Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(105)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

Carmen;nu am experienta cu intarcatul..

Lori;esti o frumoasa cu dantura de invidiat ..foarte adevarat ce scrie Mada despre tine..sunt de acord..cu totul ca nu te-am vaz live!

Fragrant;foarte frumos filmul drept rasplata iti dau Eu linkul
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.239437386096717.62150.100000913715131&type=3
Asa!
Fetele la care am trim azi colet..imi cer scuze..nu am gasit toate produsele..nu mai sunt cele cu levantica,masca wr..restul am pus
Si am pus la cateva colete cate un fir de par de al meu..m-am grabit si mi-am lipit freza de banda adeziva..asadar am o rugaminte!!!!!!!!!!sa nu ma clonati!ok?Eu sunt unikat,..si vreau sa fiu asa mereu

Irinuka;cica a schimbat poza ca-s mai frumoasa aici..Si Eu l-am rugat sa-mi deschida PM sa caut adresa lui Cocutza..Nu e genul de om care sa umble prin lucrurile mele..CICA a facut o gluma

ma doare mana dreapta..ma doare de cateva zile bune si nu imi trece..am luat si o gramada de pastile..dejaba..ma duc joi la ortoped.ma doare si piciorul drept..nush ce naiba am..mana de la cot pana la inchietura..tot mai tare
Noapte noapte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cocutza2011 spune:

Multumim Tunde, maine punem banii. Iti scriu cand si cum ne cheama pe depunator.

Carmen, eu mai sunt pe aici. Cu intarcarea sunt si eu curioasa cum o vei face, ca nici eu nu inteleg cum se face, asa dintr-o data sau treptat.

Iar la oscillo, I love oscillo, dar sotul il uraste ( a citit pe wikipedia si el ii zice placebo, chiar este cuvantul acolo si mai costa si 15 euro aicea), dar care era intrebarea? Eu stiu ca ai voie sa iei atat tu cat bebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinukaaa spune:

Carmen iti raspund eu ce cred.

Oscilo zic sa nu iei ca poate influenteaza.

Despre intarcat... huf ce emotii ma trecura pe mine acum o saptamana. te cred ca te simti aiurea, nu stii de unde sa incepi si cum sa faci.
In primul rand din ce citisem eu de preferinta este sa o iei treptat... sai ii bagi cate o masa de LP in loc de tzitzi ca dupa cum zici si tu oricum ii va fi greu.
Ce-as face eu? As baga si LP dar as studia terenul ca poate nu trebuie sa il scoti de tot. Ai incercat vreo zi sa-l lasi pe Andrei cu bunicii sa vezi cum reactioneaza, cum reuseste sa il adoarma...? Imi aduc aminte de mamica ce a inceput munca si spunea clar ca la ea sta numai lipita de tzitzi, la bunica bb se conformeaza si adoarme si fara. Zc ca se poate dar ar trebui sa incerci sa vezi "cu ce ai de aface".
Greu oricum este ca e acea legatura deosebita care s-a format cu puiutul tau.
Hai mamica nu te intrista (inca) - mai ai timp!

Profita de timpul ramas!

Irina ~ mamica norocoasa de scumpel Patrick Cristian {07.12.2010}

www.dropshots.com/PatrickCristian#date" target="_blank">Albumul piticului si www.dropshots.com/patrickcristian1#date" target="_blank">Botezul

www.dropshots.com/PatrickCristian01#date" target="_blank">Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

mai cocutza era vorba ca andu e suspect de intoleranta la proteina din laptele de vaca, si peprospectul de la oscilo spune ca are lactoza. iar eu din cate stiu intoleranta la lactoza e altceva decat intoleranta la proteina din laptele de vaca...sau sunt prost informata. d'aia vroiam sa ma lamureasca cineva. multe dintre voi nu aveti cum sa raspundeti ca nu ati avut prob asta . oricum multu' !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zumzu spune:

eu as incepe cu o luna inainte, eu asa o sa fac, treptat.
prima oara am zis ca ii bag biberonul de seara,nu-i mai dau tztza la culcare, si incerc sa il adorm in brate cumva;tb sa adoarma pana la urma. noapte o sa ii dau in continuare; dupa vreau sa scot tztza din timpul zilei dinainte de somn- o sa il adorm in carut leganat si dupa incerc sa il mut. nu stiu noaptea cum o sa o scot la capat,ca se tezeste de nspe ori si nimic nu il calmeasza decat tztz

eu ma simt si mai vinovata, e o chestie strict de confortul meu,eu nu lucrez in ture dar nu mai vreau parca sa aiba aceasta dependenta de minte, si mie imi curg sanii o grozzzza, as sta super stresata la munca pe faza asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Buna seara!

Zic si eu "prezent!", desi n-a intrebat nimeni de mine
Am reusit sa va citesc, dar de scris nik. Am scapat de diaree, a reinceput sa manance. Putin, dar mananca. Nu stiu de la ce o fi fost. Poate de la dinti, dar nu se vede nimic. Apropo de canini, si mie mi se pare ca se freaca mai mult in zona caninilor (noi avem doi dinti jos.

Zumzu, asa ziceam si eu inainte de nastere ca bebe al meu o sa se nasca intre Craciun si Anul Nou si n-o sa-si poata serba ziua de nastere. Si desi s-a nascut mai devreme, tot ramasesem cu ideea ca nu e in timpul scolii si eram chitita sa-i pun un nume de sfant ca sa pice bine Noroc ca m-a dezmeticit o colega.
Eu ii zic LMA si de ziua numelui, chiar daca e cu cruce neagra. Orice ocazie e binevenita :)

Vanilia, frumos filmuletul.

RSZ: Mi-a placut mult in sarcina sa-l simt pe bebe, cum misca el cand simtea ca pun mana pe burtica si cu ma lovea exact in locul in care aveam mana, eu sau tati. Si faptul ca tot timpul am simtit ca s-a intamplat o minune. Parea ca visez ca am reusit sa raman insarcinata.
Nu mi-a placut ca mi-a fost frica sa nu-l pierd pe bebe. Ca in fiecare seara pe la ora 11 mi se punea un nod in gat de la frica si orice incercam sa fac ca sa-mi mut gandurile in alta parte, nodul tot acolo ramanea. Iar dusul la baie era efectiv in chin pentru ca atunci apareau si sangerarile. Horro! Plus ca a trebuit sa stau in pat doua luni. Incepusera sa ma doara picioarele de nu mai puteam. Dar, orice ca bebe sa fie bine. Bebe al meu, !

Luciact, uite citind acum ca si tu ai stat in pat si ai avut prob cu sangerarile si frici asemenea mie, imi zic ca ar fi fost bine pentru psihic daca activam mai mult pe forum la vremea aia. Dar ma gandeam sa nu sperii alte mamici. Si nici nu reuseam sa va citesc tot timpul

Cred ca o sa inchiriez si eu niste jucarii.

Mai, eu nu prea am asa probleme daca nu-mi simtiti lipsa. Stiu ca nu mi-o simtiti, asa ca ce sa ma mai stresez. Ma gandesc ca sunt o multime de mamici aici care scriu zilnic si lipsa lor se simte mai degraba. M-a vizitat si pe mine o data gandul ca "sunt invizibila" , dar mi-a trecut pentru ca m-am gandit la motivul principal pentru care suntem aici: sa invatam din experinta altor mamici; daca se poate si mai mult e super.

Mayane, pulverizeaza apa termala la funduletz. La noi a functionat (cea de la Avene).

Stiu si eu ca se fac doua vaccinuri la un an. Dar mi-a zis ca le pot face la o luna diferenta. Inca nu m-am hotarat cum facem. Plus ca pentru unul din vaccinuri tre sa schimb dr de fam al copilului; l-am inscris aici in cartier la un centru unde e f. aglomerat si nu-mi place sa-l duc acolo iarna sa ia vreun virus. Asa ca il schimb la Medicover, dar trebuie sa ma mobilizez.

Scuze pt posibilele greseli, dar nu mai am timp sa recitesc. Nopate buna!



Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cocutza2011 spune:

Imda, sunt pe langa subiect. Imi pare rau, chiar nu ma pricep.

