Strugurasi de sept-oct 2011 **08**

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Buna fetelor.
Eu o trag rau cu fisura anala...........imi vine sa ma sui pe pereti de durere. Mi-am luat supozitoare carpicon poate m-or ajuta, daca nu dr. scrie pe mine.
Mikka stiu ca ti-am mai spus dar e dulcica rau domnisoara ta si grasunica mi se pare.
Racheel eu incerc sa-mi pastrez calmul cu greutatea............si a mea e silueta.Nu cred ca are mai mult de 5600gr.Deci a luat 2 kg de la nastere.A ta avand mai putin la nastere de asta e sub 5000 gr.
Eu cand o aud pe seidana cat spune ca are in greutate Elena si mai ales ca apuca jucariile cu manuta...............Eva mea cred ca nici nu-si baga mainile in seama dar sa mai si apuce.Fiecare copil cu dezvoltarea sa asa ca lasa fata pe piept n-o mai obliga cu biberonul.Ea e desteapta de aia nu-l accepta

camady's baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

neata

camady inca tragi cu fisura anala? off... ai incercat si baneocin? spalaturi cu ceai de pelin, galbenele? poti sa pregatesti sa ai la toaleta servetele umede inmuiate in acest ceai si sa le folosesti de fiec data cand mergi la baie, chiar daca e numai treaba mica.
e nasol, stiu, dar trebuie rezolvata problema cumva...

hahaa seidana am ras cu soseta ta decolorata in ceai.

am si eu o intrebare: cum stimulati lactatia? eu beau 2 l de cei de stimulare a lactatiei de la fares, pe zi. dar nu prea are efect. lapte nu prea, iaurt mai deloc.

o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Buna dimi!


La multe lunite Elena Alexandra de seidana!!!!!!!
si Eva Maria de camady!!!!!!!!!!


Sa fiti sanatoase si sa aveti parte de tot ce e mai bun in viata!

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui Helenutza23

am si eu o intrebare: cum stimulati lactatia? eu beau 2 l de cei de stimulare a lactatiei de la fares, pe zi. dar nu prea are efect. lapte nu prea, iaurt mai deloc.

o zi buna!

feb2007


.
Mneata
cea mai buna metoda e bebe la san cat mai des... de cate ori accepta ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Ionela, te-ai odihnit in noaptea asta? Cum se mai simt puiutii ?
Am citit postarea ta pe blog, ce specimene de medici. Cam asa avem si noi pe aici, numai tampenii debiteaza.
Eu cand am fost la medic aici prima data, a mers maica-mea cu mine si incepuse apoi sa ma frece la cap ca de ce nu spal sanii inainte de fiecare alaptat, ca de ce ii dau sa suga noaptea, doar mi-a spus medicul ca trebuie sa faca pauza digestiva...etc...

Camady multumim . Nu ti se pare, Maria mea chiar e grasuta, are 6 kg la 2 luni
Carpicon e foarte bun, pe mine m-a scos din multe belele, sper sa iti treaca cu el

Mie mi se pare ca are efect ceaiul de lactatie, sau simplul fapt ca beau lichid mult, dupa ce bag un litru odata, simt cum se umfla tzitzile

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Buna dimineata fetiliii

Ieri mi-am luat si eu ceai de lactatie.Si am baut 4 cani si azi dimineata m-am trezit cu sanii plini si-mi curgea lapticul din ei O fi de la ceai sau nu... nu stiu.... Dar si eu m-am linistit si nu mai sunt suparata ca ghinduta mea este silueta.Cred ca din cauza stresului si supararii imi scazuse lactatia.

Avem 4,700 Kg.Intr-o saptamana mi-a luat 400 g si in trei saptamni 700g.Nu-mi explic ce a avut in luna a doua.

Camady imi pare rau ca te confrunti cu asa ceva.


Racheel fericita de ghinduta Anastasia-Maria (25.08.2011)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

La multe lunite Elena Alexandra de Seidana!


La multe lunite Eva Maria de Camady!




Racheel fericita de ghinduta Anastasia-Maria (25.08.2011)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Neata

Didiana, si noi avem dermatita. Uitasem sa iti raspund: avem doar pe fata si pe cap multe bubite care vad k de ieri arata mai bine, adica trec :)
Asta e tratamentul care l-am urmat:
1. Regim alimentar hipoalergenic
2. Ca gluconic 10% 2ml de 2 ori pe zi timp de 5 zile la fata
3. Toaleta locala cu apa termala
4. Atoderma (Bioderma)

Baie fara ulei sau sapun, de la subrat in sus
Acum mi-a spus pe cap sa o dau cu ulei pt cojite cu jum de ora inainte de baie si apoi sa o spal

Helenutza buna idee cu clatitul cu ceai
Helenutza legat de stimularea lactatiei, eu beau vreo 500ml de ceai de la fares, dar chiar dak nu as bea e ok lactatia. am o banuiala k e datoritavitaminelor, dar poate fi doar efectul placebo. Oricum ca idee din cate stiu pentru stimulare ai urmatoarele optiuni:
-contact piele pe piele cu fata cand alaptezi
-foarte multe lichide
-zen (cel mai important)

Sei, eu nu fierb apa pt baita. Iau o mana de tarate o pun intr-un borcan de 1l si torn apa fiarta peste... o las la infuzat jumatate de ora... strecor si pun apa rezultata in cadita.

Racheel ce bine k ai rezolvat

La noi e putin mai bine cu dermatita... pe un obraz au ramas doar semnele de la bubite, adica dak dau cu mana simt o piele fina.. nu simt bubitele, pe celalalt obraz inca se mai simt cateva
sper sa scapam repede

Mikka, 40cm diametru la colacelul dezumflat.probabil 30-35 la elumflat, daca vrei exact il umflu si masor

Camady sper sa treaca repede... eu nu stiu ce ai putea face :(

Ionela, citit postari pe blog. Esti tare curajoasa si o mamica minunata.
Multa sanatate la puiutii tai

Ma duc sa mananc si eu ceva cu pitica in sling... sper sa nu ii cada vreo firimitura in gurak doarme cu gura cascata si eu sunt cam neatenta cand mananc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:



La multe lunite Ela !!!

La multe lunite Eva !!!


Sa cresteti mari, frumoasa, gingase si sa daruiti parintilor multe clipe minunate !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Mi-a venit manduca!!!La prima vedere ma intreb de ce costa atat de mult
Acum ma chinui sa invat cum se foloseste

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput