Strengari de Martie-Aprilie 2012 - 12

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

J.D. si mie imi place mai mult Ewan . Felicitari pt miscari!

Monica, fericita 22+ cu Cezar-Andrei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

Dara, www.soffiplanet.ro/chicco-suzeta-ortodontica-phsio-din-cauciuc-natural-12m.html" target="_blank">asta e suzeta
Cu frenul lingual, ana a trebuit "aranjata" putin. M-am sfatuit cu neonatoloaga chiar la nastere, si a fost de acord ca e cazul. Avea limbuta parca impartita in doua.

JD, apropos de ce ziceai tu ca pana nu treci printr-o situatie, ti se pare ireala, am o cunostinta care nascuse un baiat tare zen, si umplea forumul ca nu exista colici ci doar mame stresate care dau din starea lor la copil. Si a nascut saraca o fetita mai tarziu care a capiat-o cu burtica rau de tot! n-a functionat nimic, nici wrap, nici mama debridatului, a urlat zana ei ziua si noaptea pana spre un an. Atunci a recunoscut ca sunt cazuri si cazuri.
Sotul tau ce natie este? poate ai zis, dar nu am fost pe faza.

Kovacsc, eu am luat din toate cate am scris la alaptat, in special la Ana, care a avut dintotdeauna si are un apetit de ma sperie! Si face un scandal la foame monstruos, daca nu lua asa bine in greutate cand era bebe, ma gandeam si eu ca nu am suficient, dar era grasana.

iar m-am apucat sa scriu cu picii in capul meu. vai mie

(\/) pozici www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=293160224b605501d6e9fd" target="_blank">MONTAJE
(='.'=) nasterea lui Sasha, 17.04.08
(")_(") nasterea Anei, 03.09.09 .... povestioara
Iustin: dpn 21 Apr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns R.Cata spune:

La muls ( manual sau cu pompa) nu am reusit sa scot nici macar 10 ml. Si am avut momente de frustare la randu-mi. Dar am avut cu cine sa vorbesc (consilieri in alaptare) si sustinerea sotului. Moralul une mamici trebuie sustinut in primul si primul rand. As lasa oricand teancul de vase murdare in chiuveta sau rufe necalcate pt a sta cu bebe pe burta sau a-i da sa suga si 2 ore in continuu daca asta vrea el. Si aici intervine intelegerea sotului. Si un bebe nu plange doar de foame. Poate fi de frica, de nesiguranta, de durere, etc.. A stat 9 luni intr-un loc calduros, aproape de mama si dintr-o data se vede intr-o lume straina. Si singura care ii poate alina toate este mama...macar in primele 2-3 luni.
Cum ziceam astea sunt doar parerile mele, sentimentele mele. Nu acuz pe nimeni si nu arat cu degetul.

www.mirunailinca.blogspot.com/" target="_blank">Miruna-Ilinca www.eticker.co.za/tickers/0d3lbs4fa7l4py2f.png" target="_blank">28.04.2010
20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Dara, Monna si eu prefer Ewan, dar ce sa fac cu berbecul.

Sovi, Finn nu a avut colici, dar am vazut destui copilasi cu colici si mi/ar fi aiurea sa spun ca nu exista. Finn a mancat si mananca foarte bine, pentru ca asa ii este felul. Dar stiu o gramada de copilasi care nu se omoara cu mancarea oricat de zen ar fi parintii lor. asa ca maastept la bebe 2 sa fie un somnoros care va suge bine la san mult timp, dar nu va fi foarte mancacios.

Sotul este englez, iar bunicii lui sunt irlandezi.

Finn Constantine 15.10.2009 si 17+ Ewan Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

R.Cata, pai de ce n-ar intelege sotul ca bebe vrea sa suga 2 ore? Sau zici sa nu inteleaga de lipsa curateniei, a mancarii?

La noi e mai complicat, decat vase murdare sau rufe necalcate, din pacate, nu cred ca ar fi bine pentru bebe sa pierd clientii (care se reorienteaza daca nu esti disponibil) si sa mancam toti paine cu margarina vreo 2-3 ani, sa traim pe credit, cu anxietatea de rigoare, pana repun traducerile pe picioare cat sa traim toti 3 din ele.

Sunt total pro alaptare, bonding, attachment parenting, etc., voi lucra acasa si voi sta cu bebe in brate, daca se poate inclusiv in wrap la calculator cat traduc [chiar, a incercat cineva?], dar cred ca e importanta si linistea materiala a familiei si cred ca in unele momente il poate tine si tati in brate. Sau bunica.

Dar nu pot sa zic ca sigur as trece peste ce au patit LGabi, J.D. si multe alte fete, cred ca nu putem sti ce se intampla in organismul fiecarui bebe si al fiecarei mamici.

Sovi, frenul la ce varsta l-ati reparat? Suzeta aia pare de 1-2 ani? Poti sa dai asa la bebe mai mic? Intreb ca habar nu am.

19+

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G/5G; heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot; Aspenter 1/zi*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

Dara, iti doresc sa iti iasa planurile de a continua repede munca rapid dupa nastere. Inteleg imposibilitatea de a lua concediu, posed sotz de acest gen, care nu merge nici in weekend undeva daca n-are conexiune la net si semnal full la telefon.
Frenul l-am reparat la cam o zi de viata.
Suza e pe varste, de la 0 luni.

(\/) pozici www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=293160224b605501d6e9fd" target="_blank">MONTAJE
(='.'=) nasterea lui Sasha, 17.04.08
(")_(") nasterea Anei, 03.09.09 .... povestioara
Iustin: dpn 21 Apr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Revenit de la film...
Nici eu nu vreau sa supar pe nimeni cu discutiile despre alaptat dar fiecare e diferit si fiecare face cum simte mai bine. Eu nu am cumparat nici un fel de LP inainte de nastere, am vrut nastere naturala ca sa imi pot alapta copilul cat mai repede...dar am avut surpriza sa imi vina laptele in a 5 zi. Cu ce trebuia sa hranesc copilul pana atunci? Si cand mi-a venit laptele nu-i ajungea...asta a fost experienta mea privind alaptatul exclusiv. Nu renunt la ideea de alaptat exclusiv, dar nu mai sunt asa de optimista ca la prima sarcina... si imi propun sa alaptez o perioada cat mai lunga... dar asta nu depinde de mine.



Mami fericita de strumfita si 24+ cu Motzata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

Citat:
citat din mesajul lui dara76


Sunt total pro alaptare, bonding, attachment parenting, etc., voi lucra acasa si voi sta cu bebe in brate, daca se poate inclusiv in wrap la calculator cat traduc [chiar, a incercat cineva?], dar cred ca e importanta si linistea materiala a familiei si cred ca in unele momente il poate tine si tati in brate. Sau bunica.



Ai mei nu prea stateau in wrap daca ma asezam, decat putin, cu conditia sa doarma profund. si se trezeau destul de repede. Sa vezi ce echilibristica faceam cand vroiam sa ii depun in pat cand adormeau in wrap. Dar il mai puneam pe sasa pe masa, langa laptop si ne enjoiam amandoi. Asta inainte sa inceapa sa se rostogoleasca.

JD, ce v-ati cubarit pe teren neutru la Praga, tu cu sotu :). Si eu, cand era sa ma casatoresc cu prima iubire, un israelian, la fel s-a pus problema, sa ne stabilim in alta parte decat tarile noastre.

(\/) pozici www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=293160224b605501d6e9fd" target="_blank">MONTAJE
(='.'=) nasterea lui Sasha, 17.04.08
(")_(") nasterea Anei, 03.09.09 .... povestioara
Iustin: dpn 21 Apr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Buna,

Vad ca s-au inchegat discutii serioase
Rcata, cam cat dureaza alaptarea la cerere pana isi regleaza bebe un program? sau pana cand are putere sa suga echivalentul unei mese intregi?

Eu cu alaptatul nu m-am impacat foarte bine, l-am alaptat pe Rares 3 luni dar cu completare lp....pana ce usor usor a renuntat la san....dar recunosc ca nu am insistat cu alaptatul exclusiv la san....de felul meu aleg orice varianta care nu ma solicita foarte tare...deh spiritul de autoconservare e puternic...insa recunosc ca mi-a fost destul de greu cu laptele praf, atat financiar...cat si cu sterilizat,incalzit biberoane...
Tura asta incerc varianta alaptare exclusiva... ma voi ajuta de o pompa de san electrica...care sper sa-mi fie folositoare si sa mai imi usureze munca
eu cu pompele (manuale )incercate nu am reusit sa scot un strop de lapte din san si in plus era si foarte dureros procedeul...
sper ca pompele electrice sunt mai delicate si sunt adaptate la mai multe tipuri de san.

Miha, mamica fericita de Rares si 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikoniko spune:

Dara, Monna, poop si multumesc de gandurile bune.
Carina, cati ani are domisoara ta
Kiss all the ladyes
Aaaa, si nu-s vreo mama eroina ca am copil adolescent. Mai am putin si o iau razna. Nu se drogheaza, nu fumeaza, da' nici nu e vreun inger.
De cand i-am cumparat masina(cand a implinit 16 ani), e zmeu! Nu ma mai inteleg cu el de cand are independenta motorizata! Ca sa nu va mai povestesc cat cotizez la firmele de tunning auto! Dar pentru ca are pasiunea motoarelor, si pentru ca ii place sa repare masinile vecinilor, si toata ziua e pe sub masini, prefer sa-i alimentez pasiunea asta(care poate deveni si meserie) decat sa se plictiseasca si sa o ia pe drumuri gresite. Si poate ca sunt mama eroina, dar asta pt ca l-am crescut singura. Tatal trimite lunar o pensie alimentara de 400 ron si cam asta e implicarea in cresterea copilului in atatia ani. Dar nu-i bai!
Cat despre ultimele discutii legate de alaptare, imi aduc aminte ca am avut lapte de cand m-am trezit dupa cezariana. Mai mult, era o mamica in aceeasi rezerva, tot cu cezariana, care nu avea nici un strop de lapte, si bietul bb urla de foame. Asa ca (shhhhh, sa nu mai spuneti nimanui), cam 3 zile pana cand i-a venit laptele si ei, l-am alaptat si pe celalalt bb. Dupa aceea, ma mulgeau infirmierele si imi luau laptele pt ca era prea mult. L-am alaptat pe alex 1 an, si a fost si prematur si micutz la nastere (2,500 kg) dar a recuperat intr-o luna. Asa ca eu inca nu ma grabesc cu biberoanele si tot arsenalul , dar nu se stie ...

Sanatate , pupici pe burtici


Niko, mami de Alex(1995) si 17+ cu
MTHFR C677 Homozigot

Mergi la inceput