Strugurasi de sept-oct 2011 **08**

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Buna dimineatza strugurime!
Ce faceti voi?
Theea ai intrat doar sa ne certi si gata? Mai zi cate ceva de voi. Ce fac copilasii tai frumosi? Lenard tot asa blondut si frumusel ca surioara lui este?(M-am trezit cu gandul la voi ).
Andreea_t cum esti? Pai poate facem revelionul pe forum , ar fgi tare! Numai de revelionnu am postat in direct.
Andreea2011 ce face Eva?
Oanab constanteanca , Thuja ce concentratie are? O sa o intreb si eu pe dr-ita mea despre asta . Vaccinul de 2 luni noi nu l-am facut,l-am refuzat. Sa vad cum fac cu celelalte. Sambata ma intorc acasa si pe luni-marti ma programez sa merg la dumneaei ,sa vedem cum facem cu restul.
Imi pare rau pentru toxiinfectie. Mititica de ea, imi si imagionez cum statea ea la tzatzic .
Am vazut ca ati vorbit de premergator... Eu sunt impotriva pusului in premergator prea devreme. Daca e pus cand e copilul pregatit nu are ce rau sa faca,dar daca nici nu sta bine copilul in fund, nu are stabilitate pe piciorusele lui,inca nu se ridica in patut tinandu-se de margine ,atunci sunt total impotriva. Eu la Paul nu am avut, am spus ca daca sunt tot timpul cu el,si numai cu el,ce rost are. AScum nici la Teodora nu vreau. Plus ca eu am praguri la usi si s-ar lovi de ele,s-ar rasturna sau nu ar putea trtece de ele si s-ar enerva.Vecina mea(aceeasi cu copilul foarte infofolit , cu tratament cu antibiotic de 3 ori in 4 luni, lasat copilul sa planga in camera lui mult timp, etc) a pus babatul in premergator cand nici nu statea bine in fund,cred ca pe la 5 luni. Ii era tare drag cum se bataia el acolo. I=am spus ca e prea devreme,sa il mai lase,sa il mai p-una in leagan, ca ii afecteaza coloana,piciorusele si mersul. Ei bine, coloana nu a afectat-o dar : merge cu un piciorus mai indoit,ca o paranteza,nu stiu sa explic, calca pe partea exterioara a talpitei cu ambele picioare, si se impinge in piept ,merge cu pieptul umflat,ca si cum s-ar impinge in premergator. Nu stiu daca m-am facut inteleasa ca nu sunt in apele mele azi,am dormit prost.

Hellena mami de PEtru , da un semn mamico,ma ingrijorezi. Ai telefonul inchis,pe messenger nu intri,nici aici... Esti bine?
Oana bine ca e bine Mur.Ai gasit sa il operati in Iasi?
Anilansa eu din ce am citit vaccinul de stat si cel din farmacii ar fi la fel,numai ca cel de stat e format din doua injectii separate. Nu cred ca ai ales gresit.

Lena ce pofta de calcat le-ai facut la fetele astea ! Transportul prin posta romana este de 3 ron pe kg,fara ramburs,cu plata in cont;cu ramburs 8 ron.
Felicitari pentru primul capitol schimbat,inca un ajutor.
Bilutele homeopate le poti dizolva intr-o lingurita de plastic( nu de metal) intr-o picatura de apa. Inainte si dupa ce ia bilutele bebe nu trebuie sa pape carte 20 min. Nu conteaza cate kg are bebe.
Fetelor, nu mai recomandati sa mi se ceara aprobarea la intrarea in grup,numai aici am si eu fraie,la grup au Seidana,Jade si Anca.
Camady si eu ma chinui cu o fisura,ba trece,ba se face iar. Imi vine sa plang cand mi se face dor de buda.
Seidana imi place tare noul tau avatar,imi placea si poza cu fetita intre jucarii .
Racheel eu am un singur biberon in casa,cu tetina 0+,cred ca e timpul sa cumpar alta tetina.Cum au iesit anlizele fetei? Sau am inteles gresit ca urma sa ii faci?
Nanna felicitari pentru kg date jos. Eu sunt singura care nu vrea sa slabeasca? In orice caz,nu vreau sa scad sub 55 kg(am 1.60 inaltime,dar la greutatea aia ma simt eu bine,nici slaba nici grasa) . Acum mi s-a pus pata pe aparat de masaj pentru pelea de pe burta .La multi ani Indrei,sa se faca mare,frumoasa si sanatoasa,sa va si sa isi aduca numai bucurii! Eu le calc hainele la copii ca se aseaza mai bine in dulap , altfel nu le-as calca.
Oana imprumuta de la nastere din starile noastre,numai ca nu obseram noi. acum incep sa si reactioneze imediat, de aia sesizam.
La multi ani Dani de Dbunny ,sa cresti mare si sanatos !
Anca interesanta jucaria postata de tine, are si baietelul vecinei. Dar lui nu i-a placut in ea,nu i-a placut in nimic in care era prea limitat in miscari,asa ca recomandarea mea ar fi intai sa imprumutati de la cineva una si daca ii place si cumparati.Nici PAul nu mi-a stat in nimic ce il limita , nici in tricicleta.
Klau dar de ce esti singura mamico?
Ionela am citit si eu postarea de pe blog, cu dr-ii. Mda,si ne mai miram de ce alapteaza atat de putine femei in Romania! Si zici ca nu poti scrie cum zice Mihnea la fluture?
Mikka uite cum o tin eu sa ii scot mucisorii :https://picasaweb.google.com/108644730335869449240/November242011?authkey=Gv1sRgCMSKjp2foL3fSg#
Pinky azi ar trebui sa ti se opreasca menstra.Eu stiu ca menstra ar aparea imediat dupa stoparea anticonceptionalelor,iar a patra zi ar trebui sa se opreasca.
Didianana si noi aveam cojite pe scalp ,am avut si in sprancene,pe frunte si portiuni ovale de piele aspra/cu bubite pe burtica in zona coastelor,pe ceafa,pe umeri, is pe o pulpita,plus iritatie la fiecare cuta,a si cojite urate,groase dupa urechiuse,de nu mai stiam cum sa o scap de ele. Am spalat-o cuceai de galbenele si tarate cum spunea si Ionela,dar in prealabil eu i le inmuiam(zonele cu coji,nu cu piele aspra) cu mult ulei de bebei,lasam 2-3 ore,apoi stergeam/masam usor ,si se luau cojitele,ramanea doar pielea rosie.. Cel mai greu mi-a fost la par , ca are mult,des si lungut. O pieptanam cu pieptan foarte des,si gata,am scapat,dupa oluna de chin,de cojite.

