Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (22)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Dya si Laura
Gliana multa sanatate
Ilida multumim de retetele eco
Miha ma bucur ca Imi e mai linistita.
Luca Tudor de Navicula.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Ieri am fost la cantarit cu Natalia, are 5900 de grame si 61cm, nu e foarte mult dar important e ca creste si nu stagneaza, e foarte activa cat sta treaza da intr-una din maini si din picioare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Si noi tot in aceasta perioada facem 18 ani de cand suntem impreuna. Data exacta nu o stiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

Si noi tot in aceasta perioada facem 18 ani de cand suntem impreuna. Data exacta nu o stiu

blog

casa, dulce casa

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Te cred...si nici eu nu stiu sincer data exacta...am pus asa un 16 mai ca asa imi suna mie bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Dya si Laura, adra_bell multi ani, cu multa iubire
Multumesc pentru urari

mihahegarty un mare "bravo" pentru Imi a ta ca a fost cuminte. Sper sa-ti aprobe seful part -time sa poti sta mai mult cu Imi ca e asa de bine pentru ei.

anca-28 sunt asa scumpi cand incep sa vorbeasca ei in lumea lor.

Stiu ca acum cateva capitole cineva intreba de o reteta de paine de casa, astazi am facut paine si mi/am amintit dar nu mai stiu cine a intrebat.
Eu fac paine asa: 650 gr faina (de obicei 100 gr faina neagra sau secara, 100 gr faina de ovaz , 100 gr tarate si restul faina alba), 350 ml apa calduta, 1 pachet de drojdie uscata, o lingurita zahar, 2-3 linguri ulei de masline, 1 lingurita sare. Pentru ca faina neagra si de secara absoarbe mai putina apa se poate pune initial mai putina apa si se adauga la framantat. Eu mai pun seminte de in, floarea soarelui sau fulgi de diferite cereale. Mie i/mi ies doua paini in forme din alea mai mici ca si formele de cozonac. Eu o las la cuptor 40-50 minute la 170-180 grade.

Alina , Paula Maria(9 octombrie 2007) si Luca Tudor (25 august 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vn_edelweiss spune:

v_florina, anda82
Anda, noua pediatra ne a spus sa o punem pe burtica o jumatate de ora dimineata si o jumatate de ora seara, nu ii place nici acum sa stea prea mult pe burtica desi se pune singur, el s a invatat sa se culce pe partea dreapta si cade deoseori pe burtica din pozitia asta
Tot asa procedez si eu ii pun jucarii in fata, multumesc Florina, am incercat si eu metoda ta si merge de minune, sa il pun intre picioarele mele. Eu l am lovit pe bebe Matei cu capul de plafonul la avion, am vrut sa i l dau sotului, eram pe scaunul din spate, idem in tren. Felicitari ca sunteti in grafic cu bebe mic si grasun.
Anda, incearca sa il pui pe o parte si pe alta cat mai des, sa ii pui ceva care sa il blocheze, daca i perna din aceea de alaptat, mi s a recomandat mie, sa nu cada si daca se invata pe o parte, o sa se puna singurel pe burtica.
Ecografia de sold, nu stiu de ce se face, mie mi s a recomandat sa fac numai la fetita si asta pentru ca la nastere se prezenta in sezut, nu pozitia normala.
Adra, succes la « pestacol », va tin pumnii. Si felicitari pentru minunatul blog, foarte reusit.
Felicia, déjà am scris despre a mea ce mananca la trei ani, pediatra mi-a zis ca s-ar fi mirat daca ii ziceam ca mananca, e o criza cu mancatul la varsta asta a opozitiei . Oricum mersi pentru idei ma mai inspir si eu. La noi se bea un Yop dimineata, atat, si biscuiti de toate soiurile, am incercat toate varietatile de pe piata, nu vrea altceva dimineata.
Mariaruxi, si eu sper la fel cu Matei al meu, ca o sa il vada pe el si o sa imite.
Anca, si eu gatesc zilnic, pai ce ar manca seara ce i am dat la doispe, Doamne pazeste…
Dya, ce imi lipseste si mie tot branza aia si icrele si alte chestii gen bors, leustean etc
Ilida, foarte interesant postul, trebuie sa salvez pe undeva.
Dya, Laura, Adra, multi ani fericiti impreuna !
La multi ani bebe Luca Tudor !
Miha, ma bucur ca esti mai linistita cu Imi, multumesc mult pentru link, incerc si iti spun daca merge.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Adra succes la pestacol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Ilida ce este otetul alb?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Sa va spun si despre noi...

Am facut astazi vaccinul de 4 luni si ne-am cantarit.Avem 6100kg, nu am recuperat inca sa fim in grafic...dar asta e.Mananca destul de putin 650-700ml/zi.

vn_edelweiss multumesc mult de ideea cu imobilizatul pe o parte.Fetita mea nu sta delco pe o parte s-a invatat pe spate.Am mai avut rezultate cat de cat mai bune, punand-o pe o perna in fata unei oglinzi si in felul asta a stat mai mult pe burta si s-a analizat.
Cat despre eco de sold, probabil ca fetitei mele i s-a dat pt ca si ea a fost intr-o pozitie vicioasa in burtica, nu cred ca face parte din screeningul de rutina.De maine o imobilizez pe o parte sa vedem daca se duce pe burtica[:.

A inceput si bebelina mea sa ridice capul si umerii de la orizontala, desi alti bebei au facut mult mai devreme asta, si asta, pentru ca vrea mereu in brate cand ma vede si se incordeaza sa o iau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui Babylicious

Lori, eu n-am RH negativ, dar m-au chinuit greturile infiorator, am slabit tot 7 kg in primele 4 luni.

Laura, Dya, multi ani plini de iubire inainte!

Ilida imi pare rau ca au venit, si cu dureri dupa ei!

Adra, bafta multa multa maine!



Oana mamica super-fericita de Eliza Maria (18.07.2011)




Loredana
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(40Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput