Strugurasi de sept-oct 2011 **08**

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

Bujo
Eu am doar 3-4 scune pe zi. Acum chiar ma simt rau, am o stare de lesin asa si am ceva crampe. S-a dus sot la farmacie sa ia biotix, sper sa fie mai bine. Intre timp ma duc sa pun niste orez la fiert. Oare ce pot manca?



21.09.2011 ora 02:50

Bine ai venit Andrei Bogdan in viata noastra! Doamne iti multumim!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Jade asta ii spuneam si eu, toate mamicile cezariate au facut fraxi in spital, inclusiv noi, si nu ne-a zis nimeni sa nu alaptam. L-a sunat pe medic dar pana acum nu i-a raspuns.

Andreea poti lua linistita Smecta, e permis. Papa gratar de pui, paine prajita, ceai de menta si sunatoare (care e antiseptic), branza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

May, Jade si eu ma plang de a mea ca este silueta.





Racheel fericita de ghinduta Anastasia-Maria (25.08.2011)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Intrebare cum se face zeama de tarate pt baie?

eu am pus vreo 5 lingurite intr-o sosetuta si le-am fiert cam 5 min in 3 l apa, insa e normal ca apa sa fie putin maronie? mi-i sa nu fi iesit culoarea din soseta la fierbere ( desi a fost spalata inainte )

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)


Eu pun intr-un borcan de 1 litru cam o mana buna de tarate si o las jumate de ora.
apoi strecor si pun apa in baita. iese o culoare alba tulbure...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didianana spune:

Multumesc fetelor pt raspunsuri.Noi avem asa:cojita inca in caput, dupa o luna..O zona aspra tare pe un obrajor( care a aparut odata cu cojitele) cojite am avut si la sprancene dar au trecut, tenul gras inca il are, mai ales in zona ochisorilor.Acum de vreo 2 zile i-a aparut zona aspra tare pe un genunchi, pe zona coastelor, si pe spate.Parca azi totusi pe spate nu se mai simte asa tare..S-ar putea sa fi exagerat cu uleiul de masaj.Eu nu prea cred sa fie atopica, mai repede micoza sau seboreica..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

bunaa

iar am citit rapid.

ser fiziologic: http://www.efarma.ro/products.php?id=3259
e chiar bun, eu sunt f multumita de el.

Jade, May hai ca o sa treaca si colicii. of, cand va citesc imi aduc aminte ca si mie mi-a fost greu la primul copil chiar daca nu a avut colici. dar nu dormea noptile, se trezea des sa pape si pe urma era cu ochii pe pereti...

vad ca vorbiti de baita. nu mai stiu daca v-am mai zis, eu am folosit in primele zile dupa nastere ceai de musetel+bicarbonat (3l ceai musetel+1 lingura bicarbonat). cu chestia asta il clateam, peste tot, inclusiv pe cap, pe fatza(cu grija, evident, sa nu ii intre in gura, ochi). am folosit-o vreo 5 zile si i-a trecut eritemul f urat pe care l-a avut. ca ma si speriasem in ce hal i se facuse. dar solutia asta e super. si pt baie am gelul de la Mustela.

o noapte linistita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

deci am aruncat apa cu soseta , si am fiert tarate cam in 2-3 l de apa, in sac de tifon, nu a iesit galbena... s-o fi decolorat soseta prin fierbere (bine ca m-am desteptat).. apa era putin albicioasa..si am amestecat-o cu apa din cadita..
Lena si tuu nu fierbi apa?

May, Jade, Rach,, eu ma plang de inchipuirile mele.. asta e grav ca inseamna ca mi-i se dice unitatea centrala .. app voi uitati? eu care stiam si cati porumbei erau inr-o zi in parc.. acu uit de ce merg intr-o camera sau ce ma inteleg cu lumea..

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Cred ca am mai povestit, dar am sa ma repet ca o baba senila...
Noi facem baita cu infuzie de tarate de greu si flori( petale) de galbenele). Pun intr-o soseta de dama( din care nu iese culoarea) 1 lingura cu varf de tarate si 1 lingura de petale de galbenele. Pun apa la fiert( cam 1l) si cand e in clocot arunc saculetul in ea si opresc flacara. Apas pe saculet de cateva ori cu o lingura sa intre repede apa in el si pun capac la oala. Pregatesc restul lucrurilor pentru baita apoi. In acest timp e gata infuzia. O torn in cadita si apoi "potrivesc" apa ca emperatura cu apa de la robinet (da, nu o fierb)
Eu si dupa fiecare scutec spal bine copilul la robinet ( folosesc sapunel numai daca e necesar) , il usuc cu un prosop si ii pun scutecul nou.
Asa am procedat si la Mihnea si nu am avut deloc probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

fetelor, ma apuc si eu de fiert tarate, m-ati molipsit. ramane sa mai pot iesi din casa pentru a cumpara.
Mi-am comandat detergenti bio de curatat gresie, faianta, parchet, baie, bucatarie, m-am decis sa renunt treptat la astia din comert. Am o prietena al carei bebe a dezvoltat o alrgie de la solutia cu care spala parchetul. Hai ca acum mai e cum e dar cand or incepe sa se tarasca pe jos, cred ca sunt f utile.

In seara asta i-am facut baie Mariei cu cadita sprijinita pe marginile cazii mari, se potriveste perfect si e foarte stabila asa. la final am limpezit-o cu dusul, nu va pot povesti ce mult i-a placut, era asa fericita.

Pana la urma m-am decis sa trimit mail tipei care comercializeaza colacii de baie sa o intreb dimensiunile, vad ca pe aici nu stie nimeni

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:


neata. Bebe agitat azi noapte... Cred ca presimte ceva ! Azi megem la vaccin. Emotii mari !

It's a boy !!!

Mergi la inceput