Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (21)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Neata!

Florina, nu de asta ci asa pur si simplu, nu-i mai asigur toate mesele in 24 ore si trebuie sa-i bag si LP

Navicula, da acuma am realizat ca Luca e de o varsta cu Eric, diferenta de o zi...fecioarele noastre:))))))))))))..

Cred ca ma paste si pe mine o raceala, asta e culmeaaaaaaaa. am voie nurofen raceala si gripa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Buna dimineata!

Gliana eu stiu ca daca alaptezi e voie doar paracetamol simplu. Eu mai iau Cetebe, pentru ca nu/mi place sa sug vitamina C. Si pe mine ma incearca o durere in gat de dimineata, sa speram ca nu evolueaza.
Multa sanatate la toate mamicile si la toti bebici bolnaviori

Alina , Paula Maria(9 octombrie 2007) si Luca Tudor (25 august 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Neata!
Noi sambata avem "pestacol", vineri e repetitie generala, pfuuui, ce o sa ma mai distrez:))

Vroiam s ava zic, daca mai vrea cineva slinguri, mei-taiuri, wrapuri sau SSC-uri, aici sunt preturi foarte bune, iar banii merg pentru operatia unui baietel care are nevoie de un transplant de maduva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

Neata!



Cred ca ma paste si pe mine o raceala, asta e culmeaaaaaaaa. am voie nurofen raceala si gripa?

mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)






Nu, deoarece contine pseudoefedrina. Dar poti lua un nurofem simplu si un paracetamol, sau le poti alterna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

multam de raspunsuri....am sa iau paracetamol cu vit C

deja mi-am pus masca si pe Eric i l-am plasat lui taicasu


as vrea si eu wrap, sau ceva de genul dar tre sa-l conving pe turcu intai ca el nu e de acord pana la 6 luni, apoi si nasul care e medic i-a spus la fel
la fete





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaruxi spune:

Neatza!

Ieri am avut o zi foarte incarcata. Am plecat de dimineata la posta sa ridic Ergo. Imediat ce am iesit am intalnit o mamica care isi purta bebele in Ergo + protectia de iarna. Mi-a intins un pliant si, din vorba in vorba am ajuns la magazinul ei in care comercializeaza produse de pe site-urile hiphip.ro si sling.ro; deci ieri mi-am cumparat si protectia Incercand Ergo, ne-am dat seama ca M nu desface picioarele, asa ca, il punem deoparte pana face, probabil 6 luni. Pana va face lunitele astea il voi purta in wrap (mi l-a imprumutat pe al ei) + protectia.
Mi s-a parut atat de fain si usor de carat, M a fost un fericit. Am invatat tehnica de prindere, dar imi iese prea lejer si tre' sa-l tin cu mana. Adra, experta, ceva sfaturi?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaruxi spune:

Gliana, tot acolo la magazin, am primit un pliant despre produsele Motherlove. Pentru alaptat, daca te intereseaza, au un produs 100% din plante medicinale care iti creste lactatia in 24-48 de ore. Sunt niste capsule care se numesc: MORE MILK PLUS. Poti incerca sa le cauti in farmacii sau pe net.

Navicula bine ai venit!

Dya bine ai revenit!

Ilida noi am facut botezul Mariei (acum 4 ani) la Zorile, tot 24 am fost. E un restaurant micut pe Torontal, dar imi place ca se gateste ca la mama acasa. Mai poti incerca la cel din Giroc, la DAF (au si site). Si asta e mai ieftin pentru ca au carmangerie proprie.

Legat de ecografia de sold nu stiu ce sa zic, in Timiosara toata lumea o recomanda la toti copiii, mai ales la cei nascuti natural. De vazut se vede cel mai bine incepand cu 5 luni, nu cu 3, asa ca, Roberta, in caz ca vrei s-o faci, ai timp. Sau, probabil ca stiu gresit pentru ca in link-ul urmator scrie ca se face de la nastere pana in 6 luni:

http://pediatruldebuzunar.blogspot.com/2011/03/ecografia-de-sold-la-nou-nascut-si.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Fetelor, sa va spun si eu experienta mea legata de ecografia de sold.Mi s-a indicat si mie din maternitate, deoarece spunea neonatologul, ca s-a auzit un clik la manevra Ortolani.
Am facut eco pe la 2 luni, mi s-a recomandat la dr Stamate de la MedLife.Mi s-a spus ca sunt unghiurile putin modificate.M-am programat la dr Jianu-ortoped pediatru, iar dumnealui nu a vrut sa se uite pe eco.Mi-a spus ca daca fac in Bucuresti in 10 locuri ies unghiurile diferite.A consultat-o si mi-a spus ca are o discreta limitare de abductie, insa nu e o problema.Eu nedumerita l-am intrebat ce e de facut, cand sa mai vin, ce sa mai fac!?Si mi-a zis sa vin la varsta meruslui asta ca sa fiu eu linistita.

Sper sa nu avem probleme, desi ma tot gandesc dc sa mai cer o parere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaruxi spune:

Mi-am intrebat medicul din Tm de cand il pot pune la M in fund si cand trebuie sa-i fac ecografia de sold. Acesta este raspunsul ei:

pt Matei de la 6 luni teoretic poate sta in fund
dar putem aseza copilul daca el mentine singur acea pozitie

ecografia sau radiografia de sold , ultima cu protectie, se va face de la 5 luni pt screeningul luxatiei congenitale de sold.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaruxi spune:

Adra, bafta la "pestacol". Mi-ar placea sa fiu in pielea ta

Mergi la inceput