Strugurasi de sept-oct 2011 **09*

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

neatza... adik neata dupa ce deja am schimbat/hranit/spalat/culcat una bucata bb, adunat o casa si schimbat 2 paturi..a si pus haine la spalat, si adunat haine de pe sfoara.. pfuii

Zubi.. barbatii astia... oare ei ar putea sa faca atatea : casa copil si sa se ingrijeasca? ii ingrijim noi si de asta le e usor sa vb.. Si eu ma gandeam sa fac bradul mai repede.. dar parca imi e frica sa nu ma plictisesc de el, si pana de Craciun sa fiu satula. de acum ne impletim traditiile si obiceiurile in familie..
cu dulciurile nu zic decat atat : .. ieri am mancat 500 gr fursecuri cu ciocolata amaruie si vreo 5 napolitane de 60 gr una cu multa ciocolata..
Jur ca nu ma pot controla..

Ionela.. eu inteleg ce zici perfect, de asta am lasat-o atat pana acum, la sfatul Nataliei, pana acum 5 zile nu am depasit, insa de varsat zigur varsa de supraplin (varsa de fiecare data dupa ce trece de a 4-a zi), si cat sa o las.. Nati zicea inca o zi, si apoi inca una.. cum sa o las atata? tu sincer l-ai lasa pe Tudor 2 saptamani fara sa faca caca? e si psihicul meu si influenta altora, insa imi e frica sa nu pateasca ceva..
Caca verzui nu are cum sa fie ca nu mananca lapte gras pt ca la inceput il facea mustar, apoi cand ma mult laptele gras vine imediat dupa 10 ml de slab, iar fata mananca un san complet la o masa minim.. VESTEA BUNA : a facut azi -noapte un part cu stropi (adik putin caca), ceea ce nu a mai facut de 2 luni.. o fi de la ceaiul de musetel care l-am baut eu? de la probiotice? nu stiu dar mai imi fac ceai, protectisu il continuu si merg sa imi iau spanac..

Nati.. pot sa iti zic ca te iubesc? numai sa nu ma vada H...imi doresc sa fiu ca tine cand voi fi mare..

Abmariana.. sa va traiasca familia e baietei... sa fie sanatosi si cuminti si fara colici cel mic, asa pro alaptat!!

Lena.. eu inca folosesc tampoane, insa totusi nu asa des ca si inainte.. am momente in care mai curg robinetii mom in care nu.. eu zic ca e nevoie pana cand nu mai curg titile..
Pai dupa 8 zile m-as gandi sa inoate in rahatelul ei.. sa fie norocoasa toata viata [:-))]
Lena.. bv pt kg!!!! cate mai ai de decontat?

Avem o dermatita atopica groaznica pe spate.. nici nu stiu ce sa fac? sa mai merg la dermatolog inca o data ? imi e frica ca imi va zice sa ii dau steroizi.., as face poze sa vedeti cum arata insa nu prea reusesc ca nu am lumina f buna in casa.. n sunt bubite, e altceva, mai repede arata ca o arsura, pliurile f rosii, pielea se descuameaza, iar pielea e rosie..

Oana.. Doamne fereste-ne de necazuri, de cand sunt mamica sunt ff sensibila cand vad copii bolnaviori, imediat ma pun pe plans..

Ar fi cazul sa merg sa mananc...

MArryan???? ce faceti?

Sarbatoritul zilei e TEODOR de Inutsa.. sa cresti mare si cuminte, sa te bucuri de mami si tati si sa fi fericit La multe lunite!

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

Citat:
citat din mesajul lui Helenutza23

loredanar merci de lamuriri in legatura cu pampersii. deci renunt la idee, ca ma gandeam sa iau si eu.



helenutza nu ma intelege gresit. esecul meu (momentan) nu inseamna ca scuteceala lavabila nu e buna. pur si simplu nu am facut eu alegerile cele mai bune si nici nu am avut bani destui cat sa prospectez intai piata. eu una inca nu am renuntat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Helenutza.. cu greu am rezistat si atat.. mai ales cand mai aud cate un farmacist, sau vreo prietena.. vai dar e atat de mult! nu e bine ceea ce faci, imbolnavesti copilul..

