Strengari de Martie-Aprilie 2012 - 12

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Sovi esti de coma cu sucul si blenderul . Partea buna in US e ca orice produs daca nu-ti mai place ai un termen in care poti sa-l inapoiezi .
R.Cata eu cred ca n-ar trebui sa se iste nici o controversa, fiecare isi spune parerea din experienta proprie. Si pana la urma de asta ne-am adunat aici, sa ne spunem parerile si fiecare ia ce vrea din posturile cui vrea


Monica, fericita 22+ cu Cezar-Andrei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

R. Cata, eu cred ca ce spui tu este 'standardul' in materie, sau asa ar trebui sa fie de la natura. Da' intre timp natura s-a 'stricat' la unele persoane. La unele mai mult, la altele mai putin.

Adica mie ar trebui sa-mi functioneze normal ovarele si nu-mi functioneaza (PCOS). Ar trebui sa-mi functioneze normal coagularea si nu-mi functioneaza (trombofilie). Ar fi trebuit sa nu-mi creasca barba la propriu de la 18 ani si mi-a crescut. Ar trebui sa nu mi se umfle acum numai piciorul drept, daca ar fi sa fie edeme de sarcina, sa fie la ambele si mai din 7 luni, nu de-acum. Ar trebui sa mi se metabolizeze normal glucoza si sa nu am rezistenta la insulina (precursorul diabetului de tip 2). Ar trebui sa metabolizez vitamina B12 si acidul folic si nu le metabolizez, genetic. Asa ca ma mai astept la surprize de la corpul meu, recunosc :) d-zeu cu mila ce-o fi la alaptare, ca nu am corp standard, din pacate - desi mi-ar fi placut. Felicitari pentru persoanele la care procesele au ramas cum le-a gandit natura. Eu n-am fost printre norocosi.

LE:
Cu suzeta, am uitat sa zic, nu stiu, mie nu imi vine sa ma pun cu descoperirile astora ca ajuta la scaderea SIDS, adica daca ei au studiat pe sute de mii de bebelusi, pe mine nu ma 'tine' sa cred altfel, recunosc.

19+

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G/5G; heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot; Aspenter 1/zi*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Sovi, asa caut, 'monobloc'? N-ai facut si tu o poza cu sucul in cap si cu bucataria :P

19+

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G/5G; heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot; Aspenter 1/zi*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Dara, Monna, eu l/am luat pe Finn cu mine peste tot. Daca eram in bucatarie statea pe canapea pentru ca aveam living deschis. In dormitor dormea cu mine in pat. Cand s/a nascut Finn nu avea camera lui. Era inca camera de oaspeti.

Eu cu alaptatul si folosirea lp ma abtin. Asa m/am saturat de cele care au alaptat si mi/au dat in cap cu orice ocazie ca \nu am vrut/ sa alaptez, ca daca vroiam puteam... As fi preferat sa alaptez pana la 1 an, dar nu a fost sa fie. Acum am mai multa experienta si sper sa mearga mai bine la bebe 2.

PS Finn nu a invatat niciodata sa suga corect. si acum tine buza de jos in interior. El e inca cu biberonul.

Finn Constantine 15.10.2009 si 17+ Ewan Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns R.Cata spune:

Dara...ai dreptate. De asta ziceam ca dc nu e lapte, nu e de la inceput si gata. Eu incercam sa combat ideea de lapte matern insuficient sau pierdut pe parcurs. La fel si cu ideea de a nu alapta in sarcina...dar asta e alta poveste.

www.mirunailinca.blogspot.com/" target="_blank">Miruna-Ilinca www.eticker.co.za/tickers/0d3lbs4fa7l4py2f.png" target="_blank">28.04.2010
20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

J.D., nu zic ca n-or fi si fete care nu alapteaza deloc pentru ca cred ca li se lasa sanii sau mai stiu eu ce, chestie cu care nu-s de acord, sa-l privezi pe bebe de lapte de mama pentru asta, dar nu cred ca e cazul tau, sunt convinsa ca esti o mamica dedicata. Si daca atat s-a putut la tine, eu te cred. Adica asta cu 'daca voiai, puteai' care ti s-a spus ma face sa ma gandesc cum ar fi sa mi se spuna ca 'daca ai vrea, ai putea sa-ti faci ovarele sa functioneze, pentru ca la alta lume functioneaza'.

19+

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G/5G; heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot; Aspenter 1/zi*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

R.Cata, nu stiu, am vazut la multe odisei fete care plangeau ca scot putin lapte sau la proba suptului la fel, se dovedea ca nu mai era lapte suficient cat sa ia bebe in greutate. Nu vad de ce nu ar exista lapte in cantitate insuficienta sau sa fie suficient la inceput cat bebe are nevoie de cantitate mai mica o data, dar sa nu functioneze la toate femeile reglarea cererii cu oferta, iar cand cresc necesitatile lui bebe, sa fie mai putin decat trebuie.
La fel cum e cazul cu frenul scurt si bebeii care nu pot sa suga de la san din cauza lui si mai erau niste situatii.


19+

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G/5G; heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot; Aspenter 1/zi*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Dara, de cele mai multe ori, cei care nu trec printr/o anumita situatie nu o inteleg. De aici discutiile despre lapte insuficient, colici, diversificare, dormit, purtat, etc. Acum mai e cum mai e, dar cand cu bebe mic in brate si nu suge, nu doarme, urla, mai are si colici si mai stiu eu ce, iar tu esti obosita, hormonii o iau razna, etc si ti se spune ca /nu vrei/ sau /nu exista asa ceva/ nu prea reactionezi bine. Pe mine atitudinea unora pur si simplu ma uimeste.

De cateva zile am inceput sa/l simt si eu pe bebe, foarte timid. In acelasi loc unde l/am simtit si pe Finn.
Apropos de nume...Sotul vrea sa/l scrie Euan, adica versiunea irlandeza. Ewan este versiunea scotiana. Si vrea ca amandoi baietii sa aiba nume irlandeze. Nu am reusit sa ma inteleg deloc cu el. Este un berbec capos.

Finn Constantine 15.10.2009 si 17+ Ewan Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

sovi tu luai spirulina in timp ce alaptai?

la mine blenderul nu functioneaza daca nu pun capacul

19+ Karina, comoara noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

J.D., preferinta subiectiva, imi place mai mult Ewan :P
Cre' ca mi se trage de la tipu' care a facut inconjurul lumii pe motocicleta :)

19+

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G/5G; heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot; Aspenter 1/zi*

Mergi la inceput