Strugurasi de sept-oct 2011 **05**

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

La multe lunite Valeriei de marryan!!!! Sa fii sanatoasa printesa mica si frumoasa

Sei la temperatura pe care o aveti voi e super ok cum o imbraci, numai noi facem sauna, eu cand aud de multe haine ma gandesc automat la temp de la noi. Am intrebat-o si pe fina mea cum s-au descurcat cu constipatia pentru ca si finutul mic avea probleme, a spus ca i-a mai pus si supozitor, l-a mai lasat si asa..cert e ca s-a reglat abia acum, cand au inceput diversificarea.

Natalia ce fetita cumintica ai. Eu pe a mea nu am mai scos-o de vreo 3 zile din casa, ma dispera carutul ala ca nu reusesc sa cobor cu el, e greu si nu ma descurc cu el, nu gasesc mereu vecini care sa ma ajute si tot asa. Nu mi-am cumparat inca wrap, nu stiu ce astept ca trebuie sa scot copilul din casa odata. In schimb o imbrac gros si deschid geamul cate o ora zilnic, macar asa sa ia si ea aer rece.

lore important e ca se vindeca bubitele. Asa este, nu e usor sa te trezesti de atatea ori pe noapte, a mea s-a trezit asa de foarte putine ori pana acum si eram epuizata dupa cate o astfel de noapte. Singura solutie momentan e sa dormi si tu ziua cand doarme ea. Eu cand simt ca sunt obosita rau uneori ma gandesc doar ca a vcreste si toate aceste momente nu se vor mai intoarce si brusc imi piere orice oboseala. Stau aproape non-stop lipita de ea si ma bucur de fiecare moment. Si eu o curat mereu intre degetele, nu stiu de unde aduna toate scamele alea

lena eu nu am stiut ca ciocolata e alergen, si eu sunt dependenta cum spune si anca, pana acum bebelina nu a avut nicio problema, ea nu are pe fata decat vreo 4-5 puncte de grasime,atat. Oricum, e clar ca nu mai pun gura pe cioco.

A, Mariuca mea are ochii caprui. Asa ii avem si noi, cu cine sa semene? Desi mi-ar fi placut sa mosteneasca ochii mamei mele, ca sunt albastri frumosi tare si nici eu nici fratele nu ii avem ca ai ei dar nu a fost sa fie, oricum e frumoasa si asa grasana mea..cra cra




Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

Salutare mai pe la amiaza!
Cat ati mai scris... Nu prea reusesc sa tin pasul cu voi.
Din cate am retinut...

loredana uite aici o gasesti pe dr Rugina http://www.transmedexpert.ro/cabinete-2/alergologie-si-imunologie-clinica/
Cu trimitere de la dr fam consultatia e gratuita, altfel costa 80 lei. Pe site gasesti tel, adresa cabinetului, tot.
Nici la Bia DA nu a disparut imediat ce am eliminat alergenul, nu stiu acum sa iti zic exact in cat timp.
Poate pitica nu o sa traga ca si tine de la alergii. Si eu sper ca Theo sa nu treaca prin cate a treccut sora-sa

acu fug, plange ala mic. sper sa revin later

de si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Sei, indiferent la ce ora se culca la5 max 6 e in picioare.

Lore, a mea mananca noaptea aproape din ora in ora..


aa, si nici ajutor n am de la nimeni...deci May, nevoia te invata si te obisnuieste cu programul..


Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darisa spune:

buna fetelor!!!

vroiam sa va salut si sa va zic ca traiesc! de 1 luna nu am mai reusit sa-mi deschid calculatorul...asta din cauza micutului care doarme doar reprize de 15-30 de minute...dar nu v-am uitat desi nu sunt la curent cu ce ati mai facut.
Ionela, bravooo am vazut ca ai nascut un pitic cu greutate, felicitari, esti grozava!
va pup!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Salutare

Fost la pediatru. Avem dermatita atopica (eu am vaga impresie ca acest diagnostic se da la orice bubita are bebe) Mi-a dat mostra de lipikar de la roche posay sa o dau pe bubite.
cica poate fi de la lapte, dar eu de cand am nascut nu am pus lapte in gura...
Pentru nasuc mi-a dat colargol picaturi si nu prea i-as da. In principiu a zis k e ok nasucul si ca pot iesi cu ea afara la pranz fara probleme. deci o sa continui cu ser sau apa de mare si aspirat nasucul.

Acum am o dilema. Daca e dermatita atopica, tb sa gasesc sursa nu sa tratez efectul :(

M-as mai duce si eu la dr Rugina, de care spune Inutsa, dar ma gandesc sa o urmaresc pana luni si apoi vad.

Deci eu sunt norocoasa ca se trezeste o data pe noapte maxim


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Lena pai cum sa fie de la lapte daca tu nu ai baut??
Colargol am auzit ca e bun pentru nas dar daca ii merge bine cu apa de mare , mai bine continui asa. De ce nu incerci si niste aerosoli?

Off, Oana daca fata ta suge noaptea din ora in ora cred ca esti tare obosita. Totusi ai un tonus foarte bun, bravo tie, eu sunt mai somnoroasa de fel, daca nu dorm cat de cat, sunt vai de capul meu. totusi am constatat ca acum daca dorm 4-5 ore legate sunt super fresh, chiar nu mai am nevoie de somn, pana sa nasc daca nu dormeam 9-10 ore era grav de tot

Darisa chiar ma intrebam ce cu tine, bine ca sunteti bine

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Mikka, nici nu m-am gandit la aerosoli, nu cred k e asa grav... o sa mai vad cum se manifesta. Asa m-am saturat de doctori, mai tare ma incurca. Si in sarcina numai din astea, k e prea mica, k nu creste bine si uite ce mandrete de fata am :(.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

LEna... hai sa o luam incet.. dermatita atopica e o iritatie a pielii provocata de alergen (alergii.. primul lucru dr la care am fost m-a intrebat daca sunt alergica, pt ca astea se mostenesc).. deci sora ta avea dreptate, insa poate ea nu a pus asa de rapid un diagnostic asa aiurea, incearca sa reduci alergenii, si fa cum a zis sora ta, doar in ea aiincredere , doctorii sunt mai de pus cu ? , nu toti unii... mie insa nu mi-i se pare o dermatita atopica grava, din cate am citit si vazut in 2 zile.. poate e un inceput sensibil (dar ce sunt eu sa stiu atatea )

Anca.. bine ca iti mai vedem nasul.. ce bine ca Flavius e ok, creste mare si frumos...

Darisa... poate incerci totusi mai des, sa ne zici cum sunteti

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Asa este, medicii astia pe la noi mai mult produc panica si stres. Multi dintre ei sunt ramasi rau de tot in urma cu informatiile si nici nu fac un efort sa se puna la punct in aceasta privinta. Si la voi mai e cum mai e ca e orasul mai mare, mai multe posibilitati, sa vezi la noi jale...eu decat sa merg la un medic pediatru in oras la mine mai bine citesc pe net sau va intreb pe voi ca de la ei numai aberatii aflu. Sa ma fereasca Dumnezeu de vreo problema mai nasoala cu fata ca trebuie sa merg direct la Bucuresti cu ea.

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

Prezent!

Va rog sa nu va suparati, va citesc, incerc sa ajung la zi de cateva zile, dar nu apuc sa scriu deloc.
Asa ca azi cand am primit pm de la Lali, am decis sa scriu la capitolul din prezent si sa revin daca mai am ceva de scris cand o sa ma lase bebe.

Superb inceputul de odisee, povesti emotionante, nu am reusit sa citesc pana la capitol aceasta tot, dar am consumat ceva pachete de servetele de emotiile traite. Trebuie sa reusesc sa scriu si povestea noastra.

La multe lunite Valeriei! Sanatate, iubire si noroc!

-noi avem in casa 23-24 de grade si la baita incerca sa fie cu un grad mai mult.

-Andrei adoarme numai la san sau leganat (asa l-a invata sotul meu). Aveti idee cum as putea sa-l dezvat? Sa adoarma in patut?


ancaroro
- si Andrei face asa cam de 2 saptamani. Da laptic afara dupa ce papa si cam la 2 ore dupa ce a papat. Ori laptic tip aracet asa (Ce comparatie am gasit si eu...), ori laptic branzit.

-loredanar si Andrei papa noaptea pe la 11 dupa baita, 02, 05 sau 06 si la 8 sau 9.

Am avut botezul sambata, pe 12, si de atunci suntem cam agitati. Dormim mai putin, mai ales noaptea, plangem mai puternic si colicii parca sau accentuat. O fi puseul de 8 saptamani...nu stiu

Se trezeste, va pupicesc si promit sa scriu macar la 2 zile un mesaj...



Cea mai fericita 21.09.2011 ora 02:50

Bine ai venit Andrei Bogdan in viata noastra! Doamne iti multumim!



Mergi la inceput