Strengari de Martie-Aprilie 2012 - 11

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Merci, Sovietica, caut, cre' c-ar fi bun de softener inainte de fiecare masa (desi eu mananc rosii, fructe, tot ce pot cu fibre), nu stiam ca exista. Mai aveam probleme la dietele tip ketogenice, south beach [ma rog, nu restrictive ca atare] si acum in sarcina.
Daca ma impac cu el, iau si la spital cu mine :)

Mona, si tu cu placenta anterior? Hai ca ne-am gasit o gramada.

Hai ca de 3 ori am vrut sa scriu ce tare a zis anushka ta, cred ca v-ati terminat de ras :)

18+

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G/5G; heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot; Aspenter 1/zi*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dara76

Mona, si tu cu placenta anterior? Hai ca ne-am gasit o gramada.

18+

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G/5G; heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot; Aspenter 1/zi*


si eu, pai se putea altfel?

Monica, fericita 21+ cu Cezar-Andrei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

si eu am simtit o azi de nu stiu cate ori. Ne-am uitat la vocea Romaniei si cred ca a dansat toata emisiunea.

18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui kovacsc

si eu am simtit o azi de nu stiu cate ori. Ne-am uitat la vocea Romaniei si cred ca a dansat toata emisiunea.

18+


bravo, ai o micuta dansatoare in burtica

Monica, fericita 21+ cu Cezar-Andrei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelli spune:

buna fetelorsi noi suntem bine sper, pe mine ma km doare burtica, poate este si de frig, nu stau prea mult pe afara dar mereu am fost ceva mai sensibila sper sa nu fie nik in neregula, pina o vad pe bulina mai e cv timp pfff,cu constipatia eu nu am probleme uneori fac si de doua ori si f usor chiar,dar maninc multe fructe compoturi iaurt, supe, eu nu prea ma omor cu carnea de fel asa k este poate din cauza ca numaninc prea solidcu uitarea si eu am o problemacu toate ca am liste cu ce trebuie sa cumpar de f multe ori uit sa le iau,ink mai vomit dimineata si uneori si pe seara mai ales dak sunt obosita,despre miscarile bulinei pot sa spun ka cum le simt in fiecare zi chiar si de cateva ori pe zi, am observat ca reactioneaza mai ales la starile de bine, din fericire rad destul de multsau dak imi este foame asa de nerebdatoare este si pina nu mananc nu se linisteste
va urez o noapte linistia cu un somn usor si linistit

16+ Maria-Simina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nelli

buna fetelorsi noi suntem bine sper, pe mine ma km doare burtica, poate este si de frig, nu stau prea mult pe afara dar mereu am fost ceva mai sensibila sper sa nu fie nik in neregula, pina o vad pe bulina mai e cv timp pfff,cu constipatia eu nu am probleme uneori fac si de doua ori si f usor chiar,dar maninc multe fructe compoturi iaurt, supe, eu nu prea ma omor cu carnea de fel asa k este poate din cauza ca numaninc prea solidcu uitarea si eu am o problemacu toate ca am liste cu ce trebuie sa cumpar de f multe ori uit sa le iau,ink mai vomit dimineata si uneori si pe seara mai ales dak sunt obosita,despre miscarile bulinei pot sa spun ka cum le simt in fiecare zi chiar si de cateva ori pe zi, am observat ca reactioneaza mai ales la starile de bine, din fericire rad destul de multsau dak imi este foame asa de nerebdatoare este si pina nu mananc nu se linisteste
va urez o noapte linistia cu un somn usor si linistit

16+ Maria-Simina


Sa ai grija cu frigul. Hai ca mai e putin si scapi de greturi . Vad ca ai scris numele printesei la semnatura, vrei sa-l trec si in listuta?

Monica, fericita 21+ cu Cezar-Andrei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelli spune:

da monadak vrei trece-ma si cu data nasterii k nu am dat-o de la inceput mai tarziu am vazut k multe mamici o au in listuta, dar nu am vrut sa deranjez pe nimeni ca sa o treaca(21.01.81)mschiar ma gandeam azi sa nu cumva sa treaca la baietel, m-as km intrista k m-am obisnuit cu eala infectii urinare sunt veterana din pacate, din fericire pina acum nu am avut probleme in sarcina , sper nici sa nu am k stiu cum e, acum mi-as face enorm de multe grji pt bebe in primul rand,e o durere ciudata asa nu stiu cum s-o explic, nici nu iau pastile sa ma klmez astept sa treaca sau mai beau cate un ceai,Doamne ajuta sa nu fie nik in neregula, sa treaca cum au trecut si celelaltemamicile si bebelusii

16+ Maria-Simina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nelli

da monadak vrei trece-ma si cu data nasterii k nu am dat-o de la inceput mai tarziu am vazut k multe mamici o au in listuta, dar nu am vrut sa deranjez pe nimeni ca sa o treaca(21.01.81)mschiar ma gandeam azi sa nu cumva sa treaca la baietel, m-as km intrista k m-am obisnuit cu eala infectii urinare sunt veterana din pacate, din fericire pina acum nu am avut probleme in sarcina , sper nici sa nu am k stiu cum e, acum mi-as face enorm de multe grji pt bebe in primul rand,e o durere ciudata asa nu stiu cum s-o explic, nici nu iau pastile sa ma klmez astept sa treaca sau mai beau cate un ceai,Doamne ajuta sa nu fie nik in neregula, sa treaca cum au trecut si celelaltemamicile si bebelusii

16+ Maria-Simina


Rezolvat . Stai linistita ca nu deranjezi

ps: eu deja mi-am schimabt semnatura, ca deh... in Ro deja e trecut de 12 si cum piticul a fost conceput in Ro

Monica, fericita 22+ cu Cezar-Andrei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinutza82 spune:

Neata, burtici cu strengarei si strengarite!
dara, referitor la "iesitul afara" dupa nastere ca sa iti dea drumul din spital, eu l-am rezolvat cu un supozitor cu glicerina, mi l-au dat din spital. Nu am folosit in viata mea pana atunci si nici dupa, dar a avut efect.Imi era teama mai ales de epiziotomie, sa nu ma fortez sa se rupa firele pe acolo. Acum nu stiu daca as putea sa pun un supo daca as avea cezariana....
Referitor la absorbante, din ce am vazut ca ati scris, eu as fi cam singura care a folosit din cele normale. Nu am avut probleme deloc cu ele, desi am avut si minunatele fire la epiziotomie, dar eu nu suport vata. Dr mea de atunci mi-a recomandat absorbante, desi ma certam cu asistentele care imi spuneau sa port neaparat vata .
Legat de hemoroizi, in sarcina trecuta au debutat durerile pe la 6 luni, le-am tinut in frau cu hemorzon cu care ma dadeam doar daca ma dureau, si ma cam dureau o data la 3 zile cred. Au atins apogeul insa la 2 saptamani de la nastere cand plangeam de durere si nu ma ajuta unguentul, am baut atunci niste ceai de chimen (sper sa nu vorbesc prostii), citisem pe net ca ar ajuta si chiar s-au ameliorat durerile, apoi s-a retras "uratul".
Nici eu nu am probleme cu constipatia, nu am avut nici la Stef si sper sa nu experimentez acum, dar in general am un tranzit bun asa ca nu stiu ca as putea sa recomand, cred intr-adevar ca lichidele gen supe ciorbe ,dar si conpoturile si iaurtul ar ajuta....
La capitolul kg sunt disperata, pt ca si eu am plecat cu fffff multe in sarcina, am plecat de la cat am ajuns in sarcina trecuta, cand pusesem 16 kg. Dr mea a spus ca-mi da voie sa pun 12 kg max, daca vad ca pun mai mult pe parcurs sa ma dau pe lactate cu putina grasime, care imi dau calciul necesar, gratare, un fel de regim dar nu de slabit. Pana la 4 luni nu pusesem nici un kg, ba chiar am scazut unul, mi-e teama de kg nu pentru look ci datorita durerilor de spate care clar s-ar agrava datorita excesului de greutate si nu vreau sa duc sarcina in pat.
Spunea o fata, neuronul gravid isi cere scuze ca nu a retinut numele, ca pe 6 dec ar intra in concediu. La cate saptamani se poate intra in prenatal, parca de la 30 de saptamani minim? Eu de-abia pe la sf lui februarie cred ca as putea, nu am socotit cate saptamani as avea atunci, dar daca am dpn-ul la sf lui apr....
Nu scriu cu zilele, dar si cand recuperez......
P.S. in seara asta iau rezultatele la TT, am un morcov cu tot cu frunze.....
Pupici!


Dorina, mami de Stefan (14 mai 2008) si 17+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chitosenia spune:

Dorinutza eu eram cea cu concediul pe 6 dec... dar cred ca trebuie sa ma explic un pic... eu am data probabila 30 martie:
-6 dec-31 dec concediu de odihna 18 zile aferent anului 2011... a se traduce nu am fost nicaieri in concediu tocmai ca sa pot sta acum cand e urat afara si deja ma resimt de la sarcina
3-15 ianuarie ..9 zile de concediu aferent anului 2012
APOI
15 ianuarie -30 martie concediu prenatal*(AICI MI-AM LUAT O MARJA DE 8 ZILE ...poate intarzie bebe )
* concediul prenatal este de 63 de zile inainte si 63 de zile dupa nastere care poate fi balansat dupa nevoi ... dar cu conditia sa ramana 42 de zile dupa... deci 126 zile -42 de zile=84 de zile pe care le iau inainte ..... DECI RASPUNSUL CORECT PENTRU MINE E 6 DECEMBRIE .

Dara am vazut ca ai studiat un pic produsele de hemoroizi... neuronul meu gravid stia de Proctolog dar am uitat sa spun... da acesta este produsul recomandat .. acum eu recomand si varianta mai naturista si anume Carpicon S sau chiar Microsept de la Apicola... eu cand l-am nascut pe Bu am avut supozitoare cu glicerina cu mine care mi-au folosit si pe care le-am impartit cu generozitate colegelor de suferinta .
Oricum fiecare asistenta care iti facea toaleta te intreba de : iesit afara si de facut susu. Eu le reusisem pe amandoua dupa nastere deci fusesem declarata safe

Mamica de Bu minunat si de strengar +20

Mergi la inceput