Strengari de Martie-Aprilie 2012 - 12

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Buna fetele!

Ronina multumim pt capitol, te-ai descurcat de minune . Capitolul cand il deschizi il deschizi direct la odisee, moderatorii nu au treaba cu asta .
titi eu am cautat pe youtube filmulete despre tricotat (tre' s-o iau de la 0 ca nu-mi mai amintesc mare lucru). Daca vrei model de botosel iti trimit pe PM cum se face ca am gasit undeva un model fain. Super tare faza cu numele lui bb2.
Anda ma bucur ca v-ati distrat
strumfy daaaa... vreau modele
Amy hai ca trec repede cele 2 saptamani
chito sper sa nu mai fie nevoie de spitalizare iar. Si eu tot saptamana viitoare am intalnire cu bebe (chiar daca numai pt a-i auzi inimioara ).
gabrielarusu te asteptam cu vesti bune de la eco

Ce-mi plac discutiile de acum si ma bucur ca avem atatea mamici care deja au un bebe. Noi cele la prima sarcina va multumim ca ne impartasiti si noua experientel voastre din care avem multe de invatat

Pup burticile si strengareii


Monica, fericita 22+ cu Cezar-Andrei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Si eu am folosit Hipp cel mai mult.

Caruciorul pt Finn l/am cumparat mult inainte de nastere. eu l/am scos in carucior imediat ce am iesit din spital. Si asa am tinut/o toata iarna, chiar si la -17 C.

eu pe baby monitor nu dau banii. bebe va sta cu noi in camera pana la un an cel putin. va avea patutul lipit de al meu daca Finn nu va dormi la el in camera.

Masa de infasat nu/mi voi lua. Am avut la Finn si nu am folosit/o prea mult. Am dat/o cuiva ca se umplea de praf degeaba.

Pe Finn l/am alaptat 3 luni, pentru ca mai mult nu a vrut. A stat nemancat 2 zile dupa care eu nu am mai avut pic de lapte si am trecut pe formula, Nutrilon. De data asta sper sa alaptez 6 luni.

Finn Constantine 15.10.2009 si 17+ Ewan Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

strumfy multumesc pt linkuri, acum le-am vazut


edit: fetele am sters linkurile de pe prima pagina cu Necesar spital si Necesar acasa pt ca oricum nu se poate intra pe ele fara userul si parola de la docs (linkul ducea la pagina de log in a google docs). Asa ca cine le vrea le gaseste in google docs


Monica, fericita 22+ cu Cezar-Andrei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Strumfy, J.D., multumesc de info.

Ronina, te-ai descurcat f. bine, multumim.
Pompa electrica de la Avent are si modul 'manual' inclus, adica mulgi manual si ea 'invata' ritmul si intensitatea pe care ai folosit-o si cand ai stabilit cum vrei, apesi pe un buton si pompeaza cum ai facut tu manual pana atunci. Cu acelasi ritm, intensitate, etc. Asta dubla face la fel la celalalt san, daca vrei s-o pui simultan, sunt 2 pompe cum ar veni, dar a doua lucreaza in acelasi ritm cu prima. Daca nu vrei sa ii dai drumul la electric la inceput, pana se 'rodeaza' sanii, nu ii dai. Nu stiu altele electrice cum sunt.

19+

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G/5G; heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot; Aspenter 1/zi*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

J.D., am uitat sa zic cu monitorul, si la noi o sa stea bebe cel putin primele 6 luni cu noi in camera (cam asa zic si recomandarile contra sindromului mortii subite), dar cand doarme poate mai plecam din camera si ne ducem in sufragerie. Si la senzorul de miscare/respiratie, am vrut sa nu ma tot duc sa vad daca mai respira in somn, adica asa, speriata :) - e anti-anxietate :P si e bun mai ales daca se nimereste vreun bebe care nu vrea sa doarma decat pe burtica, cum stiu cazuri.

19+

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G/5G; heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot; Aspenter 1/zi*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Si eu caut baby monitor pentru ca planul meu e ca la inceput, primele 3-4 luni, voi dormi cu bebe in camera lui si dupa aia va ramane singur. Asta spun acum, cand nu stiu cum va fi cu bebe dar vom vedea atunci daca si el e de acord cu planul meu .
Oricum asa cum zice si Dara monitorul il pot folosi si ziua cand doarme bebe si eu poate o sa vreau sa fac altceva.

Monica, fericita 22+ cu Cezar-Andrei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Monna, vezi ca-s unele impreuna, monitor audio+senzor respiratie (ma rog, sunt unele si cu video). Eu mi-am luat doar senzorul de respiratie pt ca stiam ca monitor audio primesc de la o prietena.

Acum se poate monitoriza si pe Android, mi-a zis o prietena ca exista o aplicatie pt. Android, care te suna pe mobil daca face zgomot bebe - asta zic si eu asa ca fun :) - dar tre' sa lasi ceva cu Android langa bebe si sa mai ai si tu unul.

19+

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G/5G; heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot; Aspenter 1/zi*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Dara stiu ca sunt si cu audio si cu video. Noi n-o sa luam cu video, doar audio. Oricum, ne mai documentam inca

Monica, fericita 22+ cu Cezar-Andrei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns R.Cata spune:

Apare si un gica-cotra in privinta LP si suzetei: eu. Nu exista notiunea de lapte matern insuficient. Cu cat pui copilul mai des la san cu atat creste productia. Bb este cea mai buna pompa manuala sau electrica. Laptele matern nu dispare dupa o luna sau cinci decat daca mama trece prin niste evenimente neplacute, traumatizante. Sau daca nu are prolactina...ceea ce se poate afla prin analize specifice. Sper sa nu isc prea multe controverse. E adevarat ca mama trebuie sa fie linistita si calma si odihnita. Atat cat poate. In acele momente si laptele curge mai usor iar bb este fericit. Multe noi-mamici nu rezista la noul "program": sa fii la dspozitia lui bb non-stop. si de aici renuntarea dupa o luna,doua sau trei. Un bb este alaptat la cerere: nu 3 ore, nu 15 minute sau alte reguli. ESTE CONVIGEREA MEA SI EXPERIENTA PROPRIE.
Iar suzeta....eu chiar nu-i inteleg rostul? nu stiu cd a fost inventata....dar oare bunicii nostri au avut suzete cd erau mici? Mie mi se pare o pacalire a copilului.
Nu dati cu rosii....sunt scumpe

www.mirunailinca.blogspot.com/" target="_blank">Miruna-Ilinca www.eticker.co.za/tickers/0d3lbs4fa7l4py2f.png" target="_blank">28.04.2010
20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

Salut!
Ronina, multumim si felicitari pentru capitolas!
Carina, ce pasionata esti de deserturi! am balit de numa! le si gatesti, sau doar consumi? de macarons in special ma intereseaza daca fauresti

Singura suzeta pe care a acceptat-o sasa a fost cea din cauciuc natural, monobloc, de la Chicco, pe care o morfolea pe toate partile. Alta nu a vrut, si pe asta ne-a recomandat-o pediatra. A servit-o cu suces intre 5 luni si 2 ani, cand l-au si ne-au suparat dintii, si nu de teama sindromului mortii subite, asta nu m-a stresat niciodata. Pe ana-trompeta am implorat-o sa ia suza (cred ca si vecinii se rugau pt asta), si nimic, era mai fun sa ne zdrobeasca creierii :D. am incercat chiar sa o determin sa isi suga degetul!! nimic, si acum iubeste sa isi auda tignalul. (de aceea ziceam ca ne ajunge o fata). altfel, simpatica.
La dormit cand erau nounascuti am folosit tot prosop rulat. A, si mai vreau sa zic ca n-am avut retineri sa o culc si pe burta pe trompetica,era singura pozitie in care dormea si cate 4 ore in primele luni, fatza de 1-2h, de se linistea apoi pe o perioada mai lunga.

Cu tricotatul, sorela a invatat de pe net, a devenit maestra rau in crafturi dinastea. Asa cum sambata am invatat pe youtube cum sa o tund pe zana, si a iesit delicios :)

Laptele praf si eu zic, ca e o inventie utila, dar pentru atunci cand chiar nu se poate altfel. E bine sa nu picam repede in plasa lui, ca pruncii sunt smecheri si pot da de gust, si deodata lasa sanul. Cand copilul pare ca nu se mai satura cu sanul la puseurile de crestere, treceam pe artileria grea de sporit si imbogatit laptele. Pe langa clasicele ceaiuri, galactogil, galafor, f f bune sunt spirulina si semintele de cedru, sau de pin daca nu se gasesc primele, si in general orice oleaginoase sunt bune. Si tinut copilul cat mai mult la san; niciodata n-am dat gres cu campania asta de inmultire a laptelui. Totusi recunosc ca am avut grija sa am o cutiuta cu LP in casa la fiecare nastere, sa fie acolo, pentru confortul psihic, care si asta conteaza.

Eu am avut timp berechet dupa nastere sa ma informez despre alimentatia copilului la diversificare si sa cumpar chestii, eram destul de relaxata, desi nu aveam ajutor, imi ramanea timp liber. Doar prima luna mi se pare mai solicitanta, apoi sunt doar mici perioade in care odihna e limitata. Bine, nici nu sunt genul care sa umble sa dezinfecteze tot prin casa si poate de aia timpul ramas.

Despre baby-monitor, intr-o emisiune viitoare, sa re-gasesc linkul intai. Atentie, ce monitor merge la magazin, poate sa nu mearga acasa, ca interferentele nu-s aceleasi, asa ca asigurati-va ca puteti sa il inapoiati.

Va mai zic una comica si ma duc. Ca sa vedeti ce varza sunt. Azi am uitat sa pun capacul la blender cand sa imi fac giusul, si l-am avut in cap, la propriu. Ce motiv bun sa fac bucataria luna :D

Va pup! mult zen!

(\/) pozici www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=293160224b605501d6e9fd" target="_blank">MONTAJE
(='.'=) nasterea lui Sasha, 17.04.08
(")_(") nasterea Anei, 03.09.09 .... povestioara
Iustin: dpn 21 Apr

Mergi la inceput