Noapte buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

dazumzule asa m-am gandit si eu , macar ziua sa il dezvat sa mai pape la san inainte de somnic. dar mereu zic ca de maine , de maine...si mereubag titi ca mi-e atat de usor si mie si lui. dar ca cat o tin asa mai mult, cu atat o sa ii fie si mai greu. noaptea nici eu nu stiu ce o sa fac...numai titi il linisteste .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magnetism79 spune:

Carmen uite iti raspund eu ca am exp cu cel mare shi cu Teo, la cel mare a trebuit sa ma duc la munca de la 3 luni nu numai din obligatie ci si pt ca altfel simteam ca ma plafonez, ce sa fac asa is eu "mai denaturata".Oricum, Andreiutzul tau e cuminte shi va accepta schimbarea, mesele se inlocuiesc treptat, la mine a durat o spat shi ceva la cel mare, timp in care am facut un efort suplimentar shi cand se trezea noaptea ma duceam shi ii faceam laptele, acum la Teo nu mai e cazul ca am aparat din ala de apa de o face clocotita shi rece , le combin shi gata treaba!!!
Importanta in toata treaba cu intarcatul este sa adoarma la biberon , daca ai rezolvat asta ai scapat!!! De fapt copilul trebuie sa realizeze ca ce contine biberonul va fi de acum in colo masa lui shi nu tzitzi, de altfel asta poti sa incepi sa ii zici shi tu verbal adica atunci cand vrea titi sa iui zici nu nu shi cumva sa incepi s ail indepartezi de ea daca ma intelegi.Stiu ca poate fi un pic mai greu, traumatizant nicidecum ce ii tai o mana sau un picior Doamne fere, nu e cazul sa ne gandimasa departe cu traumatizarea!!!!

Poate unele fete vor crede ca sunt o "mama denaturata", dar ce sa fac asa is eu imi las copii mai independenti, mi-ar placea ca peste ani sa zic uite copilul meu a facut singur asta shi asta , nu impins de la spate , ne de fusta lui mamica, daca vrea sa plece in America sa plece ca nu il tin de mine legat, intelegi ce vreau sa zic, inca o data iti spun sa ai rabdare , sa fii un pic mai tare shi sa inlocuiesti treptat fiecare masa, nu poate tine mai mult de 2 sapt maxim sa zic!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

Buna seara, fetele!
Azi am avut zi de leafa, deci zi de shopping! Am lasat-o pe domnisorica acasa cu mamaie, ca noi am fost la sedinta cu Mos Nicolae (asa imi spunea mie mama cand eram mica). Am spart o tona de bani, dar ne-am relaxat maxim. Noi suntem bolnavi cu cumparaturile, amandoi

RSZ de Anduta - Am avut o sarcina perfecta. Fara greturi fara nici un fel de pb. Mi-a placut in timpul sarcinii ca imi reinnoiam constant garderoba. Ca relatia cu sotul meu s-a ridicat la un alt nivel, a evoluat, a inflorit, nu stiu cum sa va explic...a devenit altceva, deveneam parinti si simteam cum iubirea noastra creste in fiecare zi. Incepeam sa ne reevaluam viata, faceam noi planuri de viitor...A fost o perioada minunata.
Mi-a placut sa merg la gimnastica prenatala si la cursuri Lamaze, unde am cunoscut oameni minunati cu care am pastrat legatura ulterior.Mi-a placut faptul ca ma simteam cea mai importanta persoana din lume.

Ce mi-a dispacut cel mai mult - povestile horror despre nastere pe care le auzeam in mod constant. Nici acum nu inteleg de ce ai simti nevoia sa sperii o femeie gravida, povestindu-i ce dureri o sa aiba si cat de nasol o sa fie...ma rog, oameni de rahat.

CATALINA, eu as merge, cu tot cu pitica.

PISCOTEL, felicitari!

LORI, n-am fost pe faza, sper ca ai facut banana bread

RSZ de Simo - noi o vom sarbatori pe Cata de Sf. Ecaterina, de la care e derivat numele ei. Ca tot nu i-am pus alt nume de sfant. E cruce neagra, e drept, dar asa ne-am hotarat de cand i-am ales numele. Pana la urma e o sarbatoare in plus in familia noastra

ZUMZU, si eu m-am gandit la treaba asta...dar nu-i bai. O rezolvam. O sarbatorim in cerc restrans pe 2 si in cerc mai larg in sambata imediat urmatoare. Cu bomboanele...deh, ce sa facem, stiu cum e, nici eu nu duceam bomboane la scoala si ma ofticam! (sunt nascuta pe 14 sept si scoala incepea pe 15) Asta sa fie paguba...

MADA, te pup!

CARMEN, n-are treaba lactoza. Fii-mea face urat devla un mililitru de orice care contine proteina din lapte. Dar oscilo ii dau fara pb.

MAYANE, sanatate puiului!

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput