Strugurasi de sept-oct 2011 **10*

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hellena_d spune:

LA MULTI ANI ANDREI/ANDREEA! mamici si bebici
Deasemea La multi ani! (luni) pentru toti bebicii ce au implinit de curand 2 sau 3 luni

Noi suntem bine, sanatosi. Mai bine acum, ne-am mai revenit. Petru e un mare mofturos la masa, bea lapticul (cam 550-600 ml/42 ore) f greu, am ajuns sa stau cu biberonul dupa el, sa ma rog efectiv de el (NU e greva suptului, e partagul lui din fund ) si am devenit de-a dreptul obsedata de treaba asta, ma streseaza rau. Sa vedem cat raportam la 3 luni...greutate zic. Ca am impresia ca luna asta a balmajit-o, mai cu seama ca am trecut si prin schimbari majore, mititelul.


Minunea mea mica Petru Severian, a venit in viata mea pe 09.09.2011 ca sa-mi lumineze existenta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

am fost azi la plimbare cu Marsupi Plus a fost ok , nu a dormit nici 5 minutei-a placut fff mult sa vada lumea, nu e greu de pus si e chiar fff comod.
l-a probat si sotul si ii vine ok,am scapt ii place.dar eu prefer in continuare caruciorul in parc mi-e mult mai comod.
si Iancu stranuta des si tuseste si a avut si el temperatura 37,2 rectal, dar nu i-am dat nimic pt ca starea lui generala era ok, gangurea si radea ca deobicei.
Cred ca trebuie sa te uiti si la copil , unul racit nu mai e fff bine dispus.
eu am scapat de harcaiala din gat cu umidificatorul,la noi aerul e ffff uscat.

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellena_d spune:

Am pus poze noi pe contul de yahoo.
Petru in noua casuta, la tata, impreuna cu el

Si app de Facebook. Am sa-mi fac cont ca vad ca toata lumea e adepta fb. Eu nu sunt caci nu ma caracterizeaza.
In leg cu filmuletele....nu vad de ce nu le putem incarca pe you tube si apoi posta linkul aici, iar pozele raman tot pe contul de yahoo?

Minunea mea mica Petru Severian, a venit in viata mea pe 09.09.2011 ca sa-mi lumineze existenta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2011 spune:

Salutari de pe frontul bibicesc din Vilnius!

Raportam dermatita de scutec Am vizitat si pediatra si un dermatolog care ne-au prescris fiecare cate un set de unguente, iar roseata e tot la fund. Am inceput sa o mai lasam cu fundul gol si acoperita de o paturica, drept urmare am schimbat aseara 5 pampersi intr-o ora, de ametise copilul.

Pediatra ne-a prescris un unguent antifungic cu antibiotic, dar nu ameliora situatia. Am schimbat marca de scutece de unica folosinta, am spalat-o inainte de fiecare schimbat, uscat-o cu feonul, aplicat crema pe baza de oxid de zinc. Dupa trei zile, parca un pic mai rau.

Fuga la dermatolog! Ne-a spus sa folosim scutece lavabile de bumbac. In disperare de cauza, am achizitionat si acum sunt la uscat, dar ma intreb daca nu tin si mai mult umezeala la fundulet. Mi-a prescris si un emolient de pus in apa de spalat. Inainte o stergeam cu infuzie de galbenele. Ii pun Sudocrem.

Voi cum ati scapat de dermatita asta? Pe mine m-a imbatranit cinci ani si tot nu am rezolvat-o!

Alta problema cu mucii. Am umidificator setat pe 50% umiditate, temrperatura e 22-23 grade in camera ei, dar horcaie si simt ca mucii sunt undeva mai in fundul nasului. Solutia salina pulverizata in nas nu mai ajuta. Voi aveti inhalator? Sunteti multumite de el, functioneaza?

Astept cu disperare sfaturile voastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2011 spune:

Citat:
citat din mesajul lui racheel

Fetelor voi aeriti camera cu copilul in ea?Sau il duceti in alta camera ?

Noi avem muci multi.Ii pun ser, ii trag cu aspiratorul si tot degeaba, nu ies.Si ii fornaie nasul rau de tot.Mai si stranuta.Oare este racita?
Fata nu-i arde.mai tarziu ii iau temperatura.

Racheel fericita de ghinduta Anastasia-Maria (25.08.2011)





Racheel - aceeasi problema o am si eu :(((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2011 spune:

Citat:
citat din mesajul lui NataliaS
Apropos - am o intrebare la cele care schiaza: ce faceti anul asta? Mergeti la schi? Eu ma gandesc sa merg cu fetele in tabara de schi si sa o iau si pe Ilinca cu bona cu tot...sper sa pot si eu sa schiez macar 2 ore/zi

Noi avem noroc ca sunt partii amenajate in oras. La o 100 de km avem alte partii si sper sa facem si eu si sotzul cu randul pe partie. Sa mergem Letonia la ski ar fi foarte tare, ca eu partii mai bune, dar nu prea am curaj sa ma carabanesc anul asta. Oare ce baby carrier e cel mai bun pentru iarna? La noi iernile sunt cu -22 grade :)










Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

neatza.

eu ma plangeam ieri ca a mea nu prea zambeste si azi dimineata era cu gura pana la urechi cand faceam un filmulet pt tati. eu ii povesteam lui ta-su cum pune ea buzita daca nu sunt cu biberonul la inaintare dimineata si stai sa fac filmulet sa-i arat omului si cand colo, ia uitati ce a iesit:

http://www.youtube.com/BeatriceAna2011#p/u/0/_ZtWCfinMyE



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

May, delicioasa printesa !!!

It's a boy !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Neatza..

May.. e super micuta... am vazut cu catelusul.. fata fortoasa are mami..ti-am zis eu ca ele sunt mai destepte decat noi, si Elena a inceput sa rada dupa ce 3 zile ma plangeam ca ea nu rade..
De acum o sa vezi ca in fiecare zi tot mai mult o a zambeasca si o sa fie atenta la jucarii
Ce mare e puzzelu...

Hellena .. ma bucur ca sunteti bine, Petru adorabil.. a crescut mare.. sper sa va simtiti f bine acasa la tata .. ti-ai recuperat lucrurile?

Eu nu stiu ce sa fac cu pitica mea, se trezeste tot mai des.. daca acu o luna dormea o noaptea intreaba, acu 2 sapt se trezea la 4 si apoi la 7, acu se trezeste la 2.30-5.30-7.30... si asta de ceva vreme..

...........................................................................
...........................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

La Multi Ani tuturor romanilor



LenaC am vrut sa intreb de apa de mare nu de picaturi.Am luat vibrocil ca v-am auzit pe voi de el.
Si apropo de pediatrii....am chemat-o si eu pe una dintre cele ,,mai bune'' din Craiova recomandata de cineva cand avea fetita 1 luna si imi spune sa-i fac program de 3 ore si 4 ore.I-am zis ca-i dau numai san.Asa am si procedar si in 5 saptamani mi-a luat detita doar 250 g.
Prefer sa ma ami iau si dupa voi.

Alex20011, schimba-i pampersul de cate ori face kk si dai cu bepanthen un strat mai grosut si ai sa vezi ca intr-o saptamana trece.Sudocremul nu este prea bun.Am si eu dar il folosesc mai rar.


Asa am patit noi saptamana trecuta si acum ne-a trecut.Eu am mancat acritura si cred eu ca din cauza asta s-a iritat rau de tot si la pasa si la fundulet.

Racheel fericita de ghinduta Anastasia-Maria (25.08.2011)


Mergi la inceput