Strengari de Martie-Aprilie 2012 - 11

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

Neata! vin si eu cu un galon de gius verde :D

Eu nu inteleg importanta evacuarii matelor dupa nastere, poate imi explicati si mie daca stiti. e prima data cand aud ca unii ar face din asta o conditie a externarii. sau am inteles gresit?
e adevarat ca si pe mine m=au intrebat daca am prestat, dar n-au comentat evenimentul.

pe langa glicerina clasica, mai spusese Dara parca(?) de microclisme. eu dinastea as lua, le vad cu efect mai rapid. La bb1 am avut nevoie,la bb2 nu. Dar la bb2 a fost oricum toata povestea livrarii o minunatie.

(\/) pozici www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=293160224b605501d6e9fd" target="_blank">MONTAJE
(='.'=) nasterea lui Sasha, 17.04.08
(")_(") nasterea Anei, 03.09.09 .... povestioara
Iustin: dpn 21 Apr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Dara sper sa ai dreptate . Ce m-a "speriat" cel mai tare era mai mult mentalitatea celorlalti medici si a pacientilor vis a vis de ce inseamna psiholog. Primele mele contacte cu mediul asta au fost in 1998-1999. Pe psihologie sociala nu am profesat, ci doar activitate didactica si de cercetare .
La prima sarcina nu m-am apucat de fumat dupa ce am terminat alaptatul, ci la un moment dat . Am alaptat 4 luni si m-am apucat dupa 1 an si 2 luni.
Am intrebat medicul despre ceai verde si cafea si mi-a zis ca nu exista restrictii - eu am tensiunea fff mica (40-45 cu 70). Nu beau mai mult de 2 cani/ zi, nu plic si nu ff concentrat.
Pentru gingii: gel Elugel, apa de gura Eludril, spalaturi cu dusul oral si control la 2 saptamani.

Legat de miscarile bebelului, la prima sarcina a fost ok - Carinuta era activa in limite normale. Acum, e de groaza: Toma nu sta la propriu o clipa si doare deja ca e marisor. Carina striga la el sa nu mai loveasca ca se misca burta in toate partile . Vestea buna e ca nivelul de activitate din burta nu e neaparat legat de cel de dupa nastere. Eu si din cauza uterului infantil i-am simtit repede si tare pe amandoi.

Nelli: ai grija de tine cu frigul. Dureri de spate si de abdomen sunt normale, daca nu sunt ff intense sau insotite de febra, scurgeri abundente, sangerari.

Sovi: tare dulce Anuska ta

Sa aveti o zi minunata si plina de soare

People are always blaming their circumstances for what they are. I don't believe in circumstances. The people who get on in this world are the people who get up and look for the circumstances they want, and, if they can't find them, make them. ~G.B. Shaw

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda si Carina (deja domnisoara)
http://andaoana.wordpress.com/
http://flickr.com/photos/32304863@N04/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns istrategreta spune:

Buna burtici! Vin si eu cu vesti de la ecografia 4D, e fetita, ne bucuram nespus.

Pupici pe burtici si o zi minunata!


22+ Daria - Ioana

Mami de print (Justin) si de viitoare printesa (speram).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Buna fetelor!
Carina, tocmai faptul ca tu ai trecut prin asta (diferente intre frati) te va lumina si te va ajuta sa nu faci la fel. Stii ce inseamna si te vei stradui sa faci cum e bine. Problema ta putea sa fie in subconstient si sa te macine fara sa iti dai seama, dar mi se pare super ca esti constienta de ce ai trait si ca te-a marcat... si nu cred ca va fi o problema sa-ti tratezi copiii in mod egal.

Cat despre miscarile bebelusilor, acum inca nu e cazul, la 18 sapt, dar Andrei cand era mai marisor, in trimestrul 3, imi misca burta de ziceam ca o ia la sanatoasa . L-am filmat de multe ori si imi placea tare mult sa stau sa il observ cum ma impinge . Era si deliciul celor mai apropiati din jurul meu, care aveau privilegiul sa-l vada in actiune.

chitosenia, 9 zile de concediu aferent lui 2012?? Dar tu cate zile ai pe an? Eu stiam ca sunt cam 21/12 = 1.75 zile pe luna...deci pentru mine ar fi, pana as intra in concediu sa zicem in martie, numai 2 luni, adica 1.75 *2 = 3.5 zile (probabil voi putea obtine 4). Dar daca tu intri in concediu prenatal pe 15 ianuarie.. nu prea mai poti lua concediu pe 2012, sau maxim o zi....ca nu lucrezi decat 15 zile. La prima sarcina asa mi s-a calculat, poate la tine e altfel, ar fi super.

Irina, 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanace spune:

In sfarsit m-am eliberat, dupa ce de vineri numai nu m-am urcat pe pereti asteptand rezultatul amniocentezei.Ieri am sunat la d-na doctor si i-am zis ca deja au trecut trei saptamani jumate si eu inca nu am rezultatul. Cica am fost sunata si tel era inchis (probabil o lipsa de semnal in casa?!), si ca mi-a fost trimis si pe mail (eu nu l-am gasit nici in spam). In sfarsit.... Bebita mea e nu bine, e foarte bine!!!!Am plans de fericire, m-am descarcat de tot stresul acumulat in aceasta lunga asteptare.Simteam ca totul e bine , dar gandurile negre tot imi dadeau tarcoale.... Macar acum sunt sigura ca totul e OK. Pup burticile!

22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Felicitari Oana!!!!
Irina: multumesc de incurajari

Citat:
citat din mesajul lui oanace

In sfarsit m-am eliberat, dupa ce de vineri numai nu m-am urcat pe pereti asteptand rezultatul amniocentezei.Ieri am sunat la d-na doctor si i-am zis ca deja au trecut trei saptamani jumate si eu inca nu am rezultatul. Cica am fost sunata si tel era inchis (probabil o lipsa de semnal in casa?!), si ca mi-a fost trimis si pe mail (eu nu l-am gasit nici in spam). In sfarsit.... Bebita mea e nu bine, e foarte bine!!!!Am plans de fericire, m-am descarcat de tot stresul acumulat in aceasta lunga asteptare.Simteam ca totul e bine , dar gandurile negre tot imi dadeau tarcoale.... Macar acum sunt sigura ca totul e OK. Pup burticile!

22+


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda, Carina (deja domnisoara) si bebe Toma 25 sapt.
http://andaoana.com/
http://www.flickr.com/photos/andaoana/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chitosenia spune:

Irinaelena fetele mele de la personal mi-au spus asa ... daca imi iau in avans niste zile pe anul 2012 (in cazul meu 9 zile ) asta inseamna ca la intoarcere voi avea cu 9 zile mai putin sau daca plec achit contravaloarea acelor zile ... pentru mine e perfect asa

Mamica de Bu minunat si de strengar +20

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chitosenia spune:

Felicitari Oana... ma bucur mult ca bebita e foarte bine

Mamica de Bu minunat si de strengar +20

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Neatza!!!
Am vrut sa scriu aseara...dar eram prea obosita si nu mai vedeam tastele.
Ce ciudat...totdeauna omul e nemultumit...voi spuneti ca abia il simtiti pe bebe...si abia asteptati miscarile serioase... eu deja il simt bine...si chiar adorm greu din cauza ca are program de joaca fix cand ma bag eu in pat...
Zicea cineva(nu retin cine din cauza de gravideala) ceva de mamicile cu DPN de la inceputul lui martie... Si mie mi se parea ciudat...dar o sa vedeti si voi ca ordinea nu se pastreaza aproape deloc... iar eu una desi ar trebui s anasc pe 3-4 martie...ma astept sa nasc chiar si dupa 10...avand antecedente cu prima nastere(41s5z)
Se mai vorbea si de diferentele facute de parinti intre copii... ai mei totdeauna au facut diferente... si eu sper sa nu fac...o sa vedem dak imi iese...
Se pare ca timpul meu de stat pe net e gata...ca cineva trage de mine sa merg la joaca...va pupik pe toate!!!

Mami fericita de strumfita si 24+ cu Motzata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Din 126 zile eu imi las 50 dupa nastere si 76 le iau inainte. Nu cred ca este necesar sa las mai multe dupa nastere nu? Oricum de obicei nasti mai repede nu? Mai am si zile de concediu de odihna pe 2011 asa ca de prin 18 ianuarie stau acasica?
EU lucrez parttime la firma asta de 5 ani. Luna asta o sa stau 9 zile, 8 ore la munca pentru ca intra colega mea in concediu, asadar se mai aduna inca 9 zile libere. Daca le iau tot in ianuarie mai merg la munca doar vreo 3 zile la anu, sunt tare nu?

18+

Mergi la inceput