Strugurasi de sept-oct 2011 **08**

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Ooo, felicitari Sei pentru modul frumos in care creste Ela. Sigur a crescut mai mult de un centimetru, si la mine zic la fel, am incredere doar in ce masor eu acasa ca o intind bine,fac semn cu pixul si apoi masor...doar ca nu prea ma descurc singura.Ce obrajori bucalati si dulcei are

Eu despre achizitii nu prea am ce sa zic, gangureste numai cand vrea ea si mai mult cu tati, de mine nu ii place, rade la pereti si la tavan, a intins de vreo 2 ori mana dupa jucarii, rade si da din toate alea la jucariile care canta dar tot numai cand vrea ea pentru ca mare parte din timp e morocanoasa, isi tine capul pe verticala, nu ii mai place pe burta si nu vrea sa isi tina deloc capul (fata de prima luna cand il ridica bine), isi baga pumnul in gura, se freaca la ochi cu mainile dar nu cu ambele in acelasi timp(asta nu stiu cat de bine e).

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Mikka.. eu zic ca ai avut ce spune
Da si noi la 2 luni nu voiam sa ne ridicam capul, de fapt acu il ridica doar uneori, si noi ganguream numai la tati.. acu o iubeste si pe mami , F frumos se dezvolta Mariuca mika eu acasa am masurat-o acu 2 sapt si avrea mai putin de 59 cat era la masuratoarea de luna trecuta , sapt asta (luni avea 60.5 acasa).. deci eu cred ca a luat cam 3 cm minim insa a gresit dr data trecuta , oricum sunt convinsa ca noi suntem cele mai bune asistente (sa nu zic dr ) pt copii nostri , pt ca noi avem cea mai mare grija de puii nostri.. pt dr e doar un alt copil.. pt noi e singurul

Acu am vazut pzele.. Mikka e superba Mariuca ...
Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Pai nu stiu achizitiile toate ,ca nu ne-am cantarit inca, nu ne-am masurat... Se uita dupa voce daca vorbeste cineva prin preajma,rade si chicoteste. Daca o pun pe burta ,dupa dispozitie,ori pune capul de nani,ori il ridica si il roteste stanga-dreapta sa vada in jur. Ii place la fofo goala ,e foarte incantata cand incep sa o dezbrac sa o schumb. Plange cand ii masez bratele,ii place cand ii masez restul corpului,si-a scos o masa de noapte,pe cea de la 2 din ultimul timp,si la 6 dimi doar vorbim,ne alintam la tzitzi fara sa tragem si laptic. Nu intinde mana dupa jucarii, nu le apuca, decat apuca parul meu si il mai apuca de buza de Paul,cand se apropie prea multde manutele ei. A,apuca sanul cand papa,sau ma tine de bluza .


Fii ajutorul lui Mos Nicolae Fii ajutorul lui Mos Craciun
Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

La multe lunite:

Elena de Seidana

Eva de Camady

Sofia de Lalic


sa cresteti maricele, sanatoase si frumoase

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Fetelor toate calcam? eu acum ma apuc

Sei, foarte fumos s-a dezvoltat fetita!

Klau, ai sot model! Si al meu ma ajuta mult... face cumparaturile si face curat. dar vine asa de tarziu acasa in rest eu sunt toata ziua singura mama/soacra nu-s in bucuresti. Oricum din cate zici soacra ta mai mult te incurca


Eu nu stiu ce sa mai gatesc...dati-mi idei pls

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

"Petre, cioban de meserie, era in armata. Ii trimite un plic sotiei, in care era un desen. Pe foaie erau desenate o floare, doi copii, o fantana, soare, o baba si niste bolovani. Sotia a descifrat desenul: "Floareo, sa ai grija de copii, sa nu cada in fantana, ca te ard, soarele ma-tii, Petre... "

Eu fac chiftelute cu ceva,sa vad cu ce.


