Strugurasi de sept-oct 2011 **08**

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Sei, fata ta face multe lucruri peste varsta ei, bravo ei, dulcica mica si frumoasa. Eu nu ma jucam asa mult cu ea inainte insa citind ce scrii tu ca te joci tot timpul cu ea am inceput si eu, inainte ma stresam ca nu am timp sa spal vase, gatesc, calc etc, acu le las pe toate balta si stau numai cu ea. De exemplu acum mi-e frica sa intru in bucatarie...si ar cam trebui..macar cat doarme

Ma laudam degeaba ca ma bag la calcat

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Lali.. fain bancul...
Vai ce as vrea sa o vad pe Teodora vb si apucandu-l pe Paul

MARyyan multumim.. voi ce faceti? intr-o noapte ma gandeam la tine.. bei ceai de chimen? va ajutat la colici?

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)


Sei multumim de intrebare, suntem mai binisor din toate p.d.v. adika si cu regurgitatul se mai regleaza...reusesc fara LP antireflux...asa ca degeaba am luat-o de la dr.... beau ceai de chimen cite 3-4 cani si ceai de roibus de cind am inceput ceaiul de chimen + bifidobacteriile care i le dau de 5 zile fata mea nu are colici si eu pap deja si citrice nu a facut nimik, imi fac suc proaspat de portocale, maninc curmale la greu, kiwi legume mai tot inafara de varza, ceapa si usturoi. Cred si sper ca am trecut de faza cu colici, mii teama de per cind ii va iesi dintisorii, si la Valy gurita mereu e plina de saliva, facem balonase mereu

Eu am luat jucarii care se imbraca pe miini si ii spun povesti si e asa de vesela reactioneaza la fiecare mimica a mea
si fetita mea isi cunoaste numele, mereu cind o strig intoarce capul, insa nu sta cu nimeni DOAR cu mine...imi va fi fr dificil, deja imi caut o bona care sa stea 12 ore cu mine, ma gindesc sa ies la servici insa nu ma lasa inima si sufletul sa o las ca e fr dependenta de mine

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

May.. bravo pt fetita cumine.. draga de ea.. poate si asistenta e mai draguta , ca asta a noastra zici ca taia lemne asa umbla cu injectia.
O fi acum la un apogeu al colicilor, sau nu prinde bine sanul? poate nu il prinde bine, ia mai mult aer si o doare mai tare burtica.. e posibil?

Mikka.. trebuie sa recunosc ca eu de cand am vazut ca toti ganguresc si ea nu m-am apucat de jucat si vb mult cu ea, inainte o puneam in patut puneam caruselul si imi faceam treaba .. si ea cum e cuminte nu zicea nimik timp de 1 h, apoi o punem in balansoar mai statea 1 h.. apoi o schimbam , manca dormea,.. rar ca ma jucam cu ea 2 h pe zi.. ei vazand ca nu gangureste.. am inceput sa o tin mai putin in brate , sa o pun pe pat langa mine si sa povestim sa ne jucam, sa zornaim etc.. si fata dupa cateva zile a inceput povestea.. e atunci in fiecare zi cat e treaza ne jucam, radem, vorbim, nu o mai tin in brate decat putin prefer sa ma joc cu ea.. si nu o las in patut decat dimineata cand merg sa ma schimb si sa mananc..cando tin in balansoar vb cu ea mereu, daca vad ca nu se joaca cu jucariile..
Mama chiar imi zice sa mai las fata sa se odihneasca, sa nu ii mai trancan atat la cap..
De cand cu joaca si doarmnemai mult, dupa 40 min e obosita si doarme macar 30 min..

Marryan .. ma bucur ca sunt bine... ce curajoasa esti ca papi atatea, eu inca nu am curajul asta..

PS: si Ela cuprinde sanul cu manutele..

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Gata, s a decis! Fetei o sa ii zicem ecaterina. azi i am zis infel si chip: ecaterina, eca, caterina, cati, katja, catrinel, katrin, katrisse..

dezorientez cupilu, asa-i?!

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

seidana eu ii mai dau bifido-baby , este un praf la pliculete care se pune in lapte (55 ron 15 plicuri)
daca poti crede , protectis ii dau de 2 sapt si deja nu mai pot picura din sticluta
pai ajung la sapa de lemn numai cat dau pe medicamente
acum 2 sapt , dupa 4 zile de urlat non stop pana la epuizare , am fost cu el la spital la urgente
acolo i au facut mai multe investigatii , printre care , afland ca nu face nici caca , ne a trimis sa il vada si un chirurg
si asta i a bagat un deget in fundulet si l a zgarmanat pe acolo
mi a zis ca daca nu scotea caca pe deget , avea nu stiu ce...nu am retinut ca eram prea socata
oricum , mi a zis ca e bine
ce de chestii face Ela ....bravo ei , pupa mama pe ea
pai cred ca T nu face nici jumate din ce ai zis tu acolo
dar de multe ori stau si ma gandesc , pai cum sa faca cand el sta numai in brate toata ziua
zici ca o pui in patut si tu te duci sa te schimbi si sa mananci ?? wow , pai al meu nici cand doarme nu sta

may sa va fie de bine vaccinul
pupam bulanele

_


de T 2+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaiasi

Gata, s a decis! Fetei o sa ii zicem ecaterina. azi i am zis infel si chip: ecaterina, eca, caterina, cati, katja, catrinel, katrin, katrisse..

dezorientez cupilu, asa-i?!

