Strugurasi de sept-oct 2011 **08**

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui camady

Ne-am intors de l medicul de familie.
Suntem siluete, avem 5600 ( a luat 600 gr luna asta).De masurat nu mi-a masurat-o ca cica vor fi insesizabile cresterile.Eu zic ca a luat 3 cm, cred ca are cam 60 cm.

I-am zis dr de transpiratia picioarelor si mi-a zis sa-i dau calciu, apoi i-a prescris fier (3 piaturi pe zi), cica in luna a 3 a bebeii se confrunta cu anemia , mi-a zis sai dau si suc de mere .Voi dati asa ceva la copii.Bineinteles ca m-am luat la ceata cu al meu ca am zis ca nu-i dau nimic din ce mi-a zis si a inceput sa se supere pe mine (ca sunt eu mai desteapta ca dr).

O sama programez la o dr. pediatra care e mai buna la noi sa vad ce zice si ea..

mami de Eva Maria 24.08.2011 si Razvan Gabriel 07.07.2003

camady's baby



Al meu transpira si la 2 ani rau rau si nu are nici lipsa de Ca nici de Fe, ba chiar e la mijlocul intervalului de normalitate....
Fe i-as da numai cu analize ( macar o hemoglobina luat din degetel) , iar bebeii alaptati exclusiv nu au probleme decat foarte rar cu Ca si Fe...
Diversificarea iuncepe pe la 6 luni. Medicii merg pe directivele bunicii ( daca citesti pe blogul meu gasesti si ce aberatii mi-au spus mie sapt asta 2 medici, de ma durea mintea,.... retarzi saracii).
Sucul de fructe eu nu il recomand deloc, ba nici dupa ce incepem diversificarea. Majoritatea vitaminelor sunt in pulpa fructului, zeama aia inseamna zahar mult si deci vor aparea probleme de aciditate si zaharul ala reduce asimilarea de Ca...
acunm, tu fa cum vrei, dar , personal, nu ma gandesc la diversificare inainte de 6 luni. Nu voi da suc sau supa chioara copilului, direct piureuri subtirele la inceput , sau chiar bucati bine fierte pe care sa le duca singur la gurita... nu dulce.... nu sare...

Ca sa nu mai spun ca da, sa spunem ca 6 luni e generic, si cum nu toti copiii sunt identici asa ca unii vor avea nevoie mai devreme de alte alimente ( mai devreme inseamna 1-2-3 sapt) si altii mai tarziu, spre 7 luni. Cu toate astea exista niste semne clare care arata ca bebe e pregatiti
In primul rand trebuie sa-si fi pierdut reflexul de a scoate cu limbuta tot ce ii dai in gurita ( asta e un reflex care a facut specia umana sa supravietuiasca)
Apoi trebuie sa stea in fundulet( un bebe nu se forteaza sa stea in fund si nici nu poate manca de culcat cu lingurita)
Trebuie sa manifeste interes pentru mancarea noastra
Trebuie sa mestece
Diversificarea se face NUMAI CU LINGURITA. Niciodata nu dam alimente copiilor cu biberonul, dar NICIODATA! Inceputul diversificarii inseamna ca micutul sa invete sa primeasca alimente din lingurita si sa descopere alte gusturi

Ar mai fi de scris pagini si pagini pe tema asta... dar nu am timp...
Ideea e ca fiecare face ce crede cu copilul lui si da, unii dintre noi au fost diversificati de la 2 luni cu sarmale, dar nu suntem tocmai sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Camady.. suc de mere pt? noua pt picioarele reci si transpirate ne-a zis ca se poate mosteni circulatia proasta de la mine, ca o sa facem analize insa dupa sarbatori si vaccin, insa de fier nu a zis nimic..

Didiana.. cojitele sunt de la seboreica, cat despre galbenele unde sa il dai? pe cap? sa stii ca eu am dat-o pe fata si in 3 zile am scapat de bubite.. eu am dat-o din proprie initiativa iar dr a ramas mirata e rezultat..
La noi seboreica era pe fata.. pe corp e vizibil atceva , alt fel de afectiune.. la voi se manifesta la fel si pe corp si pe cap?

Lali.. nu am zis asta, ca ai chnui-o pe Teodora.. am zis ca Elena se sperie.. insa ea se sperie si cand aude sprayul de la apa termala.. asa ca fiecare copil e altfel, stiu ce mama esti, si nu mi-a trecut prin cap ca ai chinui-o, am zis ca eu nu pot proceda asa desi nu e f f eficient ceea e fac.. sper sa nu fii inteles ceva ce nu voiam sa zic, sau sa te fi suparat si sa avut ziua de azu proasta din cauza mea..
Ea se sperie f des dupa vaccinul de 2 luni, si cu precadere seara.. ma gandesc ca din cauza umbrelor.. si daca fac o miscare mai brusca se sperie.. voi patiti asa ceva?

Lena.. a... nu dar cam de 1 luna ma confrunt cu migrene.. insa uneori trec .. cu ciocolata

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

http://www. nou-nascuti. ro/nutritie/alaptarea-3-inconveniente.html


Lena - fericita a Maiei

Bebe Maia - 8 oct 2011



ce porcarii citesti..
1. eu nu imi spal hainele in lapte..
2. ma doare capul nu spatele
3. timp liber nu am , dar si daca as da LP ar fi la fel, ca doar nu leg copilul in pat sa merg la chef si el sa planga de foame.. cred ca cu LP timpul e mai limitat pt ca speli , sterilizezi prepari, respeli.. asa numa scot tita
4.ala/aia e un frustat/a ..


Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Bujo, . Ia un ibuprofen gel pentru mana sa te mai lase durerea. Imi pare tare rau ca treci prin asta

Eu nu reusesc nici sa ma uit in pozele de pe contul comun( din lipsa de timp) nici sa pun eu poze noi. Sper sa imi iasa macar partial

Lali la FLUTURE Mihnea spune doar literele bolduite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Ionela.. acu am citit peste ce mascarici de dr ai dat..
asa ca zic mersi ca dr mea e pe alaptat la cerere pana la 6 luni fara abateri, ca nu da pastile fara analize.. desi nu imi raspunde ea la telefon si uneori ma panicheaza e totusi bine..

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

eee Sei, avem poza noua la avatar. foarte frumos [:*]

BTW cine foloseste scutece huggies si vrea livrare gratuita in toata tara si un pret ok recomand acest site http://www. mamishop .ro/
Eu am luat o data si mai iau azi sa imi fac provizii. Imi plac mult astia cu bumbac organic, dar sunt doar marimea 1 si 2.

Sei, articolul l-am postat ca sa vedeti ce pot sa debiteze uniii

Adica eu sincer nu cred k e mai usor sa pregatesti laptele si sa il aduci la temperatura necesara pentru a hrani bebe in timp ce el plange de mama focului mai usor. chiar mi se pare ca le este mult mai greu mamicilor care hranesc artificial bebele.
nu mai zik de sterilizare, sau flexibilitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:


5 cazuri de TBC la Iasi la gradinita ( de fat 4 copii si 1 coleg student al educatoarei). Intrebarea mea e: copiii aia nu au primit vaccinul anti tbc la 3 zile de la nastere? La ce le-a folosit? probabil pentru ca e "atat de eficient"nmu se face in tarile dezvoltate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

ola !

astazi T a prins o jucarie si si a dus o la gura si a inceput sa o molfaie
asta ca sa l si laud , nu numai sa l critic (ca as avea cu ce)

mai vroiam sa zic , poate sunt mamici interesate , ca mi am luat umidificator de camera
sunt ff incantata de el , toti respiram mult mai bine , copilul nu mai fonfaie , parca si aerul este mai curat
este suuupeeer !

merci fetelor pt informatiile despre manduca
misto , da scumpa a naibii
eu vroiam o solutie pt in casa , ca asta al meu vrea numai in brate dar sa stea numai in sus , sa l plimbi prin casa , sa i arati mobila , decoratiunile , magnetii de pe frigider , de astea...
nu prea imi vine sa dau atatia bani...ma mai gandesc...

may am uitat sa ti zic ieri , vezi ca tetinele avent au stantate pe silicon , la baza , acolo langa filet , numarul lor
pe cele de la pompa este scris nr 1
eu am vazut asta dupa o luna si ceva

seidana si T se sperie rau de tot



_


de T 2+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

azi trebuie urat la MULTE LUNITE::::

-3 la numar-

Anastasia Maria aka Nasti .. de RACHEEL

Caterina ... de BUJO

-2 la numar -

Raducu de Klau dita

Sa aveti parte numai de stelute norocoase si multa multa iubire


Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

uram si noi toate cele bune pt :

Anastasia , Caterina si Raducu

sa cresteti mari si sanatosi

_


de T 2+


Mergi la inceput