Topic ingrijirea copilului - CIC(10)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns patricia2009 spune:

Buna,
Am si eu o intrebare: am intrat in CIC in 2010 iar peste mai putin de o luna copilul meu implineste 2 ani asa ca CIC e pe terminate si as vrea sa imi depun actele pentru somaj.
Intrebarea mea este: pot beneficia de somaj daca eu am solicitat incetarea contractului de munca cf. Art. 55(b)din Codul Muncii la intrarea in CIC adica in 2010??

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

salut

Eu ar trebui sa nasc undeva in luna octombrie, sunt deja in prenatal de la 5 septembrie si numarind zilele de postantal s-ar termina pe 5 ianuarie. As vrea sa stiu daca pot depune actele pentru indemnizatie dupa ce nasc dar anul acesta nu in primele zile din ianuarie? Adica undeva in noiembrie, decembrie?

multumesc,

maria

mami de Sofia si de Zoe
Doamne ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

De la data nasterii esti obligata maxim 42 de zile postnatal, apoi poti sa beneficiezi de ingrijirea copilului deci iti poti administra dosarul inca din acest an.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Marius, am reusit in sfarsit sa completez dosarul de indemnizatie cu cererea in care am specificat baza legala si am inlocuit adeverinta de la Casa de Sanatate cu una in care sa se specifice clar ca nu am avut dreptul la indemnizatie de maternitate. O adevarata munca de Sisif, ca astia nu fac decat adeverinte standard, nu citeste nimeni cererea ta. A trebuit sa cer modificare si sa scrie EXACT ca in cerere ca altfel nu e buna. Sa mai spun ca a durat 2 sapt? Acum sper sa reusesc sa obtin indemnizatia si pe cele 42 zile dar nu stiu cate sanse sunt ca toata lumea imi spunea ca nu se poate. O sa intru sa va anunt daca am rezolvat ceva in momentul in care vine decizia, poate se mai confrunta cineva cu problema asta.
Multumesc mult de sfaturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Ooka, aici cred ca depinde de fiecare primarie in parte sau de functionar. De exemplu mie, la prima nastere, mi-au primit dosarul abia cand am terminat maternalul. Acum am vazut ca erau mamici care depuneau dosarul si in timpul concediului de maternitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu renunta... vei avea castig de cauza.

2. Se poate face dosarul si in postanatal dar nu se va plati decat dupa cele 42 de zile.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Vad ca cei de la Agentia de Prestatii Sociale nu vor nicicum sa-mi acorde indemnizatie si pentru cele 42 zile. Am primit un mail in care scriau urmatoarele:
"Referitor la petitia dumneavoastra, transmisa Agentiei Nationale pentru Prestatii, va comunicam ca īn conformitate cu prevederile art. 15 alin. (1) lit a) din OUG nr. 111/2010, coroborat cu art. 23 alin. (1) lit. a) din Normele metodologice pentru aplicarea OUG nr. 111/2010, aprobate prin HG nr. 52/2011, puteti beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului, īncepānd cu ziua urmatoare celei īn care īnceteaza, conform legii, concediul de maternitate, dar nu mai devreme de a 43-a zi de la data nasterii copilului, indiferent de persoana īndreptatita care solicita dreptul, daca cererea este depusa īn termen de 60 de zile lucr#259;toare de la acea data.
Dumneavoastra ati desfasurat activitati independente (PFA) si ati avut un contract de asigurari incheiat cu Casa Nationala pentru Asigurari de Sanatate īn baza OUG nr. 158/200 5 si deci beneficiati de indemnizatie de maternitate."
Cred ca oamenii astia nu fac diferenta intre contributia obligatorie de asigurari sociale de sanatate si contributia pentru concedii si indemnizatii care nu sunt una si aceeasi. Si in afara de asta imi dovedeste ca nici nu au citit dosarul complet, deoarece este anexata o adeverinta de la Casa de Sanatate in care scrie clar ca nu am avut dreptul la indemnizatie de maternitate, deci nu aveam cum sa beneficiez de ea, asa cum sustin.
Drept urmare am raspuns cu un mail in care am mentionat diferenta intre cele 2 contributii si am subliniat prezenta adeverintei la dosar. Am sentimentul ca dosarele sunt facute ca sa se adune maculatura, ca nu citeste nimeni actele anexate.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

Marius, uite ce mi s-a spus mie la serviciu cand am intrebat de CCMUN 2007-2010 si valabilitatea lui pe 2011:

Alianta Confederatiilor Patronale din Romania (ACPR) a publicat o scrisoare catre sindicate in care denunta contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007-2010. Motivarea este faptul ca este necesara inceperea negocierilor pentru noul contract pe anii 2011-2014.

"Avand in vedere necesitatea inceperii negocierii unui nou Contract colectiv de munca unic la nivel national, in conditii de totala impartialitate si respect reciproc al partilor, deoarece la data de 31.12.2010 se implineste termenul pentru care a fost incheiat respectivul contract, ACPR formuleaza prezenta denuntare a contractului colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007-2010, confirmand insa intreaga noastra disponibilitate de participare la negocierea noului Contract colectiv de munca unic la nivel national, pentru perioada 2011-2014, al carui continut trebuie revizuit si adoptat de comun acord de catre confederatiile patronale si confederatiile sindicale reprezentative semnatare'', se arata in scrisoarea Aliantei.

Ce parere ai de asta? Inseamna intr-adevar ca nu mai e valabil?
Ca si la mine (ca si la altele care-au scris aici) se gasesc binevoitori care sa tina la banii firmei mai mult decat la binele colegelor (desi ele insele au beneficiat de toate facilitatile posibile si imposibile) si se pare ca nu mai vor sa-mi dea acel salariu-prima de nastere. Dar, deh, asa sunt oamenii, mor de grija altuia...

B.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Bedrosmart, am primit mail oficial de la Ministerul muncii, nu mai este valabil desi tot ei au informat pana de curand ca ar mai fi valabil. Nu se mai da acel salariu in plus la nastere.
Dar, sunt multe companii care inca il mai dau.
Eu m-am zbatut cateva saptamani si mi-am dat seama ca ma lupt cu morile de vant.

+22

Mergi la inceput