Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (21)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Citat:
citat din mesajul lui Babylicious

Si mie mi-ar fi bune niste abdomene, dar stiu ca zicea Michelle dc nu ma insel, ca mai avem pana putem face...Ideea e...cat sa mai stau? Nu ca m-ar fi apucat vre-un chef de ala fantastic, da sa stiu cat timp mai am scuza cu cezariana :)))



Oana mamica super-fericita de Eliza Maria (18.07.2011)

Aici se recomanda reinceperea sportului dupa 6 saptamani de la nastere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babylicious spune:

Offf...nu aveti mila deloc...deci nu am nici o scuza..

Pup fetele frumoase! Noi fugim afara ca e frumos...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Eu cred ca la cezariana e cam hazardat 6 saptamani, dar 3 luni sunt suficiente

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Citat:
citat din mesajul lui v_florina

Buna seara fetelor!

Am fost astazi la controlul de 3 luni. Avem 66cm si 6900 g. In rest toate bune cu noi, suntem in grafic!
Gliana, voiam sa-ti raspund despre manduca, dat fiindca avem copiii de varsta apropiata La inceput lui Stefan i-a displacut, insa de 2 sapt iesim numai asa afara. La inceput se lasa cu scandal, cred ca ii displace sentimentul de a sta lipit de mine si fara prea mare libertate de miscare. Dupa ce incep sa ma plimb, se linisteste si in final adoarme.
In fas nu cred ca poate fi pus in manduca. Eu il imbrac asa: strampi, un pantalon mai grosut (material dublu), body, un pulovar (tricotat de mama ) si o gecuta cam subtirica (are materialul dublu). Evident caciula si in picioare sosete si niste botosei imblaniti de la C&A. Pana acum nu i-a fost frig. Cand va scade temperatura drastic, nu stiu cum iesim, caci sigur geaca nu va mai face fata.
Si pentru ca tot se vorbeste atata despre mancare si kilograme, vreau sa reamintesc si eu fetelor care inca alapteaza ca nu este momentul de restrictii. Mancati cat vreti (dar sanatos, daca se poate). Infometarea duce la scaderea lactatiei.
_
Mami de Pusculeanu mic si foarte plangacios (24 aug 2011)


Felicitari pentru grasunel!

Legat de mancare...depinde de persoana...unii slabesc de la alaptat altii, asa ca mine, nu. Si sincer nu pot sa ma abtin sa nu mananc mai nimic ca simt ca lesin...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Citat:
citat din mesajul lui LORIALEX


Of!Te inteleg perfect.Alexia a mea are 8 ani si mananca cam la fel.Adik NIMIC.S-a nascut cu 4.200 kg si a mancat super pana la trei ani.De atunci e un calvar mancatul pentru ea si bucataritul pentru mine
Are 130 cm si 25 kg.Fotomodel o fac
Daca gasesti in viata asta vreo metoda ,sa-mi zici si mie ca eu am incercat orice si degeaba

Te ppupic si...succes!

Loredana
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(40Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png


As da reteta daca as avea.Acum suntem doar intr-un conflict continuu, urasc cand vine ora mesei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

neatza si de la noi! in legatura cu alaptatu pe mine m-a slabit rau, nu am mai avut 53 kg din liceu . desi mananc si noaptea cand la scol la muls , dar si aproape 2 litri de lapte pe zi ... ma usuca... acu parca zic ca-s prea slaba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida

Adra, zici ca alaptatul slabeste??? Inseamna ca eu nu am alaptat pana acum, ca dupa nastere aveam plus 3 si acum am plus 8! Am o burta de parca acusi-acusi scot un frate pt Tudor! Asta pt ca multele evenimente stresante de la nastere pana acum m-au impins numai la dulciuri. Dar dupa ce pleaca socrii scap de ambele probleme si sigur o sa dau jos surplusul. Macar mental o sa am liniste.




din 06.07.2011 am un cavaler!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"



Idem cu Kg!! Am intrat intr-un iures al dulciurilor ceva de speriat...deja mi-e sila de ele...dar trebuie neaparat sa mananc ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida

...............................

Improspatati-va draperiile.
Amestecati o lingura de otet alb cu doua cani de apa calda si varsati amestecul intr-un flacon cu pulverizator. Aspirati-va bine perdelele, apoi stropiti-le cu solutia otetata, fara a le desprinde de pe suport. Cand se usuca, cutele formate cu vremea dispar, la fel ca si mirosul statut de mucegai sau fum de tigara.
..........................................


din 06.07.2011 am un cavaler!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"




Cred ca sunt extraordinare sfaturile..ar merita puse pe prima pagina ..
Multumim ilida

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxiiiii

Ilida multumim pentru post...si Andra il postase azi pe fb si mi s-a parut genial...tocmai aveam azi fata la curatenie si m-am gandit ca pt saptamana viitoare cand vine ii pregatesc in sticlute noii detergenti :) anumite chestii chiar vreau sa le folosesc.
Pe mine ma apuca goraza cand vad ca am in baie 30 de produse pt curatenie,care mai de care mai toxic....dar o sa incerc si metodele astea

Off...ma inebuniti cu retetele...m-am apucat si eu usor usor de gatit dar nu reusesc zilnic Sara imi ocupa aproape tot timpul...e o rasfatata...nu prea sta singura si nici nu prea doarme ziua

Babyblue ce reteta ai folosit pt chiftelute cu ton si crema de conopida?

Jucariile....of eu as cumpara toooot....exagerez ...stiu...eu am exagerat cu toate lucrurile cumparate..de la haine (ffff multe), la jucariii, la accesorii, la carut care a fost extrem de scuuump...si tot nu m-am invatat minte...dar sincer de la voi invat sa fiu un pic mai cumpatata

Jumper din ala de la fisher price o sa cumpar si eu dar sa vad de unde.

M-ati inebunit cu carrierul astea ....zilele trecute ma gandeam sa ma uit si eu pe net sa vad despre ce e vorba dar m-am stapanit pt ca probabil ca as gasi eu o utilitate si as vrea si sincer la cati bani am dat pe carut vreau sa-l folosesc la maxim

Babylicoius abdomene poti face deja...eu una fac....3 seturi de cate 10 momentan...dar tot e ceva...si 10 min de bicileta zilnic

Mi-a venit colacul...maine seara experimentam...o sa pun filmare..abia astept

Sara a avut o saptamana ff buna pana azi...a mancat ff bine, nu a regurgitat, a stat linistita dupa masa...cred ca a avut un puseu ceva...ca a mancat nesperat de bine
Voi va vaitati de copii cand sunt maricei...eu ce sa mai zic...ca de acum ma lupt cu ea sa pape
Eu nu ii dau cerealele la ultimamasa ci la masa de la 5-6 si i le dau cu lingurita
Oricum sper sa revina inapoi ca tare bine a fost cele 4 zile de linistite cu mese regulate si nechinuite

De saptama viitoare o sa vina acasa un terapeut sa ii faca masaj si gimnastica.
D-soara mea e fff lenesa...cum da de greu maraie pana vine cineva sa o ajute...nu ii place sa munceasca deloc, nu ii place sa oboseasca...ei ii place in brate sa priveasca in jur si sa rada...atat :)

M-am lungit cat o zi de post
Va pup pe toate




Pasta de conopida

Ingrediente:
1 conopida fiarta
1 galbenus fiert
1 galbenus crud
300 ml ulei
3-4 catei usturoi
200 ml smantana
1 lingurita mustar
patrunjel verde
zeama de lamaie
sare
piper


Mod de preparare:
Se face o maioneza din cele doua galbenusuri amestecate cu mustarul si cu uleiul.
Conopida fiarta o tocam marunt, la fel si patrunjelul verde.
Usturoiul il curatam si il pisam.
Din maioneza, smantana, usturoi si condimente facem un sos, amestecam bine si adaugam patrunjelul verde tocat marunt.
Adaugam conopida , zeama de lamaie si usturoiul, amestecam si asezonam daca mai este nevoie.


chiftelutele cu ton le-am facut cu ton maruntit, cartofi fierti, usturoi, ceapa verde tocata ff marunt,ou,un ardei usturat tocat marunt, sare, piper, busuioc si alte condimente, pesmet, toate amestecate si apoi prajite in ulei.


_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crudiutalida spune:

Buna mamici,
azi se pare ca e mai frumos afara,asa ca va salutam si noi si fugim la plimbare!
Referitor la temperatura din casa,noi ne dclaram mai friguroase asa ca mentinem constant 23-24 grade,uneori si la 23 ii e frig si ingeata nasucul,manutele si invineteste,daca ii pun o hainuta mai grosuta isi revine si noi ne acoperim numai cu paturica si e ok!
Va pupam si fugim la plimbarica!


Mergi la inceput