Topic ingrijirea copilului - CIC(10)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

Marius...OUG 111/2010-art.15, alin.1-pct.a si HG. 52/2011- ART. 23 :
"Dreptul reprezentand ind. pt. cresterea copilului se cuvine dupa cum urmeaza:
a)incepand cu ziua urmatoare celei in care inceteaza, conform legii, concediul de maternitate, dar nu mai devreme de a 43-a zi de la data nasterii copilului, indiferent de persoana indreptatita care solicita dreptul, daca cererea este depusa in temen de 60 de zile lucratoare de la acea data"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Am inteles. Merci.
Pentru ca prima ta postare da impresia gresita ca trebuie sa treaca 60 de zile de la terminarea concediului de maternitate ceea ce este fals.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana78 spune:

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns , daca se poate ...

Sunt angajata cu contract de munca pe perioada nedeterminta la aceeasi firma din 2005 , din iunie 2010 am semnat la alta firma un contract de conventie civila (am inteles ca aceste conventii civile isi schimba "statutul" din 01.06.2012 vom deveni "zilieri").

Sunt insarcinata in 30 saptamani , am intrat in concediu prenatal .

La al doilea loc de munca inca nu am anuntat acest lucru .

Voi beneficia de indemnizatie de materitate si dupa contractul de conventie civila ?
Ce ar trebui sa fac sa nu-mi pierd continuitatea (la al doilea job) inca doua luni pana cand nasc ?

Multumesc !

O zi placuta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Nu
2. Cum adica sa nu-ti pierzi continuitatea? Nu am inteles ce vrei sa spui cu asta.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana78 spune:


Adica se incheie contractul de conventie civila la 31.05.2012 si incepe altul de "zilier " la 01.06.2012 .


Eu stiam ca beneficiez de indemnizatie de maternitate si dupa conventia civila , doar s-au platit toate impozitele si taxele catre stat...

Multumesc pentru promptitudine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

La conventia civila se plateste impozit si sanatate.Veniturile luate in calcul cf.legii sunt venituri impozabile obtinute(cele la care s-a platit impozit).Dar,daca financiar veniturile obtinute se iau IN CALCUL,cata vreme se plateste 16% la ele,ca si vechime nu.Deci daca cumva intri in CIC doar ca zilier.....nu,are dreptate Marius.

Nu se poate.DACA esti si zilier si ai si contract de munca in alta parte,ok,ai vechime iar ca si baza de calcul vor fi toate veniturile impozitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Veniturile realizate ca si zilier sunt doar fiscale nu au asigurari cuprinse in ele si implicit nu devin baza de calcul pentru nici o forma asiguratorie.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnaisG spune:

Va multumesc mult tuturor pentru raspunsurile la intrebarea mea cu privire la termenul limita de depunere a dosarului pt CIC. Prin urmare, din momentul finalizarii concediului postnatal (dupa cele 126 zile, in cazul meu), am la dispozitie 60 de zile pentru inaintarea dosarului.

Multumesc inca o data si o zi cat mai frumoasa!




>>>Continuare

Mergi la inceput