Strugurasi de sept-oct 2011 **07**

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

multumesc fetelor pt parerile voastre la nelamuririle mele si pt urarile catre mara. luna asta nu i-am facut tortulet... sa imi fie rusine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui loredanar


avem voie sa ii tinem in sezut la 3 luni? cat timp?

e normal ca inca nu apuca jucariile si ca inca nu isi tine bine capul la verticala?


Lori fericita mamica de MARA ( 20.08.2011 ora 14:25 ! )


La 3 luni bebe nu are voie in sezut nici sustinut nici cu perne, in niciun fel. Abia pe la 5-6 luni are voi cate putin, cat poate el... de preferat spre 6 luni. Mai devreme numai daca se ridica singur, nu tras de parinte, ajutat. Singur inseamna : se prinde cu manutele de zabrelele patului ( chiar si mainile parintelui dar acesta nu il ajuta/trage) si se trage prin forte proprii exclusiv pana in pozitia in fundulet. Are voie atat cat reuseste sa stea singur...
Pai la 3 luni isi tine capul foarte bine un bebe, dar nu pe termen lung, oboseste si ea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Sei, locul poate durea si dupa desfundarea canalului , mai ales daca ai presat mai tare... E totusi posibil sa nu fie bine desfundat. Intre timp pune fata des la san si pompa acolo... cand scapi compres rece local( pe sanul bine golit)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:


Va , revin si eu in forta, recuperez ce ati scris. Sunteti tare harnucute.

filmulete cu Andrei (cam la o luna jumatate):

www.youtube.com/watch?v=WGqkosatxnE" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=WGqkosatxnE

(aici e prietena noastra vacuta cu care vorbim si ne distram cand stam pe masa de infasat)

www.youtube.com/watch?v=M2AzBJTlt3Q" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=M2AzBJTlt3Q

21.09.2011 ora 02:50

Bine ai venit Andrei Bogdan in viata noastra! Doamne iti multumim!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Lena, ma intrebai cum se absoarbe uleiul de galbenele... eu zic ca destul de bine, cam ca si cel de migdale dulci si nu pateaza. poti sa incerci inainte de baie sa vezi daca-ti place cum se comporta

Fetelor... eu sunt pusa pe cheltuieli daca pana acum ceva timp nu am luat mai nimic (decat strictul necesar ca fff multe am primit)... acum nu stiu ce-i cu mine

Va pup, vb maine ca l-am culcat pe Dani si merg si eu la somn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

Multumesc pinkysor. Asteptam poze . Legat de carusel la fel am patiti si noi, tot cu carusel de la primi pasi, de aceea as vrea sa-l iau pe cel de la fishe price.

Hayat, Sei
, minunati copii aveti. Superbe emotii am avut vizionand filmuletele.

Hayat ma bucur mult cand il vad pe Razvanel ca este bine, meritati tot ce e mai bun in lumea asta.

Sei, Jade, imi plac jucariile voastre.Aveti foarte multe. Le folositi pe toate? Eu catelusul vorbitor ma gandeam sa-l iau dupa 6 luni, acum mi se pare devreme.

May
si eu scot intre 120-160 ml de la ambii sani si tot litrii de ceai bag. E drept ca nu ma mai mult dupa fiecare masa.

Acum despre noi. Dupa botez am fost foarte agitati si plangaciosi si iar nopti cam fara somn, dar de 2-3 zile, suntem atat de cuminti. Dormim si cate 4-5 ore. Azi noapte dupa masa de la 4 s-a mai trezit la 9:30 de m-am speriat ca poate nu e l-am auzit eu (sunt singurica ca tati e la munca si vine maine dimi). Sper sa-l tina asa, atat de drag imi este.
Ieri am fost la biserica si ne-a impartasit parintele.

Abia astept sa vina pozele de la botez sa le impart si cu voi.

Cadouri de Mos o sa luam si noi sigur. O sa ma informez

Acum vreau sa-i luam un carusel www.dinoland.ro/p-6628-carusel-cu-telecomanda-peek-a-boo.aspx " target="_blank">http://www.dinoland.ro/p-6628-carusel-cu-telecomanda-peek-a-boo.aspx si o paturica cu centru de activitati (nu ne-am decis inca care). Mai avem un 3 in 1 gym, dar e inca micut pentru el.


Ionela sau cine are experienta sau e mai citit ca mine, este normal sa dea afara dupa fiecare masa lapte ca aracetul asa (nu mult...zic eu) si cam la 2 ore dupa masa lapte branzit?

Azi dupa ce a dormit 4 ore si ceva, cred ca ii era foame rau, a mancat in 15 min ambii sani (de obicei dureaza cam 30 min) si cand l-am ridicat a vomat muuult de tot.
Era baltoaca jos cam cat un cerc cu diametru de 30-50 cm. M-am mai muls eu putin sa-i dau cu bibe ca poate nu a mai ramas cu nimic in burtica, dar nu a mai vrut deloc.
El e tare mancacios. Plange rau de tot de foame. Acum au trecut 4 ore de la masa si el doarme.

Mai patesc si cam la 50% din alaptarile dintr-o zi sa se enerveze sa scoata sfarcul din gurita si iar sa-l ia si numai asa sa pape la ambii sani.
Trebuie sa ma ingrijorez? Multumesc!


21.09.2011 ora 02:50

Bine ai venit Andrei Bogdan in viata noastra! Doamne iti multumim!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinush4u spune:

buna seara,

acum am servit masa la ora 23 am mancat pe nerasuflate 80 ml si apoi nici nu am mai vrut sa vedem biberonul.evident la ora asta avem chef de joaca, radem , gangurim.

jade,pai sunt ei frati de cruce ,dar eu nu ma incumet sa plec cu el nicaieri de frica de plansete ca il apuca si imi trece cheful de orice.sunt cu frica in san, de la ora 17 pana la 21 sunt cu ochii cand la baiat ,cand la ceas.

in fine ,am asteptat sa implinim 2 luni, acum asteptam 3.chiar faceam socoteala de craciun avem 3 luni jumate.sper sa isi intre in normal pana atunci.

si noi facem kk cam rarut.adica in general la 12 ore, insa acum la 2 noaptea se fac 24 de ore .sper sa faca la urmatoarea masa.

lamuriti-ma si pe mine exact ce e cu probioticele astea?cum se administreaza,care sunt mai bune, e necesar sa fie recomandate de medic?

noapte buna la toate mamicile..

ps..si eu ma gandesc ce sa ii cumpar de sarbatori

Irinush4u

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

Buna dupa - masa fetele, tocmai m-m trezit, am dormit langa iubitul meu bebe, a fost asa bine, am dormit cu manutele lui pe fata, ce mai sentimente...dau pe dinafara de fericire si implinire cand il privesc, am fost pana la urma in weekend la tara, am pelcat samb si ne-am intors duminica, bebe a fost foarte cuminte, a fost prima data cand am dormit cu el in pat, intre noi,dar na...nu prea am dormit ca mi-era teama sa nu-l storcesc, ca amun somn ciudat, indi doarme pe 10 cm de pat,restul e al meu,se trezeste mereu lipit de perete

Acuma citesc un cap intreg, deci:

Oanaiasi, ce face Mur, sper ca acum este bine

Ionelamaria, ai spus la un mom dat ca bebeii cu LP au mai mult colici decat cei cu LM, dar la Ayu care a fost hranit aproape numai cu LP nu a avut niciodata colici, poate e exceptia de la regula:)

Andrea2011, felicitari pt dintisor, nici nu-mi vine sa cred ce repede, la 3 luni jumate, aproape 4, wow, ai un copil tare precoce, pupici pt dintisor, ce frumos sa vezi incet incet evolutia copilului

Sei, la fel si asta mic, cum pun camera pe el,se utia numa la obiectiv si tace:)))))

Hayat,am vazut filmuletul cu Razvanel, ce broscuta, la varsta lui, e superrr bine ceea ce face, se vede ca are forta si ca e fooooarte puternic, dragul de el

Abmariana, chiar ca ce bebe cuminte are mami, capleci cu el si aproape ca nu simti ca ai copil dupa tine

Nanna,Pynkisor, nu e bine sa iesi cu bebe mic pe ceata si nici dupa ploaie, pt ca atunci se raspandesc virusii

Sei, ce dulce e Ela, ce frumos gangureste ea, ce fericita e de diminieata, multi pupici

Marryann, bravo mami ca ati scapat de colici

Jade, imi pare rau de raceala, sper ca sunteti mai bine

Sei, io masaj ii fac cu ulei johnson si suntwm multumitit,adik se absoarbe bine in piele; la voi e aiurea cu constipatia asta, mititica, d'aia vomita probabil,ca na,daca nu face kk, uff uff, paote o sa s eregeze singurica cu itmpul, chiar nu situ ce sa iti zic ca nu mi s-a intamplat si nu am nici o idee

Eu il aspir pe baiat in fiecare seara , dupa baita, dupa ce, in prealabil, am pus pic de ser fiziologic; la inceput erau probleme,ca era foarte fornait pe nasuc,si pompita nu prea tragea,dar sia- revenit

Lali, foarte frumoase ornamentele,nu situd aca ti-am mai zis, oricum sunt fascinata de toate lucrurile handmade
Si multumim de vestile de la fete, sarmana Alayna, prin ce o trece ea cu depresia asta afurisita...

Mikka, felicitari pt botez; si nici eu nu am ajuns panaa cum la ocntrolul de dupa nastere la gine, acuma mi-a si venit ciclul in sfarsit..deci maia sptet

da MAy, si asta mic mai doarme asa,e normal, atunci nu e somn profund

Mersi mult Bujo de raspuns cu semnul de la vaccin

nanna, io nu mai am timp de surprize, pana acum, ii faceam fel de fel de surpize, mai ales de ziua lui, sau de ziua nuntii..cum ar fi: rezervari la resutarentul unde am facut nunta, o tunsoare si culoare la par radicale, tort pitit pana la 12 noaptea, sau la fel, cine cu lumanari pregatite chair la 12 noaptea...nu ami stiu aucma...acum am uitat cums e maif ace o surpriza

vad ca vorbiti de jucarii, hmm, am primit un ursulet si incepe sa cante si i se aprind niste beculete rosii la ochi, s-a speriat Ayu de el a inceptu s aplanga.in rest,are niste jucarii de plus, se uita da rnu pare asa distrat de ele, maia re o papusa albastra care zice Tatal nostru, am primit-o si p'asta, mie mi-e tare firca d ejucaria asta, nu situ de ce,adik nu prea imi plac papusile vorbitoare, dar vad ca el se utia la ea si tot vorbeste si ii povesteste de zor, si i-am mai agatat niste baloane colorate deasupra patutului si a fost fascinat de ele

Sei, ce d ejucrii frumoase

Fetele,am terminat de citit un cpaitol plin de infromatii, de cteva ore tot incerc sa termin si sa rapsun, cred ca va plictisti pana citit ce am scris io acuma,cu raspunsuri de la un capitol in urna...ma apuc de citit cap actual s afiu la zi






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

o oaie, doua oi, trei oi.....

Zubi, te-ai intors?Cum a fost la tara?Sau esti tot acolo?

Sei, ce de jucarii frumoase....Reactioneaza la ele?

Sincer eu am decat o steluta care canta ii dau drumul si nimic nu o baga in seama si un pian cu multe melodii si doar se uita la luminile alea si atat nu zambeste nu rade.


Lore, nici a mea nu se intoarce.Eu o tin pe spate ca asa ii place ei si nu se intoace pe o parte.Pentru prima data azi,de fapt ieri am avut-o in patul meu si am plecat pana la bucatarie si cand m-am intors nu mai era la locul ei, era in alta parte.Cred ca s-a impins in calcaie si si-a mutat locul.
Caputul ce-i drept si-l tine.



Jade felicitari pentru kakaloi.
Eu am 7 kakaloi pe zi parca as fi preferat 1-2.


Se pare ca mancam mai bine si mai des.Oare isi fac vitaminele efectul sau o fi parerea mea?
Am fost iritate rau de tot azi la fundulet si pasarica si acum suntem mai bine.A trecut cu bepanthen.


May, Sei, pai va mulgeti nu gluma.Eu dupa ce papa ea ma mulg maxim 50 ml din amandoi ziua ca noaptea nu am incercat.Dar, daca apas cu mana tasneste mult laptic si la pompa nu mai curge nimic.


May, un fir alb?Pai eu am cu sutele
Asta este raman asa pana nu mai papam la san.

Fetelor ce faceti de revelion?Ramaneti cu bebeii acasa?Anul acesta le-am propus prietenilor sa facem revelionul la noi in casuta cea noua asa ca o inauguram.Oricum sufargeria o sa fie goala, o sa am decat un covor si biroul cu calculatorul (ciuciu bani de mobila si coltar).
Si stau si cu cea mica dar cred ca o sa o chem pe maica-mea sa stea cu ea.

Racheel fericita de ghinduta Anastasia-Maria (25.08.2011)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

4 oi, 5 oi...

Andrei are chef de joaca si gangurit...probabil ca a dormit prea mult ziua.

6 oi, 7 oi...vai ce somn imi este

21.09.2011 ora 02:50

Bine ai venit Andrei Bogdan in viata noastra! Doamne iti multumim!



Mergi la inceput