Strengari de Martie-Aprilie 2012 - 12

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nikoniko spune:

Scuze daca am fost offtopic

Niko, mami de Alex(1995) si 17+ cu
MTHFR C677 Homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns R.Cata spune:

Dara...sunt barbati care accepta mai greu sa fie trecuti pe locul doi. Si asta se intampla in primele luni dupa venirea unui bb in casa. La asta ma refeream cd ziceam de sustinerea sotului.
Nu am zis ca bb nu poate fi tinut si de tati sau de altcineva, ci de sentimentul de siguranta oferit de bratele mamei. Bineinteles ca il stie si pe tati inca din burtica, dar e alta relatie.
Da, fiecare persoana e diferita. De asta am si spus ca multe din noile mamici nu sunt pregatite emotional pentru schimbarile majore ce apar in viata ei. Fiecare isi stie mai bine limitele si cum ii este mai bine pentru familie.
Copilul se naste cu un supliment, ca sa zic asa. Iar in primele zile de viata stomacul lui are 5-7 ml. Si da...laptele vine dupa 3-7 zile de la nastere. Pana atunci este colostru.
Vreau sa spun ca astea sunt informatii pe care m-am gandit ca ajuta dc le impartasesc. Mai ales pentru cele care sunt mamici pt prima data. Si pentru ca stiu prin ce am trecut si eu.
Miha...iti pot spune ca noi nu am fi avut nici acum un program in privinta alaptarii. Dar deoarece sanii au inceput sa ma deranjeze, m-am limitat la a-i da Mirunei doar cand o culc. Ea nu a fost o mancacioasa. Adica sugea putin si des. Fff des. Putere de supt au din prima. Se nasc cu instinctul acesta de supravietuire.

www.mirunailinca.blogspot.com/" target="_blank">Miruna-Ilinca www.eticker.co.za/tickers/0d3lbs4fa7l4py2f.png" target="_blank">28.04.2010
20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Sovi, eu si sotul ne/am gasit pe teren neutru si tare bine e. Tot pe teren neutru vom locui si de acum in colo.

Eu am avut tot sprijinul din partea sotului in ceea ce/l priveste pe bebe si alaptatul. Nu am avut lapte praf in casa mult timp dupa nastere. El a facut curat, spalat vase, cumparaturi, etc si nu s/a plans de nimic. Nu este genul. A cautat pe net filmulete despre alaptare si chiar mi/a cumparat o carte la leche league. Din pacate nimic nu m/a ajutat.

Iar despre cat lapte bea bebe nou nascut... Aici te pune sa/l cantaresti pe bebe inainte si dupa masa. Si cu mine in salon era un bebe care la 2 zile dupa nastere sugea cate 20/30 ml lapte.

Copilasii nu sunt standard. Daca ar fi asa si noi am fi la fel.

O noapte buna va doresc. Ma duc sa ma cuibaresc langa iubirea mea cu miros de lapte.

Finn Constantine 15.10.2009 si 17+ Ewan Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns R.Cata spune:

Recomand filmele: Le premier cri si The business of being born
Noapte buna!

www.mirunailinca.blogspot.com/" target="_blank">Miruna-Ilinca www.eticker.co.za/tickers/0d3lbs4fa7l4py2f.png" target="_blank">28.04.2010
20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

J.D. ce frumos ai zis "iubirea mea cu miros de lapte"
nikoniko nu ai fost deloc offtopic ca doar aici nu discutam musai numai despre sarcina si bebei

Noapte buna fetele

Monica, fericita 22+ cu Cezar-Andrei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Sovi, multumesc.

R. Cata, recunosc ca asta imi depaseste logica, sa nu sustina sotul alaptarea sau sa vrea prioritate fatza de bebe mic, OMG. Am citit si eu o varianta ca unora li s-ar parea bizar sa vada alaptatul in sine, da' sper eu ca-s putini. Eu n-as avea probleme in directia asta, am problema doar ca trebuie sa sustin lucrurile dpdv material si sa platesc in continuare impozite, contabil, etc. Sper sa imi iasa sa muncesc cat mai rapid, cum a zis si Sovi. Stiu alta tipa traducatoare care doar o luna n-a muncit, cu tot cu nastere, etc. O sa mi se rupa sufletul, in mod sigur, sa nu stau cu bebe, nu e fun sa traduc in loc, da' si pentru bebe trebuie banuti.
Eu citeam ca prematurii care stau la incubator nu sug, le dai eventual cu biberon ce ai muls. Nu bag mana in foc, ca nu stiu pe caz personal.
Apreciez faptul ca nu ai renuntat si este un exemplu pentru mine cat te-ai straduit tu.

Niko, f. ok ce-ai povestit, daca vom duce mult timp odiseea, ne va ajuta mult ce ne inveti tu :) Eu asa sper, sa discutam si despre probleme legate de clasa I si tot asa... nu am idee inca pe ce perioada tin odiseile :)

19+

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G/5G; heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot; Aspenter 1/zi*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Wow, ce de mult ati scris azi!

Dara, nu stiam ca pompele electrice functioneaza si in regim manual Asta e acum, mergem inainte cu ce avem
Legat de prematuri asa stiu si eu ca pana sunt la incubator primesc lapte doar cu biberonul si mamicile se mulg. Din acest motiv am luat si eu pompa sa o am la nastere in caz de necesitate. Problema e ca dupa ce se invata cu biberonul nu stiu cum ii mai inveti sa traga la san... eu voi incerca ce voi sti si voi putea. Poate am noroc si rezista bebica pana la termen si va suge direct de la san.

Am pus si eu cateva pozici pe picasa, si vi-am vazut burticile frumoase! Pui pe ele sa nu se deoache

Maine sper sa apuc sa citesc si listutele din google docs, cred ca sunt interesante. Multumim sovietica pt materiale!

23+ Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikoniko spune:

Dara, esti de admirat pentru vointa si echilibrul pe care le regasesc la tine. Sunt sigura ca ai sa reusesti sa echilibrezi balanta intre nevoile lui bb si nevoile materiale ale familiei dupa nastere. Ce zodie esti?

Niko, mami de Alex(1995) si 17+ cu
MTHFR C677 Homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikoniko spune:

Legat de prematuri, Alex nu a fost la incubator. S-a nascut cu vreo trei saptamani mai devreme,a fost la oxigen cred ca vreo 12 ore, si am stat in maternitate 10 zile pana cand au considerat ei ca a luat suficient in greutate- chiar nu-mi aduc aminte cat trebuia sa fie greutatea ca sa putem pleca acasa. Mi-a povestit mama ca l-au adus dupa cateva ore in timp ce eu eram adormita dupa anestezie si l-au pus la san sa suga.Eu l-am alaptat in stare de constienta dupa vreo 20 de ore dupa cezariana. Si mai tin minte ca scorul la nastere a fost 7. Va poop si va doresc o noapte buna

Niko, mami de Alex(1995) si 17+ cu
MTHFR C677 Homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Niko, merci, eu cred ca tu esti puternica, sa cresti singura un copil. Eu sunt Leu f. agitat, dupa cum se vede, dar ma 'sperie' un ascendent in Rac :)

Ronina, eu stiu personal 3-4 fete la care nu s-a invatat bebe cu biberonul, chiar daca i s-a dat si completare sau chiar daca i s-a dat lapte muls, cu biberonul. Ba vara-mea, cu tot cu completari si alte chestii date cu biberonul, abia l-a intarcat acum, la un an si jumatate. Drept sa zic nu stiu de ce unii se invata cu biberonul si nu mai vor san si altii nu, ca doar nu i-am nimerit eu numai pe aia de nu s-au invatat cu biberonul si sa lase sanul.
Poate stie cineva sa ne spuna care-i faza. E vorba de tetine speciale din care se suge greu, la biberon (ca asa auzisem pe undeva) sau de altceva?

19+

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G/5G; heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot; Aspenter 1/zi*

Mergi la inceput