Strengari de Martie-Aprilie 2012 - 11

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Diana: ma bucur ca e bine totul la eco. Facem grup de slabire dupa ce nastem .
Mona: gingivita de sarcina am si eu Cu tratament o tin in frau.

People are always blaming their circumstances for what they are. I don't believe in circumstances. The people who get on in this world are the people who get up and look for the circumstances they want, and, if they can't find them, make them. ~G.B. Shaw

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda si Carina (deja domnisoara)
http://andaoana.wordpress.com/
http://flickr.com/photos/32304863@N04/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui carina

Mona: gingivita de sarcina am si eu Cu tratament o tin in frau.

People are always blaming their circumstances for what they are. I don't believe in circumstances. The people who get on in this world are the people who get up and look for the circumstances they want, and, if they can't find them, make them. ~G.B. Shaw

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda si Carina (deja domnisoara)
http://andaoana.wordpress.com/
http://flickr.com/photos/32304863@N04/


La mine nu tine neaparat de sarcina, e mai dinainte numai ca am fost eu delasatoare si am amanat vizita la dentist . Si din cate am inteles eu (e grele cu termenii medicali in engleza) e vorba de o forma usoara de parodontoza. Partea buna e ca o putem tine sub control cu tratament.

Din ce am citit acum pe net, persoanele care au cazuri in familie au mai mari sanse de a o capata. Mama mea are parodontoza dar ea a descoperit-o tarziu si a trebuit sa-si puna placa.

Monica, fericita 21+ cu Cezar-Andrei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Sovi, eu am avut o problema in sarcina cu mancat alimentele mele de regim de dinainte (imi vine sa vomit, probabil e ceva psiho-hormonal:P), si psyllium erau de baza la mine, ba chiar aveam grija sa le umflu eu putin inainte si oricum sa beau apa. Dar acu' am cateva chestii pe care nu pot sa pun gura, pe care le mancam inainte, cum ar fi iaurt, branza de vaci si psyllium, cre' ca am mancat prea mult din astea :P Si de-asta incerc cu tarate de grau, eu le inmoi putin in lapte :P

Dia_tm, cre' ca poti sa vb despre aproape orice, eu te salut de pe la 95 kg, le-am spus si fetelor si cel putin teoretic nu au facut misto de mine sau ceva :P - niste ani am oscilat intre 90 si 120, iar de 4 ani ma mentineam si eu ca omul la 68. E mai usor acum? :)

Carina, de multe ori e invers, cel mic e mai rasfatat, i se permit mai multe, cel mare e mai docilizat. Eu cred ca tu, mai ales fiindca-ti pui problema, vei fi atenta si nu vei face diferente majore. Diferente minore face toata lumea si-s normale.
In spitale, la cazuri f. grave nu-mi place nici mie, insa la psihoterapie in clinici (nu spital) e ok. La adulti zic, ca la copii nu am profesat, doar studiat partial, inca mai studiez. Ce faci la psihologie sociala?
Eu intrebasem de fumat :) o sa vad cat ma tine dupa alaptare :)
Ceaiul verde parca nu era f. indicat in sarcina? Nu-s expert, doar intreb :) Cred ca mi-e mie mai teama, adica la diverse substante/ceaiuri etc. intai verific.
Ma alatur si eu clubului de slabit dupa nastere :)

Ce tratament faci pentru gingii? Eu le suport asa, stomatologul nu mi-a zis decat de o pasta si o apa de gura.

Mona, si mama mea are paradontoza si tot face niste vaccinuri, a mai pierdut niste dinti, a facut si operatie de care acum nu se mai face, si se tot lupta, e bine ca tu o iei din timp.


18+

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G/5G; heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot; Aspenter 1/zi*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

pfiuu... ce jucaus e piticul meu azi si cand eram la dentist se agita de zor, acum vad ca iar are ora de sport...

Monica, fericita 21+ cu Cezar-Andrei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

He he, Mona, cred ca-i bine :) probabil si inainte facea la fel, dar nu simteai :)
Chiar, tu ai intrat si pe forumuri din SUA? Daca da, fetele pe-acolo ce zic?

18+

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G/5G; heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot; Aspenter 1/zi*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dara76

He he, Mona, cred ca-i bine :) probabil si inainte facea la fel, dar nu simteai :)
Chiar, tu ai intrat si pe forumuri din SUA? Daca da, fetele pe-acolo ce zic?

18+

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G/5G; heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot; Aspenter 1/zi*


da, sunt unele zile in care are o energie de ma sperii... daca o fi asa si dupa ce nasc nu m-am scos
pe forumuri de aici n-am intrat deloc

Monica, fericita 21+ cu Cezar-Andrei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

La mine la eco tot agitat e bebe, se da peste cap, da din manute si picioruse, eu tot simt ceva falfairi uneori, dar parca nu ceva definit. Eu banuiesc ca e normal sa simti asa, poate ne mai spun fetele cu experienta.

Eu am intrat pe un grup de yahoo cu fete cu MTHFR din UK si US si par f. suportive si ok.

18+

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G/5G; heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot; Aspenter 1/zi*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

Dara, fibrolaxul de la Remedia l-ai incercat? au psyllium la pliculete cu putin indulcitor si gust de portocale, si ceva usor fasaitor. iau cate 3 pliculete dinalea odata la nevoie, ca unu e mult prea putin. Din pdv meu sunt singurii de la noi care l-au facut baubil. www.terapeut.ro/commerce/fibrolax-p-1891.html" target="_blank">asa arata
sau mai e sub forma de pastile aceeasi chestie http://www.naturaplant.ro/produse/2842/Fibrolax


azi anushka mea a mancat cacaliga cu bulunza si antana :D

apropos de energia lui bebe, imi amintesc la prima sarcina in ultimele luni, cand ma apuca ingrijorarea ca nu miscase, mancam niste cioco neagra si jucam un tetris. pe la nivelul 8-9 nu mai rezista Sasa la suspans, dadea din toate membrele :))

(\/) pozici www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=293160224b605501d6e9fd" target="_blank">MONTAJE
(='.'=) nasterea lui Sasha, 17.04.08
(")_(") nasterea Anei, 03.09.09 .... povestioara
Iustin: dpn 21 Apr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sovietica

azi anushka mea a mancat cacaliga cu bulunza si antana :D

(\/) pozici www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=293160224b605501d6e9fd" target="_blank">MONTAJE
(='.'=) nasterea lui Sasha, 17.04.08
(")_(") nasterea Anei, 03.09.09 .... povestioara
Iustin: dpn 21 Apr




Monica, fericita 21+ cu Cezar-Andrei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dara76

La mine la eco tot agitat e bebe, se da peste cap, da din manute si picioruse, eu tot simt ceva falfairi uneori, dar parca nu ceva definit. Eu banuiesc ca e normal sa simti asa, poate ne mai spun fetele cu experienta.

Eu am intrat pe un grup de yahoo cu fete cu MTHFR din UK si US si par f. suportive si ok.

18+

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G/5G; heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot; Aspenter 1/zi*


Si la mine la fel, la fiecare vizita la midwife se misca de numa'. La prima vizita (12 saptamani) chiar s-a chinuit putin pana sa-i auzim inimioara pt ca se misca peste tot . La eco se ruga dr sa stea pe loc 2 secunde sa-l poata masura .
Eu sunt sigura ca pana acum nu l-am simtit din cauza placentei asezate anterior dar acum prinde putere piticul. Inca nu-l simte si tati la mana dar mai avem putina rabdare

Monica, fericita 21+ cu Cezar-Andrei


Mergi la inceput