Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(105)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Wudy spune:

da, eu eram fata de care zicea Irinuka. Eu am inceput serviciul de 2 luni si jumatate si inca alaptez. Am fost si plecata din tara in timpul asta cate 3-4 zile. M-am muls si cand am revenit acasa am reluat alaptatul. Nu a fost si nu este usor dar pt placerea ei inca nu renunt. Nu am de gand sa renunt la alaptat inca.
Cand vin de la serviciu trage de bluzele mele, stie deja ca acolo avem laptic. Se vede/simte ca la san se alinta, se simte bine
Cu mine adoarme doar cu tzatzi, cu mamaia nici o treaba cu tztatzi, se pune langa ea in pat, se iubesc ele acolo pana adoarme fata

Carmen, asta este experienta mea de acum. Tu faci cum crezi ...
Eu as zice s-o iei calm, sa vezi cum reactioneaza el, sa nu-ti faci un obiectiv urgent de rezolvat din intarcarea asta

Daca chiar vrei sa-l intarci acum, repede nu stiu cum sa te ajut, nici macar cu un sfat.

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinukaaa spune:

Carmen din ce am citit eu, ultima care se scoate este masa de seara, ca majoritatea bb ce beau LM sunt obisnuiti sa adoarm la tziti. Si asa mi se pare si mie cel mai corect.

Si te contrazic Magnetism... tinand cont ca bb Andrei are aproape un anisor, poate fi traumatizant si pentru el, cat si pentru Carmen! Parerea mea!

Irina ~ mamica norocoasa de scumpel Patrick Cristian {07.12.2010}

www.dropshots.com/PatrickCristian#date" target="_blank">Albumul piticului si www.dropshots.com/patrickcristian1#date" target="_blank">Botezul

www.dropshots.com/PatrickCristian01#date" target="_blank">Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinukaaa spune:

Sincer la tine m-am gandit Wudi, dar am zis "si daca nu e ea si vorbesc prostii?" - scrie-ne mai des! Te admir pentru "incapatanarea ta" de a alapta inca si ce frumos povestesti ca trage de bluze si stie ca acolo e lapticul... ce dulce e!

Irina ~ mamica norocoasa de scumpel Patrick Cristian {07.12.2010}

www.dropshots.com/PatrickCristian#date" target="_blank">Albumul piticului si www.dropshots.com/patrickcristian1#date" target="_blank">Botezul

www.dropshots.com/PatrickCristian01#date" target="_blank">Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magnetism79 spune:

Aaaaaaaaa uitasem , felicitari pt primii pasi, de fapt la primul am fost shi eu martora, ASA E!!!!!
oscilo poti sa iei , nu e contraindicat ca e homeopat!!! Nu pot spune ca e f. bun dar hai sa zic asa ca sa nu zic un pic de "apa de ploaie", scuze dar nu ma pot abtine , tagma medicala ce sa fac.....

Acuma ca sa raspund shi la luatul copiilor in concedii shi vacante, eu is una din acele mamici care are nevoie de timpul ei, eu ma duc in concediu ca sa ma simt shi eu bine, nu sa vb numai de papa, apa caca shi altele, deci imi las copii shi 2-3 sapt daca trebuie shi ma duc unde am [placerea sau bilet sau rezervare!!!
Da pentru mine viata poti sa o traiesti shi altfel decat gandindu-te la scutece, caca, papa, apa, etc din acest punct de vedere is mai transanta, a nu se lua in considerare ca nu imi iubesc copii, ii iubesc f. mult , dar shi pe mine ma iubesc, la naiba vb lui Bendeac, am nevoie de timpul meu , sa ma duc la un salon, sa fac ce imi trece prin cap in concediu, nu sa stau sa ma gandesc ca ala de ce urla shi ala de ce nu a mancat tot!!! Pentru asta exista bunici shi bone!!!
La fel de frumos pot petrece o sapt 2 cu copii timp in c are stiu clar ca ma ocup sa se simta shi ei bine sa se distreze , shi atunci stiu clar astea 2 sapt le dedic lor!!!
Acuma de ex ca dorm copii ma duc sa vizionez un film cu al meu sotz shi cine stie!!!!
Azi am aflat ca de pe la jum lunii Ianuarie ma intorc la munca, am aranjat treburile pe acolo shi ma asteapta cu bratele deschise ca am lasat toata munca mea la o colega shi au capiat-o pe aia asa ca ma bucur tare mult sa stiu ca ce am facut acolo inca mai conteaza, iar work-shopurile si conferintele de vanzari de la munte is favoritele mele,asa ca sapt asta am training intensiv cu bunica, sora lui buni shi bona sa stie sa faca ce fac ele de obicei mai bine shi in plus sa faca shi ce faceam eu.
Shi ca sa inchei ca la Sighisoara:"Am zis"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

Multumesc fetelor pt raspunsuri !

roxx multumesc...te asteptam pe tine , fragrant, doloress...ca si voi treceti prin aceeasi situatie. ma duc sa imi iau oscilo-ul ca mi se face din ce in ce mai rau. ce de shopping faceti voi. si eu as baga maxim, dar e sotul care ma ajuta sa ma stapanesc ... el e mai chibzuit.
magnetism da, e o varianta f buna asta cu lp-ul, mai ales ca il accepta. ma rog, in serile cand ii dadeam lp, doar 1-2 seri mi-a adormit la bibe, in rest , dupa bibe cerea titi. nu sugea, doar statea asa cu ea in gurita. o sa vedem cand ma duc la dr peste cateva zile ce zice tipa, ce fel de lp sa ii dau daca ma hotarasc si o sa incep sa ii inlocuiesc mesele . cum zice si irinuka si eu te contrazic...cred ca este traumatizant..pentru mine chiar este, simt ca ma paste o depresie. si pentru bebe sigur va fi, doar ca el e mititel si va uita, ei se adapteaza usor schimbarilor...dar noi, suntem adulti, si nu uitam ! multam pt sfaturi !
wudy bravo tie mami ca mai alaptezi. eu nu as putea, sa stau sa ma mulg sa ii las lapte...e greu, nu ma descurc cu pompa, nu iese cat ii trebuie lui. plus ca trebuie sa fii odihnita cand te mulgi, sa nu ai parte de stres, etc. eu cu serviciul meu, cu turele, obosela, sigur nu ar functiona. oricum sunt multumita ca am alaptat atata vreme.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magnetism79 spune:

Irinuka , un singur motiv sa imi spui de ce poate fi traumatizant pt copil shi iti dau dreptate!!!
hai sa-ti spun eu de ce nu are cum sa fie pt copil, pt ca pana la varsta de 2 ani memoria este spontana shi de scurta durata, bebelusul nu reactioneaza decat la stimulii repetitivi, shi la satisfacerea necesitatilor biologice(foame shi sete), nici mai tarziu, cand se ajunge la urmatorul calup de varsta(3 pana la 6-7 ani), mermoria nu e mai productiva ca sa zic asa pentru ca uite exemplu: un copil care isi insuseste brusc anumite lucruri shile si reproduce, toti cei din jur se minuneaza shi zic: wow e un geniu!!, dar la fel de repede le si uita, si alt exemplu, uite un copil care se joaca in fiecare zi vu un altul ii stie numele dar cand e intrebat il uita!!
E vast subiectul cu memoria shi mi-ar trebui un capitol intreg sa descriu anumite faze ale memoriei, shi corelate cu anatomia shi fiziologia.
Inca un exemplu shi gata!!! Daca intrebi un copil cu varsta de pana la 3 ani de ceva marcant din viata de familie: pierderea unui parinte , sau nasterea unui frate sigur nu isi va mai aduce aminte nimic, altfel stau lucrurile cu un copil de peste 3 ani!!!
Am simtit nevoia sa argumentez!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magnetism79 spune:

Carmen, da pentru tine poate fi traumatizant , acuma am spus, depinde de tine cat de "tare esti"ca sa zic asa!!!
Nu am zis nici o clipa ca poate fi usor, depinde cel mai mult de fapt de mama
Am zis, poate is eu un pic mai rece, nu stiu , insa eu asa am procedat shi mi-a fost bine
Carmen am zis ca la Andrei e mai usor pt ca el accepta laptele praf, sunt alti bebelusi care nici nu vor sa vada laptele praf si trebuie incercat cu mai multe tipuri pana il ia pe cel care ii place, iar cu titi daca vrea dupa ce a papat lapte , eu ii zic alint, care pentru bebelus este o forma de relaxare sa zic asa, acolo se simte bine pentru ca titzi a fost sursa lui de hrana shi iar ajungem la nevoile primordiale amintite la memorie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

da magnetism trebuie sa fiu tare...iar eu nu sunt, cedez imediat . dar gata mi-am pus in gand sa fiu tare de maine, pt el, ca sa ii fie mai usor . pana hotaram ce fel de lp ii dau, macar o sa incerc sa nu il mai culc cu titi. da, inainte cand ii dadeam lp seara , vroia titi pt ca asa era obisnuit sa adoarma, si da est eun alint pentru el . si e si f posesiv , asa cat de mic il vezi, doar stii, ca l-ai vazut la bebeluseala. sa vezi cum face cand ma fac ca dau titi la jucarii sau lui tati.mama e jale.imediat se opreste din orice face, se uita mirat si vine de'a busilea asa nervos si impinge cu capul lui jucaria sau capu' lu' tati si isi ia titi ! daca nu reuseste tipa si ma cearta : dadada tatata dei dei " !!! mi-e tare drag de el, si imi place sa il alaptez, pana acum imi placea ca era dependent de mine, acum stiu ca mai bine sa il invat acum cat sunt langa el. decat sa planga prin bratele altora dupa titi. greu taica greu !!!
si da andu este un copil cuminte si sunt sigura ca va trece cu bine peste intarcare....doar ca asa sunt eu plangacioasa. din cauza ca eram obisnuita cu el fara probleme. si de cand cu refluxul, intoleranta, operatia, etc. au venit toate odata si a fost nasol !!!!!!!!

gata , noapte buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Relusha spune:

buna dimineata,

nu am mai intrat de cateva zile bune.... de citit, citesc tot, dar e greu cu scrisul, stau la calculator cand doarme D si tastele fac zgomot, asa ca in gand raspund la fiecare, felicit si ma gandesc la bolnaviori.....

sa vedem ce am retinut....

maimutica, felicitari, sarcina usoara si la termen....asa a fost si la mine, la 10 luni, pac dispare ciclu... uite acuma sunt marisori....

monika, si eu ma regasesc in mesajul tau....

nu mai stiu....e greu cand trebe tastat....

deea_sav, LA MULTI ANI! sper ca primesti urari pana anul viitor cu o zi inainte de ziua ta....

andutza, imi esti draga.....stii asta

mirela cum se simt motaneii....? nu mai pune la suflet tot ce zice dl. B....lasa-l in plata lui.... o sa vada el mai tarziu ce rasplata ii rezerva viitorul....

lorich, ai grija de genunchi....

despre noi.... o noapte si o zi cu febra, apoi 2 zile bune, urmeaza o noapte cu vomitat, ziua urmatoare incep scaunele apoase, nu e diaree (dupa mine) ca nu face decat 2 maxim 3 pe zi, doar ca se uda tot.... suntem pe mar copt, orez, morcov si ce il mai pacalesc sa pape, nu prea deschide gurita...nu mai are febra, e vioi, doar ca e ca scaiul dupa mine, doar la mine vrea si in brate....sa-l vedeti cum vine cu premergatorul dupa mine si se prinde de pantalonii mei si tragi si zice mama!!!!!

trimit si revin....acuma citesc capitolul asta si am zis ca daca nici acuma nu scriu, iar nu mai apuc sa scriu azi.... D doarme la mine in brate....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fragrant8 spune:

tunde - mama ce bunaciune esti! si ce copii frumosi ai si ce pachete frumoase trimiti

carmen - cum zicea si roxx, eu i-am dat sophiei oscilo si a fost ok; asa e, alergia la proteina si intoleranta la lactoza is 2 lucruri diferite.

rsz - in sarcina mi-a placut cel mai mult sa o simt sughitand din burtica. sughita sophiotul de 4-5 ori pe zi :) tot asa mult imi sughita si acum.
ce nu mi-a placut - am facut disjunctie de simfiza, am purtat o centura gen corset, ca oasele pelviene o luau unul hais si unul cea; dar nici centura nu a ajutat prea mult, asa ca din luna a 5a am avut dureri zilnice de bazin, iar mai apoi m-au pus la repaus la pat. si asta n-a fosr prea fun.

mimo - apropos de diaree si puseele dentare; mie pediatra mi-a zis ca puseu dentar propriu-zis nu da diaree, dar ca ei produc f multa saliva pe puseu, si saliva poate da scaune mai moi.
ca si noi am avut scaune mai moi cam cu o sapt inainte de aparitia primilor dinti.

sanatate bebei de relusha si mayane.


Mergi la inceput