

Eu azi nu am avut timp nici sa respir,bine ca e Teodora cuminte. Am golit dormitorul sa ii dam un strat de lavabil . Maine facem asta eu si sot. Paul e la socrii mei,au venit ieri si dupa "buna ziua" ne-au intrebat daca il lasam pe Paul la ei . L-am lasat,ca ii cred ca le era dor de el,nu l-au vazut de doua saptamani,ceea ce e mult pentru ei. Asa ca profitam si facem nitica reorganizare prin casa. Vai cate arunc ,ca sunt inutile prin casa,ne incurca,nu le-am folosit de mult. As vrea sa reorganizez si cartile,ca tin praf si crocobauri, sa vad pe unde le pun ca nici nu as vrea sa le arunc sau sa le dau,ca sunt stranse cu truda( sunt vre-o 400 , mai vechi,mai noi, primite,cumparate) .

Zubi si eu zic ca si Ionela,nu il forta pe Ayu , ca asta faci,il fortezi chiar daca el vrea.
Helena pupici lui Petru . Sa imi mai dai o data numarul tatalui tau,ca am sunat de la sora-mea si nu l-am salvat . Te pup.

Pupici la toata lumea, ma duc sa termin de scos din camera si ma bag la nani.

Fii ajutorul lui Mos Craciun
Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput