Strugurasi de sept-oct 2011 **07**

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

Hellenutza

May o sa gasesti cum va e voua mai bine.

sei o sa incerc sa o surprind si eu pe mara cand bodoganeste, insa de obicei cand vede camera video ia o fata de serioasa si se uita ba la mine ba la camera; asa ca aproape toate filmuletele contin replica "hai mami ce ai amutit deodata" :)) . noi nu prea mai avem mare lucru de raportat in plus fata de data trecuta : a mai diversificat sunetelor la agu (preferatul ei a inceput sa il si tipe), ighi, gu , ga, un soi de "da" uneori, mama si meme s-a transformat in nana si nene, musca rau din pumn de se aud cranturile cum paraie sub gingii, face balonase la gura de zici ca mananca sampon nu lapte si rade chitzcait rareori, mai ales cand o pup sub barbie sau pe talpi. :))



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

fetelor de strugurasi mai copti: voi va incurajati cumva copii sa se intoarca de pe o parte pe alta? mara mea nici gand de exercitii dintr-astea iar daca incerc eu sa o imping un pic se supara si plange. :)) cum trebuie sa ii pozitionez mana ca sa ii arat cum trebuie sa se intoarca singura?

avem voie sa ii tinem in sezut la 3 luni? cat timp?

ma uitam la jocurile din linkul dat de lena si, inafara de fapul ca mi-am dat seama ca eu nu ma joc cu mara decat maimutarelile de zi cu zi, am mai realizat si ca nu cred ca ea se incadreaza la jocurile de 2 luni nicicum pt cele de 3 cum ar trebui.

e normal ca inca nu apuca jucariile si ca inca nu isi tine bine capul la verticala?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Jade .. cu siguranta isi va reveni e doar o pasa.. asa ca rabdare si zen..

Lena la urmatorul in 2013..
Si Elena uraste sa o spal, insa nu plange ci se sperie.. cu apa termala nu am ce face decat sa o pun pe discheta si sa o dau asa ca sa nu se sperie, iar cu ser il incalzesc initial (1-2 min pe caloriferul cald), cu crema o dau in joaca cantand razand, aratandu-i ochii si nasucul, chia as putea spune ca ii placea cand o dadeam cu crema.. insa o sa invatam noi cum sa facem sa nu se mai supere ei pe lucrurile astea...

Lore.. eu la masaj ii fac si gimnastica si o intorc pe toate partile.. adik incepem masajul cu mii de pupici, pe fata si pe burta .. apoi incepem gimnastica daca nu se supara prea tare in timp ce sta pe burta.. si facem bicicleta, aplaudam cu picioarele, facem intinderi de manute, aplaudam, facem abdomene si ne ridicam putin in fund ( cum face dr o tin de manute si o incurajez la ridicare) , si apoi din stand pe spate o intorc pe o parte ( si ii cand bubu merge si pe spate si pe-o parte, iar pe spate iar pe-o parte, creste buca si burtica.. etc improvizatii de moment ) de cateva ori de pe spate pe o parte, si aopoi de pe o parte pe burtica de 1-2 ori, mana i-o las asa cum ii mere natural , , nu o las mult pe burta pt ca noi avem fobie de stat pe burtica..totul e o gluma , un cantec si multe pupicuri si ciupeli. si matxza accepta tot ce ii fac pt cat vreau eu..
In fund nu avem voie sa-i tinem teoretic deloc, insa ce intelegi prin stat in fund? adik eu o tin in brate cu picioarele indoite ca si cum ar sta insa nu o las sa isi mentina greutatea pe coloana ei.. cu Elena fac exeritii sa se ridice in fundulet de 3-4-5 ori pe zi pt ca in mom in care o prind de manute da sa se ridice, si se trage singura.. insa Natalia imi zicea sa nu mai fac asta ca nu e bine ...ca ii fortez coloana.. dar cu Elena care pe perna la 30 gr si se ridica de umeri si capu ce sa fac?

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

LOre.. in odiseea de iul aug sunt copii de peste 4 luni care nu prind jucariile.. care din strugurasii nostri le prind constient?? capul il tine cand mai bine cand nu asa bine.. nici noi nu tinem capul la verticala mereu bat..
Nici eu nu ma jucam cum scrie pe anumite site-uri .. dar merg pe instinctul de mama ..
Hai mai nu te stresa ca fetita e bine.. noi suntem flufy..

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

sa nu fie prea tirziu ca mergem la baita si apoi papa si nani...dar nu iam urat LA MULTE LUNITE MAREI, SA CRESTI MARE FRUMOASA SI SANATOASA

Kora eu le iau de pe www. laredoute. com si www. t -a -o.com fara spatii intre www si liniute ...sunt linii doar penu bebei si livrarea nu e asa de mare chit ca ajung in 3-4 zile prin UPS.

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Lore nu te stresa, nu trebuie sa fortezi copilul daca nu e receptiv la exercitii. E de ajuns sa-l pui 5 min pe zi pe burta cu manutele inainte si sa urmaresti ce face. Va invata sa se rostogoleasca. A mea s-a intors la 2 luni dar mai mult din greseala. Filip s-a intors la 5. Toate la timpul lor si fiecare copil cu ritmul lui.

La 3 luni nu au voie sa stea in sezut. Daca alaptezi copilul si se sprijina pe fundulet nu se cheama ca sta in sezut (corpul e inclinat cam la 45 grade). Insa efectiv in fundulet nu are voie sa stea. In mod normal copilul iti arata pt ce e pregatit. De exemplu: daca il pui sa ragaie pe umar si ridica capul inseamna ca e pregatit sa exerseze muschii gatului si il poti lasa cate putin sa-l tina singur dar sa fii pe faza cu mana sa nu faca miscari bruste. Daca il sprijini pe o perna si se incordeaza sa se ridice va fi curand apt sa exerseze statul in fundulet. Trebuie sa urmaresti copilul si sa nu-i fortezi limitele, doar sa-l ajuti cu exercitii daca e dornic.
Acum, sunt si grafice cu evolutia pe luni insa sunt aproximative, unii copii sunt in afara lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Sei, mersic de descrierea detaliata, ori eu sunt o sfecla ori Maia e prea plangacioasa... o sa incerc oricum si trucurile tale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Lore, si eu uitandu-ma mi-am dat seama k nu ma joc cu Maia. Eu nu am avut timp sa detaliez, m-am uitat doar la saptamana curenta.
Dar cand sa ma joc, la ea starea de bine e doar 5 min, in rest in brate, la tzitzi sau la somn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

a mai tras un kakaloi

_


de T 2+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui JadeJador

a mai tras un kakaloi

_


de T 2+





hate u.... crap...azi i-am dat si eu protectis, sa vedem ce o fi...

Bujo... daca a mea se forteaza sa se riice cand sta la 30 gr, si chiar ridica umerii si capul, pot sa fac exercitii s-a ridic de cateva ori pe zi in fundulet?
A mea daca o pun pe burta 8 din 10 dati plange.. deci nu am ce urmari prea multe..

Cum arata nodulul la san? cum incepe sanul sa se umple putin cum incepe sa doara.. la dus l-am masat a mai trecut, dupa 30 min a inceput iar sa doara putin..

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput