Par deteriorat

Par deteriorat | Autor: ema

Link direct la acest mesaj

Buna seara,
sunt posesoarea unui par absolut groaznic...adica eram.Am 37 de ani si toata viata mea a fost un chin ingrijitul parului...cret,des,incalcit,prin care puteam baga mana numai la spalat dupa balsam.Am incercat nenumeroase produse,pina la cele mai costisitoare si rezultatele erau invizibile.Am descoperit cu putin timp in urma niste produse care mi-au transformat claia intr-un par destul de frumos,lucios,aranjat...care nu imi mai zgaraie fata si gatul,si mi-am spus sa impartasesc si altor persoane,mai ales ca in sezonul rece parul se usuca in general si are nevoie de o ingrijire mai atenta.Am cumparat de la gama JoicoK-Pak sampon,balsam si inca un hidratant...dupa care pe parul bine uscat cu prosopul aplic cateva picaturi de ulei de argan(Gold of Marocco)...rezultatele sunt excelente,parul e matasos,lucios si frumos buclat.Mentionez ca produsele sunt scumpe,dar eu nu merg la salon,imi tund si vopsesc parul singura ,asa ca pot investi banii pe care i-as da la salon in produse mai scumpe.Daca aveti posibilitatea,recomand cu caldura aceste produse,oricum pina le-am cumparat am studiat si eu destul ce rezultate au avut alte persoane.
Numai bine,
cu respect,
Dana S.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ema spune:

http://good-times.webshots.com/photo/2338449220060844786gpeXtJ
Las o poza cu parul inainte de tratamentul de mai sus...o sa fac poze sa va arat cum arata acum.Asta asa ca paranteza...ca una e sa spun ...am un par dificil si alta e sa vezi cu ochii tai cam despre ce fel de par e vorba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Dana, cum aplici uleiul de argan ? Treci degetele prin tot parul sau dai doar mai spre varfuri? Nu incarca parul?

M-am uitat la fotografiile tale, esti foarte frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

LadyJ,nu ingrasa deloc ,eu imi pun in palme si trec prin tot parul.Asa am citit si eu ca se face,fiind un ulei foarte light.Intre timp am inteles ca e bun si pentru ten,un excelent antirid,si sincer am cam inceput sa am nevoie si de asta.nu stiu daca e efectul gamei joico sau al uleiului....dar nu-mi mai cade parul,de cate ori incercam sa dau cu mana prin par...ramaneam cu pumnul plin.cred ca fiind atat de cret era mereu incurcat si-l rupeam...cert e ca acum chiar nu-mi ramane nimic intre degete...si e senzatia aceea de matasos...sunt absolut incantataCu siguranta persoanele cu parul normal ,lins ,fin,frumos...nu cunosc senzatia de incalceala a mea...insa eu sunt bucuroasa ca un copil ca simt parul matasos
Multumesc frumos ptr. complimente...nu le merit in totalitate...am avut si zile de uratenie,dar au trecut si acum simt ca e ok si cu aspectul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Ema, am vazut pozele tale si parca m-am vazut pe mine E vorba doar de par, ca nu sunt nici blonda, nici asa de frumoasa ca tine.

Ulei de argan folosesc si eu, am cumparat acum niste ani din Tunisia. Nu mi se pare insa un ulei light... Ori dau eu prea mult, ori chiar incarca parul.

Spune-mi, cum te tunzi singura? Au trecut niste ani buni de cand nu am mai gasit o coafeza capabila sa ma tunda cum ar trebui, adica sa nu reteze buclele (parul meu e cret spiralat), sa nu fileze prea mult si nici sa nu tunda in nestire si sa arat ca Tina Turner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Mie Joico Pakul nu mi-a priit (nu mi-a daunat dar nici nu a facut ceva special).

Uleiul de argan inca nu-mi vine sa-l bag in par, am un sampon Loreal Professional cu aragn si pana si asa parul, desi ramane deosebit de frumos, se ingrasa repede.

Mai citesc pe aici sa vad cum faceti voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Sunt curioasa sa-l incerc pentru par(de uleiul de argan zic).

Am folosit intr-o perioada uleiul de ricin, la radacini, pentru regenerare. Nu ma pot lauda cu un par des , am firul subtire.
Uleiul de ricin este foarte gros, se intinde foarte greu, dar stopeaza caderea parului si dupa cateva saptamani apare puf la radacini.M-a incantat tare

Dar dupa aplicare, trebuie sa speli temeinic parul, de vreo trei ori ca sa iasa uleiul.

Sa ma intorc asadar la argan
- am inteles ca daca uleiul de argan este de calitate, ar trebui sa fie mai inchis la culoare, spre portocaliu, si sa nu miroase foarte puternic. Face minuni pentru piele, fie ca-l folosesti ca si crema pentru fata fie ca-l folosesti pentru masaj.
Nu am folosit inca , astept sa mi se termine serumul pe care-l am acum si apoi incep cu uleiul de argan pentru fata. Insa as vrea sa-l folosesc iarna asta pentru par.

Dana, de la ce firma l-ai luat si cum e consistenta?


Tanti Z ,incearca sa gasesti un stilist din orient. Serios. Poate o turcoaica, o marocanca. Ei sunt obisnuiti cu stylingul parului des si ondulat, se descurca cel mai bine. Stiu asta de la o prietena care de ani de zile se tunde la o turcoaica, ea are parul cret si foarte des si niciun alt stylist nu a reusit sa-l ´´imblanzeasca´´.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

LadyJ,uleiul meu este de la hairforce germany si asa scrie pe sticla:Gold of Morocco is an extremly light non-greasy,instant conditioner with a lasting effect.
Rall,tocmai de aceea am pus si o poza cu parul meu,cu siguranta depinde de tipul de par,am citit numai pareri bune despre el,au fost insa si pareri f putine cei drept negative.Sa zicem ca am avut noroc
Tanti Zavaidoc...cum imi tund parul...e comedie deja...las capul in jos si tai din par...nu se vede daca-i drept sau nu ca imediat dupa spalare se carlionteaza.Prin fata ajustez din ochi...nu-s coafeza insa am trait vreo 4 ani in orientul mijlociu si am invatat de la bastinase multe trucuri in ceea ce priveste ingrijirea in general...machiaj,pensat,(cu ata)epilat.De la ele stiu de uleiul asta...e bine cand e amestecat cu ulei de avogado.Au cu totul alte metode de infrumusetare,pe mine m-au fascinat intrutotul...sunt absolut diferite de noi europencele si daca ajungi sa le cunosti bine...iti raman in suflet toata viata.Sper ca nu supar cu alt gen de discutie...revenind la oile noastre...de ce am mai fost multumita au fost produsele Tigi...ptr. par deteriorat...si cele pentru par cret...insa mie Joico chiar mi-a inmuiat aspectul de claie...de par neingrijit...parul ondulat cret e frumos daca stii sa-l ingrijesti si daca nimeresti produse care sa-ti priasca...asta e doar parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Stiti ce fetelor?Mai bine fac poze la produsele pe care le folosesc si vi le arat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Tigi, daaaaaaaa! Mai ales balsamul leave-in ca spray. Foarte bun!

E complicat cu stilistele pe aici... Ca sa aiba diploma si sa lucreze in salon, trebuie sa faca vreo doi ani de scoala. Aia costa si emigrantele nu prea au posibilitati.

Ar trebui sa gasesc vreo tanti care sa lucreze la negru, fie la ea acasa, fie la clienta. Pentru asta, e nevoie sa am contact cu mediul asta oriental. O sa vad cum fac rost de coafeza personala Cica am par tipic de negresa. Deci o negresa s-ar descurca sa il tunda, nu?

PS Nu sunt negresa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

sunt convinsa ca exista produse pentru ingrijirea parului, special concepute pentru parul "de negresa". poate acest tip de produse sa fie cel mai potrivit pentru parul vostru ?

pe un alt forum citisem ca exista si perii speciale pentru pieptanarea/descurcarea unui astfel de par.

Mergi la inceput