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Buna dimineata!

E gata cafeaua si de le mine ! E mai mult lapte decat cafea dar e tare buna!

Lena, si eu m-am saturat de tampoanele pe sani mi-am luat din alea care se spala si sunt non stop cu sutien.

Camady, felicitari fratelui si cumnatei pentru gemeni! Cred ca e o mare bucurie in familie!

abmariana, felicitari pentru baietelul nascut de sora ta! Sa fie sanatos!

helenutza, eu am iesit putin de tot pe ceata. se pare ca toate mergem in acelasi parc, poate ne vedem

Zubi, ce repede faci bradul

Noi suntem bine, putin agitati acum de dimineata... revin mai traziu! merg sa-i dau papa si sa-l scot afara.

Va doresc o zi super

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Eu am determinat cauza de kk cu mucus...cred: de la pere ! Am mancat cu sacosa in ultma saptamana iar ieri am bagat si un kil de struguri. Deci ma astept si azi la acelasi fel de kk.

Dar ca e verde...habar n-am cauza. Noi facem alternativ ...cand verde cand mustar ...ceea ce ma face sa cred ca alimentatia e responsabila pt culoarea de kk.

In seara asta trebuie sa merg la gineco pt controlul de 40 de zile ...si o luna.

Ieri mi-am depus si eu dosarul pt Cic. A mers socant de repede...nu-mi venea a crede...Prima indemnizatie dupa 2-3 luni si prima alocatie dupa 3-4 luni.Cica imi dau astia de la munca bonusul de nastere acum pe 2 decembrie. daca nu, m-am ars 3 luni fara bani..mai ales ca mai am de platit 2 rate la celulele stem.



Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Oana super tare ca primesti bonus.. eu am primit urari..
Aocatia de stat eu am primit-o in luna urmatoare nasterii.. adik nu in sept (af lui august) ci in oct (aferent la sept)..

...........................................................................
...........................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NataliaS spune:

Tampoanele de san - am incercat vreo 6 feluri si m-am oprit la unele ieftine, dar bune - FIXIES. Eu sunt super multumita.

S-a trezit Ilincuta intr-un lac de pisu...schimbat/spalat/jucat/hranit fata, strans paturi, luat micul dejun, cu instalator in casa...intre timp daca ar fi dupa al meu sot ar fi trebuit sa mai fac si neshte sport, ca deh am burta si-s cam fleshcaita, sa mai gandesc putin si-n perspectiva, cam cum as putea fi si mama buna si gospodina si eleganta/aranjata/fit lady si femeie de afaceri si amanta odihnita si daca se poate sa-l si intretin vreo cativa ani...macar atatia cat m-a intretinut el cat am crescut eu copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:


Sei, am acum 54kg, dorinta mea ar fi 50 :D
Sei, tu o speli cu sapun sau gel la fiecare baita?
Eu am inceput sa o spal cu apa cu tarate, fara sapun. Cu sapun o spal doar o data sau de doua ori la fundulet cand o schimb in timpul zilei si la baita o data pe sapt, asta o sa fie sambata.
Am inteles ca e mult mai ok fara sapun. Sa vedem ce rezultate o sa fie. De 5 zile o spal fara sapun si e super ok.


Helenutza si eu scutecesc cu un singur scutec lavabil. Sincer nu e asa greu cum se crede.

La multe lunite Teodor de Inutsa !!!

Pinkysor, vroiam sa iti spun ca mi se pare ca esti cea mai copilita dintre noi. Cand am vazut pozele de pe FB am zis k ai 16 ani. Ma gandeam si eu la din astea lavabile, dar sunt ok, absorb bine. Eu cateodata noaptea umplu un tampon. eu folosesc de la chico mi se pare super ok. sa imi spui de la ce firma sunt ale tale, cele lavabile.
Daca as avea mai multi banuti acum la dispozitie as cumpara un set de 15 ca sa imi ajunga pe doua zile si as folosi cu siguranta. Nu e mult mai usor cu pampersul de unica folosinta. Eu il clatesc in 2 min si seara il pun la spalat cu celelalte hainute.
Si eu am luat unul din ala de la mamaro, daca o sa fie ok o sa bag vreo 10 bucati :)

Natalia am incercat si eu fixies dar nu ma impac deloc cu ele... a doua zi l-am trimis pe sot dupa Chicco, aveam impresia k e permanent ud :(

Oana, foarte dragut din partea ta. Sa il porti sanatoasa slingul :).
Super ca aveti bonus, la noi o sa fie petrecere de craciun pt copii, la care nu o sa merg k suntem miic, dar Maia o sa primeasca un cadou... sa vedem ce.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

Se pare ca e zi eficienta azi. Si la noi trezit tot in balta de pipi , spalat, masat scutec, papat, leganat, adormit, facut paturi, masina spala, eu sunt curata ca am apucat sa fac si un dus, acu pap :)

Sei . Vrei bataie? Lasa fata lejera. Ai incercat sa nu bei ceai de chimen vreo cateva zile? Ca si ala constipa. Si daca bei si chimen si musetel, se cam anuleaza . Si cu bubitele la fel. SI noi avem...Dar nu ma stresez. Ca am vazut ca daca dau cu bepanthen pe fata trec, si gata. Eu inteleg ca alergiile/dermatitele or fi periculoase, dar nu te mai stresa pentru orice, ca nu e bine. Daca e sa facem lista, cred ca aproape toti din odisee au ceva bubite, sau scoarte pe cap. Sunt normale. SAracutii au iesit din mediu steril. Eu am fata iritata cateodata daca ies afara, de la praf si mizerii. La ei ce sa zic ca sunt de 20 de ori mai sensibili?

, toata ziua as baga dulciuri. Napolitane, cioco, fursecuri, praji. Dar nu cu creme si dinalea gretoase. Cat mai uscate sa fie

Lena, si eu m-am saturat de tampoane, ca parca ar vrea sa mai respire sfarcurile. Dar la mine curge doar cand mananca, in rest cred ca le tin cam degeaba. Sutien nu port in casa, ca am maieuri mulate si alea sustin destul de bine laptaria si capacele.
Ah, am incercat sa ii dau un san si pe celalalt sa il mulg in acelasi timp. Hmmm... Economie de timp. Asa trage pompa....


Cred ca noi iar am avut/avem puseu de crestere. De doua nopti nu doarme, se trezeste din ora in ora, mananca, e foarte agitat. Ieri am zis ca nu mai rezist. Eu nedormita, el la fel si plangea incontinuu. Manca, avea chef de joaca. 10 minute, ca apoi se plictisea. Azi noapte iar din ora in ora trezirea. Acum l-am adormit in sfarsit, de azi dimineata de la 8. Sper sa fi trecut perioada critica. Ca nici sot nu am, daca e asa agitat nu pot sa il scot afara, si singura ma dau cu capul de pereti. Dar sunt zen

Ionela, daca eu mananc/beau ceva, cam in cat timp (aproximativ) ajunge la el in sistem, sa il deranjeze? De ex, daca beau un pahar de cola . Ca poftesc la cola de cand am nascut, si am baut sambata un pahar, dar vreau sa stiu ca se va repeta experienta cat de curand. Nu poftesc la alcoolice, ci la chimicale

Camady, gemeni Frumos, dar cu unul si e greu. Ma gandesc cu doi cum ar fi.
Lali, inconjurata de copii.

LA multe lunite sarbatoritilor zilei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Ziua buna feteleee

Natalia ce fete frumoase ai sa fie sanatoase

Camady, matusica de gemenasi(fetita si baietel) felicitari tie si fratewlui tau

Abmariana, ca sa vezi pozele de pe yahoo trebuie sa intrii sa vorbesti cu noi mai des si apoi sa pui si tu poze.Asa am hotarat toate.Seidana, se ocupa de asta.
Felicitari pentru nepotel

Zubi, mamico de ce nu iei pastilute sa treaca caputul?ca oricum nu alaptezi

Mikka, ce bine arata manduca, vreau si eu dar e scumpa raaaaaaaau Sta bebe lusa in el?

Racheel fericita de ghinduta Anastasia-Maria (25.08.2011)


Mergi la inceput