Strugurasi de sept-oct 2011 **06**

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Sei ce super e filmuletul! E tare draguta Elena!

Fetelor, imi pare rau pentru fetele care au avut prbleme cu colicile Sper sa treaca repede repejor! si bebelusii sa se simta bine si sa nu mai aiba colici!

Irinush sper sa-ti revii cu moralul!

Noi suntem bine, evoluam si noi! scoatem tot felul de zgomote, ne uitam cu mare interes la jucarii! facem baita si ne place tare tare!
Mai plangem si noi dar eu nu cred ca sunt colici si nici nu cred ca am avut nu de alta dar daca il luam si-l plimbam se linisteste imediat.

In alta ordine de idei, am luat coverul! E foare ok zic eu. Am iesit ieri cu el si l-am imbracat asa: hainele de casa (body+pantalon), un polar tip salopeta si coverul. Nu cred ca i-a fost frig deloc pentru ca avea manutele calde si sub cover era tare cald. Am iesit ieri spre seara si a fost o vreme tare urata inclusiv ceata. Eu stiu ca nu e prea bine sa iesim pe ceata dar exact de ce nu e bine nu stiu. Stiti voi de ce?

O duminica minunata va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Ziua buna! Am mai venit si noi pe aici sa vedem ce mai fac mamicile si bebelusii

Chiar daca nu mai e asa dimineata, va ofer si eu un frappe (cu inghetata) , cappucino si suc de mere,morcovi si portocale -proaspat facut

Eu sunt cu baietii la mama, din nou, ptr w/e. Sa mai apuc si eu sa dorm (si sa intru si pe forum). Mama sa traiasca si sa fie sanatoasa ca tare greu mi-ar fi fara ea

Dimitris a avut iar 2 nopti in care a dormit legat 5ore jumate. Dar sa vedem daca va continua asa, ca a mai avut el si acum o saptamana o performanta de genul asta Fra-su cam la varta asta a renuntat la masa de la 2/3 noaptea

S-a trezit Dimitris..revin

mamica de Iannis 2 ani + si de bebe Dimitris (21.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:


Racheel, asa e si Iannis (baietelul meu cel mare) - slab. Si mananca putin. Eu inca nu m-am consolat de tot (si are deja 2 ani si 9luni!) si ma stresez inca atunci cand e vb sa manance Iannis, desi de multe ori imi spun ca seamana cu ta-su care la 1,80m are aprox. 70kg si sa nu ma mai stresez. Dar nah...

Daca ii dai sa manance mai des (la 2 ore) nu ia mai mult per total?



Citat:
citat din mesajul lui racheel

Da nanna, se arunca in gena lu tac-su.Soacra-mea imi spunea ca si el si sora lui au fost asa.Refuzau sa manance si erau ffffffff slabi.
Incepo sa ma consolez.


Jade, am incercat si acesta varianta.Ii dau cu biberonul(am pus 100 ml) si mi-a mancat 50, am insistat nu-l vrea.Il scuipa sau si se stramba parca si-ar provoca greata.Apoi am pus-o la san si mi-a mancat 40 ml, cantarita.Deci sunt 90.Tot este ceva.


Dbuni eu am fost slaba, acum am 61 kg dupa nasteresi sotul este slab are 80 kg si 1,75.
Eu am fost papacioasa cand eram mica, el nu a fost.


Dar pediatra la care am fost are dreptate.Chiar daca ii dau lapte praf cu biberonul tot atat imi mananca.
Racheel fericita de ghinduta Anastasia-Maria (25.08.2011)





mamica de Iannis 2 ani + si de bebe Dimitris (21.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

salutare,

Noi am scapat de colici a 3 zi suntem relaxate si vorbareste. Doar ca refluxu ne da bataie de cap, dr neonatolog ne-a dat NAN ANTIREFLUX, dar mii frica sa ii dau sa nu imi refuze sinul, nustiu ce sa fac? Cine se mai confrunta cu asa pr?

IONELA, te rog spune-mi ce sa fac? cum sa il dau sa nu imi refuze sinul?

May imi pare rau ca inca mai aveti colici, dar hai ca mai e putin pina la 3 luni si va trece, sa stii ca ei trec treptat

Sei foarte frumos filmuletul , e adorabila Ela, e atit de dulce cum ii raspunde ea lui buni

Hayat si bebe Razvan e o dulceata, cum se misca el si cauta sa aduca tot la gurita

Lena nustiu sa iti raspund ca nu m-am confruntat cu asa ceva la bebe, poate e ceva trecator?

Eu de la inceput cind am nascut mincam orice si poama si mere crude si coapte, rosii pepene rosu verde etc.....pina nu am mai rezistat sa o vad pe fetita cum se chinuie cu burtica si am ales o dieta bogate in fibre tot nu a ft okay dar in orice caz fetita se simtea mai bine....acum de 2 zile pap orice inafara de varza si fasole, in rest am bagat si porumb si sfecla fiarta si de toate si fetita mea a dat pirturi usor afara fara scincete

fug mi- au venit oaspeti ...revin spre seara

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Lena, asa am patit eu inca din spital. Dr care m-a consultat atunci mi-a zis ca e din cauza sarcinii care a suprasolicitat coloana combinata cu pozitia mea defectuaosa cand stau la calculator.
Mi-a recomandat gimnastica medicala, dar fiind la 2-a cezariana, abia de la 4 luni pot incepe gimnastica. Asa ca pana atunci suport si ma mai dau cu diclofenac gel cand e durerea prea mare.

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

Neata

Pe mine ma rupe spatele k Maia e agitata si vrea doar in brate. Ma doare si cand stranut... ati patit asa?

Lena - fericita a Maiei

Bebe Maia - 8 oct 2011



mamica de Iannis 2 ani + si de bebe Dimitris (21.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Eu sunt pro laptele de capra. Lui Iannis ii dau ori de cate ori am ocazia si asta de pe la 1 an jumate.
Le-am propus alor mei sa-si ia 1-2 capre sa creasca in curte (si prepelite ptr oua ca sunt mai bune decat cele de gaina )



mamica de Iannis 2 ani + si de bebe Dimitris (21.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:


oooo, felicitari ptr primul dintisor


Citat:
citat din mesajul lui andreea2011

Buna sear fetelor!
Primei fetite din odisee i-a iesit primul dintisor!!



Eva 05.08.2011


mamica de Iannis 2 ani + si de bebe Dimitris (21.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Andreea2011, sunt copii care se nasc cu dintisori la 3 luni jumate nu e 'cam devreme'. Si lui Iannis i-a iesit primul dintisor la 3 luni si 3 saptamani, iar nepotului meu cel mare de la 2 luni si 3 saptamani, asa ca nu-ti face griji. Parerea mea


Citat:
citat din mesajul lui andreea2011

Tot un sufletel mic e si Mur!
Lumea spune ca-i cam devreme sa-i iasa dintii, dar ce sa-i fac?. Voi stiti ceva in legatura cu asta?


Eva 05.08.2011


mamica de Iannis 2 ani + si de bebe Dimitris (21.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

eu sunt tare suparata ca T a reusit sa raceasca ...muci , stranuta f des , mai si tuseste ....
ce sa i fac in afara de ai aspira nasucul ?
dr are telefonul inchis , la spital nu vreau sa ma duc ca e puhoi de copii bolnavi acolo...
off , nu stiu ce sa fac..

seidana tare tare scumpa Ela , o papusa , iti vine sa o papi si alta nu
cu kk , cum sa stam...a facut vineri muuult , si azi dimineata o sparcaiala , cred ca a fost o basinoaie mai viguroasa

irinush , stiu ca nu i de ras , dar mereu cand povestesti de bb tau , parca povestesti de al meu , mereu ma regasesc in spusele tale
parca s frati de cruce astia doi

rach , atunci nu o mai forta , inseamna ca atat papa papusica ta
am uitat sa ti zic , ati fost superbe la botez

marryan , si T are reflux , o forma destul de avansata
el nu papa formula speciala , dar in schimb face tratament medicamentos....si este muuult mai bine acum

sunt cam chiauna , ca si eu sunt f racita , nu mai retin ce sa mai discutat


_


de T 2+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui marryan

salutare,

Noi am scapat de colici a 3 zi suntem relaxate si vorbareste. Doar ca refluxu ne da bataie de cap, dr neonatolog ne-a dat NAN ANTIREFLUX, dar mii frica sa ii dau sa nu imi refuze sinul, nustiu ce sa fac? Cine se mai confrunta cu asa pr?

IONELA, te rog spune-mi ce sa fac? cum sa il dau sa nu imi refuze sinul?


Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011




Din pacate medicul tau a ales cea mai proasta solutie. Exista medicamente, dar nu se renunta la alaptare... si la nimic nu foloseste daca ii ai si LP si LM ... daca nu ia in greutate suficient( e sub limita) atunci se dau medicamente si, in cazuri extreme, completare.
Din pacate eu tot ce pot spune e ca merita sa mergi la un gastroenterolog pediatru .... solutia medicului tau nu e ok deloc.... Nu intentionez sa-ti dau nume de medicamente... orice ar fi... mai ales ca fata ta a luat bine in greutate...
Da, e stresant cu refluxul.... doamne cat de bine stiu!!!! dar si Mihnea lua in greutate bine asa ca nu i-am dat nimic decat rabdare.... rabdare, calm.,.. mangaieri... grija... si iar rabdare...

aici e o mamica a carui bebe a avut refulx si nu o forma usoara... poti incerca sa vb si cu ea... sigur iti va intinde o mana de ajutor...


Mergi la inceput