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!



DAP.. mie imi place Eca.. de fiecate data imi venea sa te intreb ce face Eca.. ete ca de acu asa o sa te intreb..

La Cora catelul vorbitor e 150 lei.. si are si tichet de 15 lei..

Ma bate gandul sa iau antemergator insa zau de stiu ce sa fac.. mai ales ca numai dupa ce umbla e folositor

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

hai sa invatam ceva in stil Eco

Scapa de produsele de curatare toxice si inlocuieste-le cu formule naturale, prietenoase cu mediul. Casa ta va fi curata, mai proaspata si mai sanatoasa. Nu te gandi ca astfel nu vei reusi sa scapi de bacterii si de mizerie. Cele mai multe dintre produsele moderne de curatare au la baza formule vechi, din ingrediente naturale. Fara mare efort, poti sa-ti transformi casa intr-un mediu mai verde. Majoritatea substantelor de care ai nevoie se afla deja la tine in bucatarie. In alte cazuri, poti sa le combini cu produse prietenoase cu mediul, pe care le gasesti in magazine.
PREGATESTE-TI PROPRIUL KIT ECO!
Cea mai mare parte dintre inalbitori, detergenti si solutii de curatat parchetul, baia sau geamurile curata, dar lasa si urme de substante toxice in aer si pe suprafetele cu care vin in contact. Situatia este si mai neferici ta daca in casa sunt copii mici, gravide sau persoane care sufera de astm. Solutiile eco sunt un substituent eficient si sanatos, odata ce reusesti sa depasesti barierele psihologice. De exemplu, te-ai gandit ca ai putea curata chiuveta cu bicarbonat? Sau ca, in loc de inalbitor si dezinfectant, poti folosi otet? Citeste in continuare si afla cum poti sa-ti prepari singura propriile solutii pentru curatenie, in doar cateva minute.
SOLUTIE PENTRU CURATAT BAIA SI BUCATARIA
Ai nevoie de o lingura de bicarbonat de sodiu, o lingura de suc de lamaie si 50 ml de apa fierbinte. Amesteca si pune solutia intr-un recipient cu spray. O poti folosi ca solutie universala pentru curatarea suprafetelor din baie si din bucatarie. Daca te deranjeaza mirosul de otet, pune doua - trei picaturi de ulei esential de lavanda sau de eucalipt pe o laveta din bumbac si sterge inca o data.
PENTRU CURATAT PARCHETUL
La trei litri de apa calda adauga patru linguri de otet de mere si trei - patru picaturi de ulei esential. Incearca sa inlocuiesti mopul cu tesaturi mai vechi din bumbac, pe care le poti considera de unica folosinta sau pe care poti sa le speli bine si sa le folosesti din nou. Daca utilizezi mereu mopul, o mare parte din mizerie este imprastiata de la un spalat la altul.
2 CESTI DE OTET + DOUA CESTI DE APA = SOLUTIE DE CURATAT ECO
SOLUTIE PENTRU GEAMURI
Amesteca trei linguri de otet de mere, 150 ml de apa, o lingura de suc de lamaie si una-doua picaturi de ulei esential.
SOLUTIE PENTRU MOBILA
Ai nevoie de patru linguri de otet de mere, o lingurita de ulei de masline si una-doua picaturi de ulei esential.
PENTRU CURATAT CADA
Amesteca o jumatate de ceasca de bicarbonat de sodiu cu detergent lichid eco, astfel incat sa obtii o solutie consistenta. Aplica pe un burete sau, si mai bine, pe o tesatura de bumbac. Curata impecabil si se indeparteaza usor. Daca vrei sa pastrezi preparatul si pentru data viitoare, adauga la final o lingurita de glicerina si depoziteaza produsul intr-un recipient de sticla inchis.
LICHID PENTRU CUPTOR
Solutia de baza este bicarbonatul de sodiu. Acopera suprafata de curatat cu un strat gros de bicarbonat si stropeste cu multa apa. Lasa sa actioneze peste noapte. A doua zi dimineata sterge stratul de murdarie cu un burete si apoi adauga un detergent eco lichid, ca sa inlaturi toate urmele. Daca reteta nu functioneaza, inseamna ca nu ai folosit suficient bicarbonat si apa!
STUDIAZA ETICHETELE
Cand alegi sa folosesti un produs comercial, citeste cu atentie eticheta. Iar daca detergentii sunt de origine petrochimica, gandeste-te daca iti trebuie cu adevarat. Incearca sa alegi produse de curatenie bio, cu grad 0 de toxicitate, capacitate de biodegradare de pana la 90% si pentru a caror producere sunt folosite resurse regenerabile.
ATENTIE! PERICULOS! TOXIC!
Aproape toate produsele de curatat contin astfel de avertizari pe eticheta. Chiar si inchise, elimina in aer ingrediente toxice! Ai la indemana variante mai sanatoase! De exemplu, daca ai probleme cu scurgerea de la chiuveta, foloseste pur si simplu un jet puterni de apa fierbinte, sau, daca problema e mai serioasa, amesteca opt linguri de sare cu opt linguri de bicarbonat, pune in scurgere si apoi toarna apa fi erbinte. Daca ai un lavoar din portelan sau sticla, poti sa il cureti cu o solutie de bicarbonat cu otet. Si obiectele din fier, otel, cupru sau arama se pot intretine cu solutii ecologice preparate de tine. Foloseste un amestec din sare, otet si faina sau, pur si simplu, suc de lamaie. Ai nevoie de un dezinfectant? Cecercetari recente arata ca uleiurile esentiale de lavanda si cimbru au efecte antibacteriene mai puternice decat fenolul, ingredientul standard in industrie. Mai mult, plantele antibacteriene nu produc rezistenta la microbi precum dezinfectantele chimice. Poti sa-ti prepari singura un spray antibacterian din 20 de picaturi de ulei esential de lavanda adaugate in 50 ml de apa.


Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui JadeJador

seidana eu ii mai dau bifido-baby , este un praf la pliculete care se pune in lapte (55 ron 15 plicuri)
daca poti crede , protectis ii dau de 2 sapt si deja nu mai pot picura din sticluta
pai ajung la sapa de lemn numai cat dau pe medicamente
acum 2 sapt , dupa 4 zile de urlat non stop pana la epuizare , am fost cu el la spital la urgente
acolo i au facut mai multe investigatii , printre care , afland ca nu face nici caca , ne a trimis sa il vada si un chirurg
si asta i a bagat un deget in fundulet si l a zgarmanat pe acolo
mi a zis ca daca nu scotea caca pe deget , avea nu stiu ce...nu am retinut ca eram prea socata
oricum , mi a zis ca e bine
ce de chestii face Ela ....bravo ei , pupa mama pe ea
pai cred ca T nu face nici jumate din ce ai zis tu acolo
dar de multe ori stau si ma gandesc , pai cum sa faca cand el sta numai in brate toata ziua
zici ca o pui in patut si tu te duci sa te schimbi si sa mananci ?? wow , pai al meu nici cand doarme nu sta

may sa va fie de bine vaccinul
pupam bulanele

_


de T 2+





ai Jade cum sa-i bage degetu in fund? auch.. ce barbarie...la termometru nu este caca pe varf , sper sa nu fie pb.. daca ii baga cineva degetu chirurgului in fund sa-l ghidile nitel i-ar place.. vai ca ma doare fundul numai la gandul asta ...
Deci protectis 2 sapt.. ok .. bifido baby nu pot sa ii dau ca nu punem lapte in sticla..
By the way ii dai mixt? sau ai trecut numai pe LP?

Sper sa se kkleasca si ea.. cred ca fac chef de fericire...
Pai ia mai lasa-l jos din brate si tine-i mintea ocupata...si ea pana cand am inceput sa povestim numai brate voia.. acum vrea carucior la somn, poveste cand e treaza si titi la foame..

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

seidana , stai linistita , ca tu in nici un caz nu bagi termometru cat sa iasa cu caca pe el , cum i a bagat aia dejtu
el mananca mixt , dar mai mult LP decat LM
sa l lasam jos din brate ? valeuuu , pai cheama vecinii protectia copilului cred

citindu va pe voi , am realizat ca T nu stie cum il cheama
noi ii zicem in toate felurile posibile , numai pe nume nu
hmm...cred ca ar trebui sa ne dezobijnuim de chestia asta ...dar mi se pare ca are un nume mult prea serios pt un bebelus

_


de T 2+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Mai fetelor ma apuca rasul, plansul vorba aceea...voi nu mais titi ce sa faceti ca sa se kaka-leasca si noi stam numai cu kk la fund.

Eu mai glumesc cu ea si ii zic Mai kk-cioasa mica o sa bea mami ceai de menta ca sa te constipe.Si ea rade.

Nici noi nu am inceput s ao strigam pe nume.Ar trebui nu?
Eu ii zic Nasti.



Racheel fericita de ghinduta Anastasia-Maria (25.08.2011)


Mergi la inceput