Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (21)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

buna dimi fetele dragi
florina, cam asa il imbrac si eu pe Eric si am 21-23 grade.

Nu ma sumt bine, nu fac febra dar sunt moale, ma dor ochii asa in spatele lor cumva, nasul curge si ma ustura in gat. beau ceai cu lamaie, vit C efervescent si paracetamol , 3/zi si stau cu masca la gura, sper sa nu-i dau lui Eric.

Iertare daca nu o sa fiu prea activa....si asa mai mult pun intrebari decat va raspund:)))))))

Navicula, multe lunite inainte pt Luca , sa fiti sanatosi si fericiti!

va puuupp


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida

Adra, zici ca alaptatul slabeste??? Inseamna ca eu nu am alaptat pana acum, ca dupa nastere aveam plus 3 si acum am plus 8! Am o burta de parca acusi-acusi scot un frate pt Tudor! Asta pt ca multele evenimente stresante de la nastere pana acum m-au impins numai la dulciuri. Dar dupa ce pleaca socrii scap de ambele probleme si sigur o sa dau jos surplusul. Macar mental o sa am liniste.




din 06.07.2011 am un cavaler!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"




Pai doar ce spusei ca treptat si ca am ajuns la greutatea initiala dupa aproape doi ani de alaptare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Florina, cam asa am si eu, si F e la fel imbracat, ei mai au manutele reci, temperatura copilului se verifica intre omoplati. Noaptea n-as sti sa-ti zic, doarme cu mine, invelit cu plapuma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

v_florina e foarte bine Stefan, un pic mai mare ca si Luca la 3 luni.
Cam la fel de cald e si la mine in casa, noaptea e 20 de grade, iar de imbracat il imbrac la fel ca tine. Noaptea body cu maneca scurta si pijamaluta, si-l bag in sac de dormit fara maini si-l mai invelesc cu o plapumioara, nu foarte groasa. Si Luca e rece la maini cateodata, dar de obicei ii verific dimineata picioarele si burtica si ele sunt calde asa ca eu zic ca nu-s probleme. Eu nu ma simt bine la temperaturi mai mari, simt ca ma sufoc, desi sunt cam friguroasa, asa ca prefer sa pun o bluza pe mine.

ilinda la primul copil cred ca mi-a luat cam o jumatate de an ca sa ajung la greutatea dianinte de sarcina, insa ma trezeam de n-spe mi de ori noaptea. Acum am inca 6 kg plus, cu dulciurile am mai rarit-o, dar in prima luna imi venea sa mananc doar prajituri si torturi...si am mancat destul de multe. Dar atata timp cat alaptez nu ma stresez, bebe sa fie bine si sa creasca mare ca o sa slabim si noi...candva, avem oricand o scuza ca uite de copii frumosi si sanatosi avem. Multumesc de retetele de curatire ecologice, o sa le incerc, pentru ca si mie mi se pare ca cel putin in bucatarie si baie folosim mult prea multe produse toxice.

Alina , Paula Maria(9 octombrie 2007) si Luca Tudor (25 august 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Multa sanatate Gliana, poate te ajuta si o baie fierbinte sa treaca repede.

Alina , Paula Maria(9 octombrie 2007) si Luca Tudor (25 august 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

'neatza(la voi) dragi mamici!
Revin mai repede decat ma asteptam, pe motiv ca...m-au vizitat rusii si m-am panicat Daca inca alaptez, cum e posibil? Si pentru ca ma doare, ce naiba de calmante sa iau? Ca din cate stiu numai paracetamol am voie, care la mine e apa de ploaie. Nurofenul stiu ca cel putin in sarcina era interzis, ma gandesc ca si acum. Poate no-spa??? Offffff, ce tampenie!!!


din 06.07.2011 am un cavaler!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida

'neatza(la voi) dragi mamici!
Revin mai repede decat ma asteptam, pe motiv ca...m-au vizitat rusii si m-am panicat Daca inca alaptez, cum e posibil? Si pentru ca ma doare, ce naiba de calmante sa iau? Ca din cate stiu numai paracetamol am voie, care la mine e apa de ploaie. Nurofenul stiu ca e interzis. Poate no-spa??? Offffff, ce tampenie!!!


din 06.07.2011 am un cavaler!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"




No-spa si nurofen (nu e interzis)
Menstruatia se poate instala daca nu alaptezi exclusiv, ai pauze mari intre alaptari, nu alaptezi noaptea. Si mai depinde si de organism, se poate instala chiar si alaptare exclusiva, cu supturi dese

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dya27 spune:

Neata!

Gliana, multa sanatate!

Raspund si eu. Ziua am in casa 20-21-22 grade si il tin imbracat cu body maneca scurta sau lunga plus o bluzita pe deasupra, pantalonasi si sosete.

Noaptea mi se pare rece la 20/21 grade , tin temperatura la 23-24 grade, la baita 25. Ii dau body cu maneca scurta si pijamaua plus sac fara maneci. Daca pijamaua e mai subtirica, din bumbac il bag intr-un sac mai gros iar daca ii dau pijama din aia mai groasa ca de catifea il pun in sac subtire. Cred ca e bine. Eu verific noaptea manutele daca-s calde sau reci.

Ruxi nu ti-e teama sa o invelesti cu paturica? Si eu l-as inveli dar mi-e frica sa nu si-o traga peste fatza asa ca sacul e sfant. Sau sa se dezveleasca.

Ilida si mie mi-a venit in timp ce inca alaptam, chiar am ramas surprinsa ca nu ma asteptam.

O zi minunata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Citat:
citat din mesajul lui dya27



Felicia, de ce margarina si nu unt? Citisem un articol parca pe ce se intampla doctore in care zicea ca sunt total interzise margarina si branza topita in alimentatia copiilor..

Iti multumesc Doamne pentru cel mai minunat cadou Ianis-Stefan (4 iulie 2011)


As da orice sa manance unt si nu margarina. Pur si simplu asta vrea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Citat:
citat din mesajul lui dya27

Da,stiu ca se prepara super rapid ,si eu faceam des acasa..e nasol ca aici nu este branza de vaci ca in tara si imi lipseste. Faceam cu ea si macaroane la cuptor, o mancam si simpla asa cu zahar sau faceam papanasi. Eu cred ca ma ingras numai gandindu-ma caci un ultima sapt chiar daca stateam cu un mar sau un morcov pe zi tot 60 imi arata cantarul

Adevarul e ca nu ma asteptam ca sarcina/ alaptarea sa lase atatea urme, sa modifice atat corpul. Sper ca intr-un viitor apropiat sa ma pot uita cu alti ochi in oglinda..dar pt asta tre sa ma mobilizez cu sportul abdomene in special.

Imi zic si eu oful,puteti sari peste postarea asta

Iti multumesc Doamne pentru cel mai minunat cadou Ianis-Stefan (4 iulie 2011)


Dya eu fac de 3 ori pe saptamana sport si sincer nu vad nici un rezultat. Poate doar ca mi s-a retras burta, nu mai arata asa de rau. Dar kg tot sunt acolo si cu alaptarea sincer nu vad nici un fel de scazut...din contra vad ca am pus 4 kile pe mine lejer.

Mergi la inceput