Revin,fata vacuta sora-mii ,merg sa incurajez...


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167469&nm=Mos-Nicolae" target="_blank">Fii ajutorul lui Mos Nicolaehttp://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=168119&nm=Ajutoarele-lui-Mos-Craciun" target="_blank"> Fii ajutorul lui Mos Craciun
Lali mamica de http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=146916" target="_blank">Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

multumesc pt raspunsuri!
eu am lapte dar .. vreau sa am mai mult, mai ales seara am sanii moi. il pun la san cat vrea el si cand vrea, sunt numai a lui insa seara se zbate da din cap... nu stiu daca ati vazut vreodata cum face vitelul la vacuta cand suge, da cu capul in uger sa ii vina laptele asa si al meu. si as vrea sa am mult, sa ii vina cat pofteste, usor si mult

de Nutrinatal, Galafor ce stiti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Mie treaba cu Vigantolul care expira intr-o luna mi se pare exagerare. Cu siguranta ar scrie pe prospect daca expira intr-o luna de la deschidere, asa cum scrie pe medicamentele de genul asta. Nu s-ar juca cu asa ceva pt ca ar pune in pericol sanatatea copiilor si ar risca procese serioase. Mie nici medicul nu mi-a zis sa-l arunc dupa o luna, asa ca il folosesc pana se termina, de obicei imi ajunge vreo 3-4 luni. Asa am facut si la Filip, asa fac si la Caterina. Mai am si acum din prima sticluta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anilansa spune:

si mie mi se pare o prostie asta cu Vingatolul ... ca dupa 3 sapt sa il arunci, eu iam dat lui darius pina se termina sticluta.
Mai era varianta cu vitamine D injectabil dar in Romania nu se gaseste.
Fetelor ce vitamine luati?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Lali , am gasit pana la urma 2 medici super de treaba care au venit duminica de acasa si l-au operat.

Vaccinul asta de la 2 luni e in serie cu cele de la 4 si 6 luni. Doctorita mi-a zis ca daca nu faci 1 doza din cele 3 mai bine nu il mai faci deloc. Restul...ala de la 12 luni , etc. sunt rapeluri. eu pe alea ma gandesc sa nu le mai fac.

Oricum inainte de vaccin am scotocit-o pe dr. cu 1000 de intrebari. Mi-azis ca daca un copil ar face toate vaccinurile din grila de stat si-ar folosi numai 0.1% din imunitate pentru crearea anticorpilor la ele.Asta pt mine a fost chestia care m-a si determinat sa le fac.

Chestia cu paracetamolul dupa vaccin mi-a zis ca e valabila doar la Prevenar. Oricum eu nu i-am pus pt ca nu a facut febra deloc.

parca mai voiam sa zic ceva dar am uitat ...

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Eu nici dupa Prevenar n-am dat absolut nimic, n-a avut nimic Filip.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

a da ...am intrebat de vaccinul antipolio. mi-a zis ca la asta injectabil nu exista riscul de a face boala pentru ca are virusul inactivat.

cel oral(de se dadea pe vremuri) are virusul viu, atenuat si din cauza asta faceau copiii polio postvaccin.

cam atat

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

cica dupa Prevenar daca face febra trebuie dat ibuprofen.

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Bujo, maine sarbatorim?

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Evident ca sarbatorim In afara de onomastica, a mea face chiar maine 3 luni.
Apropo, urez la multi ani tutror strugurasilor si va rog pe mine sa ma iertati ca nu intru mereu sa felicit sau sa nominalizez, insa stau prost cu timpul si memoria.

Mergi la inceput