Fii ajutorul lui Mos Nicolae Fii ajutorul lui Mos Craciun
Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Multumim frumos, sei. Astept si eu acum sa ma iubeasca si pe mine ca prea sta cu un bot de calca pe el cand e cu mine

Lali, ce dulcica e Teodora! Abia astept sa apuce si a mea sanul cand papa, ce drag imi era cand vedeam bebelusi care sugeau si se prindeau cu manuta de san. A mea isi baga mana sub san cand suge si parca incearca sa il impinga mai tare in gura dar nu are sanse, e cat capul ei
E foarte tare bancul

Cred ca ma apuc si eu de calcat, m-ati molipsit

Am pus strumfa iar in manduca si a adormit instantaneu, asta dupa ce ma chinuisem sa o adorm de pe la 12 fara succes. Da Doamne sa o tina faza. M-a vazut soacra-mea pe webcam ca i-am aratat si ei minunea si ce zice: Vai mama, da-o jos ca o doare spatele, ii distrugi coloana! No, ce sa ii zic eu ei acum sa o conving ca nu e asa?

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

hai sa-mi laud si eu fata
am facut vaccinele si am zis doar un au mic.
si am avut doua injectii, una intr-un picior si una intr-altul si un vaccin pe gurita - rotarixul.

sa vedem acum daca face febra sau ceva.

klau, ia-ti o bona cateva ore de ce nu comanzi hainute de pe net? sunt si mai ieftine si iti vin si acasa.

sei, felicitari pt fetita dezvoltata frumos.
nu stiu ce a apucat-o cu sanul, dar face ca la inceput cand nu vroia sa-l ia deloc :(
o mai las o zi doua si o incerc din nou, poate revine la sentimente mai bune...

si noi am scapat de icter, ne dezvoltam frumos.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Lali.. fain bancul...
Vai ce as vrea sa o vad pe Teodora vb si apucandu-l pe Paul

MARyyan multumim.. voi ce faceti? intr-o noapte ma gandeam la tine.. bei ceai de chimen? va ajutat la colici?


HAi sa va zic de achizitiile noastre (mami e mandra ca si paunul ma infoi cand o vad ca evolueaza, si nu mai sunt eu stresata...si mai mult incep sa ma gandesc ca mergem degeaba la neuro )
- deci gangurim cu mai multe silabe inclusiv cu f,,
- radem tot mai des cu sunet, mai ales cand incep sa o salut dimineata pe nume
- cred ca isi cunoaste numele , ca de cele mai multe ori reactioneaza
- se intoarce dupa voce
- suge degetul (unul), desi uneori mai suge si pumnii
- azi la dr s-a rostogolit de pe burta pe spate, si a tinut numai capul sus (stand pe coate) spre ciuda mea ca eu ma chinui zi de zi cu ea pe burtica
- se intoarce pe parti (o data si de pe spate pe burta)
apuca jucariile si le duce la gura
- da dupa jucarii cand e in balansoar, si mai nou isi intoarce paunul
- cand prinde prinde cu degetele nu cu palma , ieri a intins mana catre zornaitoarea din mana lui tati
- captul il tine bat (vb lui lali fara sa fie catelus) , si il lasa si pe spate (indoindu-se de spate) si revine
- pedaleaza din tot corpul.. face ca un viermisor
-cand da cu picioarele .. adora sa ma loveasca in burtica sau sani sau ce prinde (super senzatie cand ai sanii plini si ma prinde)
- e toata numai bulbuci la gura, de saliva ..
- cand o dezbrac in fundu gol nu mai stie de foame sau durere ..si incepe instant sa bataie si sa rada
- se forteaza sa se ridice in fund( ridica capul fiind pe spate si 3 cm, iar in plan de 45 si 5), si cum o prind de manute se incoarda pt ridicare
- pe burtica daca nu plange sau intoarce capul si sta .. il ridica .
- doarme in carucior cate 4 h la amiaz, si in rest 30 min atipeala
- noaptea somn de la 22 la 9 cu 2 treziri


Sper sa nu fii suparat pe nimeni

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

bRavo may, ce fetita cuminte ai, a mea a urlat de au iesit medicii de prin cabinete sa intrebe ce s-a intamplat

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput