Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (22)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Eu cred ca datorita faptului ca m am calmat enorm in ultima saptamana, am cu totul alt copil.
Ieri, cand am fost la nana, care n o mai vazuse pe Imi doar de 2 saptamani, mi a zis ca s a schimbat enorm. Ca s a lungit, ca a crescut, ca prinde mai bine, ca zambeste mai mult si e cu totul altfel decat o stia ea. Si asa si este! Si eu observ schimbari masive in ultima saptamana. O fi puseul de crestere de la 4 luni!
De asemeni, ieri cand am fost la Londra, dupa ce am plecat de la casa prietenei mele sa merg sa l iau pe sot de la servici, de obicei Imi dormea in trecut, dar o data ce ajungeam in zona serviului sotului se trezea. Ieri, nimic. A dormit dusa, nici pas nu a zis. S a trezit in schimb cand eram pe autostrada, in drum spre casa, a marait vreo 2-3 minute si eu am inceput sa i vorbesc. Si dupa vreo 5 minute de vorbit incontinuu, mi a incetat cu plansul si s a culcat inapoi. Nu mi a venit sa cred. E pentru prima data cand merg la Londra si nu se smiorcaie din orice! Creste fata mea!!
Si in drum iar mi a venit sa i zic sotului ca parca mi as dori sa mai avem un copil. Si iar mi a zis ca nu crede ca ne permitem si alte motive!!
Ca atare, am avutun vis aseara:
se facea ca i am zis sotului sa mai avem un copil si am ramas insarcinata dupa prima incercare. Si in vis aveam o stare de soc si de suparare cumva ca am ramas asa de repede insarcinata. Si mi a zis sa fac avort si azi am avut o stare ciudata dimineata, dar acu sunt bine.
Imi place ideea unui alt copil, dar cred ca mai tare ma sperie.

Azi am vorbit cu seful in legatura cu intorsul la servici. Stiti ca eu o sa ma intorc in jur de 15 august si s ar putea sa mi accepte part time, adica 2 sau maxim 3 zile pe saptamana, ceea ce i super!!! Voi afla in 2 saptamani!

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.


Ce norocoasa ai fi cu un part-time job Miha,dar asta pt ca-ti si permiti poate

Loredana
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(40Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Eu cred ca datorita faptului ca m am calmat enorm in ultima saptamana, am cu totul alt copil.
Ieri, cand am fost la nana, care n o mai vazuse pe Imi doar de 2 saptamani, mi a zis ca s a schimbat enorm. Ca s a lungit, ca a crescut, ca prinde mai bine, ca zambeste mai mult si e cu totul altfel decat o stia ea. Si asa si este! Si eu observ schimbari masive in ultima saptamana. O fi puseul de crestere de la 4 luni!
De asemeni, ieri cand am fost la Londra, dupa ce am plecat de la casa prietenei mele sa merg sa l iau pe sot de la servici, de obicei Imi dormea in trecut, dar o data ce ajungeam in zona serviului sotului se trezea. Ieri, nimic. A dormit dusa, nici pas nu a zis. S a trezit in schimb cand eram pe autostrada, in drum spre casa, a marait vreo 2-3 minute si eu am inceput sa i vorbesc. Si dupa vreo 5 minute de vorbit incontinuu, mi a incetat cu plansul si s a culcat inapoi. Nu mi a venit sa cred. E pentru prima data cand merg la Londra si nu se smiorcaie din orice! Creste fata mea!!
Si in drum iar mi a venit sa i zic sotului ca parca mi as dori sa mai avem un copil. Si iar mi a zis ca nu crede ca ne permitem si alte motive!!
Ca atare, am avutun vis aseara:
se facea ca i am zis sotului sa mai avem un copil si am ramas insarcinata dupa prima incercare. Si in vis aveam o stare de soc si de suparare cumva ca am ramas asa de repede insarcinata. Si mi a zis sa fac avort si azi am avut o stare ciudata dimineata, dar acu sunt bine.
Imi place ideea unui alt copil, dar cred ca mai tare ma sperie.

Azi am vorbit cu seful in legatura cu intorsul la servici. Stiti ca eu o sa ma intorc in jur de 15 august si s ar putea sa mi accepte part time, adica 2 sau maxim 3 zile pe saptamana, ceea ce i super!!! Voi afla in 2 saptamani!

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.


Ma bucur tare mult atat pt Imi cat si pentru tine!Sper sa continuati tot asa!

Loredana
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(40Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca-28

Natalia de vreo ora se cearta cutati si cu o jucarie, tipa de numa.

ANCA de IUSTINA(17 FEB 2005), STEFANIA(29 OCT 2006) si NATALIA(6 AUG 2011)


Scumpa dea ea

Loredana
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(40Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

Si noi tot in aceasta perioada facem 18 ani de cand suntem impreuna. Data exacta nu o stiu

blog

casa, dulce casa

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world


Eu zic sa o tine-ti intr-o sarbatoare toata luna!
La multi ani fericiti si numai bine

Loredana
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(40Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babylicious spune:

Am gasit ceva...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca-28

Ilida ce este otetul alb?

ANCA de IUSTINA(17 FEB 2005), STEFANIA(29 OCT 2006) si NATALIA(6 AUG 2011)

Banuiesc ca este otetul acela tansparent de la noi de-acasa, de 9 gade, cel cu care facem muraturile. Aici nu se gaseste, americanii vand otet de 5 grade (de obicei de mere sau struguri rosii)


din 06.07.2011 am un cavaler!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns omibaba spune:

Azi am fost la vaccinul de 4 luni. Ne-a sunat tanti asistenta sa mergem azi ca nu e aglomeratie ca luni. N-a plans prea tare la intepatura, ci mai tare la imbracare. Nu ii place sa ii dau caciula, d-apoi cand ajungem la costumas ii bai mare.
Mi-a fost groaza sa merg pe gerul asta afara cu ea, dar s-a oferit bunicul voluntar sa ne duca cu masina.
A crescut in greutate 650-700 g luna asta si are acum 62 cm.
Ne-a dat si noua o trimitere la ortoped pentru a verifica soldurile. Sper sa fie ok pentru ca ea da mai intens din piciorul stang decat cel drept. Dreptul se pare ca e mai puturos.

De o lasam singura pe pat nu o mai gasim in pozitia in care am pus-o noi. Atata se zbate pana se duce. Se impinge cu picioarele si de e pe burta sau pe spate nu conteaza, ea inainteaza cu capul inainte.
Pe masa de infasat trebuie mare atentie ca se impinge cu capul pana in petete. Cand ii schimb scutecelul tine picioarele sus de tot dar inca nu si le tare studiaza.
Nu prea ii mai place sa stea culcata, i-ar place tot timpul in fund daca s-ar putea, dar inca nu e cine sa stea. Isi ridica capul cand vede ca cineva vrea sa o ia in brate si ii tremura manutele de bucurie. Vad ca incepe sa se intepeneasca si la picioare, si le tine tari cand o tin in picioare (ii sustin greutatea in totalitate, doar o las sa atinga suprafata patului).
Doamne cat poate striga. O tine intr-un tipat/cearta mai toata ziua. Ii place sa se auda cred, alta explicatie nu am. De ii dau atentie in momentele ei de vorbarie o ia si mai intens de ne tiuie urechile.
Cu sotul povesteste de numa pe limba araba. De aia n-am inteles io nimica ce vorbea cu mine, el intelege tot ce ii zice. El o intreaba, iar ea raspunde cu mare zor, el alta intrebare, ea alt raspuns. Asa de simpatica e cand poarta conversatie cu taticul. Cu mine nu povesteste asa. Precis nu inteleg limba lor. Avem si un filmulet tare simpatic cu povestile lor.
Avem sedinte de pupat in care ii place la nebunie sa o pup pe obrajor si pe gat, nu se misca deloc pana nu se satura de pupici. Se digale si ii place sa o bazai pe la subrat si rade in hohote.
Cand o invart in aer se prapadeste de ras si e toata un zambet.
Ii cunoaste pe toti ai casei. Cand un var a venit la noi si a luat-o in brate s-a uitat asa mai ciudat la el ca nu il stia.

Iar eu, eu cred ca ma confrunt cu o lipsa de calciu si magneziu. Imi amortesc bratele in somn indiferent de pozitia in care dorm si de multe ori ma trezesc sa imi misc degetele pana imi revin.
De azi am inceput sa iau seminte de susan macinate si magneziu.

Felicitari pentru zile de nastere si lunite acumulate. Nu felicit nominalizat ca sa nu ratez pe cineva. Oricum neuronul meu ramas cu sechele hormonale inca nu functioneaza la capacitate maxima.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaruxi spune:

Neatza!

Laura, Adra si Dya multi ani fericiti impreuna! Si noi avem 15 ani de cand suntem impreuna, tot luna asta .

Babylicious am salvat deja .

Ilida, tre' sa printez si eu postul tau, mi se pare foarte interesant. Am observat ca in ultimii ani mainile mi-au devenit mai sensibile. Imi crapa pielea si ma ustura des. Deh, me enerveaza manusile, asa ca...ne dam pe otet.

Felicia ai M ma cearta, mai ales cand stau in fata calc. desi sunt cu el in brate, dar se pare ca nu e suficient. Aseara am vrut sa citesc forumul si a plans (cu el in brate) pana am plecat de la el.

Noi in casa avem 21-22 grade si il tin imbracat intr-un body subtire cu maneca lunga si ciorapi sau pantaloni din bbc. Noaptea la fel. Dorm langa el si-l invelesc cu plapuma.
Noi nu am avut nici la Maria sac de dormit, desi se dezvelea nonstop. Dar ea e mai calduroasa decat Matei, pe vremea asta sta in rochite cu maneca scurta sau maieu cu fustita, fara ciorapi.

Miha ar fi super sa-ti accepte part-time. Dar tu parca povesteai la inceputul odiseei ca tre' sa te intorci la lucru dupa 3 luni. Cum de stai pana in august?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaruxi spune:

Cu kg stau foarte bine, mi-am revenit repede la greutatea initiala, nici nu ma asteptam. La mine stresul isi spune cuvantul pentru ca adaca sunt stresata, nu mananc. La Maria mi-am revenit la dimens. initiale dupa vreun an, fara sa fac nimic. Bine, niste sport n-ar strica, dar nu prea ma omor dupa el, asa ca...

Stiu persoane care s-au ingrasat mai mult decat au luat in sarcina pe perioada alaptarii si alte care au slabit, cred ca tine de mostenirea genetica a fiecaruia si de metabolism.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Buna dimineata

Noi avem soare la Suceava , asa ca pe la amiaza vom iesi toti trei in parc , asa a spus tati Ieri am trecut cu greu ziua, mi-a curs nasul mereu, apos asa cumva, apoi tati m-a enervat, nu stiu...ori sunt eu fff sensibila, nu stiu, dar a cumparat el o carte in engleza a unuia care a scris despre cum se dezvolta creierul bebelusului iar mie unele chestii mi s-au parut aberatii. Voi ati mai auzit copil la 10 luni sa spuna fraze??? Ca daca vb in jur de 2000 cuvinte pe ora cu el, cu un vocabular elevat si cuvinte cat mai diverse, bb incepe sa vb de la 10 luni cu fraze nu asa numai cuvinte. Eu am spus ca nu creed. Pt tati, care este la primul copil, tot ce citeste despre bebei este ca o revelatie si asa ma trateaza si pe mine ca si cum si pt mine totul este nou, ori el uita ca eu am o domnisoara mare , pe Cristina din prima casnicie. Si uite asa ne-am ciondanit ieri pe tema asta. Oricum el este ff sobru asa si cu tentinta spre perfectiune, si vrea asa parca peste noapte sa faca pt bebe totul sa fie un parinte cat mai perfect, iar eu consider ca trebuie sa o iei usor si cu rabdare cu bebelusii pt ca in final vom avea un rezultat pozitiv.
Multumesc fetelor ca v-ati gandit ieri la mine si mi-ati urat sanatate, astazi parca puutin sunt mai bine, am bagat cate 3 paracetamol pe zi + ceai si ma rog sa nu i-a Eric raceala.
Mariaruxi, am comamdat pastilele pt lactatie si vor veni astazi, astept sa vad rezultate , oricum de azi noapte ca prin minune a crescut cantitatea de laptic ca pe vremuri, am baut ceai de anason simplu pt ca restul s-a terminat si poate si-a facut efectul.
Vai ce m-am lungit....scuze

O zi frumoasa!

Mergi la inceput