Strugurasi de sept-oct 2011 **05**

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

MARRYAN.. vai ce trece timpul
LA multe Lunite VALERIA !!!!!!!!!!!!!!!

Am dat-o cu bepanthene pe fata pe bubite.. i-i s-au ameliorat si nu mai sunt rosiii

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

La multe lunite Valeria !!!

Sei, eu stau in tricou
Pe Maia o imbrac intr-un body cu maneca scurta, unul cu maneca lunga deasupra si pantalonasi, sau body cu maneca scurta si o salopeta deasupra si botosei la fiecare tinuta :)

Legat de adormit, Maia adoarme la tzitzi sau in brate cand vad k nu ii este foame si rontaie tzitzi doar sa adoarma.

Azi ma duc la pediatru sa vad cu bubitele si nasucul.
Mai vreau o opinie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Sei, ma intrebasei de ata de unde am luat si am uitat sa raspund. Eu am cumparat-o din Iasi dintr-un magazin
E pufoasa ata, si moale, asa pare mai tare in poza.
Si e si calduta, avand 30%lana, cele cu 100% lana sunt foarte tare si neplacute la atingere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NataliaS spune:

'Neata!

Venim si noi cu raportul:

- ochi deschisi la culoare, dar nu-mi fac iluzii, ca tot caprui vor fi

- in casa - 22 grade - la baie de asemeni; de imbracat o imbrac in body, sosete, bluzita si pantalonasi; de transpirat nu transpira excesiv, adica n-am vazut-o transpirata.

- seara adoarme singurica in patut, ii pun de 2 ori caruselul si nani de voie. Ziua adoarme in brate sau in carucior afara.Oricum pe la 11 dimineata face crize de scos afara, asa s-a obisnuit copilul sa dea cu nasu' de racoare. Acum de ex e in patut, infofolita si cu geamul deschis larg; numai asa a adormit, iar afara mi se pare cam rece sa o scot la ora asta...sunt - 5 grade, fata de cele 5 de ieri. Pe la 13 iesim si la plimbarica.

Aseara am cantarit-o si ma bucur ca a luat 380g in 15 zile, ceea ce e foarte bine comparand cu luna trecuta in care a luat 550 in 30 zile De supt tot asa suge, 4 min si Pa! si asta la 5 ore...

Fetele mari imi sunt racite, de fapt cea mare, mijlocia mai putin; sunt acasa cu toate 3 si trebuie sa fiu si creativa ...da-mi DD rabdare!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

Prezenta la apel

In fiecare zi va citesc, nu prea am timp de raspuns, si nici prea multe de raportat. Eu sunt mai mult singura pe acasa, si cu mancare, curatenie, daca vreau sa ajung sa fac si cate un dus, nu prea mai ramane timp de altceva .
Nu cred ca Flavius mai are colici, am baut vreo 2 saptamani ceai de chimen - pana a facut o criza tare urata de plansete, si am renuntat la el, cred ca de la chimen avusese pana atunci. Am citit ca si chimenul poate constipa, asa ca Sei, vezi cum va merge fara chimen si menta. Incearca mai bine musetel cu ceai rosu.
Marryan, la multi ani pentru Valeria
Saptamana asta a fost tare greu, ca Flavius a inceput sa scada cantitatea de laptic baut, si ieri nu a mancat nimic, il puneam la san si nu tragea, atipea, il demufam, incepea sa scanceasca, iar la san, nu prindea, urlete. L-am pacalit cu glicerina pusa pe sfarc, ca sa prinda si sa traga cate ceva. Scaun si pipi a avut, poate mai putin cantitativ ieri, dar a avut. De abia la 5 dimineata a mancat ceva, si acum la 10 a papat 100 de grame. Ionela, oare a fost o greva de supt?
Si a inceput de vreo saptamana sa regurgiteze. Si imediat dupa ce mananca, si la 1-2 ore. Chiar cand il ridic si bat pe spate, cand ragaie iese si lapte. Lapte proaspat, sau branzit. Oare ce o fi? Ca doar de vreo saptamana face asa. O fi oare de la Galafor? Cam atunci a inceput de cand iau galaforul.
Avem si noi bubite pe fata, bubitele au cam trecut, acum e uscata pielea. Eu am spalat cu apa si cu ceai de galbenele. Nu m-am gandit ca ar putea fi de la mancare vreo alergie, ca e doar pe fata, gat si putin pe piept. Ciocolata mananc si eu, ca sunt addict. trebuie sa renunt. Si eu bag napolitane si cookies la greu. Parca am mai multe pofte acum decat in sarcina.
Caruselul l-am montat de saptamana trecuta, si e tot mai fascinat de el. Sta si 10 minute si se uita la jucarii.
Si noi in ianuarie cred ca vom face botezul; doar nu mai e asa mult pana atunci.

toti si toate mamicile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

Noi avem 21-22 de grade in casa, nici cand facem baita nu cresc mai mult de 22. Oricum, la fiecare schimbare de scutec il duc la baie si il spal pe fundulet. Ne-am obisnuit. In casa stam cu body maneca scurta si o salopeta peste. Eu tot ca Sei, maieu si bluza de trening.

De adormit adoarme singur, daca nu are probleme. Se mai trezeste la cate o besinuta, dar scanceste putin, si iar somn. Daca e mai grav, suzeta. Nu sunt de acord cu ea, dar odata l-am lasat cu sotul pana am facut un dus si de atunci folosim suzeta. Eu incerc sa nu i-o prea dau, mai bine sta cu sanul meu in gura sa il molfaie, dar cateodata trebuie sa mai fac si cate ceva prin casa. Azi noapte, cum nu mancase ieri nimic, l-am luat cu mine in pat si cu sanul la gura lui. Ca daca cumva se trezeste sa fie acolo.
Adoarme si in bouncer, si pe patul nostru. In bouncer am observat ca nu il chinuie asa tare besinutele, ca le poate scoate mai usor. Are pozitia aceea mai ghemuita, si picioarele stranse peste burtica, si le scoate mai usor. Asa il ajut si eu cand se chinuie mai tare sa scoata gazele. Il pun pe spate si ii apas genunchii pe burtica. Elimina gazele in 2 miscari, fara sa se chinuie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

La multe lunite Valeriei!

eu sunt praf de obosita. eu care nu eram rea de somn... e a 3 a zi de urmarire a programului si arata cam asa cu variatii de jumatate de ora, o ora:

8:30 a.m. - trezirea, papa
multa joaca
11:00-12:00 - somn
inca o tura de joaca si vorbaraie
14:30-15:30 - somn
joaca
17:00-18:00 - somn
(uneori in intervalul asta inca un somnic de juma de ora)
20:00-21:00 - masaj, baita
(plans,plans,plans)
22:00-00:30 - somn, papa 15 min
2:00 - papa 15 min
4:00 - papa 15 min
6:00 - papa 15 min
(aseara s-a trezit si pe la 3 o tura...)
8:00 ... mami se taraie pana la baie pt minimum de igiena si inapoi ca urmeaza o noua zi....

Concluzia daca nu aveti chef sa cititi tot:
- 3-4 ture de somn de zi cam de o ora, uneori 2 dar rar
- 4 treziri pe noapte pentru papa intre baita si dimineata din care una e cu schimbat de scutec
- papa de obicei inainte de fiecare adormit si la fiecare trezire din somn...

mai e vreun bebe sa se papa de 4 ori pe noapte? mie mi se pare epuizant ... v-ati saturat de problemele mele nu? :))))

incredibil dar adevarat! maine avem programare la pediatru si ghici ce?! iritatia abia de se mai vede!!!!!!!!!!! nu stiu de la ce se vindeca... tot ce am facut a fost sa o dau cu crema Avent Trixera. nu ca nu m-as bucura ca trece doar ca nu am ce arata pediatrei ca sa stiu ce a fost.

si mara are mainile reci (probabil pt ca e mereu cu ele in gura si le uda de saliva) si picioarele transpirate. eu cand o schimb de scutec o sterg si pe talpi si printre degete ca aduna si scamele care nu exista....









Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

Loredana, depinde... Mai are si bebe meu zile cand papa din 2 in 2 ore noaptea, dar si zile cand papa doar o data (cum a fost azi noapte)

Marryan la multe lunite pentru bebe Valeria !

Azi a fost soacra pe la mine. Din greseala am uitat anticonceptionalele langa siropurile anticolici pt bebe. Soacra mea, femeie de la tara, m-a intrebat ce sunt alea... pastilele mele... yoy! m-am facut verde... "eh, niste pastile pentru mine. Mi le-a dat doctorul".



It's a boy !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

Loredana, despre scame... aseara i-am facut baie si azi la 12 am gasit o groaza de scame printre degete ! Nu stiu de unde le aduna...

It's a boy !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Lore.. a cam epuizanta noaptea voastra.. Noi ne-am trezit azi noapte la 4.40 si apoi la 6.40 si 8.30... Insa se trezeste se screme si suge degetul, asa adoarme...
Peste zi macar aveti program destul de frumos.. noi dormim de la 10.30 -11 , si apoi 4 ore de la 13.00 -16.30/17.. sau pana la 18 daca intarzie somnul..

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput